*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:11:45 μμ »
Και εγώ αυτό ξέρω. Ότι δηλαδή αν υπάρχει μεταπτυχιακό πρέπει να κάνεις πρώτα το μεταπτυχιακό και μετά να προχωρήσεις σε διδακτορικό. Εξαίρεση αποτελούν οι σχολές με 4+ χρόνια σπουδών.
Μάλιστα, όταν έψαχνα εγώ για διδακτορικό, αν και έχω 2 μεταπτυχιακά, μου έιχαν πει ότι θα έπρεπε να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό της σχολής που με ενδιέφερε. Όταν διαμαρτυρήθηκα, γιατί ήταν ίδιο με το πρώτο μου μεταπτυχιακό, μου είπαν, μετά από θέμα που τέθηκε στη γενική συνέλευση, ότι θα έπρεπε να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα (τα περισσότερα) του μεταπτυχιακού, να κάνω τις εργασίες και να δώσω εξετάσεις, αλλά θα είχα απαλλαγή από τις πρακτικές και τη διπλωματική...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:32 »

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:34:47 μμ »
Έχω την εντύπωση πως αν έχεις ήδη μεταπτυχιακό γράφεσαι αυτόματα σε άλλο χωρίς εξετάσεις  κοίτα λίγο το νόμο περί μεταπτυχιακών. Αλλά ναι αν το διδακτορικό συνδέεται με μεταπτυχιακό πρέπει όντως να το παρακολουθήσεις η έστω να δώσεις κάποια μαθήματα του και ένα μέρος της εργασίας του διδακτορικού να παρουσιαστεί ως μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί ο επιβλέπων να περάσει ένα Υποψήφιο  Διδάκτορα ως κατ εξαίρεση σε οργανωμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:09:37 πμ »
 ???

Καλημέρα!
Είμαι καινούρια στο forum αυτό.
Θα ήθελα τη γνώμη συναδέλφων εκπαιδευτικών σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί πολύ αυτή τη στιγμή.
Εδώ και επτά χρόνια ασχολούμαι με την εκπόνηση της διδακτορικής μου διατριβής. Έχω ασχοληθεί πολύ με την εργασία μου χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια από την επιτροπή (θα έλεγα ανύπαρκτη), παράλληλα με τη δουλειά μου, γεγονός που σημαίνει ότι ο ελεύθερος χρόνος μου δεν είναι και πολύς. Κι 'όμως, αν και έχω αφιερώσει τόσο χρόνο και κόπο, η δουλειά μου δεν βλέπω να ανταμοίβεται. Πολλά εμπόδια...
Η επιβλέπουσά μου είναι πολύ καλή, αλλά τα άλλα μέλη, επειδή δεν θέλουν να ασχοληθούν, συνεχώς διαφωνούν για τα πάντα. Μου αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα και ο καθένας ζητά τα δικά του. Ειλικρινά, έχω αγανακτήσει και έχω κουραστεί. Δεν μπορώ να συννενοηθώ πολλές φορές. Ό,τι γράφω μου λένε ότι θέλει γραφή ξανά από την αρχή και εκεί που νομίζω ότι τελειώνω, βρίσκομαι πάλι κάπου στην αρχή.
Τι θα κάνατε στη θέση μου; Θα συνεχίζατε; Αξίζει τον κόπο ή είναι τελικά κάτι που δεν θα βγάλει πουθενά; :'(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:03:16 μμ »
ναι πλέον χρειάζεται απαραίτητα η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου για να κανεις διδακτορικο.
Για το δευτερο ερωτημα δεν γνωρίζω...

Λάθος. Αυτό δεν ισχύει απόλυτα.

Εξαρτάται κάθε φορά από το πανεπιστήμιο. Φέτος κάνω μεταπτυχιακό και μαζί μας παρακολουθεί και άτομο που έχει ξεκινήσει το διδακτορικό του στο ίδιο τμήμα εδώ και 3 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:32 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:31:29 μμ »
ναι πλέον χρειάζεται απαραίτητα η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου για να κανεις διδακτορικο.
Για το δευτερο ερωτημα δεν γνωρίζω...

Λάθος. Αυτό δεν ισχύει απόλυτα.

Εξαρτάται κάθε φορά από το πανεπιστήμιο. Φέτος κάνω μεταπτυχιακό και μαζί μας παρακολουθεί και άτομο που έχει ξεκινήσει το διδακτορικό του στο ίδιο τμήμα εδώ και 3 χρόνια!
killbill εδωσες μόνη σου την απάντηση.είπες εδώ και τρία χρόνια ,δηλαδή το άρχισε πρίν 3 χρόνια , εγώ είπα πλέον.
Και γω ξέρω άτομα που κάνουν παράλληλα μεταπτυχιακό και διδακτορικό χωρίς να έχουν ένα πρώτο μεταπτυχιακό στα χέρια τους, αλλά το διδακτορικό δεν το άρχισαν φέτος ή περισυ αλλά πριν χρόνια που δεν υπήρχε κάποια τέτοια δέσμευση.
Βέβαια απ'ότι καταλαβαίνω οι παραπάνω έδωσαν την πλήρη απάντηση, μάλλον εξαρτάται από σχολή σε σχολή

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:38:05 μμ »
Κανονικα ο καινουργιος νομος εδίνε το περιθωριο σε αυτους που ηδη εκπονουσαν διδακτορικο και δεν εχουν μεταπτυχιακο τιτλο πριν την εκπονηση του διδακτορικου να αποκτησουν μεταπτυχιακο εντος διετιας αλλιως  θα διαγραφονταν. Δεν γνωριζω ομως τελικα κατα ποσο εφαρμοστηκε.

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:10:10 μμ »
Κανονικα ο καινουργιος νομος εδίνε το περιθωριο σε αυτους που ηδη εκπονουσαν διδακτορικο και δεν εχουν μεταπτυχιακο τιτλο πριν την εκπονηση του διδακτορικου να αποκτησουν μεταπτυχιακο εντος διετιας αλλιως  θα διαγραφονταν. Δεν γνωριζω ομως τελικα κατα ποσο εφαρμοστηκε.
Δεν γίνεται ενώ κάνεις διδκτορικό να κάνεις στον ίδιο χρόνο και μεταπτυχιακό. Θα πρέπει να έχεις τελιώσει το ένα για να αρχίσεις το δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος ALEXISS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπώ την παραπαιδεία
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:26:11 μμ »
Απευθείας διδακτορικό ΧΩΡΙΣ MASTER μπορούν να κάνουν μόνο 2 σχολές. ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 04:01:19 πμ »
Κανονικα ο καινουργιος νομος εδίνε το περιθωριο σε αυτους που ηδη εκπονουσαν διδακτορικο και δεν εχουν μεταπτυχιακο τιτλο πριν την εκπονηση του διδακτορικου να αποκτησουν μεταπτυχιακο εντος διετιας αλλιως  θα διαγραφονταν. Δεν γνωριζω ομως τελικα κατα ποσο εφαρμοστηκε.
Δεν γίνεται ενώ κάνεις διδκτορικό να κάνεις στον ίδιο χρόνο και μεταπτυχιακό. Θα πρέπει να έχεις τελιώσει το ένα για να αρχίσεις το δεύτερο.
αυτό είναι λάθος και μεταπτυχιακό με διδακτορικό μπορείς να κάνεις παράλληλα, και 2 μεταπτυχιακά μαζί.STANDAR!!!
Απευθείας διδακτορικό ΧΩΡΙΣ MASTER μπορούν να κάνουν μόνο 2 σχολές. ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
Αυτό μου ακούγεται απόλυτα λογικό

Αποσυνδεδεμένος blow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 22, 2010, 02:02:33 μμ »
Ερώτηση: Ο τίτλος του διδακτορικού είναι αυτος που καθορίζει την συνάφεια με το πρώτο πτυχίο;;;;;δηλαδη εαν κάνω ενα διδακτορικό που μέσα στον τίτλο θα εχει την λέξη πληροφορική θα έχει συνάφεια με το πρώτο μου πτυχίο που είναι στην πληροφορική;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2010, 02:05:56 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 22, 2010, 02:58:24 μμ »
Nαι. Από όσο ξέρω, τόσο ο τίτλος του μεταπτυχιακού, όσο και ο τίτλος του διδακτορικού καθορίζουν τη συνάφεια με το βασικό πτυχίο. Ευκολότερα ίσως στο διδακτορικό που τον τίτλο τον φτιάχνεις μόνος σου. Ωστόσο τί γίνεται αν αντί για 'πληροφορική' έχεις στον τίτλο 'νέες τεχνολογίες' ή κάτι αντίστοιχο, τότε δεν το αναγνωρίζουν? Επειδή είναι τυπολάτρες, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Επίσης, έχε στο νου σου οτι ο τίτλος του διδακτορικού αλλάζει μέσα στον πρώτο χρόνο (σε μερικές περιπτώσεις και αργότερα) οπότε τέτοιες ασήμαντες αλλαγές μπορούν να γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος blow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 22, 2010, 03:28:36 μμ »
Δηλαδη αν γραφει νεες τεχνολογιες έχει συναφεια με την πληροφορική;;;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 22, 2010, 03:47:44 μμ »
Ερώτηση: Ο τίτλος του διδακτορικού είναι αυτος που καθορίζει την συνάφεια με το πρώτο πτυχίο;;;;;
Και ο τίτλος του διδακτορικού και η σχολή στην οποία το έκανες.

Αποσυνδεδεμένος blow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 22, 2010, 09:19:18 μμ »
Aυτό που δεν καταλαβαινω είναι αν ενα διδακτορικό εχει στον τιτλο του "Νεες τεχνολογιες" έχει συναφεια με την πληροφορική;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160282
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.