*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 680845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1498 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:53:47 πμ »
Χθες ήμουν με μια παρεα μη εκπαιδευτικων(αρκετα μεγαλη παρεα) πηγα να εκθεσω τα παραπονα  που'χουμε ως εκπαιδευτικοι ....περιττο το να σας γραψω τι αποψη εχουν και τι στηριξη μπορουμε να περιμενουμε....
Δουλευουμε λιγο,τα απογεματα κανουμε ιδιαιτερα κτλ,κτλ....'' η χωρα καταστρεφεται,ολοι απολυονται και σεις ...''
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 10:01:27 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1499 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:54:32 πμ »
δε συζητάμε με μη εκπαιδευτικούς τα επαγγελματικά μας. Για να μην είμαι πάντως άδικος κι εγώ δεν έχω την καλύτερη άποψη για τους δημόσιους υπαλλήλους που διορίστηκαν με μέσο, για τους εφοριακούς, τους τελωνειακούς κλπ κλπ... απλά αποφεύγω αυτές τις συζητήσεις γιατί καταλήγω να μαλώνω και δε γουστάρω
πλέον. Είμαστε σε μια εποχή που όλοι είναι εναντίον όλων και σε αντίθεση με παλιά όπου "ο γείτονας ήθελε να
ψοφήσει η κατσίκα μου" τώρα το θέλει όλη η γειτονιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 12:17:51 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1500 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:56:50 πμ »
Οι αρχηγοί των τριών κομμάτων πάντως συμφωνούν στο να γίνουν περικοπές σε Παιδεία - Υγεία.
Δε συμφωνούν σε μειώσεις των υψηλών συντάξεων άνω των 2.400 ευρώ... αλλά για την παιδεία και την υγεία είναι απολύτως σύμφωνοι.
Ό,τι και να πω λίγο θα είναι!!
Εχουν ως προσχημα στρατο και σωματα ασφαλειας αλλα δεν λένε οτι αν περικοπουν τα ειδικα μισθολογια κατα 12% θα περικοπει και ο δικος μισθος μια και ακολουθει τον μισθο του προεδρου του Αρειου Παγου
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 12:18:07 μμ από Stelios »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1501 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:02:30 πμ »
"'Η αλήθεια είναι ότι ως ασεπίτης δε θα τους κάνω τη χάρη να σχολιάσω την ανακοίνωση που δεν τόλμησε να κάνει κανένα πολιτικό πρόσωπο και την έδωσε για "επίσημη" διαρροή στον παρατρεχάμενό του!!!
    Θα περιμένω την ανακοίνωση των πιστώσεων από το υπυργείο και την εγκύκλιο και δε θα τους δώσω τη χαρά να τους δείξω πώς νιώθει κάποιος που του στερούν μια ακόμα χρονιά αυτό που δικαιούται. Βαρέθηκα το παιχνίδι τους να αφήνουν διαρροές για να κόβουν αντιδράσεις και αργότερα να λένε ότι κατάφεραν το 200 να το κάνουν 300 για να είμαστε ευχαριστημένοι! Μην τους δίνετε αυτή την ικανοποίηση. Αν ήταν στο χέρι μου θα κλείδωνα το θέμα για να μην ξέρει ο εχθρός τα αισθήματα του αντιπάλου!''


Συμφωνούμε επί της ουσίας αγαπητέ Lasid  ;D αλλά θα μπορούσαμε να στείλουμε συντονισμένα mails στο Υπουργείο και να πιέσουμε ΟΛΜΕ-ΔΟΕ για λουκέτα στα σχολεία από Σεπτέμβρη(ήδη τα έχουν κλείσει)...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1502 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:03:32 πμ »
Χθες ήμουν με μια παρεα μη εκπαιδευτικων(αρκετα μεγαλη παρεα) πηγα να εκθεσω τα παραπονα  που'χουμε ως εκπαιδευτικοι ....περιττο το να σας γραψω τι αποψη εχουν και τι στηριξη μπορουμε να περιμενουμε....
Δουλευουμε λιγο,τα απογεματα κανουμε ιδιαιτερα κτλ,κτλ....'' η χωρα καταστρεφεται,ολοι απολυονται και σεις ...''

δε συζητάμε με μη εκπαιδευτικούς τα επαγγελματικά μας. Για να μην είμαι πάντως άδικος κι εγώ δεν έχω την καλύτερη άποψη για τους δημόσιους υπαλλήλους που διορίστηκαν με μέσο, για τους εφοριακούς, τους τελωνειακούς κλπ κλπ... απλά αποφεύγω αυτές τις συζητήσεις γιατί καταλήγω να μαλώνω και δε γουστάρω
πλέον. Είμαστε σε μια εποχή που όλοι είναι εναντίον όλων και σε αντίθεση με παλιά όπου "ο γείτονας ήθελε να
ψοφήσει η κατσίκα μου" τώρα το θέλει όλη η γειτονιά...
Ναι το'χω καταλαβει πλεον...

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1503 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:07:56 πμ »
Λογικό μου ακούγεται... σιγά μη διακινδυνεύσουν το μισθό και τη σύνταξή τους!
Εν τω μεταξύ σήμερα είναι η συνάντηση με την ΟΛΜΕ, φαντάζεστε "αγώνες" που θα δώσουν. Όχι μόνο θα πουν ναι σε όλα, θα προτείνουν κι επιπλέον περικοπές έτσι για να γίνουν ακόμη πιο αρεστοί στον υπουργό.
Ομόσπονδα Λαμόγια Μέσης Εκπαίδευσης.
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1504 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:15:13 πμ »
εγω θεωρω οτι αφου η χωρα μας εχει στην ουσια χρεωκοπησει πρεπει να βαλουμε πλατη και να ξεχασουμε τους διορισμους για λιγα χρονια.Οταν η Ελλαδα συνελθει θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα και θα δικαιωθουν οι κοποι μας εστω και ετεροχρονισμενα... :)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1505 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:23:09 πμ »
εγω θεωρω οτι αφου η χωρα μας εχει στην ουσια χρεωκοπησει πρεπει να βαλουμε πλατη και να ξεχασουμε τους διορισμους για λιγα χρονια.Οταν η Ελλαδα συνελθει θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα και θα δικαιωθουν οι κοποι μας εστω και ετεροχρονισμενα... :)
Αν το δω αλτρουιστικα ειμαι μαζι σου!!!!Αλλά θελω να βρεθουν ολα τα λαμογια αυτης της χωρας,πολιτικα και μη προσωπα,να τους παρουμε το μαυρο χρημα τους και να τα παρουν οι καρκινοπαθεις κα.,οι χαμηλοσυνταξιουχοι, τα νοσοκομεια και τα σχολεια!Ναι τοτε θα ειμαι μαζι σου!!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1506 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:23:48 πμ »
Εσύ mickland ναι, να βάλεις πλάτες στη χώρα μας, σε αυτή που λούζει στο αίμα με τις αυτοκτονίες τους ανέργους, σε αυτή που τους πολύτεκνους για λίγα χρέη τους βάζει στη φυλακή, σε αυτή που τους προδότες χειροκροτεί και τους έχει κορώνα στη βουλή και κλέβει το μισθό των πολιτών της...Δεν είναι αυτή η χώρα μας, είναι το ανδρείκελο των πολιτικών....σε αυτή δε βάζω πλάτες...θα βάλω πλάτες όταν δω το λαό στους δρόμους....η δική μου πατρίδα είναι αιχμάλωτη...αυτή που λες εσύ είναι η αποικιοκρατία....

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1507 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:24:43 πμ »
εγω θεωρω οτι αφου η χωρα μας εχει στην ουσια χρεωκοπησει πρεπει να βαλουμε πλατη και να ξεχασουμε τους διορισμους για λιγα χρονια.Οταν η Ελλαδα συνελθει θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα και θα δικαιωθουν οι κοποι μας εστω και ετεροχρονισμενα... :)

Μην ανησυχείς, δεν είναι σοβαρό αυτό που έχεις, λέγεται Σύνδρομο του Υποταγμένου... Θεραπεύεται αν αντικρίσεις την πραγματικότητα.
Σκέψου μόνο πως το μηνιάτικο ενός υπαλλήλου στις ΔΕΚΟ είναι ίσο με 9 μισθούς αναπληρωτή!

[Αντιλαμβάνομαι ότι αστειεύεσαι, απλώς βρίσκω αφορμή να σχολιάσω την κατάντια μας]
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1508 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:26:59 πμ »
Στα αλήθεια τι είναι αυτός ο πίνακας που δημοσίευσε το Υπουργείο διοικητικής μεταρύθμισης περί αποχωρήσεων και προσλήψεων εκπαιδευτικών τον μήνα Ιούνιο;;; ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ;;;

H κατάσταση στην Ελλάδα δεν πρόκειται να φτιάξει με διορισμούς και προσλήψεις, ίσα ίσα κάθε μήνα και χειρότερα. Και εδώ που τα λέμε ξεχνάμε ότι η χώρα βρίσκεται σε οικονομική κρίση. Όσες χώρες και αν κοιτάξετε όπου περνάνε κρίση σε όλες μα σε όλες κυριολεκτικά οι προσλήψεις μηδενίζονται. Επίσης όσοι λένε το παραμύθι καραμέλα ότι καιρός να αλλάξουμε προοπτικές αναζήτησης και να κοιτάξουμε στο ιδιωτικό τομέα, δεν γνωρίζουν ότι εκεί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα;; Ας μην γελιόμαστε όλη μέρα, εδώ και μήνες μας το λένε ξεκάθαρα: θέλουμε 150.000 υπαλλήλους λιγότερους. Όλη μέρα τα κανάλια βουίζουν περί άμεσων παγωμάτων προσλήψεων στο δημόσιο, μας το έλεγαν άλλωστε και προεκλογικά και εμείς λέμε αν είναι λίγοι οι 200 διορισμοί;; Μην απορήσετε αν μειωθεί ακόμα περισσότερο το νούμερο. Δεν θα εξετάσω τα αίτια: αν π.χ. υπάρχουν συμφέροντα βιομηχανων και ο κάθες πρόεδρος του ΣΕΒ με ευχαρίστηση βγαίνει στα κανάλια κάθε μέρα και απαιτεί απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων και άλλα ευτράπελα, 'οπως π.χ. το ωραίο που άκουσα χθες στο κανάλι του ΣΚΑΙ: η κυβέρνηση έκανε περικοπές λειτουργικών αναγκών στο δημόσιο και έκανε πραγματικά, αλλά αλλού βρίσκεται το πρόβλημα: στους δημοσίους υπαλλήλους.
Ένα είναι κοινό στοιχείο σε όλες τις χώρες που μαστίζονται από ανεργία τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν. Και ξέρετε ποια είναι η λύση: εννοείται η μετανάστευση. Η ιστορία το έχει αποδείξει περίτρανα αυτό. Όπου υπάρχει κρίση, όπου φύγει-φύγει, αρκεί να είναι μακριά από την χώρα που μαστίζεται από αυτή. Αυτή είναι η μοναδική λύση. Δεν υπάρχει πλεον καμία απολύτως προοπτική αξιοπρεπούς εργασίας πουθενά στην Ελλάδα, διότι τα ίδια που θα πάθει ο δημόσιος τομέας ακόμα χειρότερα έχει πάθει ο ιδιωτικός και τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 11:31:18 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1509 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:37:05 πμ »
Οι αληθειες σου πονανε, αλλά αλλη μια φορα ακομα foibos θα συμφωνησω μαζι σου  :).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1510 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:44:37 πμ »
Εσύ mickland ναι, να βάλεις πλάτες στη χώρα μας, σε αυτή που λούζει στο αίμα με τις αυτοκτονίες τους ανέργους, σε αυτή που τους πολύτεκνους για λίγα χρέη τους βάζει στη φυλακή, σε αυτή που τους προδότες χειροκροτεί και τους έχει κορώνα στη βουλή και κλέβει το μισθό των πολιτών της...Δεν είναι αυτή η χώρα μας, είναι το ανδρείκελο των πολιτικών....σε αυτή δε βάζω πλάτες...θα βάλω πλάτες όταν δω το λαό στους δρόμους....η δική μου πατρίδα είναι αιχμάλωτη...αυτή που λες εσύ είναι η αποικιοκρατία....
Δεν μπορώ να μη συμφωνήσω μαζί σου adigoni μου. Καλύτερα δε θα μπορούσα να ειπωθούν! ;)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1511 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:48:09 πμ »
Οι γενιες ειναι διαφορετικες. Οι καταστασεις εχουν αλλαξει. Δεν ειναι το ιδιο η μεταναστευση πλεον σημερα οπως την εκαναν οι δικοι μας πριν απο 50 χρονια
ηταν μαθημενοι στη φτωχια. Εμείς;;; ποσοι απο εμας ειμαστε μαθημενοι στη φτωχια;;; Θα μου πεις συνηθεια ειναι, ναι αλλα οχι ευκολα δεν προσαρμοζεσαι τοσο ευκολα ειναι πολλαπλες οι αλλαγες που πρεπει να δεχτουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2012, 12:21:53 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.