*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 168746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1302 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:03:54 πμ »
Nobody ποια διαγράμματα.. Ο άνθρωπος αποκαλεί το εμβόλιο μπολι θανάτου (σε κάποιο άλλο κείμενο του) κ λεει οτι ο εμβολιασμένος μετατρέπεται σε ανθρώπινο μαγνήτη κ. α. Εκτός αν το βλεπεις ως αστείο.
Edit:: οχι μπολι, απλά λέει πως οι εμβολιασμενοι πεθαινουν 7 φορές περισσοτερο, λόγω εμβολίου. Οκ, λίγο καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:49 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1303 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:19:00 πμ »
Edit:: οχι μπολι, απλά λέει πως οι εμβολιασμενοι πεθαινουν 7 φορές περισσοτερο, λόγω εμβολίου. Οκ, λίγο καλυτερα!
Απλα εκρινα την λογική του ίδιου του άρθρου κ όχι του ανθρώπου για να μην κατηγορήθω για ad hominem ;)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1304 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:23:13 πμ »
Απλα εκρινα την λογική του ίδιου του άρθρου κ όχι του ανθρώπου για να μην κατηγορήθω για ad hominem ;)
Μα ο άνθρωπος έγραψε το άρθρο! Καλά εγώ εν τω μεταξύ, γκουγκλαρα το ad hominem 😂😂

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1305 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:29:34 πμ »
Αγαπητή Έσπερος.. άλλο πράγμα είναι ο φόβος άλλο πράγμα είναι οι φοβίες..
Άλλος σχολίασε πρώτος την τοποθέτησή σου ως επιχείρημα ad hominem..και ήταν..
Και εγώ συμφώνησα..

Το ποιος έχει φοβίες εδώ μέσα, νομίζω είναι πασιφανές και σίγουρα δεν είμαι εγω. Στην ερώτησης μου δεν απαντά όμως κανεις. Θέλετε/σας αρέσει να συνεχίσουμε να ζούμε με μάσκες; Είστε εκπαιδευτικοί, σας αρέσει να μην βλέπετε το πρόσωπο των μαθητών σας; Φανατική της μάσκας ήμουν και είμαι, μέχρι να βρεθεί απλή λύση όμως, όχι για όλη την υπόλοιπη ζωή μας. Θέλετε να μπαίνει ο κόσμος σε καραντίνα, που γθα κάποιους αυτό σημαίνει απώλεια εσόδων; Θέλετε να υπολειτουργούν δραστηριότητες όπως εστίαση, χώροι διασκέδασης, γυμναστηρια, ταξίδια; Γθα ποσο ακόμα; Μέχρι πότε; Τι προτείνετε; Να βρεθεί ένα φάρμακο; Αυτό δεν θα είναι πειραματικό; Δεν θα είναι προϊον φαρμακευτικών που κερδοσκοπούν; Δεν θα έχει παρενέργειες; Πραγνατικα υπάρχει μια λογική που δεν καταλαβαίνω και μέσα σ όλο αυτό δεν  μπορώ να αντιληφθώ και την τόση ευθιξία. Δηλαδή όλοι εμείς οι εμβολιασμένοι θα είμαστε άνετοι κ χαλαροί, σε φάση οκ παιδιά, δεν πειράζει, take your time, γουστάρουμε πολύ τις μάσκες κ τις καραντίνες, όλη μας τη ζωή έτσι θα ζήσουμε υπέροχα, μονοιασμενα και αγαπημένα -η ενότητα πάνω απ όλα, μην τυχόν και μας διχάσει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:49 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5705
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1306 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:50:35 πμ »
Ποιοι εξαιρούνται από τον υποχρεωτικό εμβολιασμό – Η διαδικασία για την απαλλαγή
https://lapolitica.gr/%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%bf%ce%b9-%ce%b5%ce%be%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%bf%cf%8d%ce%bd%cf%84%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%bf%ce%bd-%cf%85%cf%80%ce%bf%cf%87%cf%81%ce%b5%cf%89%cf%84%ce%b9%ce%ba/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1307 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:24:23 πμ »
Ο Κων.νος Αρβανίτης είναι Διδάκτωρ Καρδιολογίας του ΕΚΠΑ. Συνεντεύξεις του υπάρχουν στο διαδίκτυο. Youtube

Κων.νος Αρβανίτης, Παρενέργειες Εμβολίων, Αλήθειες και Ψέματα. Επειδή άκουσα την συνέντευξη Jarvis δεν είπε αυτά που παραθέτεις από τα greek hoaxes. Άκου την μόνη σου και μετά γράψε πού κατέληξες

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1308 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:25:11 πμ »
Ενώ ο Σαρηγιάννης (χημικός μηχανικός) είναι "ειδικός" στο να προβλέπει κρούσματα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1309 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:24:27 πμ »
 Στη συνέντευξη μπορεί να μην τα είπε, αλλά τα έχει γράψει, γενικώς αν ψάξεις λίγο θα δεις ποσο επικίνδυνα είναι όσα ισχυρίζεται. Δεν ξέρω τι σκοπούς υπηρετεί.
Ο Σαρηγιαννης τρέχει μαθηματικά μοντέλα, αυτά είναι που κάνουν τέτοιες προβλεψεις. Δεν τον έχω ακουσει να μιλάει για κάτι άλλο, που ξεφευγει του ερευνητικού πεδιου.. Τα μοντέλα του γενικά μέσα έχουν πεσει. Μαζί με του Τζανακη πανε, πουαυτος είναι κ καθηγητής πνευμονολογιας.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1310 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:41:54 πμ »
Το ποιος έχει φοβίες εδώ μέσα, νομίζω είναι πασιφανές και σίγουρα δεν είμαι εγω. Στην ερώτησης μου δεν απαντά όμως κανεις. Θέλετε/σας αρέσει να συνεχίσουμε να ζούμε με μάσκες; Είστε εκπαιδευτικοί, σας αρέσει να μην βλέπετε το πρόσωπο των μαθητών σας; Φανατική της μάσκας ήμουν και είμαι, μέχρι να βρεθεί απλή λύση όμως, όχι για όλη την υπόλοιπη ζωή μας. Θέλετε να μπαίνει ο κόσμος σε καραντίνα, που γθα κάποιους αυτό σημαίνει απώλεια εσόδων; Θέλετε να υπολειτουργούν δραστηριότητες όπως εστίαση, χώροι διασκέδασης, γυμναστηρια, ταξίδια; Γθα ποσο ακόμα; Μέχρι πότε; Τι προτείνετε; Να βρεθεί ένα φάρμακο; Αυτό δεν θα είναι πειραματικό; Δεν θα είναι προϊον φαρμακευτικών που κερδοσκοπούν; Δεν θα έχει παρενέργειες; Πραγνατικα υπάρχει μια λογική που δεν καταλαβαίνω και μέσα σ όλο αυτό δεν  μπορώ να αντιληφθώ και την τόση ευθιξία. Δηλαδή όλοι εμείς οι εμβολιασμένοι θα είμαστε άνετοι κ χαλαροί, σε φάση οκ παιδιά, δεν πειράζει, take your time, γουστάρουμε πολύ τις μάσκες κ τις καραντίνες, όλη μας τη ζωή έτσι θα ζήσουμε υπέροχα, μονοιασμενα και αγαπημένα -η ενότητα πάνω απ όλα, μην τυχόν και μας διχάσει κανεις.
Αγαπητή Έσπερος..το πρώτο τεράστιο βήμα για να αντιμετωπίσει κάθε άνθρωπος ένα πρόβλημα είναι να το αναγνωρίσει με ή χωρίς βοήθεια ειδικού και να μπει σε διαδικασίες επίλυσης με ή χωρίς βοήθεια ειδικού..αυτά όσον αφορά τους φόβους και τις φοβίες γενικώς..
Όσον αφορά τα υπόλοιπα: η σκέψη σου είναι άσπρο/μαύρο .. όπως και των διαφόρων ειδικών πολιτικών κλπ στις αρχές τουλάχιστον της εμβολιαστικής περιόδου, απαγορεύονται δια ροπάλου οι ενδιάμεσεις σκέψεις..
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι που έσπευσαν αρχικά τουλάχιστον να εμβολιαστούν το έπραξαν διότι πίστεψαν το αφήγημα της ελευθερίας και της επιστροφής στην κανονικότητα..παρά τις φωνούλες επιστημόνων ότι δεν υπάρχουν εμβόλια που να εξαφανίζουν τους κορονοιούς γενικώς..
Κάποιοι δεν το έπραξαν ... και αυτοί οι κάποιοι δεν έχουν όλοι τους ίδιους λόγους προφανώς..
Συνεπώς οι οριζόντιες γενικεύσεις είναι εξ ορισμού λάθος και οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα, επιλογές χειρισμών κλπ..
Ας εμβολιαστούν λοιπόν όσοι το επιθυμούν και κρίνουν ότι είναι απαραίτητο σε αυτή τη φάση για την προστασία της ατομικής τους υγείας.. κανείς ούτε ένας δεν το έκανε για κοινωνικούς  κα τσιτάτους και πιασάρικους λόγους....
Και όσοι διαφωνούν με αυτή την αντίληψη ας μη το κάνουν..
Όλοι όμως να γνωρίζουν ότι με όλα τα μέτρα θα πορευτούμε μέχρι ο ιος να γίνει ενδημικός.. καμία πανδημία δεν κρατά αιώνια...  κατά την ταπεινή μου άποψη η επιστήμη έπρεπε να είχε στραφεί στο πεδίο των φαρμάκων και όχι των εμβολίων στην α φάση.. ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα.. με την έννοια όχι της εξάλειψης φυσικά αλλά με την έννοια της λήξης της πανδημίας..

Όλοι επιθυμούμε επιστροφή στην κανονικότητα..
Όλοι οφείλουμε να καταλάβουμε ότι η πλειοψηφία των «μέτρων» που επιβάλλονται... υποχρεωτικότητες εμβολιασμών κίνητρα/ αντικίνητρα κλπ ήρθαν με πρόσχημα τη διαχείριση της πανδημίας για να μείνουν με πρόσχημα τη διαχείριση κάθε μελλοντικής κρίσης.. με αυτή την έννοια και αν αυτο δεν ανατραπεί εδώ και τώρα.. η πανδημία θα λήξει κάποια στιγμή αλλά η ζωή δε θα είναι ποτέ ξανά όπως πριν..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2021, 09:49:51 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1312 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:30:36 πμ »
@silkcut επειδή δεν είμαι τόσο πρόβατο όσο θεωρείς  όποιον εμβολιάστηκε, ξέρω καλά ότι τα εμβόλια γενικα δεν εξαλείφουν τους ιούς, αποτρέπουν από σοβαρή νοσο κ περιορίζουν τη μετάδοση αν υπάρχει σχεδον πλήρης κάλυψη. Αυτό δλδ που ισχύει και τώρα.

Τα φάρμακα θα είναι επισγς προϊον φαρμακευτικών που θα αποφέρει κέρδος, η χρήση τους θα είναι όσο αδοκίμαστο κ πειραματικό είναι κ το εμβόλιο, σίγουρα θα έχουν παρενέργειες και σίγουρα για ένα διάστημα ή και για πάντα θα είναι απαγορευτικά για ομάδες όπως βρέφη και έγκυοι, και φυσικά δεν θα προλαμβάνουν ούτε θα περιορίζουν τη μετάδοση, επομένως θα προσφέρουν πολύ λιγότερα.

Κατά τ αλλα, αδυνατώ να συλλάβω μια λογική ότι για να μην ενδώσουμε σε μια κυβέρνηση που μας επιβάλλει περιορισμούς, επιλέγουμε οικειοθελώς να παρακάμψουμε τη λύση που προσφέρει η επιστήμη και προτιμούμε τα περιοριστικά μέτρα που μας επιβάλλει η ίδια κυβέρνηση στην οποία δεν θελουμε να κάνουμε τη χάρη να μας επιβάλει περιορισμούς. Πραγματικά αδυνατώ. Επειδή δλδ κατ εσε, τα περιοριστικά μέτρα είναι άσχετα με την πανδημία κ θα παραμείνουν, επιλέγουμε εμείς οι ίδιοι να παραμείνουν γιατί αν εμβολιαστούνε υποκύπτουμε σε ένα κυβερνητικό αφήγημα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1313 στις: Αύγουστος 16, 2021, 11:39:19 πμ »
... κατά την ταπεινή μου άποψη η επιστήμη έπρεπε να είχε στραφεί στο πεδίο των φαρμάκων και όχι των εμβολίων στην α φάση.. ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα.. με την έννοια όχι της εξάλειψης φυσικά αλλά με την έννοια της λήξης της πανδημίας..

...

Να σχολιάσω μόνο αυτό.. Φάρμακα για ιούς γενικά δεν υπάρχουν (ακόμα και το ταμιφλου για κάποιους τύπους γρίπης δεν είναι ακριβώς φάρμακο, όπως τα αντιβιοτικά με τα βακτήρια). Είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουν "αντιβιοτικό" κατά ιών, ενώ το εμβόλιο είναι αρκετά πιο εύκολο να δημιουργηθεί και είναι προληπτικό μέτρο. Έρευνες για φάρμακα κατά ιών γίνονται χρόνια τώρα, όπως λογικά και τώρα κατά του συγκεκριμένου κορωνοϊού, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1314 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:36:34 μμ »
Ο Κων.νος Αρβανίτης είναι Διδάκτωρ Καρδιολογίας του ΕΚΠΑ. Συνεντεύξεις του υπάρχουν στο διαδίκτυο. Youtube

Κων.νος Αρβανίτης, Παρενέργειες Εμβολίων, Αλήθειες και Ψέματα. Επειδή άκουσα την συνέντευξη Jarvis δεν είπε αυτά που παραθέτεις από τα greek hoaxes. Άκου την μόνη σου και μετά γράψε πού κατέληξες

Ακούμε την επιστήμη, δεν ακούμε τυφλά κανέναν επιστήμονα. Επιστήμη σημαίνει data. Το έχω γράψει επανειλημμένα -παρόλο που είμαι των θεωρητικών σπουδών- ότι σε επιστήμες όπως η ιατρική, η βιολογία, η φυσική, η χημεία οποιαδήποτε άποψη πρέπει να στηρίζεται σε μελέτες, δεδομένα, διαγράμματα, αριθμούς. Στη φιλολογία μπορούμε να εκφράσουμε πιο ελεύθερα απόψεις (π.χ. στην ανάλυση ενός λογοτεχνικού κειμένου). Σε ό,τι όμως βασίζεται σε μετρήσεις και "σκληρούς" αριθμούς απαιτείται τεκμηρίωση.

 Ο Αρβανίτης, ο Βοβόλης, ο Κούβελας και 2-3 άλλοι από την αρχή της επιδημίας παίζουν με το φόβο του κόσμου. Όσες φορές τους έχουν παραθέσει δεδομένα απαντούν με τα βιογραφικά τους (ειδικά ο Κούβελας κάνει copy-paste ένα κατεβατό και η απάντησή του πάντα είναι του τύπου: "πιστεύετε ότι εγώ που έχω α,β,γ,δ,ε...ω τίτλους δεν ξέρω και ξέρουν οι άλλοι;"). Όχι αδελφέ, αν δεν έχεις δεδομένα, δεν ξέρεις. Αν όποτε σου παραθέτουν δεδομένα απαντάς με το βιογραφικό σου δεν ξέρεις. Αν ανεβάζεις στο προφίλ σου αναλύσεις από οδοντιάτρους (έχει συμβεί αυτό)  και μόλις σε ξεγυμνώνουν στα σχόλια με στοιχεία σβήνεις τα post σου χωρίς καν να ζητήσεις συγνώμη, τότε όχι, δεν ξέρεις. Ή ξέρεις, αλλά σκοπίμως διαστρεβλώνεις. Ακόμη κι ο Ιωαννίδης που είχε αναγάγει την αμφισβήτηση της πανδημίας σε προμετωπίδα των τοποθετήσεών του, "μαζεύτηκε" πλέον και περιόρισε τις προβλέψεις του και τις αμφισβητήσεις του.

Δεν ακούμε λοιπόν κανέναν τυφλά. Διαβάζουμε μελέτες. Δύσκολο; Πάρα πολύ, ειδικά αν σκεφτείτε ότι οι περισσότερες είναι στα αγγλικά και περιέχουν ιατρικούς όρους. Αυτός όμως είναι ο μόνος δρόμος για να ενημερωθούμε. Αλλιώς μοιραία θα καταλήξουμε στον κάθε τσαρλατάνο που είδε την υγειονομική κρίση ως προσωπική ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1315 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:42:30 μμ »
Αν ίσχυαν οι ισχυρισμοι του, δεν θα έπρεπε στους ευρωπαϊκούς χάρτες που κ ο ίδιος παραθέτει, να υπήρχε αντίστοιχη αύξηση κ στις υπόλοιπες χώρες, ιδίως  ΗΒ και άλλες με μεγαλύτερη κάλυψη εμβολιασμων? Γενικά το site πιο πολύ θρησκευτικού τύπου μοιάζει, παρά επιστημονικου οποτε ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοι στις συγκεκριμένες ερμηνείες.
Γιατί κατά τη γνώμη σου δεν ισχύουν οι ισχυρισμοί του;  Πως αλλιώς εξηγείται η αύξηση των θανάτων  μετά των Ιούνιο παρά την μείωση των θανάτων απο covid;  Αν όπως λες(δεν το έχω ψάξει)δεν υπάρχει αντίστοιχη αύξηση σε άλλες ευρωπαίκες χώρες τότε αυτό που μπορώ εγώ να υποθέσω είναι ότι το μαγείρεμά τους δεν ήταν καλό. Ξέχασαν ότι πρέπει να μειώσουν και τους συνολικούς θάνατους! Αλλιώς δεν εξηγείται. Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια έλεγαν οι παλιοί. Όσο για το σαιτ αν ειναι θρησκευτικό ή οχι δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που παραθέτουμε εδώ είναι οι τεκμηριωμένες απόψεις ενος καθηγητή Πανεπιστημίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.