*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 680460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ni.kos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • «Stay hungry. Stay foolish»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1484 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:34:42 πμ »
Ίσως το 200 να το πέταξαν για να δούνε αντιδράσεις και εφόσον οι αντιδράσεις μας περιορίζονται σε σκέψεις θεωρίες ή έστω βρίσιμο αλλά μόνο μπροστά σε μια οθόνη Η/Υ δε θα διστάσουν να μας εμπαίξουν και να μας ξεφτιλίσουν για άλλη μια χρονιά. Και το 200 πολύ μας είναι αφού όλοι ελπίζουμε να κάνει κάποιος κάτι για μας αλλά χωρίς εμάς.... (μην κουραστούμε κιόλας)
(Όχι,οι θυσίες και ο κόπος για να περάσουμε ασεπ δεν πιάνονται. Το ότι κάποιοι παράτησαν οικογένεια και παιδιά για να πάνε αναπληρωτές δε μετράει. Η παιδεία δε ζητάει εκπαιδευτικούς. Ζητάει τζάμπα σκλάβους. Φτάσαμε να παρακαλάμε για να μας διορίσουν 1000 χλμ μακριά απ΄τη ζωή μας για 800€ και πάλι είμαστε παράλογοι και απαιτητικοί.)
ΕΛΕΟΣ!

Και πως να απαιτησουμε;εχουμε και κανεναν τελικα να μα βοηθησει;
Ναι, σωστά δεν έχουμε κανέναν γιατί είναι ο καθένας μόνος του. Οι εκπαιδευτικοί είναι ο πολυπληθέστερος κλάδος του δημόσιου τομέα. Αν μετρήσουμε και τους συμβασιούχους και τους νέους πτυχιούχους που θέλουν να δουλέψουν στην εκπαίδευση, αλλά το σύστημα τους κρατάει απ' έξω, γίνομαστε πάρα πολλοί. Όλοι μαζί κάτι μπορούμε να διεκδικήσουμε, να απαιτήσουμε και τελικά να κερδίσουμε. Έτσι όπως μας έχουν κάνει να κοιτάει ο καθένας μόνο τον εαυτό του...δεν έχει νόημα.

Η αλήθεια είναι ότι ως ασεπίτης δε θα τους κάνω τη χάρη να σχολιάσω την ανακοίνωση που δεν τόλμησε να κάνει κανένα πολιτικό πρόσωπο και την έδωσε για "επίσημη" διαρροή στον παρατρεχάμενό του!!!

Θα περιμένω την ανακοίνωση των πιστώσεων από το υπυργείο και την εγκύκλιο και δε θα τους δώσω τη χαρά να τους δείξω πώς νιώθει κάποιος που του στερούν μια ακόμα χρονιά αυτό που δικαιούται. Βαρέθηκα το παιχνίδι τους να αφήνουν διαρροές για να κόβουν αντιδράσεις και αργότερα να λένε ότι κατάφεραν το 200 να το κάνουν 300 για να είμαστε ευχαριστημένοι! Μην τους δίνετε αυτή την ικανοποίηση. Αν ήταν στο χέρι μου θα κλείδωνα το θέμα για να μην ξέρει ο εχθρός τα αισθήματα του αντιπάλου!

το αίσθημα της επιβίωσης και η ανέχεια στην οποία μας έχουν οδηγήσει με υποχρεώνουν να παρακολουθώ πιο πολύ και όταν προλαβαίνω, ,ένεκα δουλειάς,να καταθέτω τη γνώμη μου
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  arty76  και  Lasid αλλά και όποιες άλλες γνώμες προσεγγίζουν τα παραπάνω σκεπτικά....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....
με πίκρα για τα τεκταινόμενα, ένας συνάδελφός σας θεολόγος,2 φορές επιτυχών του Ασεπ και 5 χρόνια ωρομισθίας και ανπλήρωσης σε νησιά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1485 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:35:10 πμ »
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι από το να φωνάζεις απλώς. Κανείς δε δίνει σημασία σε έναν που φωνάζει στο δρόμο κι ας έχει δίκιο! Αν όμως έχει κάποιος σοβαρά επιχειρήματα και τα πει στον κατάλληλο άνθρωπο, φορέα, όργανο τότε θα πιάσει τόπο και η οργή του και η αγανάκτησή του και θα βρει το δίκιο του!

Αυτοί που είναι εκεί πάνω ξέρουν ότι σκυλί που γαβγίζει δε δαγκώνει. Εγώ δε γαβγίζω, αλλά ξέρω να διεκδικώ τα δικαιώματα μου και να κερδίζω αυτό που θέλω. Τα υπόλοιπα μόνο σε pm δασκάλα μου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1486 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:36:45 πμ »
Nα επιβεβαιωσει ή να διαψευσει το υπουργειο!
Αν αύριο γίνει η συνάντηση με την ΟΛΜΕ θα έχει τη δυνατότητα να το κάνει.
Αν δεν το κάνει αυτό για μένα θα σημάνει πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1487 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:43:37 πμ »
το αίσθημα της επιβίωσης και η ανέχεια στην οποία μας έχουν οδηγήσει με υποχρεώνουν να παρακολουθώ πιο πολύ και όταν προλαβαίνω, ,ένεκα δουλειάς,να καταθέτω τη γνώμη μου
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  arty76  και  Lasid αλλά και όποιες άλλες γνώμες προσεγγίζουν τα παραπάνω σκεπτικά....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....
με πίκρα για τα τεκταινόμενα, ένας συνάδελφός σας θεολόγος,2 φορές επιτυχών του Ασεπ και 5 χρόνια ωρομισθίας και ανπλήρωσης σε νησιά...
Ευχαριστούμε Νίκο. Ο καθένας ξέρει τον αγώνα του, τον οποίο αυτοί που βγάζουν τους διορισμούς δεν αγνοούν.
Απλά εθελοτυφλούν. Αλλά όταν φτάσει το πλήρωμα του χρόνου θα ανοίξουν τα μάτια τους και θα δουν.
Μιας και είσαι θεολόγος να σου πω ότι κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα της κρίσης και τότε θα φανούν όλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:25 »

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1488 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:47:15 πμ »
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι από το να φωνάζεις απλώς. Κανείς δε δίνει σημασία σε έναν που φωνάζει στο δρόμο κι ας έχει δίκιο! Αν όμως έχει κάποιος σοβαρά επιχειρήματα και τα πει στον κατάλληλο άνθρωπο, φορέα, όργανο τότε θα πιάσει τόπο και η οργή του και η αγανάκτησή του και θα βρει το δίκιο του!

Αυτοί που είναι εκεί πάνω ξέρουν ότι σκυλί που γαβγίζει δε δαγκώνει. Εγώ δε γαβγίζω, αλλά ξέρω να διεκδικώ τα δικαιώματα μου και να κερδίζω αυτό που θέλω. Τα υπόλοιπα μόνο σε pm δασκάλα μου!  ;)

Εδω θα διαφωνισουμε. Ειτε γαυγιζεις ειτε δεν γαυγιζεις πλεον ειναι το ιδιο κ το αυτο. Πλεον εχει ερθει η ωρα της οριστικης ρηξης, οπως συνεβει σε ολες τις χωρες που πηγε το ΔΝΤ. Η μονη λυση δηλ. ειναι αυτη. Ολα τα αλλα απλα θα αποτυχουν. Δεν ειναι αποψη μου, ειναι ιστορικα γεγονοτα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1489 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:53:18 πμ »
Δε θα διαφωνήσω. Είναι περίεργα αυτά που ζούμε, αλλά εγώ δε θα παύω να διεκδικώ με αξιοπρέπεια!
Συμφωνήσαμε πάλι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος ni.kos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • «Stay hungry. Stay foolish»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1490 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:02:07 πμ »
Ευχαριστούμε Νίκο. Ο καθένας ξέρει τον αγώνα του, τον οποίο αυτοί που βγάζουν τους διορισμούς δεν αγνοούν.
Απλά εθελοτυφλούν. Αλλά όταν φτάσει το πλήρωμα του χρόνου θα ανοίξουν τα μάτια τους και θα δουν.
Μιας και είσαι θεολόγος να σου πω ότι κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα της κρίσης και τότε θα φανούν όλα!
[/quote]

να είσαι καλά.
η ώρα της κρίσης είναι και η αντίδραση της κάθε στιγμής...συμφωνώ και με την άποψή σου περί επιχειρημάτων:
Κώδικας: [Επιλογή]
Αν όμως έχει κάποιος σοβαρά επιχειρήματα και τα πει στον κατάλληλο άνθρωπο, φορέα, όργανο τότε θα πιάσει τόπο και η οργή του και η αγανάκτησή του και θα βρει το δίκιο του!
Κώδικας: [Επιλογή]
το θέμα είναι μεγάλο για το πώς φτάσαμε ως εδώ και η ώρα και η κούραση της ημέρας δε μας  βοηθάει.
αλλά για'μένα πίκρα και μεγάλο αίτιο είναι η μη καθολική αντίδραση των 2 προηγούμενων χρόνων. το έζησα στα μέρη όπου ήμουν.
να μην το "τραβάω" όμως......λέγοντας την καληνύχτα μου μάλλον θα συμφωνήσω με του Triainoforou πως: Πλέον έχει έρθει η ώρα της οριστικής ρήξης.....πρωτίστως όμως εύχομαι στις λογικές....της απραξίας...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1491 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:58:54 πμ »
Και πως να απαιτησουμε;εχουμε και κανεναν τελικα να μα βοηθησει;
Ναι, σωστά δεν έχουμε κανέναν γιατί είναι ο καθένας μόνος του. Οι εκπαιδευτικοί είναι ο πολυπληθέστερος κλάδος του δημόσιου τομέα. Αν μετρήσουμε και τους συμβασιούχους και τους νέους πτυχιούχους που θέλουν να δουλέψουν στην εκπαίδευση, αλλά το σύστημα τους κρατάει απ' έξω, γίνομαστε πάρα πολλοί. Όλοι μαζί κάτι μπορούμε να διεκδικήσουμε, να απαιτήσουμε και τελικά να κερδίσουμε. Έτσι όπως μας έχουν κάνει να κοιτάει ο καθένας μόνο τον εαυτό του...δεν έχει νόημα.

Η αλήθεια είναι ότι ως ασεπίτης δε θα τους κάνω τη χάρη να σχολιάσω την ανακοίνωση που δεν τόλμησε να κάνει κανένα πολιτικό πρόσωπο και την έδωσε για "επίσημη" διαρροή στον παρατρεχάμενό του!!!

Θα περιμένω την ανακοίνωση των πιστώσεων από το υπυργείο και την εγκύκλιο και δε θα τους δώσω τη χαρά να τους δείξω πώς νιώθει κάποιος που του στερούν μια ακόμα χρονιά αυτό που δικαιούται. Βαρέθηκα το παιχνίδι τους να αφήνουν διαρροές για να κόβουν αντιδράσεις και αργότερα να λένε ότι κατάφεραν το 200 να το κάνουν 300 για να είμαστε ευχαριστημένοι! Μην τους δίνετε αυτή την ικανοποίηση. Αν ήταν στο χέρι μου θα κλείδωνα το θέμα για να μην ξέρει ο εχθρός τα αισθήματα του αντιπάλου!

συμφωνώ μαζί σου, θυμάμαι στο pde να τσακώνονται για τις αναθέσεις μαθημάτων και ποιος θα διοριστεί πρώτος, μόνο ενωμένοι μπορούμε να διεκδικήσουμε καλύτερη παιδεία. αλλά εσείς, οι διοριστέοι-αδιόριστοι μήπως να απευθυνθείτε σε κανένα εργατολόγο;

Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1492 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:43:17 πμ »
τι ειναι αυτός ο πίνακας δε μπορώ να καταλαβω
http://www.pde.gr/index.php?page=4991

μιλαει για 159 αποχωρησεις σε εκπαιδευτικούς και 84 προσλήψεις; ; ;
μας δουλευουν; ; ; >:(

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1493 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:17:10 πμ »
θα γίνει ασεπ το 2012 γιατί θα αποτελέσει εσωτερικό δάνειο.Με 60 ευρώ παράβολο και 150.000 το λιγότερο συμμετοχές,θα υπάρχει έσοδο 9.000.000 ευρώ.Οι δε επιτηρητές θα είναι οι διορισμένοι με την ελάχιστη αποζημιωση των πανελλαδικών.Ο ασεπ θα στοιχίσει 500.000 ευρώ με βάση το τι δίνεται στις πανελλαδικές με ανάλογο αριθμό υποψηφίων και θα αφήσει και 8.500.000 στα ταμεία.Κι όλα αυτά με τις πλέον συγκρατημένες προβλέψεις για τον αριθμό των υποψηφίων,καθώς ο ασεπ έχει ήδη 4 χρόνια να γίνει.Το Οικονομικών το έχει ήδη υπολογίσει ως έσοδο,οπότε κανονίστε την πορεία σας!!!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1494 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:33:58 πμ »
θα γίνει ασεπ το 2012 γιατί θα αποτελέσει εσωτερικό δάνειο.Με 60 ευρώ παράβολο και 150.000 το λιγότερο συμμετοχές,θα υπάρχει έσοδο 9.000.000 ευρώ.Οι δε επιτηρητές θα είναι οι διορισμένοι με την ελάχιστη αποζημιωση των πανελλαδικών.Ο ασεπ θα στοιχίσει 500.000 ευρώ με βάση το τι δίνεται στις πανελλαδικές με ανάλογο αριθμό υποψηφίων και θα αφήσει και 8.500.000 στα ταμεία.Κι όλα αυτά με τις πλέον συγκρατημένες προβλέψεις για τον αριθμό των υποψηφίων,καθώς ο ασεπ έχει ήδη 4 χρόνια να γίνει.Το Οικονομικών το έχει ήδη υπολογίσει ως έσοδο,οπότε κανονίστε την πορεία σας!!!
Πως γινεται να κανει ΑΣΕΠ οταν δεν εχει ακομα διορισει τους διοριστεους του προηγουμενου ΑΣΕΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 12:17:05 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1495 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:39:26 πμ »
Με 200 διορισμούς δεν απορροφάει με τίποτα τους εναπομείναντες διοριστέους του προηγούμενου ΑΣΕΠ. Δε φτάνει που μας έχει αφήσει αδιόριστους 2 χρόνια τώρα ,τώρα τι θα κάνει...θα μας πετάξει στον Καιάδα???

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1496 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:46:24 πμ »
Οι αρχηγοί των τριών κομμάτων πάντως συμφωνούν στο να γίνουν περικοπές σε Παιδεία - Υγεία.
Δε συμφωνούν σε μειώσεις των υψηλών συντάξεων άνω των 2.400 ευρώ... αλλά για την παιδεία και την υγεία είναι απολύτως σύμφωνοι.
Ό,τι και να πω λίγο θα είναι!!

Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1497 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:53:16 πμ »
Στο τμημα διορισμων που πηρα τωρα δεν γνωριζουν τιποτα.... Θα περιμενουμε λεει την αποφαση της πολιτικης ηγεσιας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.