*

Αποστολέας Θέμα: Mεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Αγγλίας)  (Αναγνώστηκε 50608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τώρα το έγγραφο του ΔΟΑΤΑΠ περί ισοτιμίας ενός εξ' αποστάσεως master στην ειδική αγωγή με τα αντίστοιχα της Eλλάδας (έχουν σβηστεί κάποιες πληροφορίες, ονόματα κ.τ.λ.) (έχω κυκλώσει ότι πρόκειται για μεταπτυχιακό κλάδου ΕΑΠ):

http://i51.tinypic.com/30j1v7s.jpg
 
(η πρώτη σελίδα του εγγράφου)

http://i54.tinypic.com/27wsx0w.jpg

(η δεύτερη σελίδα του εγγράφου)

Καλό ε;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2011, 11:36:55 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3650
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μπράβοοοοοοοοο
Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν ας περάσει και από το ΔΟΑΤΑΠ και να κάνει μια έγγραφη ερώτηση.... για καλύτερα αποτελέσματα!

Γιατί , επιμένω, εγώ πήρα γραπτή απάντηση ότι μεταπτυχιακό εξ' αποστάσεως ΔΕΝ αναγνωρίζεται. Και είχα αναφερθεί σε συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, συγκεκριμένου παναπιστημίου του εξωτερικού, που παρέχει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και σε φοιτητές που σπουδάζουν εκεί και έχει ακριβώς τις ίδιες απαιτήσεις, ακριβώς την ίδια ύλη και δεν βασίζεται μόνο σε εργασίες αλλά έχιε και εξετάσεις....

Δυστυχώς, την απάντηση δεν μπορώ να τη βρω, καθώς είναι κάπου στα χαρτιά μου στην Ελλάδα και υπάρχει αντικειμενική δυσκολία να την έχω στα χέρια μου.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα κλάδου, γενικής ή ειδικής αγωγής, είναι θέμα ατόμου. Αν γινόταν κάποτε μία ουσιαστική αξιολόγηση των ελλήνων εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία, αμφιβάλει κανείς ότι θα βλέπαμε και ανθρώπους που κακώς έχουν βρεθεί σε μία αίθουσα και διδάσκουν; Αυτο το "όλοι είναι καλοί, άξιοι και κατάλληλοι" είναι το ίδιο φασιστικό, παραπλανητικό και εν τέλει επικίνδυνο με το "όλοι είναι άχρηστοι". Όπως δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι πολεοδομίας ή όλοι οι εφοριακοί ή όλοι οι γιατροί καλοί στη δουλειά τους. Και αυτό δεν έχει να κάνει με τα στεγνά ακαδημαικά προσόντα τους, αλλά το κατά πόσο πληρούν την αποστολή τους για την οποία πληρώνονται, δηλαδή τη μέγιστη δυνατή παροχή των καλύτερων δυνατών υπηρεσιών στον έλληνα φορολογούμενο πολίτη, χωρίς να εκμεταλλεύονται την εξουσία που τους δίνει η θέση τους και την ασυλία που τους προσφέρει η μονιμότητα του δημοσίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 12:02:24 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Έτσι είναι! Αλλά επικρατεί στην Ελλάδα το οτι το "χαρτί" αποδεικνύει την ικανότητα που κυρίως στην εκπαίδευση και στην υγεία παίρνεις στον λαιμό σου κόσμο και κοσμάκι....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:25:03 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό συμβαίνει γιατί η μοναδική αξιολόγηση του υπαλλήλου γίνεται κατά το διορισμό του, αν έχει διοριστεί με αξιοκρατικές διαδικασίες, κατόπιν δεν υπάρχει καμία ουσιαστική αξιολόγηση για το αν και πως κάνει τη δουλειά του αυτός ο άνθρωπος τα επόμενα 30 χρόνια του εργασιακού του βίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:25:25 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
ναι αλλά και η αρχική αξιολόγηση του δεν είναι ικανή απλώς είναι αναγκαία!(χεχε όροι θετικών επιστημών)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:25:48 πμ από para5 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3650
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Σε αυτό δεν διαφωνώ καθόλου, γι΄αυτό και αν κάποιος διαβάσει όσα έχω ποστάρει παντού λέω "οι περισσότεροι" ή "πολλοί" που μπάινουν στην ΕΑ τη βλέπουν ως σκαλοπάτι για τη γενική και έχουν μια νοοτροπία να περνάει ο καιρός ή άντε να τελειώνουμε.... Πουθενά δεν αναφέρθηκα σε όλους....Θα ήταν πολύ άδικο να βάλι κάποιος σε ένα τσουβάλι ως κακούς (ή ως καλούς) όλους όσους δουλεύουν σε κάποιον εργασιακό χώρο

Επίσης, πουθενά δεν έχω πει ότι βλέπω τη δουλειά μου ή κάποιου άλλου στην ειδική αγωγή ως λειτούργημα. Τη βλέπω καθαρά επαγγελματικά, που όμως για να την κάνεις σωστά πρέπει να αγαπάς το χώρο και να ξέρεις πού βρίσκεσαι και γιατί βρίσκεσαι εκέι (=για να διδάξεις παιδιά υπό τελείως διαφορετικές συνθήκες από ότι στη γενική τάξη, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζονται άλλες ικανότητες και αντοχές)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:26:08 πμ από para5 »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Και τώρα το έγγραφο του ΔΟΑΤΑΠ περί ισοτιμίας ενός εξ' αποστάσεως master στην ειδική αγωγή με τα αντίστοιχα της Eλλάδας (έχουν σβηστεί κάποιες πληροφορίες, ονόματα κ.τ.λ.) (έχω κυκλώσει ότι πρόκειται για μεταπτυχιακό κλάδου ΕΑΠ):

http://i51.tinypic.com/30j1v7s.jpg
 
(η πρώτη σελίδα του εγγράφου)

http://i54.tinypic.com/27wsx0w.jpg

(η δεύτερη σελίδα του εγγράφου)

Καλό ε;;;;

Συγνώμη αλλά αφού αυτό το έγγραφο πέρασε από ΔΟΑΤΑΠ άρα δεν θα έχει ισχύ? Μήπως θα έπρεπε για κάθε μεταπτυχιακό που κοιτάμε να ζητάμε το αντίστοιχο???

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Sotos μαρεσει που ισχυριζεστε ολοι οτι η προσβαση στη γνωση πρεπει να παρεχεται σε ολους και ολοι οσοι εχετε βρει τετοια μτπχ που οπως ισχυριζεστε αναγνωριζονται δεν αναφερεται τα στοιχεια τους μην και σας φανε τη θεση Και μην μου πειτε οτι δεν το κανετε γιατι θα θεωρηθει διαφημηση γιατι αυτα δεν πιανουν πλεον Και μεις θελουμε  να κανουμε μτπχ σπουδες γιατι δεν μας λετε που να απευθυνθουμε  Ε? γιατι?

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει ισχύ, γιατί είπε κανείς το αντίθετο ότι δεν έχει ισχύ:;
Θα πρέπει να ζητάς διαβεβαιώσεις πάντα.

Πρώτον τις μεταπτυχιακές σπουδές δεν τις αποφασίζεις μέσα από ένα forum, ξάχνεις και εσύ προσωπικά. ΤΑπευθύνεσαι εννοείται στα πανεπιστήμια που κάνουν τα master. Aν είναι ξένα απευθύνεσαι και σε ΔΟΑΤΑΠ για το αν είναι αναγνωρισμένο. Η διαδικασία δεν έχει καμία δυσκολία. Άπειρους τίτλους θα βρεις στην ειδική αγωγή από ξένα πανεπιστήμια. Κάποια από αυτά τα Master θα είναι αναγμωρισμένα κάποια όχι

Το πιο εύκολο είναι να βρεις master και ότι θες σήμερα. Το γεγονός ότι μπαίνεις στο forum Demek σημαίνει ότι ξέρεις να ότι έχεις εξοικείωση με το ιντερνετ. Δεν είναι τόσο η διαφήμιση, αλλά ότι είναι δημόσιο έγγραφο και δεν θέλω γενικά να έχει πολλά στοιχεία όταν διακινείται μέσα στο διαδίκτυο, για αυτό και τα εξάλειψα.

Τρίτον το έγγραφο το έβγαλα για να αποδείξω ότι υπάρχουν master εξαποστάσεως που αναγνωρίζονται. Έτυχε αυτό το master να είναι στην ειδική αγωγή.

Να ευχαριστείς που σήμερα σου δίνονται όλες αυτές οι πληροφορίες, εγώ πριν 10 χρόνια δεν είχα καν αυτή τη δυνατότητα. Αν είμαστε απόφοιτοι ΑΕΙ πιστεύω ότι είναι εύκολο για κάποιον να βρει πράγματα ειδικά για Master, αλλιώς δεν έχει εκπαιδευτεί καλά

α ρε ΔΙΚΑΤΣΑ φωτιές μας άναψες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 01:41:50 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Σευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Παραθετω τα γραφομενα σου με καποια σχολια μου Κουραστηκα και βαρεθηκα την υποκρισια Αστο καλυτερα δεν βοηθας την κατασταση Εγραψες λοιπον:

Δεν καταλαβαiνω επίσης αυτή τη φοβία ώτσε να μην αναγμωριστεί τίποτα, αλλά μόνο το master που έχω εγώ. Ο κόσμος εκσυγχρονίζεται αν η Ελλάδα μένει πίσω, προβλημά της.(Και γω τη δικη σου φοβια μην διαδοθει το μτπχ σου και το κανει και κανενας αλλος)

Η πρόσβαση στη γνώση πρέπει να παρέχεται για όλους, νέες ευεέλικτες μορφές εκπαίδευσης έρχονται που εξυπηρετούν καλύτερα το τρόπο ζωής του ανθρώπου. (Ως δασκαλος την γνωση πρεπει να την  μεταδιδεις ελετθερα σε ολους κι οχι να την κρατας για σενα μια και μεις δεν εκπαιδευτηκαμε καλα δωσε μας τα φωτα σου 

Εσάς δηλαδή θα σας άρεσε ξαφνικά οι αντίστοιχες χώρες της ΕΕ να σας έλεγαν ότι δεν αναγνωρίζουμε τα πτυχία σας που πήρατε από ελληνικά ΑΕΙ;;

όχι βέβαια. όσες περισσότερες οι δυνατότητες τόσο καλύτερο. Ας σταματήσει αυτή η τρομολαγνία, μην κάνετε αυτό, μη εκείνο γιατί δεν αναγμωριζεται , ενώ ισχύει το αντίθετο, ναι μεν αναγμωρίζεται τωρα αλλά στο μέλλον όχι, διότι θέλουμε να είμαστε εμείς και κανείς άλλος με το εν λόγω master.(Τα λες για τους αλλους αλλα μαλλον εσυ εισαι αυτος που θες να εισαι μονο με το εν λογω master γιατι διαφορετικα θα εγραφες τουλαχιστον το τιτλο του κολλεγιου που το περεχει και ας μην φαινοταν τα επιθετα στο επισημο εγγραφο στο απορρητο αυτο εγγραφο απο τα μυστικα του κρατους

Ελεος πια μονο για εντυπωσεις ειμαστε μανα εδω μεσα Τερμα ομως τα ψεματα ειμαστε πλεον αξιοι της μοιρας μας

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Mιλάω όπως βλέπεις για το θέμα της αναγνώρισης. Γιατί να μπως σε μια διαδικασία παράθεσεις λίστας μεταπτυχιακών;;

Mια έρευνα να κάνεις τα βρίσκεις όλα. Δεν είναι κρυφά τα master, φανερά είναι. Και ούτε είναι αυτό το μοναδικό που αναγνωρίζεται υπάρχουν άλλα τόσα. Άλλωστε το θέμα με τα εν λόγω master που είναι εξ' αποστάσεως δεν τα ξεκίνησα εγώ, αλλά ο arsinoh 2, ας παραθέσει αυτός αν θέλει λίστες.
Που είναι ακριβώς η υποκρισία;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 02:17:44 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτείνω το εξής πρόγραμμα σπουδών μιας και μιλάμε για εξ'αποστάσεως εκπαίδευση, ειδικά για όσους θέλετε να δροσιστείτε (ε ε εννοώ να παγώσετε....) μέσα στο κατακαλόκαιρο και να νιώσετε στο πετσί σας την απόσταση από τη μαμά πατρίδα:

Κατάρτιση στις επιστήμες της αγωγής μέσω προγραμμάτων του Henryk Arctowski College of Educatιοn στο University of Antarctica !!!!!!!!,



το μοναδικό Πανεπιστήμιο της Ανταρκτικής τις εγκαταστάσεις του οποίου βλέπετε παρακάτω.  To πανεπιστήμιο καταβάλει προσπάθεις να προσελκύσει καθηγητές και φοιτητές από όλο το κόσμο, δεδομένου των αντίξοοων συνθηκών που επικρατούν στην Ανταρκτική και των λiγοστών διασκορπισμένων κατοίκων της. Και όμως το Πανεπιστημιο έχει και προγράμματα για εκπαίδευση δασκάλων!!!!!

,

Αυτό σημαίνει πάγωσε ο κω....ς μου την ώρα του μαθήματος. Μπρρρρ.....!!!!

Πολλοί μόλις ακούνε για το εν λόγω πανεπιστήμιο, πιστεύουν ότι είναι fake και ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!
Oι εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου, όπως βλέπετε είναι στη μέση του πουθενά της παγωμένης ερήμου, με εξαιρετικά σύγχρονο design, το πανεπιστήμιο διεξάγει εξαιρετικά σύχρονες έρευνες μιας και η ανταρκτική είναι η ίδια πρόκληση για ερευνητές διαφόρων ειδικοτήτων.

,

Συγκεκριμένα μόλις 50 km από το campus βρίσκεται ο ερευνητικός σταθμός McMurdo, στο νησί ROSS, ;όπου εκεί θα προσγειωθείτε με αεροπλάνο, τον οποίο βλέπετε παρακάτω:



Οι περισσότερες φοιτητές εντυπωσιάζονται από τις έρευνες πάνω στις επιστήμες της γης που διεξάγονται στο εν λόγω σταθμό. Το πανεπιστήμιο έχει 1000 εν ενεργεία ερευνητές, διάσπαρτουν σε διάφορους ερευνητικούς σταθμούς της Ανταρκτικής.

Η τελετή αποφοίτησης του πανεπιστημίου για το 2011:


Ναι το πανεπιστήμιο έχει και φοιτήτριες!!! για να περνάτε τις κρύες νύχτες όλου του χρόνου ευχάριστα !!!!

To κορυφαίο όλων όμως είναι η θέα από τη καφετέρια του πανεπιστημίου, που θα σας ανταμοίβει για την επιλογή που κάνατε καθώς θα πίνετε το καυτό-καυτό καφέ σας!!!!


Απολαύστε ένα καφέ με θέα τους πάγους

Εκεί θα νοιώσετε τι σημαίνει εκπαίδευση υπό αντίξοοες συνθήκες κι φυσικά θα έχετε την δυνατότητα να γνωρίσετε πολλούς καινούργιους φίλους και να φωτογραφηθείτε μαζί τους κάτω από ειδικές συνθήκες, αυτό σημαίνει ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΑΛΛΩΣΤΕ



Είναι σίγουρο ότι θα μείνουν όλοι παγωτό στο ΔΟΑΤΑΠ μόλις δουν το πτυχίο σας.

Αν δεν αναγνωρίσουν το πτυχίο σας (πρέπει να πάρετε τηλ. να ρωτήσετε) στειλτε τους όχι στο δι...ολο, αλλά στην Ανταρκτική, σημασία έχει όμως ότι εσείς θα έχετε ζήσει μια αξέχαστη εμπειρία που ελάχιστοι θα βιώσουν


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 05:32:09 μμ από sotos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160516
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.