*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421696 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 14, 2014, 08:03:31 μμ »
Μα εκεί είναι, γι' αυτό σταμάτησε να γράφει εδώ (αν και συνδέεται).

ε ήταν μέχρι να βρεθεί εκεί...

ΥΓ. Ρε παιδιά τώρα θα πω μια κακία αλλά με ξέρετε τόσο καιρό... Και δεν χαιρεστε που τέτοια άτομα φεύγουν.... Φαντάσου να τον/την έιχες στο σχολείο και να στα έκανε τσουρέκια...
Από την άλλη θα μου πεις ναι οκ αλλά θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος στη θέση του/της. Και ξαναρωτώ είναι σίγουρος αυτός/η ότι θα άντεχε στο συγκεκριμένο περιβάλλον... Εγώ πάντως όταν φεύγουν τέτοια άτομα από το ΠΥΣΔΕ μου το πανηγυρίζω... όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο να κάνουμε τον προγραμματισμό μας αυτοί που μένουμε πίσω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:36 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 14, 2014, 08:41:44 μμ »
guest, εμείς δεν το κουράζουμε, θυμόμαστε το περισινό μπάχαλο, που γυρίσαμε στις οργανικές μας και μέναμε σε ξενοδοχείο 10 μέρες χωρίς να ξέρουμε πού θα είμαστε τελικά.

Κι όταν πήρα τηλέφωνο να ζητήσω κάποιες μέρες άδεια, η διεύθυνση μου απάντησε: "Δεν γίνετε να σας δώσουμε άδεια γιατί είστε φιλόλογος και πρέπει να κάνετε τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου. Αν ήσασταν ξενόγλωσση ή γυμνάστρια θα σας δίναμε ευχαρίστως"
(στο σχολείο μου υπήρχαν άλλες 3 φιλόλογοι, με τις οποίες είχα μιλήσει, θα έστελνα τα θέματα κι απλά αυτές θα διόρθωναν τα 3 γραπτά που ήταν να διορθώσουν)
Συναδέλφισσα, 10 μέρες σε ξενοδοχείο... πάλι καλά. Εγώ το 2011 έκατσα ένα μήνα σε ξενοδοχείο. Και θυμάμαι... τι σύμπτωση όμως... κάποιοι γυμναστές έπαιρναν αναρρωτική άδεια 20 και 30 μέρες. Ξαφνικά είχαν πάθει οι περισσότεροι αυχενικά, οσφυαλγίες, ισχυαλγίες, τραυματισμούς και δεν συμμαζεύεται.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 14, 2014, 08:54:52 μμ »
Θερίζουν τα αυχενικά, άσε...  :-X

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:22:10 πμ »
Kανένα νέο για το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ; Σε 15 ημέρες υποτίθεται ότι θα πρέπει να είμαστε στα σχολεία μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:36 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 16, 2014, 12:29:30 μμ »
Kανένα νέο για το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ; Σε 15 ημέρες υποτίθεται ότι θα πρέπει να είμαστε στα σχολεία μας...
Επικρατέστερη εκτιμηση: Παρασκευή 29 αργά το απόγευμα!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 16, 2014, 12:47:58 μμ »
Επικρατέστερη εκτιμηση: Παρασκευή 29 αργά το απόγευμα!

Πρόσεχε τι τάζεις γιατί εκτός από το Θεό τώρα τελευταία και ο Μπράτης πέφτει έξω...  ;D ;D ;D

ΥΓ. Γι αυτό λέω μην τάζεις σε Αγιο κερί και σε παιδί κουλούρι...

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #412 στις: Αύγουστος 16, 2014, 01:59:33 μμ »
29;;;; Καλά κουράγια στους Β/θμιους... Για Α/θμια θα συνεδριάσουν 21-22, σωστό; Τα αποτελέσματα βγαίνουν άμεσα ή θα ζήσουμε πάλι την ψυχρολουσία την περσινή; Γιατί πάντα αργεί χαρακτηριστικά η Β/θμια;
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #413 στις: Αύγουστος 16, 2014, 02:04:05 μμ »
29;;;; Καλά κουράγια στους Β/θμιους... Για Α/θμια θα συνεδριάσουν 21-22, σωστό; Τα αποτελέσματα βγαίνουν άμεσα ή θα ζήσουμε πάλι την ψυχρολουσία την περσινή; Γιατί πάντα αργεί χαρακτηριστικά η Β/θμια;

Επίσημα πολές ειδικότητες και Α και Β αναθέσεις καθώς και Α και Β ειδικότητες.
Να ευχηθώ και στα δικά σας οι της Αβθμιας? Μπα κατάρα θα δώσω...

ΥΓ. Ανεπίσημα το θέμα δεν είναι αν αργεί κάτι το θέμα είναι πότε θα απελευθερωθούν κάποια κενά... διότι οι καλές αποσπάσεις δεν είναι οι Α αλλά οι Β, οι Γ και οι επόμενες (φυσικά ομιλώ για τους γνωρίζοντες και όχι τους εγκλωβισμένους που περιμένουν αντικαταστάτη) ... ξέρεις ρε παιδί μου τι παίρνεις δεν ψωνίζεις από σβέρκο...   ;D ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 02:08:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #414 στις: Αύγουστος 16, 2014, 02:12:17 μμ »
Όχι καλέ μου guest, μη δίνεις τέτοιες ευχές. Καλά τα λες κατά τα άλλα. Σωστό το πότε θα απελευθερωθούν κάποιες θέσεις, αλλά πολύ βασικό και το "αν" και "πόσες". Έχει γούστο να επικρατήσει και φέτος η περσινή λογική-μπάχαλο. Εκεί να δούμε γλέντια... Πόσα αγροτικά θα κάνουμε ακόμα Θεέ μου! Καλή λευτεριά σε όλες και όλους...
Πάμε για κανένα καφέ λέω εγώ να καθαρίσει το μυαλό, γιατί άρχισα να ανεβάζω πίεση... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 02:35:51 μμ από garidoula »
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #415 στις: Αύγουστος 16, 2014, 02:48:58 μμ »
Μην ξεχνατε και τις αποσπασεις που θα παρουν οσοι εκλεχθηκαν στις προσφατες εκλογες. Σε λιγες ημερες ορκιζονται και θα κανουν αιτηση αποσπασης, την οποια και θα παρουν σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #416 στις: Αύγουστος 16, 2014, 03:06:16 μμ »
εθιμικό δίκαιο

αν η αποδέσμευση όσων πάρουν απόσπαση πριν τις 31-08 οφείλεται σε εθιμικό δίκαιο και δεν είναι κατοχυρωμένη νομικά, θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Συνάδελφοι μήπως κάποιος γνωρίζει αν αναφέρεται η αποδέσμευση σε κάποιο νόμο; γιατί σε όλα τα πρόσφατα δημοσιεύματα αναφέρεται το εξής :"Το Υπουργείο Παιδείας τονίζει σε έγγραφό του ότι δεν εκτελείται απόφαση απόσπασης, αν δεν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός".

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #417 στις: Αύγουστος 16, 2014, 03:27:41 μμ »
αν η αποδέσμευση όσων πάρουν απόσπαση πριν τις 31-08 οφείλεται σε εθιμικό δίκαιο και δεν είναι κατοχυρωμένη νομικά, θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Συνάδελφοι μήπως κάποιος γνωρίζει αν αναφέρεται η αποδέσμευση σε κάποιο νόμο; γιατί σε όλα τα πρόσφατα δημοσιεύματα αναφέρεται το εξής :"Το Υπουργείο Παιδείας τονίζει σε έγγραφό του ότι δεν εκτελείται απόφαση απόσπασης, αν δεν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός".

Ο 3848/10, είναι κάθετος πως για τις αποσπάσεις που αποφασίζονται μετά την 1η Σεπτεμβρίου, είναι απαραίτητη η αποδέσμευση του εκπαιδευτικού από τη δνση του. Για τις έως και τις 31/8, δεν αναφέρεται κάτι. Έως τώρα, δεν απαιτείτο η πρότερη αποδέσμευση και ο εκπαιδευτικός παρουσιαζόταν απευθείας στη δνση απόσπασης. Δεν βλέπω το λόγο γιατί ν' αλλάξει αυτό το πλαίσιο φέτος...

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #418 στις: Αύγουστος 16, 2014, 03:52:24 μμ »
Μακάρι να είναι έτσι. Απλώς το διαβάζω συνέχεια σε δημοσιεύματα τώρα τελευταία.Και ως συνήθως τίποτα δε γράφεται τυχαία.
Στο νόμο 3848 δεν αναφέρει ότι αποδεσμευόμαστε πριν από 31-08.
Άρθρο 31
Θέματα αποσπάσεων και μετατάξεων
1. Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας
από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός.

 Επιμένω γιατί κάτι μου είπε η διευθύντρια μου και δεν ήξερα να απαντήσω και να πατήσω κάπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 04:11:19 μμ από glykouli »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #419 στις: Αύγουστος 16, 2014, 04:00:15 μμ »
Για το λογο αυτό εκτιμώ και εγώ οτι θα βγουν τη Παρασκευή που ουσιαστικά είναι η τελευταια προθεσμία πριν τη 1η Σεπτεμβρίου. Και επειδή μας έχουν συνηθησει παντα στην τελευταία στιγμη θέλω να πιστεύω οτι θα βγουν τοτε. Αν έβγαιναν τουλαχιστον πριν τις 28 μπορεί να γλυτωμε οι περισσοτεροι και το ταξίδι για τη θερινή υπηρεσία
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 884
Σύνολο: 885

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.