*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cedar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 28, 2009, 01:49:02 μμ »
Καλησπερα,

οταν δηλωσα στο μηχανογραφικο μου το τμημα "Διδακτικη της τεχνολογιας και ψηφιακα συστηματα" (τοτε το τμημα λεγοταν ακομα ετσι και θα επιθυμουσα να εξακολουθει να εχει αυτο το ονομα) το εκανα διοτι μου αρεσε  πραγματικα η προοπτικη να δουλεψω ως καθηγητρια πληροφορικης  και επειδη το προγραμμα σπουδων ειχε μια αντικειμενικα καλη ισορροπια παιδαγωγικων και  πληροφορικης. Ακομα την εχει και ειναι λογικο να βρισκεται αναμεσα στις καθηγητικες σχολες, διοτι

 1) κατα την αποψη μου οι επιστημονικες γνωσεις που προσφερει ειναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο επαρκεις -καθε καθηγητης πρεπει να εχει επαρκες επιστημονικο υποβαθρο
2) Τα εργαστηρια εχουν ηδη αρχισει να λειτουργουν, οπως κι επισης οι φοιτητες εχουν σεβαστο αριθμο πρακτικων υποχρεωτικων εργασιων εντος και εκτος εργαστηριων -αρα η ελλειψη πρακτικης εξασκησης  οφειλεται στην τεμπελια του εκαστοτε φοιτητη μιας και εχει πολλες ευκαιριες να δουλεψει. Επισης εχω περασει και απο ΤΕΙ πληροφορικης για 2 χρονια, τιγκα στα εργαστηρια, και μπορω να πω οτι η δουλεια που κανουν εκει ειναι κατω του μετριου και οτι η ευθυνη πεφτει παλι πανω στον φοιτητη.
3) Τα παιδαγωγικα μαθηματα που διδασκονται ειναι ειτε θεωρητικα ειτε εχουν να κανουν με σχεδιαση παιδαγωγικων εφαρμογων, και το πληθος τους ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο
4) Μεγαλος αριθμος πτυχιακων εργασιων εχουν να κανουν με παιδαγωγικα θεματα και εφαρμογες

ΤΟΝΙΖΩ, με τα παραπανω δε θελω να υποδειξω την ανεπαρκεια των συναδελφων απο αλλες σχολες, αλλα την επαρκεια της σχολης που φοιτω εγω. Οποτε θα παρακαλουσα να μη γινεστε προσβλητικοι και μην απαξιωνετε ετσι ευκολα ενα ολοκληρο τμημα.

Επισης δε νομιζω οτι κορη υφυπουργου εχει αναγκη να γινει καθηγητρια γυμνασιου η λυκειου. Αλλα ακομα κι αν ειχε, θα ηταν πολυ ευκολο να διοριστει χωρις να γινει ολη αυτη η φασαρια.

Το οτι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ αποφοιτοι εκαναν φασαρια και κυνηγησαν τα δικαιωματα που θεωρουσαν οτι πρεπει να εχουν ,ειναι αξιο συγχαρητηριων κι οχι  προσβολων.Εγω προσωπικα τους ευχαριστω πολυ που ετρεξαν για χαρη μου, για δικαιωματα τα οποια θεωρω οτι επρεπε να εχω εξ'αρχης.




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:34:09 »

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 28, 2009, 01:57:31 μμ »
Να συμπληρώσω ότι δεν έγινε από ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ αποφοίτους ! ! !

Υπάρχει σύλλογος αποφοίτων  και πάρα πολλά  άτομα δίνουν κάθε χρόνο την συνδρομή τους στο σύλλογο !

 Γίνονται τακτικές και έκτακτες συνελεύσεις εντός του Πανεπιστημίου και μάλιστα ενημερώνουν και τους Φοιτητές του τμήματος !

Στο τμήμα μας υπάρχει από παλιά ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ !

Προσωπικά γνωρίζω ΟΛΟΥΣ (Δεν είναι υπερβολή ) τους συμφοιτητές του έτους μου και αρκετούς από τα μετά έτη !


Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:01:11 μμ »
Να συσπειρωθουμε να βρουμε σημειο τομης πχ να μη διοριζεται το 40% εφοσον αποκτησε τα μορια χωρις να εχει περασει Ασεπ ,και παμε στο ΥΠΕΠΘ

Αποσυνδεδεμένος cedar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:04:45 μμ »
Με συγχωρεις, με το ανεξαρτητοι εννοουσα οτι η ομαδα των αποφοιτων δεν εχει βαφτει με χρωματα κομματος η φοιτητικης παραταξης. Διοτι νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου, σε προηγουμενο μηνυμα, για τσιρακια και γλυφτρονια υπουργων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:34:09 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:15:11 μμ »
Βλέπω πάρα πολλά άτομα, απόφοιτοι του τμήματος "Διδακτικη της τεχνολογιας και ψηφιακα συστηματα"  ή και μερικά άλλα που συμμετέχουν στη συζήτηση, να έχουν λιγότερα ή γύρο στα 10 μηνύματα στο forum. Ακόμη, τα πρώτα τους μηνύματα βρίσκονται αποκλειστικά σε αυτό το θέμα. Μου φαίνεται παράξενο. Δηλαδή μέχρι τώρα δε σας απασχολούσε τίποτα άλλο στην εκπαίδευση; Οι περισσότεροι από εσας εμφανιστήκατε εδώ μέσα προχθές! Αυτό με βάζει σε υποψίες γιατί πολλοί μπορεί να δημιούργησαν νέο λογαριασμό για να κρύψουν ότι έχουν πει μέχρι τώρα με διαφορετικό ψευδώνυμο ή να μας κάνουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το διερευνήσουν.
 
Δε με νοιάζει αν δίνουν παιδαγωγική κατάρτιση σε εσάς και αν τη δικαιούστε ή όχι. Δεν πρέπει να κοιτάξω τι κάνει ο διπλανός μου και να προσπαθήσω να τον κάνω πέρα για να διοριστώ εγώ. Με νοιάζει που δε μου δίνουν το δικαίωμα να έχω εγώ την ευκαιρία να αποκτήσω παιδαγωγική κατάρτιση και ότι μέχρι τώρα τρέχω επειδή μου έδωσαν μια ελπίδα να γίνω εκπαιδευτικός και ξαφνικά μου λένε άντε γεια. Αν αληθεύει αυτό με την Κα Λυκουρέζου, εξαγριώνει εμένα και όλους τους πολίτες αυτής της χώρας, εκπαιδευτικούς και μη, που δείχνει ότι οι πολιτικοί εκμεταλλεύονται τη δύναμη που έχουν, καλύπτουν δικά τους συμφέροντα και εσύ είσαι το παιχνιδάκι τους, χωρίς περιθώρια άμεσης αντίδρασης.

Αποσυνδεδεμένος mirmigois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:48:07 μμ »
Δυστυχώς μας πιάσανε στον ύπνο. Δεν νομίζω ότι θα κάνει πίσω ο ηφυπουργός, έτσι και αλλιώς δεν θα βγούνε στις επόμενες εκλογές. Ναι την κόρη του βόλεψε, αλλά όχι στην β'βάθμια, θα έχει κάπια οφέλη στο μέλον, όπως κμιά θέση κθηγήτριας στο πα.πει μετά από καμια 5ετία, με ένα μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό που θα της δοθεί για πλάκα.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διεκδικήσουμε παιδαγωγική και για τα άλλα τμήματα (αν τα καταφερουμε και για τα ΤΕΙ καλα θα είναι) και θα έρθουμε σε αυτό που έχουμε σήμερα ουσιαστικά(θα αδικηθούν βέβαια αυτοί που έχουν κάνει ασπετε ίδι, αυτοί είναι καμιά 160 και θα βρεθεί μια συμβιβαστική λύση, όπως να διοριστούνε πρωτοι ή να θεωρηθεί πως όλοι άλοι πήραμε χρονικά ασπετε μετά απο αυτούς). Εγω είμαι καθαρό πε19 χωρις παιδαγωγική.

Αποσυνδεδεμένος mirmigois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:52:30 μμ »
Ξέχασα, επικοινωνησα χτες βράδυ με έναν φίλο και συνάδελφο πε19 που δουλεύει στο γραφείο τύπου βουλευτή της αντιπολήτευσης, ο οποίος θα προσπαθήσει να κατεβάσει ερώτηση στη βουλή και θα διασταυρώσει και το γεγονός της κόρης.

Αποσυνδεδεμένος ka69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:11:29 μμ »
Aυτά αναφέρει ο γ.γ. της ΕΠΕ...
 
Τις τελευταίες μέρες, το Δ.Σ. έχει δεχτεί αρκετά emails συναδέφλων
με αφορμή την αναγνώριση "παιδαγωγικής επάρκειας" στο τμήμα
"Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων" του Παν.
Πειραιά, με αίτημα: "να κάνουμε κάτι, να αντιδράσουμε άμεσα!".
 
Ας δούμε τις νέες αυτές εξελίξεις λίγο πιο ψύχραιμα:
 
Εδώ και καιρό, το εν λόγω τμήμα έχει ζητήσει τη μετονομασία του σε
"Ψηφιακών Συστημάτων" (διορθώστε με, αν το ΣΑΠΕ τελικά απέρριψε
το σχετικό αίτημα του Τμήματος, που δεν το νομίζω..).
 
Το ίδιο το Τμήμα έχει δηλώσει στο σκεπτικό της αίτησης μετονομασίας
του ότι:
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
Το αντικείμενο της «Διδακτικής της Τεχνολογίας» δεν θεραπεύεται στο Τμήμα ως
παιδαγωγικό αντικείμενο, αλλά ως «Ηλεκτρονική Μάθηση», στο πλαίσιο της
κατεύθυνσης των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών του ευρύτερου γνωστικού
αντικειμένου των Ψηφιακών Συστημάτων και άρα δεν προσδίδει καμία
προστιθέμενη αξία η ιδιαίτερη αναφορά ενός εξειδικευμένου πεδίου δίπλα στο
γενικό όνομα του Τμήματος και μάλιστα ως πρώτο συνθετικό. Επιπλέον, είναι
προφανές ότι σε αυτό το πλαίσιο και για τους ίδιους λόγους, η μερική μετονομασία
δεν δημιουργεί καμία απολύτως αδυναμία κάλυψης διδακτικών και ερευνητικών
αναγκών που σχετίζονται με το αντικείμενο της «διδακτικής».
 
Το νέο όνομα του Τμήματος, πέραν του ότι αντικατοπτρίζει ακριβέστερα το
περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών του, δεν του προσδίδει κανένα πρόσθετο
πλεονέκτημα αναφορικά με τον προσανατολισμό του (ο οποίος είναι ήδη σαφώς
προσδιορισμένος) και με τις δυνατότητες απορρόφησης των αποφοίτων του στο
Δημόσιο Τομέα (οι οποίες είναι ήδη κατοχυρωμένες).
 
Τα ανωτέρω επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων μας απορρέουν, προφανώς,
από το δεύτερο συνθετικό της υφιστάμενης ονομασίας του Τμήματος (Ψηφιακών
Συστημάτων) και όχι από το πρώτο συνθετικό (Διδακτικής της Τεχνολογίας) το
οποίο δεν αναφέρεται κατ' ανάγκη σε τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών.
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
Το παραπάνω είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Γιατί;
Γιατί είναι σε γνώση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του ΥπΕΠΘ
και παρά το γεγονός αυτό, το υπουργείο, αναγνωρίζει "παιδαγωγική
επάρκεια" σ' αυτό το τμήμα (που κατά δήλωσή του δεν είναι "παιδαγωγικό"
ή τουλάχιστο είναι "όσο παιδαγωγικό όσο και τα άλλα"..).
 
Αυτό θεωρητικά μας ανοίγει (σαν ΕΠΕ) το δρόμο να διεκδικήσουμε
"παιδαγωγική επάρκεια" για όλα τα τμήματα Πληροφορικής.
 
Όμως:
 
Από όλες τις διαμαρτυρίες των μελών μας που έχει λάβει το Δ.Σ.
δεν μου είναι προσωπικά σαφές το ζητούμενο. Θέλετε για όλα τα
τμήματα να αναγνωριστεί "παιδαγωγική επάρκεια"; Ή θέλετε
απλά να αρθεί από το συγκεκριμένο;
 
Προσωπική μου θέση (την έχω εκφράσει και στο παρελθόν):
 
1. Πρέπει να διαχωριστεί η "παιδαγωγική επάρκεια" από την
    "διδακτική επάρκεια". "Παιδαγωγική" = "διδακτική ανηλίκων"
2. Τα υφιστάμενα τμήματα να έχουν "διδακτική επάρκεια" αλλά
    όχι "παιδαγωγική επάρκεια". (Το παιδί μου θέλω να το διδάσκει
    κάποιος που ξέρει να διδάσκει σε παιδιά, όχι απλά κάποιος
    που έχει τις αντίστοιχες γνώσεις μόνο..).
3. Για τη διδασκαλία σε Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο, να απαιτείται
    "παιδαγωγική επάρκεια". Για οποιαδήποτε άλλη διδασκαλία
    (ενηλίκων) να αρκεί μόνο η "διδακτική επάρκεια".
4. Τα τμήματα Πληροφορικής να δημιουργήσουν 4 κατευθύνσεις
    (hardware, software, επικοινωνίες-δίκτυα, εκπαίδευση) και
    μόνο η 4η κατεύθυνση να έχει "παιδαγωγική επάρκεια" (με
    κατάλληλα παιδαγωγικά μαθήματα), ενώ οι άλλες όλες να
    έχουν "διδακτική επάρκεια".
 
--
Φώτης Κ. Λιοτόπουλος
Γ.Γ. Δ.Σ. ΕΠΕ

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:20:18 μμ »
Αυτό θεωρητικά μας ανοίγει (σαν ΕΠΕ) το δρόμο να διεκδικήσουμε
"παιδαγωγική επάρκεια" για όλα τα τμήματα Πληροφορικής.
 
...

4. Τα τμήματα Πληροφορικής να δημιουργήσουν 4 κατευθύνσεις
    (hardware, software, επικοινωνίες-δίκτυα, εκπαίδευση) και
    μόνο η 4η κατεύθυνση να έχει "παιδαγωγική επάρκεια" (με
    κατάλληλα παιδαγωγικά μαθήματα), ενώ οι άλλες όλες να
    έχουν "διδακτική επάρκεια".
 
--
Φώτης Κ. Λιοτόπουλος
Γ.Γ. Δ.Σ. ΕΠΕ
Ο Κ. Λιοτόπουλος μου φαίνεται ότι τελικά θα διεκδικήσει το "4"

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:29:59 μμ »
παιδιά σας μην σας δουλεύουν οι απόφοιτοι στης βυσματικής σχολής!!!μην μασάτε!
ή θα γίνετε παράρτημα των δασκάλων και να πάτε στον κλάδο τους ή θα ανήκετε στον κλάδο τεχνικής ειδικότητας της πληροφορικής όπου κανενας δεν εχει παιδαγωγικο...&τα τα δύο δεν γινετε εκτος & αν θελετε να καψετε τον υπουργο σας. δεχεστε να εχουμε ολοι παιδαγωγικη κατάρτιση αυριο;οχι βεβαια!την παιδαγωγικη καταρτιση την θελετε για να διοριστείτε!ειστε και ατυχοι, με 30 μαθηματα πληροφορικης δεν θα βρισκετε και δουλεια εξω...
Σας τα εχω ξαναπει!Στους οικονομολογους γιατι δεν υπαρχει μια σχολη με παιδαγωγικα;Ποια η διαφορα μας με αυτους;
Το τυρι της υποθεσης ειναι οι διορισμοι στα δημοτικα...Ειδε το υπουργειο οτι μαζευτηκαμε πολλοι,οτι δεν μπορει να ελεγξει το παιχνιδι με τους ωρομισθιους και μας λεει αλλαξτε επαγγελμα.κλείσαμε 5 τια στα ωρομισθιλικια και ηδη πολλοι συναδελφοι φωναζουμε για τις συνθηκες!!!το υπουργειο την εστησε την δουλειά.Πηγαινετε στο σπιτι σας εσεις παλιοί γιατι θα με ζαλισετε αυριο με φωνες για διορισμους και θα παρω στην θεση σας τους λιγους και καλους!γιατι επιλεχτηκαν οι λιγοι και καλοι απο τον Πειραια;γιατι δεν έγινε καθηγητική σχολή καποιο τμημα στην επαρχια;γιατι το πειραια είχε τα κονε!το καταλαβαινετε;εβαλαν βυσμα οι καλοι συναδελφοι για το 1000€ στο δημοτικό και οι φωστηρες του υπουργειου τοσο υποχρεωμενοι αισθανθηκαν  που τους το εκαναν αδιαφοροντας για 4000 υπολοιπα κοροιδα!
Γελάει η εκπαίδευση με αυτό, ρωτήστε άλλους συναδέλφους αλλων ειδικοτητων..

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:43:28 μμ »
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διεκδικήσουμε παιδαγωγική και για τα άλλα τμήματα (αν τα καταφερουμε και για τα ΤΕΙ καλα θα είναι)...

2. Τα υφιστάμενα τμήματα να έχουν "διδακτική επάρκεια" αλλά
    όχι "παιδαγωγική επάρκεια". (Το παιδί μου θέλω να το διδάσκει
    κάποιος που ξέρει να διδάσκει σε παιδιά, όχι απλά κάποιος
    που έχει τις αντίστοιχες γνώσεις μόνο..)
.

Φώτης Κ. Λιοτόπουλος
Γ.Γ. Δ.Σ. ΕΠΕ

Παμε να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας... Δηλαδη αν δεν τα καταφερουμε για τα ΤΕΙ δεν τρεχει τιποτα ε? Και τοσα χρονια ωρομισθιας - αναπληρωσης...??   

Ο Γ.Γ. Δ.Σ. ΕΠΕ απο την αλλη, λιγο πολυ λεει οτι στα σχολεια (φανταζομαι τα δημοτικα), ειναι προτιμοτερο να διδασκουν δασκαλοι παρα αποφοιτοι πληροφορικης... Ουτε ο προεδρος της ΔΟΕ δεν θα το ελεγε αυτο... Με αυτο τον τροπο επισης νομιμοποιει και ολους εκεινους (θεολογους, φυσικους, φιλολογους, μαθηματικους) που εκαναν λιγες ωρες σεμιναρια και εγιναν καθηγητες πληροφορικης... Αφου γι'αυτον δεν μετραει το τι λες αλλα το πως τα λες....!!!!!!

Οι ασκοι του αιολου μου φαινεται οτι ανοιξαν... Καλως ή κακως (για μενα κακως) το υπουργειο Παιδειας εδωσε το δικαιωμα σε οποιο τμημα εχει τη λεξη πληροφορικη στην ονομασια του, να μπορει να διδαξει... Δεν γινεται ομως τωρα να αλλαζει τους κανονες του παιχνιδιου... Καλοκαιριατικα... Μεχρι να γινουν συνελευσεις απο ολα τα τμηματα Πληροφορικης (ΠΕ19-ΠΕ20) για μια κοινη συνiσταμενη ΚΑΝΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ...

Αποσυνδεδεμένος mirmigois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:05:19 μμ »
Ξαναλέω πως η ζημια έχει γίνει. Δύο λύσεις υπάρχουν. 1) η λιγότερο αναίμακτη, πέρνει πίσω την τροπολογία το υπουργείο. 2) Με μικρότερο κόστος για τους πε19 αλλά δύσκολο να σοθούνε τα πε20 να παρουν όλα τα πε19 παιδαγωγηκή (εγώ δεν ΄εχω πρόβλημα να πάρουν και τα πε20) αλλά μετά όλα τα τει ανεξαρτήτως κλάδου θα πρίξουν το υπουργείο για παιδαγωγική. Άρα η καλήτερη είναι η (1). Τόρα πια θα γίνει και πότε και αν θα γίνει να ρωτήσουμε τον υπουργό γιατι αν ρωτήουμε το θεω θα μας πει: Τεκνα μου, με αυτους τους απολλολους που ψηφίζετε δεν βγάζω άκρη, και δεν έχς και βίσμα στην κυβέρνηση, αμήν.

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:09:50 μμ »
Κύριε Λιοτόπουλε κανένα τμήμα παιδαγωγική επάρκεια τωρα!!!Αναστολή της τροπολογιας!αλλάζει ο πίνακας με 3000 συναδελφους!!! &μετα αν θέλετε να συζητήσουμε για την παιδαγωγική επάρκεια για το ποιοι δικαιουνται να την πάρουν!Να συζητήσουμε όμως κύριε Λιοτόπουλε και ποια τμήματα πληροφορικής θα πρέπει να φέρουν αυτόν τον τίτλο..
Είναι ντροπή να εχουμε στον κλάδο μας τμήματα που έχουν κάνει 30 μαθήματα πληροφορικής.
Σημερα δεν θα δεχτουμε αβάντα σε συγκεκριμενο τμημα! αν θελουν αυριο να βγαλουν και αλλη μια τροπολογια που θα βαφτιζει ολες τις σχολες πληροφορικής καθηγητικές!αύριο όμως όχι μεθαυριο.Δεν θα το κάνουν όμως , γιατι δεν θα μπορουν να βολευτούν τα δικά τους παιδια..Οι αλλοι του χρονου να δουλευουν ωρομίσθιοι και εμεις να συζητάμε για τον αν θα την αποκτήσουμε μετά από 5 χρόνια όταν θα είναι αχρείαστη...
Τις κατήγοριες που λέτε είναι παραμύθια.Το σωστό το κράτος δουλεύει αλλιώς:πριν ανοίξει ένα τμήμα τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά!!!εδώ το ανοίγουν , περνάνε 5 χρόνια και ξεκινάνε τα βαπτίσματα.&εγώ εκανα 1 μαθημα μαθηματικών , πρέπει να γίνω μαθηματικός;

Αναστολη της τροπολογιας!θελετε να αβαντάρετε συγκεκριμένη σχολή;να την βαπτίσετε τμήμα δασκάλων.Είναι ντροπή να μην γνωρίζετε τα αυτονότα για την εκπαίδευση!

Αν θέλουν κάποιοι να ευνόησουν μια μερίδα πτυχιούχων να βάλουν μέσο και να τους στείλουν σε κανά γνωστό τους στον ιδιωτικό τομέα...Αβαντηλίκια στην πλατη της δημόσιας εκπαίδευση δεν χωράνε.Αρκετά ειναι πληγωμένος ο χώρος....


ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ!ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ.ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟ...ΕΓΩ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΥΡΙΕ ΛΙΟΤΟΠΟΥΛΕ...ΑΝ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΤΕΙ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΗ ΤΟΤΕ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ!ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ!Ο ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΡΙΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ;ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ .ΕΠΕΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ ΚΑΙ ΕΓΛΕΙΨΕ ΤΟ ΜΕΛΙ...ΤΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥ...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΑΙΔΕΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος spidr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19 DTPS
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:22:55 μμ »
...
.που έχουν κάνει 30 μαθήματα πληροφορικής....


56 μαθήματα..
Ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα αρκεί να το πιστέψει και να προσπαθήσει. +++think positive+++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160338
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.