*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 493478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:56:44 πμ »
Μια από τα ίδια Agathoula, αλλά με το μεταπτυχιακό της Φλώρινας. Και μάλιστα στον τίτλο του αναγράφεται ο όρος "Ειδική ΕΚπαίδευση" , όπως και σε πολλά που υπάρχουν στο παράρτημα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:19 »

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 13, 2015, 11:14:42 πμ »
ό, τι κι αν κανουν δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ...αυτό είναι παράνομο! μαζευτείτε για υπουργείο!

Κι όμως έχει.... Πήρα το Υπουργείο...!! Αφορά όλα τα μεταπτυχιακά που δεν έιναι στο παράρτημα..(νέα και παλιά) !! Αυτά θα πάνε στην επιττοπή και αυτή μάλλον για φέτος θα δώσει σε όσα κρίνει προσωρινή συνάφεια...!! Για του χρόνου... όπως τα λέει η υπουργική απόφαση...!! Δεν τη γλιτώνω τη Βουλγαρία νομίζω κι εγώ....!!!

Αποσυνδεδεμένος dynamic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 13, 2015, 11:28:00 πμ »

Δυστυχώς δεν είναι τα μόνα που έμειναν έξω... και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων επίσης..!! Psysikos.50 αν θυμάμαι καλά είχες πάρει κάποια τηλέφωνα σε μέλη της επιτροπής. Είναι έυκολο να παραθέσεις τηλέφωνα ή/και να συνοψίσεις αυτά που σου είπαν;

Και να συστηθώ...!!! Δουλεύω από το 2008 ως αναπληρώτρια φιλόλογος ειδικής αγωγής με μεταπτυχιακό στη δυσλεξία από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ο  τίτλος μου είναι εξειδιεκυμένος (όπως αντίστοιχα κι αυτός που αναφέρεται στις μαθησιακές δυσκολίες του παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), ήταν διετές , με τα 3/4 στην ειδική αγωγή, χωρίς όμως πρακτική άσκηση (όπως και τα περισσότερα να δεν κάνω λάθω εντός και εκτός Ελλάδας...)
Παρακαλώ όποιοι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα να επικοινωνήσετε μαζί μου και να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι.


Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου μεταπτυχιακό δυσλεξίας, το οποίο τελείωσα στην Αγγλία με διάρκεια ενός έτους, καθώς επέλεξα να είμαι full time student. Πώς είναι δυνατόν να έχουμε στηρίξει τόσα χρόνια τα τμήματα ένταξης με μαθητές στη πλειοψηφία τους δυσλεξικούς και τώρα να αμφισβητείται η συνάφεια του τίτλου μας; Είναι πολύ άδικο να έχει αναδρομική ισχύ. Μα ο πρόεδρος της επιτροπής δεν ανέφερε ότι οι αλλαγές δε θα αφορούν τίτλους που έχουν πάρει ήδη συνάφεια;

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 13, 2015, 11:39:29 πμ »

Δυστυχώς δεν είναι τα μόνα που έμειναν έξω... και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων επίσης..!! Psysikos.50 αν θυμάμαι καλά είχες πάρει κάποια τηλέφωνα σε μέλη της επιτροπής. Είναι έυκολο να παραθέσεις τηλέφωνα ή/και να συνοψίσεις αυτά που σου είπαν;

Και να συστηθώ...!!! Δουλεύω από το 2008 ως αναπληρώτρια φιλόλογος ειδικής αγωγής με μεταπτυχιακό στη δυσλεξία από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ο  τίτλος μου είναι εξειδιεκυμένος (όπως αντίστοιχα κι αυτός που αναφέρεται στις μαθησιακές δυσκολίες του παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), ήταν διετές , με τα 3/4 στην ειδική αγωγή, χωρίς όμως πρακτική άσκηση (όπως και τα περισσότερα να δεν κάνω λάθω εντός και εκτός Ελλάδας...)
Παρακαλώ όποιοι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα να επικοινωνήσετε μαζί μου και να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι.


Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου μεταπτυχιακό δυσλεξίας, το οποίο τελείωσα στην Αγγλία με διάρκεια ενός έτους, καθώς επέλεξα να είμαι full time student. Πώς είναι δυνατόν να έχουμε στηρίξει τόσα χρόνια τα τμήματα ένταξης με μαθητές στη πλειοψηφία τους δυσλεξικούς και τώρα να αμφισβητείται η συνάφεια του τίτλου μας; Είναι πολύ άδικο να έχει αναδρομική ισχύ. Μα ο πρόεδρος της επιτροπής δεν ανέφερε ότι οι αλλαγές δε θα αφορούν τίτλους που έχουν πάρει ήδη συνάφεια;

Σύμφωνα με την εγκύκλιο και το Υπουργείο ισχύει για όλα... (εκτός του παραρτήματος)... η παραπομπήστην επιτροπή...
Άσε συνάδελφε δε χρειάζεται να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα αυτονόητα...
Μόνο αυτοί που βγάζουν τους νόμους δεν τα καταλαβαίνουν, γιατί ειναι απλά άσχετοι....
Αν μπορείτε όσοι θίζεστε, πάρτε τηλέφωνο στο Υπουργείο και διαμαρτυρηθείτε μπας και καταλάβουν ότι κάνουν βλακείες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:19 »

Αποσυνδεδεμένος mamakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 13, 2015, 12:07:55 μμ »
Όσο αφορά την εγκύκλιο, τις επισημάνσεις και το παράρτημα με τους μεταπτυχιακούς τίτλους έχω να πω το εξής: Σε επικοινωνία που είχα χτες με κυπριακό πανεπιστήμιο με ενημερώσανε ότι πλέον τα μεταπτυχιακά προγράμματα πρέπει να έχουν διάρκεια 2 ετών και να συμπεριλαμβάνουν πρακτική άσκηση για να μπορεί κάποιος μετά να εγγραφεί στους πίνακες της ΕΑΕ. Αυτό αφορά όλους όσους θα ξεκινήσουν μεταπτυχιακές σπουδές από τον Σεπτέμβρη.

Για το κομμάτι της πρακτικής άσκησης όμως αναμένεται να υπάρξουν αντιδράσεις διότι στα εξ' αποστάσεως θεωρείται πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρεθεί οποιαδήποτε φόρμουλα. Οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο (εάν δεν βρεθεί αυτή η φόρμουλα) να προηγούνται στους πίνακες οι κάτοχοι των τίτλων που πληρούν τα νέα κριτήρια (2 χρόνια + πρακτική άσκηση) και μετά όλοι οι υπόλοιποι (με αναφορά πάντα σε αυτούς θα ξεκινήσουν σπουδές τον Σεπτέμβρη).

Αποσυνδεδεμένος CHALLENGER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 13, 2015, 12:40:05 μμ »
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά έχω απορία:

Πέρσι είχα αρνηθεί πρόσληψη στη Γενική και δεν δούλεψα ούτε στην Ειδική (με προσπεράσανε)
Η ποινή μου ισχύει και φέτος για την Γενική. Για την ειδική όμως μπορώ να κάνω αίτηση? Δεν αναγράφεται ξεκάθαρα κάτι τέτοιο στην εγκύκλιο.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 13, 2015, 12:50:12 μμ »
Kinegire σ ευχαριστώ ;)
κατατοπιστικός όπως πάντα...
κ γω αυτό πιστεύω διπλά στην γενική, αλλά στην ειδική κανονικά τα μόρια προϋπηρεσίας...
θα δούμε εν καιρω...

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 13, 2015, 12:57:15 μμ »
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά έχω απορία:

Πέρσι είχα αρνηθεί πρόσληψη στη Γενική και δεν δούλεψα ούτε στην Ειδική (με προσπεράσανε)
Η ποινή μου ισχύει και φέτος για την Γενική. Για την ειδική όμως μπορώ να κάνω αίτηση? Δεν αναγράφεται ξεκάθαρα κάτι τέτοιο στην εγκύκλιο.
Ευχαριστώ


...δεν αρνήθηκες στην ειδική, άρα λογικά θα έχεις τη δυνατότητα να τα καταθέσεις εκεί ;)
δεν σε κάλεσε η ειδική, γιατί σε πήραν γενική πρώτα, οπότε έχασες την σειρά σου και για την ειδική, έπρεπε να είχες απενεργοποιήσει την αίτηση σου στην γενική πριν σε καλέσουν αν σκεφτόσουν να δουλέψεις στην ειδική, είχες το δικαίωμα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2015, 12:59:13 μμ από fd »

Αποσυνδεδεμένος CHALLENGER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 13, 2015, 01:02:55 μμ »
Από τη στιγμή που με πήραν στην Γενική όμως και αρνήθηκα πρόσληψη, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα για να με πάρουν στην Ειδική. Σωστά?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Άρα κάνω αίτηση κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 13, 2015, 01:15:09 μμ »
Όσο αφορά την εγκύκλιο, τις επισημάνσεις και το παράρτημα με τους μεταπτυχιακούς τίτλους έχω να πω το εξής: Σε επικοινωνία που είχα χτες με κυπριακό πανεπιστήμιο με ενημερώσανε ότι πλέον τα μεταπτυχιακά προγράμματα πρέπει να έχουν διάρκεια 2 ετών και να συμπεριλαμβάνουν πρακτική άσκηση για να μπορεί κάποιος μετά να εγγραφεί στους πίνακες της ΕΑΕ. Αυτό αφορά όλους όσους θα ξεκινήσουν μεταπτυχιακές σπουδές από τον Σεπτέμβρη.

Για το κομμάτι της πρακτικής άσκησης όμως αναμένεται να υπάρξουν αντιδράσεις διότι στα εξ' αποστάσεως θεωρείται πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρεθεί οποιαδήποτε φόρμουλα. Οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο (εάν δεν βρεθεί αυτή η φόρμουλα) να προηγούνται στους πίνακες οι κάτοχοι των τίτλων που πληρούν τα νέα κριτήρια (2 χρόνια + πρακτική άσκηση) και μετά όλοι οι υπόλοιποι (με αναφορά πάντα σε αυτούς θα ξεκινήσουν σπουδές τον Σεπτέμβρη).


Δηλαδή,  υποστηρίζεις ότι όλα αυτά για την κρίση της συνάφειας των μεταπτυχιακών αφορούν μόνο όσα ξεκινούν από Σεπτέμβρη; Πού το στηρίζεις αφού στην εγκύκλιο λέει όλοι οι τίτλοι που δεν έχουν συμπεριληφθεί στο παράρτημα στέλνονται στην επιτροπή για να κριθεί η συνάφειά τους!!! Κάνω λάθος; Μακάρι, αλλά δε νομίζω...!!!

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:50:42 μμ »
Από τη στιγμή που με πήραν στην Γενική όμως και αρνήθηκα πρόσληψη, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα για να με πάρουν στην Ειδική. Σωστά?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Άρα κάνω αίτηση κανονικά!

κανονικά καταθέτεις την αίτηση...
καλή τύχη :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:13:12 μμ »
Πραγματικά μπάχαλο σήμερα, μέχρι και οι υπάλληλοι ειχαν να το λενε επειδη θυμουνται.πλεον φυσιογνωμιες οτι "ξανα μανα συναφεια;" Εγω ανηκω στην πρωτοβαθμια, εχοντας μεταπτυχιακο απο το πανεπιστήμιο Ιωαννινων εξειδικευμενο (δυσλεξια και νεα.τεχνολογια ως κατευθυνση). Εχω παρατηρησει οτι τα σχολικα ετη 2010 και 2011 αν θυμαμαι καλα, η εγκυκλιος τοτε εγραφε ρητως οτι μεταπτυχιακα στη Δυσλεξια σαφως και ανηκουν στην.κατηγορια "ειδικη αγωγη". Τώρα και τα 2 μεταπτυχιακα του πανεπιστημιου Ιωαννινων πουθενα στο παραρτημα και αναγνωριζονται κατι Βουλγαριες... 2 χρονια μεταπτυχιακο με πρακτικη ασκηση, εργαστηρια κλπ (τουλαχιστον στην.κατεύθυνση που διαλεξα). Προσωπικη εκτίμηση οτι τουλαχιστον για φετος η συναφεια θα αναγνωριστεί για τους παλιούς αναπληρωτες αλλα απο το επομενο.σχολικο ετος, ειδικα στην πρωτοβαθμια που οι απόφοιτοι πε61, πε71 αυξανονται, θα βρισκουν τροπους να μειωνουν τους υποψηφιους για την ειδικη με διαφορα τεχνάσματα (πρωτα ηταν η 4ετης φοιτηση.Βολο/Μακεδονια, τωρα η συναφεια) ερχονται αλλαγες κ.στη δευτεροβαθμια, δυστυχως. Καλη τοποθετηση, παιδια!

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:48:29 μμ »
Πραγματικά μπάχαλο σήμερα, μέχρι και οι υπάλληλοι ειχαν να το λενε επειδη θυμουνται.πλεον φυσιογνωμιες οτι "ξανα μανα συναφεια;" Εγω ανηκω στην πρωτοβαθμια, εχοντας μεταπτυχιακο απο το πανεπιστήμιο Ιωαννινων εξειδικευμενο (δυσλεξια και νεα.τεχνολογια ως κατευθυνση). Εχω παρατηρησει οτι τα σχολικα ετη 2010 και 2011 αν θυμαμαι καλα, η εγκυκλιος τοτε εγραφε ρητως οτι μεταπτυχιακα στη Δυσλεξια σαφως και ανηκουν στην.κατηγορια "ειδικη αγωγη". Τώρα και τα 2 μεταπτυχιακα του πανεπιστημιου Ιωαννινων πουθενα στο παραρτημα και αναγνωριζονται κατι Βουλγαριες... 2 χρονια μεταπτυχιακο με πρακτικη ασκηση, εργαστηρια κλπ (τουλαχιστον στην.κατεύθυνση που διαλεξα). Προσωπικη εκτίμηση οτι τουλαχιστον για φετος η συναφεια θα αναγνωριστεί για τους παλιούς αναπληρωτες αλλα απο το επομενο.σχολικο ετος, ειδικα στην πρωτοβαθμια που οι απόφοιτοι πε61, πε71 αυξανονται, θα βρισκουν τροπους να μειωνουν τους υποψηφιους για την ειδικη με διαφορα τεχνάσματα (πρωτα ηταν η 4ετης φοιτηση.Βολο/Μακεδονια, τωρα η συναφεια) ερχονται αλλαγες κ.στη δευτεροβαθμια, δυστυχως. Καλη τοποθετηση, παιδια!

Εννοείς το μεταπτυχιακό του Φ.Π.Ψ.; Μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, γιατί πρέπει να αρχίσουμε να μαζευόμαστε και γρήγορα...

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 13, 2015, 04:22:21 μμ »
Ναι, αυτο εννοω, του τομεα Ψυχολογιας. Οπως και του ΠΤΔΕ Ιωαννινων, και αυτο εκτος. Ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μεινουν εκτος, εχουν κανει μεγαλη πατατα και γενικα η ειδικη εκπαιδευση εχει παρει την κατιουσα αλλα εδω μιλαμε για καταρτιση και εκπαιδευτικο εργο, δεν θα προλαωαινουν να βγαζουν αποφασεις φετος για συναφεια τιτλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161322
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 454
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.