*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:17:02 μμ »
Όσοι ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ συμμετέχουν σε μία φάση αποσπάσεων ή μπορούν και σε άλλες φάσεις (εφόσον υπάρξουν). Στην περίπτωση και άλλων φάσεων χρειάζεται νέα αίτηση;

Με την ευκαιρία αυτού του μηνύματος ας πούμε μερικές καλές πρακτικές...

Όλα όσα αναφέρονται στις διαδικασίες τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά ισχύουν με την (ας την πούμε άτυπη Α φάση) που γίνεται στα μπόλικα κενά (συνήθως αρχές Σεπτέμβρη... τουλάχιστον στις ειδικότητες που υπάρχει μαζικότητα κενών).
Τώρα όταν οι τοποθετήσεις γίνονται σε επόμενες (πάλι άτυπες φάσεις) περιπλέκονται και λυπάμαι που το λέω αλλά η πραγματικότητα είναι ότι πρέπει να υπάρχει άνθρωπος εμπιστοσύνης για να σε ενημερώνει πότε και τι... Εδώ δυστυχώς μπαίνει ο ρόλος πολλών αιρετών ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ... Τι θέλω να πω... για να κάνεις νέα αίτηση ή για να ανανεώσεις την παλιά πρέπει πριν την συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ να ξέρεις τι κενά υπάρχουν αλλά και πότε θα γίνει η συνεδρίαση...
Πράγμα που σημαίνει ότι ή θα πρέπει να τοποθετήσαι στην Α φάση στην ειδικότητα σου (για τους αποσπασμένους που δεν έχουν εσωτερική πληροφόρηση εννοείται ότι για να έχεις πιθανότητες να μην σε ρίξουν πρέπει να έχεις πάρει απόσπαση πριν ξεκινήσουν τα σχολεία ή μετά να είσαι με ένα τηλέφωνο ή κάθε μέρα στην δ/νση και αν φυσικά δεν έχει παρθεί απόφαση να σε ρίξουν... που άμα θέλουν να σε ρίξουν υπάρχει τρόπος όπως φυσικά και άμα θέλουν να σε βολέψουν... Αυτά για όσους κάνουν τα χαρτιά τους για την όποια απόσπαση...

ΥΓ. Πάντως ο αποσπασμένος (από άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ) είναι διπλά ριγμένος διότι αν δεν είναι ειδική κατηγορία πρέπει να σκεφτεί αν θα κάνει τον Κινέζο μια χρονιά για να εξασφαλίσει αποσπάσεις και για την επόμενη(ες) (με δεδομένο ότι μεταθέσεις δίνονται με το σταγονόμετρο .... ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:23:47 μμ »
σωστά, αλλά αυτό που λες αφορά τη φάση των τοποθετήσεων στο ΠΥΣΔΕ, όπου συνεξετάζονται οι αιτήσεις των αιτούντων εσωτερική απόσπαση και των αποσπασθέντων από αλλού,
εγώ κατάλαβα όμως ότι δε ρώτησε αυτό ο/η συνάδελφος, αν αυτό εννοούσε συμφωνώ:


έχεις δίκιο silkcut. Συμφωνούμε απλώς καταλάβαμε την ερώτηση του συναδέλφου διαφορετικά. Μάλλον ρωτούσε αυτό που απάντησες...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #478 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:32:09 μμ »
ισως  είναι  το  λάθος  τόπικ, αλλα  θα  την  αποτολμήσω  την  ερώτηση.
1. εκπαιδευτικός  τοποθετήθηκε  σε  νεο  σχολείο  μετα  από  άρση  της  υπεραριθμίας - συνεπώς, δεν  υποχρεούται  να  υπηρετήσει  τη  θέση  του. Σωστά?
Και  τώρα  το  κρίσιμο  ερώτημα:

2. Μπορεί  -στο  καπάκι- και  δεδομένου  ότι  δεν  έχει  υποχρέωση  να  υπηρετήσει τη   νέα  του  θέση  (ως  προερχόμενος  από  λύση  υπεραριθμίας) να  κάνει  αίτηση  αμοιβαίας  μετάθεσης?
Ευχαριστώ  τα  σοφά  μέλη  του  φόρουμ  εκ  των  προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #479 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:34:03 μμ »
ισως  είναι  το  λάθος  τόπικ, αλλα  θα  την  αποτολμήσω  την  ερώτηση.
1. εκπαιδευτικός  τοποθετήθηκε  σε  νεο  σχολείο  μετα  από  άρση  της  υπεραριθμίας - συνεπώς, δεν  υποχρεούται  να  υπηρετήσει  τη  θέση  του. Σωστά?
Και  τώρα  το  κρίσιμο  ερώτημα:

2. Μπορεί  -στο  καπάκι- και  δεδομένου  ότι  δεν  έχει  υποχρέωση  να  υπηρετήσει τη   νέα  του  θέση  (ως  προερχόμενος  από  λύση  υπεραριθμίας) να  κάνει  αίτηση  αμοιβαίας  μετάθεσης?
Ευχαριστώ  τα  σοφά  μέλη  του  φόρουμ  εκ  των  προτέρων.

Με επιφύλαξη νομίζω πως μπορεί...Αλλά νομίζω πως η προθεσμία για τις αιτήσεις αμοιβαίων έχει παρέλθει...είναι 15 μέρες μετά την ανακοίνωση των γενικών μεταθέσεων...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #480 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:39:22 μμ »
Ρωτούσα αυτό που απάντησε ο silkcut. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τώρα, όσοι  ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ  και δεν την πάρουν στην α΄φάση, δεν χρειάζεται να κάνουν δεύτερη αίτηση.
 
α. Κάνουν ένσταση για να δικαιολογήσει η υπηρεσία τους λόγους για τους οποίους δεν χορήγησε την απόσπαση
β. Αιτούνται άμεσα γραπτώς επανεξέταση για τη β'φάση (αν υπάρξει).
γ. Κάνουν την προσευχή τους

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #481 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:45:40 μμ »
ισως  είναι  το  λάθος  τόπικ, αλλα  θα  την  αποτολμήσω  την  ερώτηση.
1. εκπαιδευτικός  τοποθετήθηκε  σε  νεο  σχολείο  μετα  από  άρση  της  υπεραριθμίας - συνεπώς, δεν  υποχρεούται  να  υπηρετήσει  τη  θέση  του. Σωστά?
Και  τώρα  το  κρίσιμο  ερώτημα:

2. Μπορεί  -στο  καπάκι- και  δεδομένου  ότι  δεν  έχει  υποχρέωση  να  υπηρετήσει τη   νέα  του  θέση  (ως  προερχόμενος  από  λύση  υπεραριθμίας) να  κάνει  αίτηση  αμοιβαίας  μετάθεσης?
Ευχαριστώ  τα  σοφά  μέλη  του  φόρουμ  εκ  των  προτέρων.


Aν εννοείς σε άλλο ΠΥΣΔΕ συμφωνώ με την gio66.
Στο ίδιο ΠΥΣΔΕ δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός (ημερών) αλλά καλό θα έιναι να τρέξει τις διαδικασίες το συντομότερο πριν την ολοκλήρωση της φάσης οριστικών τοποθετήσεων - βελτίωσης... πρόσεξε όμως νομίζω ότι χρειάζεται να έχει ήδη επικυρωθεί η απόφαση απόκτησης της νέας οργανικής (από Περιφερειακό Δ/ντη) και οπωσδήποτε να έχουν ολοκληρωθεί οι όποιες ενστάσεις. Αλλιώς μέχρι τότε δεν κατέχεις τη νέα οργανική.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #482 στις: Αύγουστος 19, 2014, 02:48:58 μμ »
ευχαριστώ  πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #483 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:08:13 μμ »
 @ guestteacher, σε ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση! Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις και παρόλο που όλοι επίσημα λένε οτι οι τοποθετήσεις κλπ γίνονται αξιοκρατικά και με μόνη βάση τα μόρια, νομίζω  οτι αυτές οι β', γ' κλπ φάσεις και τα όποια λειτουργικά εμφανίζονται δικαιολογημένα ή ως δια μαγείας, δημιουργούν τα βολέματα, τα μαγειρέματα, τα "ριξίματα" κλπ. Εδώ βέβαια "ρίχνονται " κυρίως όσοι είναι στη διάθεση, αλλά και οι αποσπασμένοι, εφόσον βέβαια δεν έχουν βύσμα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #484 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:52:16 μμ »
το ότι θα γίνιε μεγάλη φάση αναπληρωτών σημαίνει ότι θα γίινουν και πολλές αποσπάσεις??

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #485 στις: Αύγουστος 19, 2014, 06:01:56 μμ »
ερώτηση για φίλη συνάδελφο: μετατέθηκε πέρσι σε μουσικό σχολείο και υπηρέτησε την οργανική της. Δικαιούται να ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #486 στις: Αύγουστος 19, 2014, 06:12:03 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 12:03:02 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #487 στις: Αύγουστος 19, 2014, 06:31:23 μμ »
ερώτηση για φίλη συνάδελφο: μετατέθηκε πέρσι σε μουσικό σχολείο και υπηρέτησε την οργανική της. Δικαιούται να ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε;
νομίζω  πως  ναι. στο  μουσικο  που  ήμουν  περυσι, υπήρχε  συναδελφος  που  εκανε  απόσπαση  εντος  πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #488 στις: Αύγουστος 19, 2014, 06:47:25 μμ »

Aν εννοείς σε άλλο ΠΥΣΔΕ συμφωνώ με την gio66.
Στο ίδιο ΠΥΣΔΕ δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός (ημερών) αλλά καλό θα έιναι να τρέξει τις διαδικασίες το συντομότερο πριν την ολοκλήρωση της φάσης οριστικών τοποθετήσεων - βελτίωσης... πρόσεξε όμως νομίζω ότι χρειάζεται να έχει ήδη επικυρωθεί η απόφαση απόκτησης της νέας οργανικής (από Περιφερειακό Δ/ντη) και οπωσδήποτε να έχουν ολοκληρωθεί οι όποιες ενστάσεις. Αλλιώς μέχρι τότε δεν κατέχεις τη νέα οργανική.
Υπάρχει αμοιβαία μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ; ???
Εγώ ξέρω μόνο για αμοιβαία απόσπαση....
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος english06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #489 στις: Αύγουστος 19, 2014, 07:09:56 μμ »
Γνωρίζει κανείς ποτε συνεδριάζει τελικά το ΚΥΣΔΕ για τις αποσπάσεις; Εχουμε καμιά ενημέρωση;




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 908
Σύνολο: 908

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.