*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!  (Αναγνώστηκε 39286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 05:42:35 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα οτι το πως θα πάει κάποιος στον ΑΣΕΠ είναι θέμα καθαρής τύχης....Υπάρχουν άτομα που με ελάχιστη προσπάθεια κατάφεραν να διοριστούν και άλλοι που προσπαθούν πολλά χρόνια, έχουν διαβάσει πολύ μα πάρα πολύ και που κατέχουν το αντικείμενο όμως τελικά δεν πήγαν καλά στο διαγωνισμό.
Εκεί που διαφωνώ fatsoulini είναι σε αυτό που αναφέρεις με το βαθμό του πτυχίου. Η κάθε σχολή έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας και διαφορετική οργάνωση πχ 1) Πρέπει να δούμε ποιός είναι ο μ.ο βαθμών πτυχίων σε κάθε σχολή και ακόμα: 2) άλλα τμήματα είναι "χαώδη" με πολλούς φοιτητές και μόνη απαίτηση μια εξεταστική για κάθε μάθημα, με μηδενική συμμετοχή των φοιτητών κατα τη διάρκεια των μαθημάτων και άλλες σχολές έχουν μικρά τμήματα που τα μαθήματα γίνονται με όχι περισσότερα απο 50 άτομα, που δίνεις και προόδους και εργασία σε κάθε μάθημα και που ουσιαστικά περνάς αξιολόγηση καθημερινά.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2010, 05:48:39 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος θωμαις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 08:46:16 μμ »
καλησπερα! ο οδηγος ολοημερου δεν ηταν στην υλη .προσφερει κτ επιπλεον για οσους το διαβασαν?
 

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 08:53:31 μμ »
καλησπερα! ο οδηγος ολοημερου δεν ηταν στην υλη .προσφερει κτ επιπλεον για οσους το διαβασαν?
 
Γνώμη μου, να το διαβάσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 10:45:50 πμ »
καλησπερα! ο οδηγος ολοημερου δεν ηταν στην υλη .προσφερει κτ επιπλεον για οσους το διαβασαν?
 
Γνώμη μου, να το διαβάσεις ;)

+++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 02:11:25 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε να διαβάσουμε από τον κ. Ματσαγγούρα. Έχω ακούσει ότι είναι καλό το "Η σχολική τάξη". Κάποιο άλλο;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 02:33:32 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε να διαβάσουμε από τον κ. Ματσαγγούρα. Έχω ακούσει ότι είναι καλό το "Η σχολική τάξη". Κάποιο άλλο;
Ευχαριστώ

"H σχολική τάξη" είναι πολύ καλό
επίσης του D. Fontana "Ψυχολογία για εκπαιδευτικούς"  μου άρεσε αρκετά!!!!

υγ. είμαι στη δευτεροβάθμια και δεν ξέρω εαν τα βιβλία αφορούν και τη πρωτοβάθμια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2010, 02:35:17 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 05:11:13 μμ »
Εγώ διάβασα του Ματσαγγούρα τη "σχολική τάξη", μόνο και μόνο επειδή το είχα από τη σχολή, αλλά δε θεωρώ ότι μου πρόσφερε κάτι ιδιαίτερο, χώρια που έπιανε υπερβολικά πολλά θέματα τα οποία δεν πιστεύω ότι θα σου χρησιμεύσουν στον ΑΣΕΠ. Ίσως είναι πιο χρήσιμο για τη δευτεροβάθμια ή για δασκάλους. Θεωρώ απαραίτητα τον οδηγό και το ΔΕΠΠΣ αλλά και του Κιτσαρά που δεν τον είχα καν ακουστά πριν δώσω και πριν μπω στο pde, αλλά μου φάνηκε πολύ χρήσιμος στις εξετάσεις γιατί φαίνεται αυτοί που βάζουν τα θέματα τον θεωρούνε το θεό της παιδαγωγικής!

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 06:44:54 μμ »
Κοριτσια καταρχην χρονια πολλά καλή χρονια! ο Ματσαγγούρας ειναι περισσότερο για την δευτεροβάθμια...εγω διάβασα πολύ πολύ επιλεκτικά απο τον Ματσαγγούρα "η σχολική τάξη". Πηρα εκφράσεις και κομματια και υποστηριξα επιστημονικα την δραστηριοτητα μου και απο εκει, επίσης ειχα διαβάσει γαι το διάλειμμα και την παιδαγωγική του αξια μιας και πουθενα αλλού δεν το βρηκα, για την κοινωνικοσυναισθηματικη ανάπτυξη (μιας και ειναι πολύ της μοδας ας το πω ετσι αν και δεν μου αρεσει αυτη  εκφραση) για την τιμωρια νομίζω και την πειθαρχια αλλά και για την διαθεματικοτητα τις αρχες και τις αξιες της και τα εγραψα και στον ασεπ. Αλλα τα βιβλία του Κιτσαρά τα έδωσα μεγάλη προσοχή. Αν και δεν ειναι στην επιτροπή ο κ. Κιτσαρας τα βιβλία του πάντα ηταν sos! οσο για τον οδηγο ολοημερου + οδηγο γονεων που αναφερθηκε η συναδελφισσα πρεπει να το διαβασεις κατα την γνωμη μου...σε εμας που δωσαμε την προηγουμενη φορα βγηκε λιγο πριν να δωσουμε ωστόσο πολλές το εκτυπώσαμε και προσπαθησαμε (αν και δεν ειχαμε χρόνο για νεα γνωση μιας και ενα μηνα πριν αν μη τι άλλο κανεις επαναλήψεις) να δουμε τι παραπάνω είχανε να δώσουνε και αυτα τα εγχειριδια.
 για παραδειγμα ενα πολύ καλο θέμα και πρωτοποριακο θα ηταν να σχεδιαστει ενα project (μιας και δεν εχει πεσει ποτε) μετάβασης (έχει πέσει) σε συνεργασία με ταξη του δημοτικου. δεν κανεις βεβαια κατι διαφορετικο η επιστημονικη του τεκμηριωση ομως εχει πολλά προσθετα γιατι αγγιζει το θεμα της μεταβασης. τετοια project βγηκαν με τον οδηγο ολοημερου. αλλά σιγουρα θα εκαιγε πολύ κόσμο.....

καλό βραδυ!

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 11:56:43 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ. Οπότε κατά κύριο λόγο τη σχολική τάξη. Όσο για τα υπολοίπα Κιτσαράς, Οδηγοί και ΔΕΠΠΣ είναι στο πρόγραμμά μου ευελπιστώντας να είναι χρήσιμα και στον επόμενο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:27:02 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μία φίλη διορισμένη από το 2000 μου είπε να προσέξω τα θέματα των προηγούμενων ετών ,λόγω του ότι η κάθε κυβέρνηση αρέσκεται να βάζει ορισμένου τύπου θέματα..Δεν ξέρω αν στέκει αυτό..Εσείς τί λέτε?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 05:36:58 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μία φίλη διορισμένη από το 2000 μου είπε να προσέξω τα θέματα των προηγούμενων ετών ,λόγω του ότι η κάθε κυβέρνηση αρέσκεται να βάζει ορισμένου τύπου θέματα..Δεν ξέρω αν στέκει αυτό..Εσείς τί λέτε?
Γιατί όχι; Να τα δούμε και τα προηγούμενα θέματα (συγκριτικά με τα πιο παλιά) και ίσως βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για το στυλ των θεμάτων..

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 06:29:08 μμ »
Έχω σημειώσει κάποια βιβλία που είναι αποκλειστικά για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ ΠΕ 60 όπως:

1. Κλάδος Νηπιαγωγών Διαγωνισμοί πρόσληψης εκπαιδευτικών Α.Σ.Ε.Π.
2.Κλάδος Νηπιαγωγών Δραστηριότητες για το νηπιαγωγείο+ Όλα τα θέματα του Α.Σ.Ε.Π. Δύο βιβλία σε ένα Βιβλίο Ι Βάσει του ισχύοντος αναλυτικού προγράμματος σπουδών Βιβλίο ΙΙ Βάσει του προγράμματος διαθεματικής προσέγγισης 2004
3.ΑΣΕΠ ΠΕ νηπιαγωγών Γνωστικό αντικείμενο, Διδακτική μεθοδολογία, Παιδαγωγικά
4. Δύο βιβλία από τον εκδοτικό οίκο Alexander
 
Έχει διαβάσει κανείς κάποιο από αυτά διοριστέος και μη να μου τι γνώμη του για να ξέρω αξίζει να τα πάρω όλα και να τα διαβάσω ή κάποια από αυτά είναι καλά, Γιατί νομίζω πως κάποια πράγματα θα επαναλαμβάνονται...
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 03:49:39 μμ »
magku να μας γράψεις και τις εκδοσεις των βιβλίων!
Νομίζω πως κάποια απο αυτά που αναφέρεις(αν μιλάμε για τα ίδια) είναι σχετικά παλιά έκδοση καί για αυτό δεν τα είχα προτιμήσει!
Πέρσι είχα αγοράσει ενα ΑΣΕΠοβιβλίο που ήταν για όλους τους κλάδους και ήταν "μέσα" στο πνεύμα του ΑΣΕΠ, λέγεται "Παιδαγωγικά και γενική μεθοδολογία" Γ. Αραβανής εκδόσεις Γρηγόρη. Ρίξ' του μια ματιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2010, 03:52:30 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 04:21:04 μμ »
Έχεις δίκιο για τις εκδόσεις...Τις παραθέτω παρακάτω. Αυτό το βιβλίο που είπες το έχω υπόψη μου και είναι γενικά για όλους τους διαγωνισμούς των εκπαιδευτικών. Τώρα έχω αγοράσει ένα παρόμοιο  που λέγεται γενική διδακτική μειοδολογία - γενικά ψυχοπαιδαγωγικά θέματα των Καλούρη-Αντωνοπούλου και Σιγάλας το οποίο είναι αρκετά καλό. Απλώς τα παρακάτω βιβλία είναι αποκλειστικά για νηπιαγωγούς και θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ποιο είναι το καλύτερο. Και πάλι σας ευχαριστώ.

1. Κλάδος Νηπιαγωγών Διαγωνισμοί πρόσληψης εκπαιδευτικών Α.Σ.Ε.Π. ( Πελεκάνος )
2.Κλάδος Νηπιαγωγών Δραστηριότητες για το νηπιαγωγείο+ Όλα τα θέματα του Α.Σ.Ε.Π. Δύο βιβλία σε ένα Βιβλίο Ι Βάσει του ισχύοντος αναλυτικού προγράμματος σπουδών Βιβλίο ΙΙ Βάσει του προγράμματος διαθεματικής προσέγγισης 2004 ( Σύγχρονη Πέννα )
3.ΑΣΕΠ ΠΕ νηπιαγωγών Γνωστικό αντικείμενο, Διδακτική μεθοδολογία, Παιδαγωγικά (Γκιούρδας Β.)
4. Δύο βιβλία από τον εκδοτικό οίκο Alexander

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159985
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.