*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος almiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #406 στις: Ιούλιος 29, 2009, 03:43:08 μμ »
Φίλε μου πραγματικά το επίπεδό σου από τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς είναι φοβερό.
Προφανώς εφόσον θεωρούμαστε μιάσματα για την εκπαιδευτική κοινότητα, όπως κατηγορηματικά αναφέρεις γιατί άραγε δημιουργήσανε το τμήμα αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος kastrel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #407 στις: Ιούλιος 29, 2009, 03:47:17 μμ »
Λοιπον ειμαι και γω του τμηματος.Να ξεκαθαρισουμε κατι.Αυτη η τροπολογια αφορα ενα δικαιωμα το οποιο επρεπε να ειχαμε απο τοτε που ιδρυθηκε το τμημα διοτι εξαρχης το τμημα αυτό ειχε σαν σκοπο να βγαζει καθηγητές.Εξ'ου και το ονομα διδακτικής.Δυστυχώς,ομως πολλοι προσπαθούν να βάλουν στο ιδιο καλούπι όλες τις σχολές πληροφορικής στην ελλάδα και αυτό ειναι κακο.Ξέρετε δεν εχουν ολες οι σχολές τα ιδια μαθήματα οπως άλλωστε δεν έχουν όλες τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #408 στις: Ιούλιος 29, 2009, 03:59:06 μμ »
Εδώ και καιρό, το εν λόγω τμήμα έχει ζητήσει τη μετονομασία του σε
"Ψηφιακών Συστημάτων" η οποία έχει εγκριθεί από τα τέλη του 2008.
 
Το ίδιο το Τμήμα έχει δηλώσει στο σκεπτικό της αίτησης μετονομασίας
του ότι:
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
Το αντικείμενο της «Διδακτικής της Τεχνολογίας» δεν θεραπεύεται στο Τμήμα ως
παιδαγωγικό αντικείμενο, αλλά ως «Ηλεκτρονική Μάθηση», στο πλαίσιο της
κατεύθυνσης των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών του ευρύτερου γνωστικού
αντικειμένου των Ψηφιακών Συστημάτων και άρα δεν προσδίδει καμία
προστιθέμενη αξία η ιδιαίτερη αναφορά ενός εξειδικευμένου πεδίου δίπλα στο
γενικό όνομα του Τμήματος και μάλιστα ως πρώτο συνθετικό. Επιπλέον, είναι
προφανές ότι σε αυτό το πλαίσιο και για τους ίδιους λόγους, η μερική μετονομασία
δεν δημιουργεί καμία απολύτως αδυναμία κάλυψης διδακτικών και ερευνητικών
αναγκών που σχετίζονται με το αντικείμενο της «διδακτικής».
 
Το νέο όνομα του Τμήματος, πέραν του ότι αντικατοπτρίζει ακριβέστερα το
περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών του, δεν του προσδίδει κανένα πρόσθετο
πλεονέκτημα αναφορικά με τον προσανατολισμό του (ο οποίος είναι ήδη σαφώς
προσδιορισμένος) και με τις δυνατότητες απορρόφησης των αποφοίτων του στο
Δημόσιο Τομέα (οι οποίες είναι ήδη κατοχυρωμένες).
 
Τα ανωτέρω επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων μας απορρέουν, προφανώς,
από το δεύτερο συνθετικό της υφιστάμενης ονομασίας του Τμήματος (Ψηφιακών
Συστημάτων) και όχι από το πρώτο συνθετικό (Διδακτικής της Τεχνολογίας) το
οποίο δεν αναφέρεται κατ’ ανάγκη σε τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών.
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
Το παραπάνω είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Γιατί;
Γιατί είναι σε γνώση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του ΥπΕΠΘ
και παρά το γεγονός αυτό, το υπουργείο, αναγνωρίζει "παιδαγωγική
επάρκεια" σ' αυτό το τμήμα (που κατά δήλωσή του δεν είναι "παιδαγωγικό"
ή τουλάχιστο είναι "όσο παιδαγωγικό όσο και τα άλλα"..).

Αποσυνδεδεμένος enas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #409 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:09:08 μμ »
Φίλε μου πραγματικά το επίπεδό σου από τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς είναι φοβερό.
Προφανώς εφόσον θεωρούμαστε μιάσματα για την εκπαιδευτική κοινότητα, όπως κατηγορηματικά αναφέρεις γιατί άραγε δημιουργήσανε το τμήμα αυτό?


Κοίταξε να δεις πως έχουν τα πράγματα. Τα πρώτα χρόνια έπαιρνα 19ηδες γιατί τους χρειαζόντουσαν στην εκπαιδευση με κάτι ευτελείς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ δημιουργώντας την πεποίθηση στον απόφοιτο ότι μπορεί να αποροοφηθεί απο τη εκπαιδευση. Σιγά σιγά κορέστηκε η κατάσταση και δεν υπήρχε απορόφηση παρά μόνο για Σιβιτανίδειο,Εκκλησιαστικά, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ που τα ξερουμε όλοι μας. Σου λέει τώρα ο νομοθέτης τι πρέπει να μηχανευτώ για να φέρω τα πάνω κάτω στον πίνακα. Τι είναι αυτό που ποναει τους 19ρηδες η παιδαγωγική επάρκεια. Θα πριμοδοτήσω λοιπόν ένα συγκεκριμένο τμήμα θα το βαφτίσω παιδαγωγικό και θα εξυπηρετήσω έτσι ημετέρους. Προσωπικά έχω 35 μορία προυπηρεσία αναπληρωτής, αλλά δεν ανέχομαι πιτσιρικάδες με 0.01 να με ρίχονουν 50 θέσεις στον πίνακα γιατί δεν μπορώ να προγραμματίσω τι θα κάνω την επόμενη σχολική χρονιά και έχω μια ηλικία Α.

Και για να είμαι ρεαλιστής και για να προσγειώσω λίγο τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος χώρίς να ρίχνω χολή οπώς διάβασα τη λέξη σε αλλά threads. Πόσοι είναι οι εν λόγω απόφοιτοι 500. ΟΚ ας υποθέσουμε ότι έχουν κάνει και ολοήμερο. Θα μπουν στις πρώτες θέσεις του πίνακα. Πόσοι είναι οι διορισμοί 72 με ΑΣΕΠ 48 περιπου με πίνακα. Του χρόνου θα βγουν με παιδαγωγική επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά 100 άτομα δεν θα πρέπει να είναι και τόσο χαρούμενοι. Κορεστηκε παιδιά ο κλάδος και για τους έχοντες και για τους μη έχοντες παιδαγωγικό. Εγώ ευελπιστώ στο 2012 για κανα 40 μηνο που θα κανεί το ΠΑΣΟΚ με καμια Διαμαντοπουλου.... Υγεία να υπάρχει και καλή καρδιά ;D    

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #410 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:12:05 μμ »
Λοιπον ειμαι και γω του τμηματος.Να ξεκαθαρισουμε κατι.Αυτη η τροπολογια αφορα ενα δικαιωμα το οποιο επρεπε να ειχαμε απο τοτε που ιδρυθηκε το τμημα διοτι εξαρχης το τμημα αυτό ειχε σαν σκοπο να βγαζει καθηγητές.Εξ'ου και το ονομα διδακτικής.Δυστυχώς,ομως πολλοι προσπαθούν να βάλουν στο ιδιο καλούπι όλες τις σχολές πληροφορικής στην ελλάδα και αυτό ειναι κακο.Ξέρετε δεν εχουν ολες οι σχολές τα ιδια μαθήματα οπως άλλωστε δεν έχουν όλες τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
Από την ίδρυσή σας δεν θα έπρεπε να είστε στον κλάδο ΠΕ19!!!
Δεν μπορεί να υπάρχουν καθαρά τμήματα Πληροφορικής και να μην μπορούν να ασχοληθούν με εκπαίδευση...
Ξεχνάτε όμως ότι ο κλάδος ΠΕ19 προυπήρχε...Μας βρήκατε εκεί δεν σας βρήκαμε...Και το πρόγραμμα σπουδών σας για να ενταχθείτε στο ΠΕ19 άλλαξε από 2004...
Δείτε συνάδελφοι... http://dtps.unipi.gr/index.php?page=info&info=39
Η τροπολογία όμως πιάνει και αυτούς που πήραν πτυχίο το Φεβρουάριο το 2009 και έκαναν αιτήσεις για αναπληρωτές...
Και από τον τίτλο της σχολής σας θα έπρεπε να ανήκατε σε άλλο κλάδο στο ΠΕ17 στους ηλεκτρονικούς...καιι όχι ΠΕ19...

Αποσυνδεδεμένος almiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #411 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:13:00 μμ »
Φίλε μου πραγματικά το επίπεδό σου από τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς είναι φοβερό.
Προφανώς εφόσον θεωρούμαστε μιάσματα για την εκπαιδευτική κοινότητα, όπως κατηγορηματικά αναφέρεις γιατί άραγε δημιουργήσανε το τμήμα αυτό?


Κοίταξε να δεις πως έχουν τα πράγματα. Τα πρώτα χρόνια έπαιρνα 19ηδες γιατί τους χρειαζόντουσαν στην εκπαιδευση με κάτι ευτελείς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ δημιουργώντας την πεποίθηση στον απόφοιτο ότι μπορεί να αποροοφηθεί απο τη εκπαιδευση. Σιγά σιγά κορέστηκε η κατάσταση και δεν υπήρχε απορόφηση παρά μόνο για Σιβιτανίδειο,Εκκλησιαστικά, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ που τα ξερουμε όλοι μας. Σου λέει τώρα ο νομοθέτης τι πρέπει να μηχανευτώ για να φέρω τα πάνω κάτω στον πίνακα. Τι είναι αυτό που ποναει τους 19ρηδες η παιδαγωγική επάρκεια. Θα πριμοδοτήσω λοιπόν ένα συγκεκριμένο τμήμα θα το βαφτίσω παιδαγωγικό και θα εξυπηρετήσω έτσι ημετέρους. Προσωπικά έχω 35 μορία προυπηρεσία αναπληρωτής, αλλά δεν ανέχομαι πιτσιρικάδες με 0.01 να με ρίχονουν 50 θέσεις στον πίνακα γιατί δεν μπορώ να προγραμματίσω τι θα κάνω την επόμενη σχολική χρονιά και έχω μια ηλικία Α.

Και για να είμαι ρεαλιστής και για να προσγειώσω λίγο τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος χώρίς να ρίχνω χολή οπώς διάβασα τη λέξη σε αλλά threads. Πόσοι είναι οι εν λόγω απόφοιτοι 500. ΟΚ ας υποθέσουμε ότι έχουν κάνει και ολοήμερο. Θα μπουν στις πρώτες θέσεις του πίνακα. Πόσοι είναι οι διορισμοί 72 με ΑΣΕΠ 48 περιπου με πίνακα. Του χρόνου θα βγουν με παιδαγωγική επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά 100 άτομα δεν θα πρέπει να είναι και τόσο χαρούμενοι. Κορεστηκε παιδιά ο κλάδος και για τους έχοντες και για τους μη έχοντες παιδαγωγικό. Εγώ ευελπιστώ στο 2012 για κανα 40 μηνο που θα κανεί το ΠΑΣΟΚ με καμια Διαμαντοπουλου.... Υγεία να υπάρχει και καλή καρδιά ;D    

Tώρα μιλάς σωστά.
Άλλωστε μπορεί οι 500 απόφοιτοι να έχουν επάρκεια αλλά πολύ μικρό ποσοστό ενδιαφέρεται για να διδάξει.
Άλλωστε μπορεί φέτος να είμαστε θεωρητικά ευνοημένοι - όσοι είχαν κάνει τα χαρτιά τους και είχαν κάνει και μια ώρα μάθημα που λέει ο λόγος, αλλά από του χρόνου... ;)

Αποσυνδεδεμένος antonispe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #412 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:38:00 μμ »
  Σίγουρα έχετε τελειώσει τμήμα πληροφορικής?

γράφουμε, αλλά δεν τα καταχωρεί.... πότε θα τα αναρτήσει; γιατί δεν γίνεται άμεσα;  
λογοκρίνονται πρώτα;
Έγραψε ένα test και φαίνεται. Μπας και έχει σχέση που γράφω από Mozilla?

δηλ στο βγάζει ή όχι όταν κάνεις send; εμένα όχι....το είδα στην προεπισκόπηση αλλά μετά το send ως δια μαγείας ...χάθηκε...

έψαξα στην αναζήτηση και απλά δεν υπάρχει!
Πατάω στο κουμπί "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΧΟΛΙΟΥ" κάτω κάτω και το βγάζει... Τώρα τι να πω... Τα σχόλια δε τα βγάζει στην αναζήτηση πάντως, μόνο το αρχικό κείμενο

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #413 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:41:23 μμ »
τα είχει πει ο christos πριν 5 μέρες...Μαζευτήκαμε πολλοι και έκανσν καθηγητική σχολή για να καθαρίσουν...Τώρα γιατί διάλεξαν αυτή την σχολή καταλαβαίνεται..Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση για να μην μπορείτε να δείτε λίγο παραπέρα(όχι όλοι)..Η παιδαγωγική επάρκεια ήταν το κουμπί για να ανακατευτεί ο πίνακας και για να αναγκάσει πολλους να αλλάξουν επάγγελμα...Ποιος θα πάει ωρομίσθιος του χρόνου όταν έχει 0,0000001 πιθανότητες να διοριστεί και όταν ξέρει ότι το ποσοστό αυτό είναι πολύ πιθανό να αλλάζει 10 μέρες πριν την ανακοίνωση των πινάκων;;;;;
Ο λόγος άλλαγης φανταζομαι δεν έχει σημασία αν είναι σωστός ή όχι, σημασία έχει να μπορούν αυτοί να καθορίζουν το μέλλον μας και όχι εμείς!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #414 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:48:42 μμ »
Αν δεν έχει τρέξει κάποιος ως ωρομίσθιος δε μπορεί να καταλάβει πόσο γερό πλήγμα είναι αυτό για τους υπόλοιπους.
Δε γίνεται ο ένας να τρέχει για κυνήγι από το πρωί μέχρι το βράδυ και ο άλλος να το έχει μαγειρεμένο μέσα στο πιάτο.
Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. Με νοιάζει που δεν κουραστήκατε ποτέ όσο εγώ και όσοι δουλεύουν χρόνια σαν κοροΐδα, που δε μας δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να την αποκτήσουμε, που υπάρχουν άτομα τα οποία είναι μόνιμα και δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση, είτε είναι πληροφορικοί είτε άλλης ειδικότητας και συνεχίζουν να διορίζονται. Η ΑΔΙΚΙΑ μας τρώει όχι εσείς!

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #415 στις: Ιούλιος 29, 2009, 04:58:58 μμ »
Πέστα ρε enas γιατί μου φαίνεται ότι πολλοί από δω μέσα δεν τα κατέχουν τα θέματα της εκπαιδευσης και θέλουν να διοριστούν απο σπόντα και παραθύρια!
Εξηγησέ τους λίγο τι σημαίνει 35 μόρια,πες τους ότι όταν πας αναπληρωτής απαρνείσαι δουλειές στον τόπο σου για 2 χρόνια και αν δεν σε ξαναπάρουν πας στον οαεδ για ταμείο.Εξηγησετε τους που πήγες αναπληρωτής, εξηγησετέ τους τι άγχος είχες όταν έβγαιναν οι θέσεις απο το υπουργείο.Εξηγησε τους πως είναι κάθε χρόνο να μαζευείς παραπάνω μόρια και εν τουτις εσύ να νιώθεις μεγαλύτερη ανασφάλεια!
Εξηγησε τα γιατι οι φίλοι ευνοημένοι δεν τα έχουν ζήσει και ούτε θέλουν να τα ζήσουν!γι αυτό υποστηρίζουν εδώ το κοντό και το μακρύ τους.
Αν δεν γνωρίζετε ρωτήστε για να μάθετε.Ρωτήστε κανα μαθηματικό,φιλόλογο για να σας εξηγήσουν τι τροπολογία πάνε να περάσουν .Ή τουλάχιστον μην ασχολείστε, με το αντικέιμενο,περιμένετε να διοριστείτε από καραμπόλα και όταν πάτε σχολέιο να λέτε ότι μπείκατε με την αξία σας...

Αποσυνδεδεμένος antonispe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #416 στις: Ιούλιος 29, 2009, 05:01:45 μμ »

  Η ωρομισθία είναι επιλογή σας, μην κλαίγεστε τώρα. Δηλαδή επειδή τρέχετε στα βουνά και στα λαγκάδια πρέπει να την πληρώνουν οι μαθητές? Αν δεν σας αρέσει να βρείτε δουλειά αλλού.

Επίσης η καταγγελία που στείλατε στο troktiko αποσύρθηκε. Μήπως σας πήραν χαμπάρι?

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #417 στις: Ιούλιος 29, 2009, 05:11:33 μμ »
Εσυ κύριε antonispe19 δεν μας λες πως πήρες την ΠΔΣ;Αξιοκρατικά;Ετσι είναι δεν σου εφτανε μόνο αυτο!Να πας από 4000 θέση στη 2000 θέση!Θες και τροπολογίες για να πας από την 2000 θέση στην 100!!!
1) Ξέρω ανθρώπους που διορίστηκαν με την αξία τους(ασεπ)
2)Ξέρω ανθρώπους που διορίστηκαν και με την αξία τους και με λίγο σπρώξιμο
3)Ξέρω ανθρώπους που διορίστηκαν μόνο με σπρώξιμο
Εσυ προφανώς ανήκεις στην τελευταία κατηγορία!Συγχαρητήρια, έπιασαν τόπο τα παιδαγωγικά μαθήματα που έκανες...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #418 στις: Ιούλιος 29, 2009, 05:12:38 μμ »
Το ενδεχόμενο, π.χ. να ανακοίνωνε το υπουργείο πως θέλει να αναγνωρίσει παιδαγωγική επάρκεια στη συγκεκριμένη σχολή, και κατόπιν να προσάρμοζαν οι υπόλοιπες σχολές το πρόγραμμα σπουδών τους με βάση κάποια κριτήρια για να το δικαιούνται και αυτές το σκέφτηκε κανείς? Αλλά αυτή η μια χρονιά τώρα που θα ευνοηθεί το συγκεκριμένο τμήμα μάλλον θα κάνει μεγάλη ζημιά, οπότε μετά δώρο άδωρο...

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 29, 2009, 05:13:23 μμ »
FYI, επειδή κάποιοι βιάστηκαν να πουν για την ΕΠΕ (που είναι μόνο πτυχιούχοι πληροφορικής, δηλαδή εμείς). Ο άνθρωπος είπε τη γνώμη του, με την οποία συμφωνώ. Δεν ξέρω αν ποτέ κανείς από εσάς επιχείρησε να κάνει μάθημα σε δημοτικό/γυμνάσιο, εκεί θα καταλάβετε τι είναι η παιδαγωγική επάρκεια. Φυσικά καμμία από τις καθηγητικές σχολές δεν παρέχει ουσιαστικά παιδαγωγική επάρκεια, συνήθως ούτε καν διδακτική.
 

-------- Original Message --------
Το Δ.Σ. θα στείλει σχετική επιστολή προς το ΥπΕΠΘ, μόλις (εάν)
η συγκεκριμένη τροπολογία εγκριθεί και γίνει νόμος του κράτους,
(ήδη το σχετικό κείμενο ετοιμάζεται).
Το αίτημά της ΕΠΕ προς το ΥπΕΠΘ θα είναι όχι η άρση της
τροπολογίας (του νόμου), αλλά η δίκαιη και ισότιμη αντιμετώπιση
όλων των Πληροφορικών στο θέμα της λεγόμενης "διδακτικής /
παιδαγωγικής επάρκειας" (="καθηγητικές σχολές"), τόσο
μεταξύ των διαφόρων τμημάτων Πληροφορικής, όσο και σε
σχέση με άλλες "καθηγητικές" ειδικότητες (μαθηματικούς,
φυσικούς, φιλόλογους, κλπ.).
 
Προσωπική μου θέση (συμπληρωματικά) είναι ότι μέχρι να
αποκτήσουν όλες οι ειδικότητες (μαθηματικοί, φυσικοί, κλπ.)
"παιδαγωγική επάρκεια", νομιμοποιούμαστε να την απαιτούμε
και εμείς (αν και στην πράξη επιμένω ότι οι Πληροφορικοί
έχουν μόνο διδακτική και όχι παιδαγωγική επάρκεια).
Συνεπώς, ή θα αρθεί από όλους και θα θεσπιστούν
συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την απόκτησή της,
ή όσο αναγνωρίζεται για ένα τμήμα, θα πρέπει να
αναγνωρίζεται και για όλα.
 
--
Φώτης Κ. Λιοτόπουλος
Γ.Γ. Δ.Σ. ΕΠΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160293
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.