*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2679753 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1456 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 12:34:55 μμ »
.. αφου δεν μπορειτε, παραιτηθειτε.
Γιατί να παραιτηθούν; Δεν διορίστηκαν για να κάνουν ακριβώς αυτό που κάνουν τώρα; Και γι αυτό δεν παίρνουν τα λεφτά τους αμέσως;

πληρωμή του 2010β ίσως πάνω απο δύο χρόνια και βάλε δυστυχώς βρέθηκαν πολλά λάθη στα χαρτιά που έστελαν τα ιεκ στο υπουργείο...
Αφού τα λάθη είναι πολλά, θα φτάσουν 2 χρόνια; μήπως χρειαστούν 22 χρόνια; Αν αφεθεί στην καλή τους θέληση, είναι μια λογική προθεσμία...
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:27 »

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1457 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 12:48:53 μμ »
Το υπολοιπο που απομενει απο την πληρωμη το΄χω ξεγραψει .... Νομιζω πως λεφτα δε θα δουμε ουτε σε ενα, ουτε σε δυο, ουτε σε 22 χρονια....

Απλα νιωθω πως με επιασαν κοροιδο και αυτο με εκνευριζει αφανταστα.....αλλα  καλα να παθουμε αφου απο συλλογικοτητα και διεκδικηση πασχουμε ...

Το συνθημα ειναι " Να ειμαι εγω καλα.... ασε τους αλλους να τρεξουν για μενα "
Res

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1458 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 01:18:26 μμ »
Το υπολοιπο που απομενει απο την πληρωμη το΄χω ξεγραψει .
κακώς...

Να ειμαι εγω καλα.... ασε τους αλλους να τρεξουν για μενα "
σωστό...

αλλά αν το δεί κανείς πιο προσεκτικά, αυτό ισχύει για όσους είναι καλά. Για όσους δεν είναι καλά, ισχύει μάλλον το "δε βαρυέσαι τώρα...". Νομίζω ότι η έλλειψη διεκδικητικής-αγωνιστικής διάθεσης προς τους αδικούντες είναι το κυριότερο. Η παραίτηση απο κάθε προσπάθεια βελτίωσης της κατάστασης. Κι ας είμαστε μέχρι το λαιμό...

Που πήγε η κουλτούρα της μεταπολεμικής οικονομικής ανάπτυξης; Και των βραβείων Νόμπελ λογοτεχνίας;
-Στις καφετέριες
-Χωρίς μπουκιά ψωμί;
-Είναι ευκολότερο να ζητιανέψω παρά να διεκδικήσω.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1459 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:04:26 μμ »
Ερωτήματα προς ναυτιλομένους:

Το εξάμηνο 2010Β αφορά την περίοδο Οκτ.-Δεκ. 2010. Από τα ΙΕΚ ζητήθηκαν τα δικαιολογητικά και οι μισθοδοτικές καταστάσεις  για την πληρωμή τον Ιούνιο του 2012. Για την καθυστέρηση των 18 μηνών φταίει ο "άχρηστος" δ.υ ή το υπουργείο;
Η ομάδα προσωπικού που θα ασχοληθεί με την εκκαθάριση των οφειλών του ΙΕΚ δημιουργήθηκε το Μάρτιο του 2012. ια τους 14 μήνες καθυστέρηση στον ορισμό των ανθρώπων που θα αναλάβουν να πληρώσουν τις οφειλές (προσωπικού και προμηθευτών), φταίνε οι άχρηστοι δ.υ. ή πολιτικά πρόσωπα; Για το γεγονός οτι για δεδουλευμένα του 2010 εξασφαλίστηκε κονδύλι το 2012 φταίνε οι "άχρηστοι" υπάλληλοι ή πολιτικά πρόσωπα; Τα περισσότερα ΙΕΚ (αν όχι όλα) ήταν σε θέση δέκα μέρες μετά την παρέλευση κάθε μήνα να αποστείλλουν μισθοδοτικές καταστάσεις και δικαιολογητικά. Αν υπήρχαν λεφτά εξ' αρχής δηλαδή τέλη Ιανουαρίου του 2011 θα εξοφλούσασταν το Δεκέμβρη του 2010 και το θέμα θα είχε λήξει.
Οι μισθοδοτικές σας καταστάσεις, οι συμβάσεις σας και όλα τα δικαιολογητικά σας ήταν στα ΙΕΚ δύο χρόνια και αράχνιαζαν περιμένοντας την εντολή να αποσταλλούν. Όταν ήρθε η εντολή όμως είχε αλλάξει ο τρόπος πληρωμής (αφού όλες οι πληρωμές γίνονται μέσω ΕΑΠ) και απαιτούνταν νέα δικαιολογητικά και νέες μισθοδοτικές καταστάσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ΕΑΠ. Και πάλι η συντριπτική πλειοψηφία των ΙΕΚ μέσα σε 2-3 εβδομάδες έστειλε όλα τα δικαιολογητικά και τις νέες καταστάσεις. Από το καλοκαίρι έχουν σταλεί τα δικαιολογητικά από τα περισσότερα ΙΕΚ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, τότε οι πληρωμές θα πρέπει να πραγματοποιηθούν το φθινόπωρο.

Ας υποθέσουμε τώρα οτι κάποιο ή κάποια ΙΕΚ κάνανε κάποια λάθη στις μισθοδοτικές καταστάσεις, γιατί πρέπει να καθυστερήσει δύο χρόνια η πληρωμή; Οι περσινές πληρωμές αφορούσαν τρία εξάμηνα, δηλαδή υπερτριπλάσιο αριθμό μισθοδοτικών καταστάσεων και στη συντριπτική τους πλειοψηφία γίνανε από τον Οκτώβριο μέχρι και το Δεκέμβριο. Στο ΙΕΚ που εργαζόμουν υπήρχαν 2-3 λάθη σε κάποιες καταστάσεις. Ενημερωθήκαμε Οκτώβριο , η διόρθωση η επαναποπστολή, ο επανέλεγχος κλπ ολοκληρώθηκαν σε 1 μήνα και οι πληρωμές πραγματοποιήθηκαν 29 Δεκεμβρίου. Και τελειώνω το κατεβατό καταλήγοντας. Μήπως τα "λάθη" των άχρηστων δ.υ. είναι δικαιολογία για να καλυφθεί έλλειψη των κονδυλίων; Μήπως είναι πιο εύκολο να τα ρίχνουμε όλα για να ξελαφρώνουμε στον υπάλληλο που είναι απέναντι μας στο γραφείο του ΙΕΚ από αυτόν που ευθύνεται πραγματικά, γιατί βρίσκεται μακρυά και έχει εξουσία; Ο οποιοσδήποτε υπάλληλος δεν μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση μεγαλύτερη των 1-2 μηνών. Για την καθυστέρηση των δύο χρόνων όμως άλλοι φταίνε και πρέπει να αποδίδουμε σωστά τις ευθύνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:27 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1460 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:47:49 μμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι πολλοί εκπαιδευτές  θεωρούν υπεύθυνα τα ΙΕΚ, από εκεί δηλ που τρώνε και ψωμί, έστω λίγο μπαγιάτικο ή και πολύ αλλά τρώνε! Το πιο εύκολο είναι λοιπόν να τα κλείσουν τα δημοσια ΙΕΚ , αφου στελεχώνονται απο κομματόσκυλα, όπως λέτε μερικοί. Και το πιο "εύκολο" ακόμη είναι να εργαστείτε σε καποιο ιδιωτικό ,αν αυτό θέλετε να γίνει.Όπου εκεί θα πληρώνεστε αμέσως με τα νόμιμα ! Στην ιστορία αυτή οι μόνοι που δεν φταινε είναι οι υπάλληλοι των ΙΕΚ. το ξαναείπα και το ξαναλέω .Μόνο ευχαριστώ πρέπει σε αυτούς γιατί έμαθαν αυτοδίδακτα τις καταστάσεις xml    και  έγκαιρα τις στέλνουν . Και ερωτω εγώ , όταν δεν τίθεται  ως προυποθεση αποσπασης σε ΙΕΚ η γνώση βάσεων δεδομένων ή φύλλων       ποιος θα δημιουργήσει τα αρχεία; Μα φυσικά το κοροιδο θα μαθει    και θα τα στείλει. Και καλά να μάθει αλλα ποιος θα του δείξει; Ουδείς , Σας παρακαλώ λοιπόν , γιατι αυτος είναι ο αληθινος ρατσισμος, μην λέτε κοματόσκυλα  αυτούς που,   αν δεν ήταν, απλήρωτοι θα είσαστε ακόμη .

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1461 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:58:20 μμ »
Eγώ ανέφερα το τι δηλώνει το υπουργείο για την καθυστέρηση ότι είναι λόγο των λαθών απο τα χαρτιά που απέστειλαν τα ιεκ μου το είπε διευθυντής μεγάλου ιεκ της αθήνας!τώρα αν κάποιοι έχουν καλύτερη ενημέρωση η μπορούν να κάνουν τον δημοσιογράφο ρεπόρτερ ας μας πουν ?????

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1462 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:19:11 μμ »
Κοίταξε έμπειρε μέχρι ένα σημείο είναι λογικό, λόγω της αμεσότητας. Δηλαδή τη στιγμή που θα έρθει ένας εκπαιδευτής στο ΙΕΚ, στην κουβέντα πάνω το καταλαβαίνω να γκρινιάξει. Όταν όμως το σκεφτεί πιο ψύχραιμα και εδώ επικοινωνούμε γραπτά, άρα έχουμε την πολυτέλεια της δεύτερης και ψύχραιμης σκέψης πρέπει να αντιληφθεί που είναι η ευθύνη.

Πρώτα από όλα senior το κάθε ΙΕΚ πληρώνεται χωριστά, επομένως δε γίνεται όλα τα ΙΕΚ να τα έχουν λάθος. Ρεπόρτερ δεν είμαι, αλλά εργαζόμουν σε ΙΕΚ δυο χρόνια. Γνωρίζω λοιπόν οτι φέτος στις αρχές Ιουνίου μας ζητήσαν να στείλουμε τα δικαιολογητικά. Επίσης με μια μικρή αναζήτηση σε εκπαιδευτικά sites θα ενημερωθείς, πότε δημιυοργήθηκε η ομάδα εκκαθάρισης των οφειλών για το 2010Β. Κάποια λίγα ΙΕΚ στην Αθήνα είχαν την ενημέρωση νωρίτερα, γιατί είναι εύκολο να περάσει μια βόλτα ο Διευθυντής από το κτίριο που είναι η ομάδα που ασχολείται με αυτό το θέμα και να ενημερωθεί πριν σταλεί επίσημα  η εγκύκλιος. Μέχρι τον Ιούνιο ποιος προκαλούσε την καθυστέρηση, τα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1463 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:27:56 μμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι πολλοί εκπαιδευτές  θεωρούν υπεύθυνα τα ΙΕΚ, από εκεί δηλ που τρώνε και ψωμί, έστω λίγο μπαγιάτικο ή και πολύ αλλά τρώνε! Το πιο εύκολο είναι λοιπόν να τα κλείσουν τα δημοσια ΙΕΚ , αφου στελεχώνονται απο κομματόσκυλα, όπως λέτε μερικοί. Και το πιο "εύκολο" ακόμη είναι να εργαστείτε σε καποιο ιδιωτικό ,αν αυτό θέλετε να γίνει.Όπου εκεί θα πληρώνεστε αμέσως με τα νόμιμα ! Στην ιστορία αυτή οι μόνοι που δεν φταινε είναι οι υπάλληλοι των ΙΕΚ. το ξαναείπα και το ξαναλέω .Μόνο ευχαριστώ πρέπει σε αυτούς γιατί έμαθαν αυτοδίδακτα τις καταστάσεις xml    και  έγκαιρα τις στέλνουν . Και ερωτω εγώ , όταν δεν τίθεται  ως προυποθεση αποσπασης σε ΙΕΚ η γνώση βάσεων δεδομένων ή φύλλων       ποιος θα δημιουργήσει τα αρχεία; Μα φυσικά το κοροιδο θα μαθει    και θα τα στείλει. Και καλά να μάθει αλλα ποιος θα του δείξει; Ουδείς , Σας παρακαλώ λοιπόν , γιατι αυτος είναι ο αληθινος ρατσισμος, μην λέτε κοματόσκυλα  αυτούς που,   αν δεν ήταν, απλήρωτοι θα είσαστε ακόμη .

από εκεί δηλ που τρώνε και ψωμί, έστω λίγο μπαγιάτικο ή και πολύ αλλά τρώνε

Εσυ θα ετρωγες ψωμι μπαγιατικο? Δηλαδη μας κανουν την χαρη κιολας που μας πληρωνουν, αν το καταλαβα καλα.

Το πιο εύκολο είναι λοιπόν να τα κλείσουν τα δημοσια ΙΕΚ , αφου στελεχώνονται απο κομματόσκυλα, όπως λέτε μερικοί.

Οι μεταθεσεις και οι αποσπασεις δεν γινονται απο μερικους με κομματικα κριτηρια? Μη μου πεις οχι?

Και το πιο "εύκολο" ακόμη είναι να εργαστείτε σε καποιο ιδιωτικό ,αν αυτό θέλετε να γίνει.

Εγω παντως δεν θελω την ευκολη λυση.

Και ερωτω εγώ , όταν δεν τίθεται  ως προυποθεση αποσπασης σε ΙΕΚ η γνώση βάσεων δεδομένων ή φύλλων       ποιος θα δημιουργήσει τα αρχεία; Μα φυσικά το κοροιδο θα μαθει    και θα τα στείλει. Και καλά να μάθει αλλα ποιος θα του δείξει;

Σε ρωτω και εγω λοιπον, τι στο διαολο τα θελουμε τα πτυχια ECDL, KEY CERT  και διαφορες αλλες βεβαιωσεις/ επιμορφωσεις για τη χρηση των ΤΠΕ?


Εγω προσωπικα δεν επιτεθηκα στους υπαλληλους του ΙΕΚ, αν και επετρεψε μου να εχω αποψη για το ποσοι καθηγητες ηταν εκει μεσα, χωρις να κανουν το παραμικρο. Ηταν εκει μεσα με αποσπασεις , εαν κανω λαθος διορθωστε με. Και το μονο που εκαναν ηταν να τα ξυν...ν. Σορρυ αλλα το εβλεπα με τα ματια μου...
Res

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1464 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 10:55:45 μμ »
δε γίνεται όλα τα ΙΕΚ να τα έχουν λάθος.
φυσικά και είναι πρόσχημα και τα λάθη δεν είναι η αιτία. Γι αυτό εξ άλλου δεν αναφέρθηκα σε 22 χρόνια; Αν ήταν λάθος θα λύνονταν σε 1-2 μέρες.

Για την καθυστέρηση των 18 μηνών φταίει ο "άχρηστος" δ.υ ή το υπουργείο;
Ολο το σκεπτικό είναι γύρω απο το διαχωρισμό των ΔΥ απο το υπουργείο. Μα το δημόσιο είναι και το υπουργείο, και οι ΔΥ! Δεν μπορούμε να τα διαχωρίζουμε. Ο υπουργός είναι εξ ορισμού ο προιστάμενος των ΔΥ. Και όλοι μαζί αποτελούν το κράτος (όχι οι πολίτες, όπως κακώς αναφέρεται, κράτος και πολίτης είναι τελείως διαφορετικά πρόσωπα, και στις μέρες μας αντίπαλα).

Πρόκειται για τη συνηθισμένη τακτική της γραφειοκρατίας, "δεν είμαι εγώ αρμόδιος". Πιθανόν ο σχεδιασμός αρμοδιοτήτων να είναι πράγματι έτσι. Αλλά γι αυτό ευθύνεται πάλι το κράτος και τα πρόσωπα που το αποτελούν. Και φυσικά ο κακός (όχι λανθασμένος, αλλά κακός) σχεδιασμός γίνεται επίτηδες για την διασπορά των ευθυνών. Στη διασπορά των ευθυνών βασίζονται το ίδιο οι ΔΥ και οι προιστάμενοί τους οι υπουργοί. Και η διασπορά ευθυνών συνεπάγεται ατιμωρησία ακριβώς επειδή οι υπαίτιοι είναι πολλοί.

Η οργή λοιπόν απευθύνεται στο σύνολο αυτών που αποτελούν το κράτος (ΔΥ και προιστάμενοί τους υπουργοί).Απο δώ βγαίνει και το "παραιτήσου όταν δεν κάνεις το καθήκον σου έναντι των πολιτών", το ότι το κάνεις έναντι των προιστάμενων σου (φταίει ο υπουργός-υπουργείο) δεν αποτελεί καμμία δικαιολογία.

Εδώ όμως μπαίνουν και τα περίφημα "διαπλεκόμενα συμφέροντα" δηλαδή οι γραφειοκράτες υποστηρίζουν προθύμως τους προιστάμενούς τους εναντίον των πολιτών, για να έχουν προνόμια έναντι του συνόλου. Και αυτοί με τη σειρά τους για να έχουν την υποστήριξή τους, σαν εκλογικό σώμα, η σαν συνδικαλιστικό η σαν απλά προπαγανδιστικό μέσο υπερ των κυβερνώντων, τους παρέχουν πλουσιοπάροχα προνόμια. Απλά ένα απ αυτά που μας ενδιαφέρει είναι η σκανδαλώδης προτίμηση ασχέτως προσόντων των μόνιμων ΔΥ έναντι των έκτακτων στη διδασκαλία των ΔΙΕΚ. Φυσικά, υπάρχουν και πολλά άλλα, όπως οι διάφορες παροχές (είδα σήμερα ότι οι ΔΥ έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο καταθέσεων, κάτι που εξασφαλίζει το κράτος -η μονιμότητα), η δυνατότητα και εκμετάλλευση των διαπλεκόμενων με σκοπό τη τεμπελιά (ξύνουν...). Αλλά στις μέρες μας και η σκανδαλώδης διαφορά στους μισθούς, για λίγη και ευτελή δουλειά των ΔΥ έναντι της υπεραπασχόλησης των ιδιωτικών υπαλλήλων (συμβασιούχων) και (στα δικά μας) την ασφάλιση των συμβασιούχων στα ΔΙΕΚ σαν αισχρό παράδειγμα -εναντι της πλήρους κάλυψης των ΔΥ.

Υπάρχουν πράγματι μερικοί ΔΥ που δουλεύουν περισσότερο απο άλλους, αλλά αυτοί είναι η σπάνια εξαίρεση. Αν ήταν ο κανόνας, κανείς δεν θα ήταν δυσαρεστημένος απο το κράτος. Οσοι μόνιμοι εργάστηκαν στα ΔΙΕΚ για τη σύνταξη των πινάκων xml, πράγματι εργάστηκαν περισσότερο από άλλους, αλλά ας μη γελιόμαστε, αυτοί αισθάνονται ριγμένοι από τους άλλους, και το κάνουν σπάνια απο πρόθεση (υπάρχουν και πολύ σπάνιες περιπτώσεις), συνήθως μετά απο εντολή με απειλές απο τους προιστάμενούς τους.

θεωρούν υπεύθυνα τα ΙΕΚ, από εκεί δηλ που τρώνε και ψωμί, έστω λίγο μπαγιάτικο
είναι μια πολύ κακή αντίληψη (είμαι υπερβολικά ευγενής). Οχι δεν τρώνε ψωμί οι συμβασιούχοι καθηγητές απο τους ΔΥ. Το αντίθετο, οι ΔΥ τρώνε απο τον κόπο των συμβασιούχων. Τα ΔΙΕΚ δεν υπάρχουν για το καλό των ΔΥ, υπάρχουν για τους σπουδαστές, με απαραίτητο στοιχείο την ύπαρξη των καθηγητών, οι γραφειοκράτες των ΔΙΕΚ είναι απλά υποστηρικτικά πρόσωπα προς τις παραπάνω 2 κατηγορίες. Ενώ οι καθηγητές μόνιμοι ΔΥ μοιάζουν μ όλους αυτούς που παρακάμπτουν τις ουρές για να εξυπηρετηθούν πρώτοι.

Ας μην προσπαθούν οι μόνιμοι ΔΥ να κρύψουν τις ευθύνες τους, με κυριότερη την υποστήριξή τους στη διαφθορά των πολιτικών, για εξασφάλιση προνομίων έναντι του κοινωνικού συνόλου. Σ αυτό (προνόμια) οφείλεται και το γεγονός ότι σήμερα δεν είναι στην έσχατη κατάσταση (πρόθεση αυτοκτονίας) κανείς ΔΥ και όλοι οι άλλοι έχουν θύματα, επαγγελματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι, έμποροι, συνταξιούχοι ΙΚΑ-ΟΓΑ.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1465 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 11:18:11 μμ »
Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, εμπειρίες έχουμε...
Θα προτιμούσα να υπάρχουν μόνο ιδιωτικά  ιεκ αφού έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να δουλεύουμε στα ιεκ όσοι έχουμε τα προσόντα...και όσοι παίρνετε 2-3 ώρες μπράβο αλλά δεν είναι ψίχουλα;;;
Και μην μου πείτε για δωρεάν παιδεία..στα Δ.ΙΕΚ δεν είναι δωρεάν..άλλωστε αν υπήρχαν μόνο ιδιωτικά ιεκ θα είχαν κέρδη και τα δίδακτρα θα έπεφταν..ήδη έχουν πέσει με την κρίση..
Επίσης, θα μειωθούν  οι δαπάνες του δημοσίου...+ θα απολυθούν και πολλοί όπως τους λέτε καλοβολεμένους (το λέω ευγενικά)..άντε να καθαρίσουμε...η τεχνική εκπαίδευση/κατάρτιση στην ελλάδα...ειδικά στην επαρχία...οφελεί κυρίως ένα κλειστό κύκλο ανθρώπων..ο νοών νοείτο..αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις...

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2012, 11:50:45 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1466 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 11:51:54 μμ »
δε γίνεται όλα τα ΙΕΚ να τα έχουν λάθος.
φυσικά και είναι πρόσχημα και τα λάθη δεν είναι η αιτία. Γι αυτό εξ άλλου δεν αναφέρθηκα σε 22 χρόνια; Αν ήταν λάθος θα λύνονταν σε 1-2 μέρες.

Για την καθυστέρηση των 18 μηνών φταίει ο "άχρηστος" δ.υ ή το υπουργείο;
Ολο το σκεπτικό είναι γύρω απο το διαχωρισμό των ΔΥ απο το υπουργείο. Μα το δημόσιο είναι και το υπουργείο, και οι ΔΥ! Δεν μπορούμε να τα διαχωρίζουμε. Ο υπουργός είναι εξ ορισμού ο προιστάμενος των ΔΥ. Και όλοι μαζί αποτελούν το κράτος (όχι οι πολίτες, όπως κακώς αναφέρεται, κράτος και πολίτης είναι τελείως διαφορετικά πρόσωπα, και στις μέρες μας αντίπαλα).

Πρόκειται για τη συνηθισμένη τακτική της γραφειοκρατίας, "δεν είμαι εγώ αρμόδιος". Πιθανόν ο σχεδιασμός αρμοδιοτήτων να είναι πράγματι έτσι. Αλλά γι αυτό ευθύνεται πάλι το κράτος και τα πρόσωπα που το αποτελούν. Και φυσικά ο κακός (όχι λανθασμένος, αλλά κακός) σχεδιασμός γίνεται επίτηδες για την διασπορά των ευθυνών. Στη διασπορά των ευθυνών βασίζονται το ίδιο οι ΔΥ και οι προιστάμενοί τους οι υπουργοί. Και η διασπορά ευθυνών συνεπάγεται ατιμωρησία ακριβώς επειδή οι υπαίτιοι είναι πολλοί.

Η οργή λοιπόν απευθύνεται στο σύνολο αυτών που αποτελούν το κράτος (ΔΥ και προιστάμενοί τους υπουργοί).Απο δώ βγαίνει και το "παραιτήσου όταν δεν κάνεις το καθήκον σου έναντι των πολιτών", το ότι το κάνεις έναντι των προιστάμενων σου (φταίει ο υπουργός-υπουργείο) δεν αποτελεί καμμία δικαιολογία.

Εδώ όμως μπαίνουν και τα περίφημα "διαπλεκόμενα συμφέροντα" δηλαδή οι γραφειοκράτες υποστηρίζουν προθύμως τους προιστάμενούς τους εναντίον των πολιτών, για να έχουν προνόμια έναντι του συνόλου. Και αυτοί με τη σειρά τους για να έχουν την υποστήριξή τους, σαν εκλογικό σώμα, η σαν συνδικαλιστικό η σαν απλά προπαγανδιστικό μέσο υπερ των κυβερνώντων, τους παρέχουν πλουσιοπάροχα προνόμια. Απλά ένα απ αυτά που μας ενδιαφέρει είναι η σκανδαλώδης προτίμηση ασχέτως προσόντων των μόνιμων ΔΥ έναντι των έκτακτων στη διδασκαλία των ΔΙΕΚ. Φυσικά, υπάρχουν και πολλά άλλα, όπως οι διάφορες παροχές (είδα σήμερα ότι οι ΔΥ έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο καταθέσεων, κάτι που εξασφαλίζει το κράτος -η μονιμότητα), η δυνατότητα και εκμετάλλευση των διαπλεκόμενων με σκοπό τη τεμπελιά (ξύνουν...). Αλλά στις μέρες μας και η σκανδαλώδης διαφορά στους μισθούς, για λίγη και ευτελή δουλειά των ΔΥ έναντι της υπεραπασχόλησης των ιδιωτικών υπαλλήλων (συμβασιούχων) και (στα δικά μας) την ασφάλιση των συμβασιούχων στα ΔΙΕΚ σαν αισχρό παράδειγμα -εναντι της πλήρους κάλυψης των ΔΥ.

Υπάρχουν πράγματι μερικοί ΔΥ που δουλεύουν περισσότερο απο άλλους, αλλά αυτοί είναι η σπάνια εξαίρεση. Αν ήταν ο κανόνας, κανείς δεν θα ήταν δυσαρεστημένος απο το κράτος. Οσοι μόνιμοι εργάστηκαν στα ΔΙΕΚ για τη σύνταξη των πινάκων xml, πράγματι εργάστηκαν περισσότερο από άλλους, αλλά ας μη γελιόμαστε, αυτοί αισθάνονται ριγμένοι από τους άλλους, και το κάνουν σπάνια απο πρόθεση (υπάρχουν και πολύ σπάνιες περιπτώσεις), συνήθως μετά απο εντολή με απειλές απο τους προιστάμενούς τους.

θεωρούν υπεύθυνα τα ΙΕΚ, από εκεί δηλ που τρώνε και ψωμί, έστω λίγο μπαγιάτικο
είναι μια πολύ κακή αντίληψη (είμαι υπερβολικά ευγενής). Οχι δεν τρώνε ψωμί οι συμβασιούχοι καθηγητές απο τους ΔΥ. Το αντίθετο, οι ΔΥ τρώνε απο τον κόπο των συμβασιούχων. Τα ΔΙΕΚ δεν υπάρχουν για το καλό των ΔΥ, υπάρχουν για τους σπουδαστές, με απαραίτητο στοιχείο την ύπαρξη των καθηγητών, οι γραφειοκράτες των ΔΙΕΚ είναι απλά υποστηρικτικά πρόσωπα προς τις παραπάνω 2 κατηγορίες. Ενώ οι καθηγητές μόνιμοι ΔΥ μοιάζουν μ όλους αυτούς που παρακάμπτουν τις ουρές για να εξυπηρετηθούν πρώτοι.

Ας μην προσπαθούν οι μόνιμοι ΔΥ να κρύψουν τις ευθύνες τους, με κυριότερη την υποστήριξή τους στη διαφθορά των πολιτικών, για εξασφάλιση προνομίων έναντι του κοινωνικού συνόλου. Σ αυτό (προνόμια) οφείλεται και το γεγονός ότι σήμερα δεν είναι στην έσχατη κατάσταση (πρόθεση αυτοκτονίας) κανείς ΔΥ και όλοι οι άλλοι έχουν θύματα, επαγγελματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι, έμποροι, συνταξιούχοι ΙΚΑ-ΟΓΑ.
καλά συνάδελφε, έγραψες!!!!! αδιόριστος είσαι σίγουρα..... δεν κάνεις για εκπαιδευτικός...το αναλύεις πολύ το θέμα... άσε που έχω δει και μήνυμα σου περί βραβείων Νόμπελ λογοτεχνίας...που δεν παίρνουμε πλέον....δηλ..γκρινιάζεις κιόλας...βάζοντας υψηλά τον πήχη στην εκπαίδευση...φτού σου...στη Γιάρο..;) 8) ;) 8)
"Ενώ οι καθηγητές μόνιμοι ΔΥ μοιάζουν μ όλους αυτούς που παρακάμπτουν τις ουρές για να εξυπηρετηθούν πρώτοι. "..και αυτό που έγραψες το έχω ζήσει..βλέπεις παιδί μου αυτοί είναι μεγαλοκαθηγητάδες....και σε ηλικία και σε πτυχία...εσύ ένα τίποτα...α ξέχασα δεν έχεις και εμπειρία...δεν έδωσες και ασεπ όπως εκείνοι....να μπεις με την αξία  σου...αχαχαχαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 12:23:04 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1467 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:05:12 πμ »
Η ΑΕΔ που θα ισχύσει φέτος ξέρει κανείς σε πιο κωδικό μπαίνει την εφορία;

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1468 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 12:57:34 μμ »
λίγο νωρίς για τέτοια ερώτηση.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1469 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:11:45 μμ »
Ξεκίνησα ως ωρομίσθια σε ΔΙΕΚ στις 15 Οκτωβρίου και ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση. Σε σχετική ερώτησή μου, απάντησαν "να κυλήσει λίγος καιρός και μετά". Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία τουλάχοστον για φέτος ή να ξαναρωτήσω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.