*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 680879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #784 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:24:31 μμ »
   Josua το ΝΣΚ γνωμοδότησε ότι το 24 μηνο είναι πάνω και από το 60 και από το 40. Αυτό δεν το έκαναν προφανώς για να παρακάμψουν τον ΑΣΕΠ αλλά για να επέλθει μια λογική και ομαλή κατάσταση στα θέματα των διορισμών .Δες το λίγο πιο πρακτικά εσύ δεν λέω διάβασες ήσουν και σε καλή μέρα μπήκες στους διοριστέους. Υπάρχει και ο παράγοντας τύχη λίγο σε αυτό.  Ο άλλος έχει διαβάσει αποδεδειγμένα  δεν μπήκε όμως στους διοριστέους όπως λες εσύ αλλά με την προϋπηρεσία του και τις αλλεπάλληλες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ  έχει στηρίξει το εκπαιδευτικό σύστημα επανειλημμένος κάτι που πιθανόν οι περισσότεροι ασεπιτες δεν το έχουν κάνει. Η γνωμοδότηση δεν τηρήθηκε τα προηγούμενα χρόνια και η ακατανόμαστη πιθανόν να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες ποινικά αυτής της πράξης της.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:05 »

Αποσυνδεδεμένος remain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #785 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:40:12 μμ »
Συνάδελφε μη δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις σε παρακαλώ. Ασφαλώς και το ΝΣΚ δεν γνωμοδότησε ότι το 24μηνο είναι πάνω από το 60%(δηλαδή τους διοριστέους ΑΣΕΠ). Έλεος δηλαδή...


   Josua το ΝΣΚ γνωμοδότησε ότι το 24 μηνο είναι πάνω και από το 60 και από το 40. Αυτό δεν το έκαναν προφανώς για να παρακάμψουν τον ΑΣΕΠ αλλά για να επέλθει μια λογική και ομαλή κατάσταση στα θέματα των διορισμών .Δες το λίγο πιο πρακτικά εσύ δεν λέω διάβασες ήσουν και σε καλή μέρα μπήκες στους διοριστέους. Υπάρχει και ο παράγοντας τύχη λίγο σε αυτό.  Ο άλλος έχει διαβάσει αποδεδειγμένα  δεν μπήκε όμως στους διοριστέους όπως λες εσύ αλλά με την προϋπηρεσία του και τις αλλεπάλληλες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ  έχει στηρίξει το εκπαιδευτικό σύστημα επανειλημμένος κάτι που πιθανόν οι περισσότεροι ασεπιτες δεν το έχουν κάνει. Η γνωμοδότηση δεν τηρήθηκε τα προηγούμενα χρόνια και η ακατανόμαστη πιθανόν να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες ποινικά αυτής της πράξης της.


Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #786 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:46:51 μμ »
επειδη ακουσα για τον κυριουλη θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου.Φετος μου δοθηκε η ευκαιρια κ εγινα ενεργο μελος στον πανελληνιο συλλογο αναπληρωτων φιλολογων που το θεωρω ως την πιο σημαντικη πτυχη της καριερας μου εφοσον μου δοθηκε η δυνατοτητα κ γνωρισα αξιολογους συναδελφους που ακομα κ σημερα συνεχιζουμε σαν μια γροθια τον αγωνα μας .ειναι γεγονος οτι πετυχαμε πολλα κι ακομα πετυχαινουμε.σε μια απο τις συναντησεις μας στο υπουργειο ετυχε να βρεθουμε και με τον περιβοητο κυριουλη.η εντυπωση που αποκομισαμε ειναι-ασχετος,αδαης,κομπλεξικος κ αναξιοπιστος/αποδειχτηκε επιεικως απαραδεκτος γι αυτο κ δεν συνεργαζομαστε πλεον μαζι του.ολοι οσοι συναντησαμε μας ειπαν οτι το ασεπ αναβαλλεται μεχρι το 16 σιγουρα.τις πληροφοριες που εδωσε ο κυριουλης τις ασπαζομαι μονο επειδη ταυτιζονται με τις dina94 που ειναι ενα μαχητικο μελος του συλλογου μας.οσο για το ασεπ καποιοι εγραψαν αριστα αλλα τους ελειπε το μισο του μισου γιατι δεν ειχαν ουτε 1 μηνα προυπηρεσια απο λαμογιες γεγονος που θα τους εκρινε διοριστεους κι αυτη τη στιγμη ειναι 5 θεσεις μετα τους διοριστεους κ δεν εχουν παει ουτε μια χρονια αναπληρωτες.αυτοι λοιπον οι ανθρωποι ειναι σε απογνωση κ καποιοι απο εμας ανεχομαστε αυτη την κατασταση με την σιωπη κ το προσωπικο βολεμα.ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι στο εγκλημα κι ενας απο αυτους ειμαι κι εγω!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #787 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:59:14 μμ »
επειδη ακουσα για τον κυριουλη θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου.Φετος μου δοθηκε η ευκαιρια κ εγινα ενεργο μελος στον πανελληνιο συλλογο αναπληρωτων φιλολογων που το θεωρω ως την πιο σημαντικη πτυχη της καριερας μου εφοσον μου δοθηκε η δυνατοτητα κ γνωρισα αξιολογους συναδελφους που ακομα κ σημερα συνεχιζουμε σαν μια γροθια τον αγωνα μας .ειναι γεγονος οτι πετυχαμε πολλα κι ακομα πετυχαινουμε.σε μια απο τις συναντησεις μας στο υπουργειο ετυχε να βρεθουμε και με τον περιβοητο κυριουλη.η εντυπωση που αποκομισαμε ειναι-ασχετος,αδαης,κομπλεξικος κ αναξιοπιστος/αποδειχτηκε επιεικως απαραδεκτος γι αυτο κ δεν συνεργαζομαστε πλεον μαζι του.ολοι οσοι συναντησαμε μας ειπαν οτι το ασεπ αναβαλλεται μεχρι το 16 σιγουρα.τις πληροφοριες που εδωσε ο κυριουλης τις ασπαζομαι μονο επειδη ταυτιζονται με τις dina94 που ειναι ενα μαχητικο μελος του συλλογου μας.οσο για το ασεπ καποιοι εγραψαν αριστα αλλα τους ελειπε το μισο του μισου γιατι δεν ειχαν ουτε 1 μηνα προυπηρεσια απο λαμογιες γεγονος που θα τους εκρινε διοριστεους κι αυτη τη στιγμη ειναι 5 θεσεις μετα τους διοριστεους κ δεν εχουν παει ουτε μια χρονια αναπληρωτες.αυτοι λοιπον οι ανθρωποι ειναι σε απογνωση κ καποιοι απο εμας ανεχομαστε αυτη την κατασταση με την σιωπη κ το προσωπικο βολεμα.ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι στο εγκλημα κι ενας απο αυτους ειμαι κι εγω!!!
Έτσι έχεις δίκαιο. Φυσικά εννοείς τους επιτυχόντες του 06, 04, 02 και 08. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά!
Αυτό που πρέπει να γίνει με τους επιτυχόντες του 08 είναι να πάνε αναπληρωτές, όπως και οι προηγούμενοι, και να διοριστούν κάποιοι πολύχρονοι αναπληρωτές, για να διευκολυνθούν οι επιτυχόντες του 08 να πάνε αναπληρωτές, όπως και οι προηγούμενοι επιτυχόντες.
Αν είναι εμπόδιο οι προυπηρεσίες με λαμογιές, να τις ξεφορτωθούμε, συγκεκριμένα αυτές,... για να διευκολυνθούν οι επιτυχόντες του 08 να πάνε αναπληρωτές, όπως και οι προηγούμενοι επιτυχόντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:05 »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #788 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:04:16 μμ »
και φυσικα δεν μπορω να ακουω οτι το ΝΣΚ εδωσε προτεραιοτητα στο 24μηνο.και επισης το γεγονος οτι περασαμε στο νομο 3848 εμεις φταιμε που με την ανοχη κ την απραξια μας επιτρεψαμε τηυν υπερψηφιση του στη Βουλη.Δεν θα ξεχασω ποτε εκεινη την ημερα που καιγοταν η μαλφιν και ειχαμε νεκρους κ στο καναλι της βουλης η κ Διαμαντοπουλου υπεραμυνοταν του νομου της.τοτε που ημασταν ολοι εμεις?εγω παντως με αλλους 80 αναπλτες στο δρομο να φωναζουμε κατα του νομου!Αλλα ημασταν μονο 80 ,μονο 80!και μετα θυμαμαι οτι δακρυσα οτν ειδα οτι ο νομος περασε αδιαμαρτυρυτι κ εν μια νυκτι.και φυσικα ντραπηκα για τον κλαδο μου ,κ για μενα κ για εσας κ για ολους μας κ για την ολμε κ για την δοε κ γι αυτο τωρα δεν μιλαω κ κρατω το στομα μου κλειστο γιατι δεν εχω πια δικαιωμα να απαιτω διορισμο γιατι απλα τους επετρεψα να με συνθλιψουν στισ 4 Μαιου 2010!

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #789 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:06:52 μμ »
Αυτη ειναι η αληθεια μας ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.την ξερουμε ολοι απλα προσπαθουμε να πιαστουμε απο καπου .γι αυτο κ διαφωνουμε κ φαγωνομαστε!!

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #790 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:13:45 μμ »
κι αυτα τα εγραψα για να σας αποδειξω οτι μονο εικασιες κανουμε για το συστημα των διορισμων.δεν θα αλλαξει τιποτε αργα η γρηγορα θα εφαρμοσουν τον νομο 3848.γιατι πολυ απλα τους εξυπηρετει εφοσον ετσι δεν θα διοριζεται κανεις.ασ μην ξεχναμε οτι δεν θα προκηρυσσονται θεσεις.αυτο τα λεει ολα.ηξεραν πολυ καλα τι νομο εφεραν στη βουλη.αλλα.....ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #791 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:04:04 μμ »
επειδη ακουσα για τον κυριουλη θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου.Φετος μου δοθηκε η ευκαιρια κ εγινα ενεργο μελος στον πανελληνιο συλλογο αναπληρωτων φιλολογων που το θεωρω ως την πιο σημαντικη πτυχη της καριερας μου εφοσον μου δοθηκε η δυνατοτητα κ γνωρισα αξιολογους συναδελφους που ακομα κ σημερα συνεχιζουμε σαν μια γροθια τον αγωνα μας .ειναι γεγονος οτι πετυχαμε πολλα κι ακομα πετυχαινουμε.σε μια απο τις συναντησεις μας στο υπουργειο ετυχε να βρεθουμε και με τον περιβοητο κυριουλη.η εντυπωση που αποκομισαμε ειναι-ασχετος,αδαης,κομπλεξικος κ αναξιοπιστος/αποδειχτηκε επιεικως απαραδεκτος γι αυτο κ δεν συνεργαζομαστε πλεον μαζι του.

Προφανώς δεν έχουμε την ίδια γνώμη....Καμιά φορά είναι και το πώς αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους και το εισπράττεις ανάλογα.Προφανώς ως διοικητικός δεν μπορεί να γνωρίζει τις προθέσεις του εκάστοτε υπουργού, που αυτές μπορεί να αλλάζουν εν μιά νυκτί  και λόγω διαφόρων "παραγόντων", οι οποίοι επεμβαίνουν κάποτε...Ο διοικητικός κρίνεται από τη γνώση των νόμων, δεν τον γνωρίζω προσωπικά και δεν τον ξέρω, όμως κάθε φορά που τον ρωτούσα η απάντησή του επαληθευόταν και εμένα αυτό μου έδωσε το εχέγγυο της αξιοπιστίας του.Αλλά προφανώς οι διοικητικοί μπορεί να αντιμετωπίζουν με καχυποψία τους συνδικαλιστές ή τους εκπροσώπους ενώσεων, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα εάν γινόταν συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο,δε γνωρίζω.
Πολύ καλές οι προσπάθειές σας και συμφωνούμε όλοι σε αυτό, δεν μπορούσαμε να είμαστε όμως παρόντες όλοι.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ενημερώναμε τους συναδέλφους μας για την κατάσταση κι ότι δεν προσπαθήσαμε να πιέσουμε κάποιους συνδικαλιστές.
Ο ΑΣΕΠ που αναφέρεις για το....16, με βάση τις σημερινές εκτιμήσεις.... είναι τόσο ρευστή η κατάσταση όμως που εγώ πιστεύω περισσότερο στη διαίσθησή μου, παρά στα λόγια των δοσίλογων....
Θεωρώ πως μία τροποποίηση του νόμου Στυλιανίδη δεν έρχεται σε αντίθεση με τον 3848 ως προς την παράταση της μεταβατικής περιόδου και τον τρόπο προσλήψεων.Ωστόσο σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι θα υπάρξει ανατροπή του 3848, όσο κι αν θέλουν να τον κρατήσουν.Πιστεύω περισσότερο στη δύναμη των περιστάσεων και αισιοδοξώ :)Έχω στείλει βέβαια και τα ανάλογα mail κατά καιρούς σε ΟΛΜΕ και Υπουργό, οπότε όπως έλεγε και ο κόμης Μοντεχρήστος "Ελπίζετε και περιμένετε" κι αυτό το είπε μετά την εκδίκησή του και την αποκατάσταση της δικαιοσύνης :D
Πολύ φιλικά πάντα :)

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #792 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:19:00 μμ »
Μακαρι να αναβληθει οχι μεχρι το 2016 αλλα μεχρι το 2026 ... 8)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #793 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:21:34 μμ »
Είναι πολύ άδικο αυτό για τα νέα παιδιά evkan2....

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #794 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:28:20 μμ »
Είναι πολύ άδικο αυτό για τα νέα παιδιά evkan2....

Αδικο εως πολυ αδικο... 8)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #795 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:33:02 μμ »
- Δυσαρεστημένο το οικονομικό επιτελείο με το υπουργείο Εσωτερικών για τις απαλλοτριώσεις
"Χρυσό" μετάλλιο στις περικοπές πήρε ο υπουργός Παιδείας που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις
http://www.newsit.gr

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #796 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:37:07 μμ »
- Δυσαρεστημένο το οικονομικό επιτελείο με το υπουργείο Εσωτερικών για τις απαλλοτριώσεις
"Χρυσό" μετάλλιο στις περικοπές πήρε ο υπουργός Παιδείας που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις
http://www.newsit.gr

Προκειται για απολυτο αχυρανθρωπο που θα αποδειχτει πολυ χειροτερος των προκατοχων του... 8)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #797 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:41:29 μμ »
Κοίτα, δεν είναι μόνον Υπουργός Παιδείας, είναι και Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού....να μην πούμε τι σπατάλες γίνονται στις ...διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις τρομάρα τους.....στις οποίες ο απλός κόσμος δεν έχει πρόσβαση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 10:45:55 μμ από adigoni »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160806
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 856
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.