*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!  (Αναγνώστηκε 39394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DROSERH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 05:31:55 μμ »
Εγω φταιω που δεν περναω!
απογοητευση -αγχος-μπερδεμα-αποτυχια
ΠΕ60!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:06:33 πμ »
τι απαισιοδοξια ειναι αυτη καλη μου ? χαμογελασε κοιτα μπροστα ολα θα γινουν !
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 04:57:56 μμ »
Πολύ απογοήτευση βλέπω στο φόρουμ ειδικά για την ανάπτυξη της δραστηριότητας. Προσπαθώ να διαβάσω για το διαγωνισμό αλλά απογοητεύομαι κι εγώ με αυτά που διαβάζω... Προετοιμάζεστε πολύ για να δώσετε, πιστεύετε ότι γράψατε καλά αλλά οι κόποι σας δεν ανταμοίβονται. Φυσικά, δε μιλάω για όλους!!! Αλλά επειδή είμαι περισσότερο απαισιόδοξη από αισιόδοξη μάλλον επιλέγω να βλέπω την αρνητική πλευρά.
Όσον αφορά τους οδηγούς που πρέπει να διαβάσουμε, ξέρω ότι υπάρχει και ο οδηγός του γονέα. Προς το παρόν δεν έχω δει να τον αναφέρετε, ωστόσο έχω μάθει ότι είναι στην ύλη. Τον διαβάζετε;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος pypy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 07:21:48 μμ »
Προσωπικά μια ανάγνωση είχα κάνει τον οδηγό γονέα,επικεντρώσου στο δεππσ,στον οδηγό νηπιαγωγού και στα βιβλία του Κιτσαρά.Α! και το κυριότερο να σκέφτεσαι θετικά! Βάλε πρόγραμμα στο διάβασμα σου και όλα θα πάνε καλά!
Π60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος fomantzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 08:05:25 μμ »
Ένα ακόμη μέλος στην όμορφη παρέα!!Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ προς έκπληξη πολλών  βάλανε πολλαπλής στην πρώτη ενότητα, ωστόσο κάποια άτομα το γνώριζαν αυτό. Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζουμε και για του χρόνου απο πιο μπροστά πως πρόκειται να έιναι οι εξετάσεις ή χλωμό το βλέπετε;

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:53:50 μμ »
fomantzia  καλωσήλθες!!
Πώς γίνεται να γνωρίζουν κάποιοι το είδος των περιεχομένων των θεμάτων; Και ποιοι είναι αυτοί; Μάλλον αυτοί οι ίδιοι πιθανότατα να γνωρίζουν και για τις επόμενες εξετάσεις. Προσωπικά, πρώτη φορά το ακούω αυτό.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:59:47 μμ »
Ίσως και να είναι νωρίς αλλά τι θα λέγατε να γράφαμε εδώ πιθανά θέματα για τον επόμενο ασεπ;
Κάπου είχα δει μια νήξη αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που. Συγχωρέστε με αν υπάρχει τέτοιο θέμα αλλού.
 
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:10:23 πμ »
Ίσως και να είναι νωρίς αλλά τι θα λέγατε να γράφαμε εδώ πιθανά θέματα για τον επόμενο ασεπ;
Κάπου είχα δει μια νήξη αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που. Συγχωρέστε με αν υπάρχει τέτοιο θέμα αλλού.
 
Υπήρχε και παλιά αυτό το θέμα ναι...Θυμάμαι ακόμα μερικά "πιθανά" θέματα που λέγαμε στον προηγούμενο διαγωνισμό: μετάβαση-ολοήμερο.
Δυστυχώς είναι τόσο απρόβλεπτα τα θέματα :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 03:15:42 πμ »
Θέμα για το ολοήμερο νηπιαγωγείο έχει μπει; Από όσα θέματα έχω δει δεν υπάρχει.
Μια πιθανή ερώτηση θα ήταν η αναγκαιότητα και ο ρόλος/σκοπός του ολοήμερου νηπιαγωγείου.
Επίσης, θέμα για τη μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό έχει μπει, αλλά μετάβαση από την οικογένεια στο νηπιαγωγείο όχι.
Ένα ακόμη που μπορώ να σκεφτώ είναι κάτι σχετικό με την ομαδοσυνεργατικότητα στο νηπιαγωγείο και το ρόλο του νηπιαγωγού. Ή να μας δώσουν ένα θέμα και να το προσεγγίσουμε ομαδοσυνεργατικά.

Πώς σας φαίνονται; Έχετε να προτείνει κάτι;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 09:31:00 πμ »
μπορουν οι διοριστεοι να μας πουν τι διαβασαν! ???

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 11:05:32 πμ »
εγω έχω καταλάβει οτι βάζουν στις δραστηριότητες θέματα που δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο. πχ χιονάτη, εναλλαγή μέρας-νύχτας, κάτι που σίγουρα θα το κάνουμε στην τάξη. επίσης αν κάποιος ξέρει κατα γράμμα το δεππς και καλά τον οδηγό, έχει γράψει σίγουρα καλά και σίγουρα κιτσαρά. Το θέμα είναι να έχεις μια καλά δομημένη δραστηριότητα. Γενικά βάζουν sos σε σχέση με κάτι βασικό, οπότε πιθανό είναι να βάλουν κάτι απο ολοήμερο σε σχέση με κάτι άλλο, πχ ολοήμερο με κάτι, πχ δραστηριότητα, προτζεκτ

Αποσυνδεδεμένος pypy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 03:05:27 μμ »
μπορουν οι διοριστεοι να μας πουν τι διαβασαν! ???


Προσωπικά διάβασα δεππσ,οδηγό,Κιτσαρά και Ντολιοπούλου.Το θέμα είναι να οργανώσεις το διάβασμα σου και να μη λες <σήμερα δεν θα διαβάσω,θα διαβάσω αύριο περισσότερο>εγώ ξυπνούσα συγκεκριμένη ώρα,έκανα συγκεκριμένα διαλείμματα, φυσικά πήγαινα και τις βόλτες μου απλά είχα επιλέξει ότι η δουλειά μου εκείνη την περίοδο ήταν το διάβασμα! Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τη δραστηριότητα,για μένα δεν υπάρχει λάθος δραστηριότητα,το θέμα είναι να χρησιμοποιεις εκφρασεις-κλειδια π.χ.:χωρίζω τα παιδια σε ανομοιογενείς ομαδες (ως προς το φύλο,την ηλικία,το νοητικό επιπεδο),παρουσίαση στην ολομέλεια,με τη μέθοδο του καταιγισμού ιδεών ανακαλύπτω τι γνωρίζουν τα παιδιά για το θέμα....και άλλα τετοια! ;)
Π60

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 05:51:52 μμ »
Συνήθως οι περισσότεροι διοριστέοι έχουν διαβάσει ΔΕΠΠΣ, Οδηγό νηπιαγωγού και ολοημέρου, Κιτσαρά, κάποιοι Ντολιοπούλου, Fontana και ΑΣΕΠ κλάδος νηπιαγωγών.

Να ρωτήσω από Κιτσαρά και τα δύο βιβλία του διαβάζετε; Ή κυρίως το Προγράμματα Διδακτική μεθοδολογία προσχολικής αγωγής;
Επίσης από Ντολιοπούλου ποιο βιβλίο;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος fatsoulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 02:12:31 μμ »
Προσωπικά θεωρώ οτι ο ΑΣΕΠ είναι καθαρή τυχη. Όσο και να διαβάζει κανείς Κιτσαρά, οδηγούς, Δεπς, παει φροντιστήρια και όλα τα σχετικά αν δεν έχει τύχη δεν πρόκειται να καταφέρει τιποτα. Δεν μπορεί να κριθεί η αξια μας μέσα σε ένα τετράωρο. Όταν λέω τύχη εννοώ  τύπου ο στραβός που θα διωρθώσει το γραπτό να μην έχει κοιμηθεί στραβά, να έχεις διαβάσει προσφατα το θέμα που έχει πέσει, να εχει τυχει τις λαλακιες που εχουν βαλει στα πολλαπλης (οπως συνεβει στον προηγουμενο ΑΣΕΠ) να τις εχεις διαβασει καπου στο σωρο των βιβλιων που υποτιθεται και ειναι πιθανων να ανηκουν στην υλη και να τις θυμασε κλπ. Γενικα ρε παιδια πρεπει να εισαι κολοφαρδος... Αυτο το λεω βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα αλλα και λιγο απο παραπονο που ειδα ατομα ασχετα που εβγαλαν την σχολη με 6 και 7 τα οποια δεν ηξεραν στην κυριολεξια να γραφουν κ επιασαν στα πολλαπλης 85 και 90, ενω κατι αλλοι μαυροι σαν την δικη μου περιπτωση που ξημεροβραδιαζομασταν στην σχολη και το πηραμε με αριστα το τιμημενο, στον ΑΣΕΠ πηραμε τον μπουλο (κ ειμαστε αρκετοι... τουλαχιστον απο την σχολη μου ΑΠΘ). Συμπερασμα: μην χαραμιζεται την ζωη σας για τον ΑΣΕΠ δεν αξιζει. Ασχοληθειται με οτιδηποτε αλλο και παραλληλα να εχετε το διαβασμα. Οχι προτεραιοτητα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.