*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166212 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #504 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:35:09 μμ »
...Αυτό που θεωρώ ότι και τους υπόλοιπους απόφοιτους του τμήματος ενοχλεί είναι ότι γίνεται προσπάθεια εκμηδενισμού της αξίας του ΔΤΨΣ και των ηθικών αξιών των αποφοίτων και η προσβολή της αξιοκρατίας ενώ ο μοναδικός λόγος που φωνάζουν εδώ είναι για να μην τους περάσουμε στον πίνακα αναπληρωτών. Γι αυτό μετράνε και ξαναμετράνε συνεχώς πόσοι θα ειναι με 24μηνο, πόσοι με ΑΣΕΠ, κα.

Ας μην κρυβόμαστε.

Δεν γίνεται καμία προσπάθεια εκμηδενισμού της αξίας του ΔΤΨΣ. Ούτε βασικά με την κόρη του ΥφΥΠΕΠΘ ασχολούνται...
Το πρόβλημα είναι άλλο ότι ο καθένας δε γνωρίζει τι του ξημερώνει στον κλάδο. Όλοι έψαχναν τρόπο να μπουν ΑΣΠΑΙΤΕ γιατί μόνο αυτή υπήρχε που έδινε παιδαγωγική κατάρτιση. Και δεν έκαναν αίτηση για κατατακτήριες στο ΔΤΨΣ, ουτε στο μεταπτυχιακό του που θυμήσου με θα αναγνωριστεί και αυτό...

Μέτρησα σήμερα από το site του ypepth ότι υπάρχουν 23 ΑΕΙ και 24 ΤΕΙ Πληροφορικής στην Ελλάδα.
Πόσους απόφοιτους λες να βγάζουν κάθε χρόνο; Ας μη το ψάχνουμε καλύτερα.
Ας δεχθούμε ότι με την εκπαίδευση θέλουν ή προλαβαίνουν ακόμα να ασχοληθούν οι 2000 του ενιαίου διορισμών και οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ.
Πιστεύεις ότι οι θέσεις φτάνουν πια, έστω και για να τις ονειρεύονται κάποιοι?
120 από ΑΣΕΠ και 80 από πίνακα = 200 άτομα για 2 χρόνια.
Και μετά μάλλον κανένας άλλος...
Ο πρώτος ΠΕ19-20 σε σύνταξη βγαίνει σε 10 χρονάκια,
ΑΣΕΠ ΠΕ19-20 το 2011 γιατί να γίνει, αφού δεν υπάρχουν κενά πια όλοι υπεράριθμοι είναι...
και γιατί να γίνει και το 2013 σου λέω εγώ, τα ίδια δεδομένα δε θα υπάρχουν?
Και αν γίνει θα ζητάει 30 άτομα από ΑΣΕΠ και 20 από πίνακα για δύο χρόνια, όπως ήδη γίνεται στις τεχνικές ειδικότητες.
Τι να μας κάνουνε?
Στα ΕΠΑΛ δε θα κάνουμε μάθημα μόνο? ή και Εφαρμογές Η/Υ σε Γυμνάσιο - Λύκειο... (Σε δύο χρόνια θα καταργηθεί λέει και η Ανάπτυξη Εφαρμογών από τις Πανελλήνιες και θα δίνουν 4 μαθήματα όπως παλιά με τις δέσμες τα παιδιά. Αυτό το πέτυχαν οι φιλολογοφυσικομαθηματικοί γιατί είναι άπειροι και απορροφούνται μόνο από την εκπαίδευση και μπορούν λοιπόν να έχουν μόνο ένα στόχο στη ζωή τους, το διορισμό και τα ιδιαίτερα. Ενώ οι "Πληροφορικάριοι" είναι πολύ λιγότεροι και χωρίς φωνή και τι δουλειά έχουν στην τελική πλέον στην εκπαίδευση αφού έχουν την εύκολη διέξοδο της βιομηχανίας  :))

Επομένως καταλαβαίνετε όλοι ότι διορισμοί ΠΕ19-20 στην εκπαίδευση δεν προμηνύονται και πολλοί στον ορίζοντα.
Τι κάνουν όσοι ασχολούνται με το άθλημα εδώ και 3-4 χρόνια. Παίρνουν τις ωρίτσες τους στο Ολοημεράκι και ψάχνουν πότε γίνονται αιτήσεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το ΕΠΠΑΙΚ μήπως και προλάβουν κανένα κοκκαλάκι για διορισμό στη Ββάθμια εκπαίδευση.
Και έρχεται η τροπολογία και καταλαβαίνουν ότι δεν προκειται να δουν ποτέ φως...
Και αντιδρούν φυσιολογικά αφού δύσκολα θα βγάζουν πια και τα 400 το μήνα από το ολοήμερο...
Έτσι το εξηγώ εγώ και όχι ότι υπάρχει μένος και γίνεται προσπάθεια εκμηδενισμού της αξίας του ΔΤΨΣ ...

Τέλος πάντων, μόνο με 2-3-4 χιλιάδες διορισμούς στα δημοτικά τα επόμενα χρόνια θα μπορούσαμε να είμαστε όλοι οι ΠΕ19-20 πάλι φίλοι... Αλλά που?...


Συμφωνώ. Το ότι θα καταργηθεί και η ΑΕΠΠ τώρα το μαθαίνω. Προφανώς είμαι ανενημέρωτη. Εκεί πιστεύω είναι που πρέπει να αγωνιστούμε. Στο να μην καταργούνται μαθήματα του κλάδου μας. Βέβαια όχι σε βάρος των μαθητών να διατηρούνται χωρίς νόημα μαθήματα. Τώρα όμως έιμαι εντελώς offtopic.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:09 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4025
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #505 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:53:02 μμ »
Εγώ ξαναλέω, όλοι είχαν την εντύπωση ότι δε θα πάρει ποτέ κανένα τμήμα πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια. Εφόσον ήταν διατεθιμένοι να δώσουν, θα μπορούσαν πολύ απλά και ωραία να πουν: "Για να πάρει μια σχολή παιδαγωγική επάρκεια, πρέπει να έχει Χ μαθήματα διδακτικής και Υ μαθήματα πληροφορικής". Έτσι ώστε να δώσουν το δικαίωμα στις ίδιες τις σχολές να αποφασίσουν τι αποφοίτους θέλουν να βγάζουν.

Στην πληροφορική Θεσσαλονίκης π.χ. έχουμε κατεύθυνση ολόκληρη για την εκπαίδευση. Θα μπορούσε να αναπροσαρμοστεί το πρόγραμμα σπουδών και όποιος ήθελε να γίνει καθηγητής να πήγαινε εκεί. Αλλά τώρα και να γίνει αυτό (άσε που δεν ανακοινώθηκαν τίποτα κριτήρια), είναι αργά. Αυτός ο 1 χρόνος ουσιαστικά κλείνει όλες τις θέσεις που είχαν απομείνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2009, 09:54:46 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #506 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:17:47 μμ »


................
Και μην μας πουλάτε την παραμύθα ότι το 1999-2000 εσείς διαλεξατε να πάτε εκεί επειδη δεν θα  χρειαζόσασταν σελέτε...απόρώ αν την είχατε ξανακούσει στα 18 σας έστω και σαν λέξη την Σελέτε....
γιατί το 99 τους πληροφορικούς τους έπερναν τηλέφωνο να πάνε να διοριστούνε...
Απλά δεν σας έκατσαν κάποιες  άλλες πρωτοκλασσάτες  σχολές και έτυχε να πάτε εκεί...

..........


Εγώ προσωπικά καθώς και ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΞΕΡΑΜΕ 


Αν θές Ψάξε στα αρχεία της Σ.Ι για τον 5520 ....

ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ Σ.Ι ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΤΨΣ.

Τότε το 1999 Έψαξα και  Ρώτησα  τότε !

Μίλησα με πολλούς καθηγητές του σχολείου μου και μετά επέλεξα το ΔΤΨΣ ....

Αν αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις  Μήπως ΠΡΕΠΕΙ να στο ζωγραφίσω ???

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #507 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:00:38 πμ »
υπάρχουν και παιδιά που ναι σκέφτονται τι θα σπουδάσουν, ναι σκέφτονται την επαγγελματική τους αποκατάσταση από τα 18 τους.
γιατί απλά προέρχονται από οικογένειες που δεν τους περισσεέουν...
και δεν τους απασχολεί απλά σε ποιά πολή και πως θα περάσουν καλά στα φοιτητικά τους χρόνια, γιατί απλά δουλεύουν ακόμη και σε εκείνα.
περιμένουν πως και πως το πτυχίο τους και όταν το πάρουν απλά δεν μπορούν να δουλέψουν, εκεί που διάλεξαν γιατί κάποιοι σαν και σας τους στερούν το δικαίωμα να ασχοληθούν με τη πληροφορική και μετά να γίνουν καθηγητές που ήταν και η αρχική τους επιλογή
 είμαι και γω μια τέτοια με πατέρα που δεν μπορούσε να μου προσφέρει ούτε τα βασικά και σε άλλη πόλη από το σπίτι μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:09 »

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #508 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:13:10 πμ »
Είπα να μην ξαναγράψω αλλά μ αυτά που βλέπω δεν αντέχω άλλο...
Καταρχήν μιλάτε σαν να μην είναι οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  και σαν να μην έχουν δουλέψει ΠΟΤΕ αλλά περίμεναν την τροπολογία μαζι με την κόρη του υπουργου να τους διορίσει!!!
Είμαστε σοβαροί???
ntampa7 Οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ στέρουν το δικαίωμα στους υπολοίπους να διοριστούν???Είναι λογικά όσα λες???Όλοι στο συγκεκριμένο τμήμα είναι πλουσιόπαιδια και είπαν να τα βολέψουν????
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι πολλά παιδιά απο κει ΟΥΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΜΠΑΜΠΑ ΕΧΟΥΝ,ούτε κάθονται να περιμένουν την τροπολογία... δούλευαν σε ασχετες δουλειές όταν ήταν φοιτητές για να τα βγάλουν πέρα και όταν τελείωσαν επειδη ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ έτρεξαν χρόνια ωρομίσθιοι απο σχολείο σε σχολείο!!!!και επειδη δεν τα εβγαζαν περα δουλευαν και σε φροντιστήρια!!!
Μην προσπαθείτε να τα ισοπεδώσετε όλα!!!!

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #509 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:19:39 πμ »
πας καλά?
απόφοιτος του ΔΤΨΣ είμαι βλέπε για ποιό λόγο απάντησα

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:20:33 πμ »
Κι αν δεν το έχετε καταλάβει το βασικό πρόβλημα του κλάδου μας είναι ότι σε λίγα χρόνια ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!!!!!!

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:24:36 πμ »
υπάρχουν και παιδιά που ναι σκέφτονται τι θα σπουδάσουν, ναι σκέφτονται την επαγγελματική τους αποκατάσταση από τα 18 τους.
γιατί απλά προέρχονται από οικογένειες που δεν τους περισσεέουν...
και δεν τους απασχολεί απλά σε ποιά πολή και πως θα περάσουν καλά στα φοιτητικά τους χρόνια, γιατί απλά δουλεύουν ακόμη και σε εκείνα.
περιμένουν πως και πως το πτυχίο τους και όταν το πάρουν απλά δεν μπορούν να δουλέψουν, εκεί που διάλεξαν γιατί κάποιοι σαν και σας τους στερούν το δικαίωμα να ασχοληθούν με τη πληροφορική και μετά να γίνουν καθηγητές που ήταν και η αρχική τους επιλογή είμαι και γω μια τέτοια με πατέρα που δεν μπορούσε να μου προσφέρει ούτε τα βασικά και σε άλλη πόλη από το σπίτι μου...


Μια χαρά πάω..έτσι όπως το εγραψες είναι σαν να λες οτι οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ στερούν απο τους άλλους το δικαίωμα να διορίστουν...λόγω της τροπολογίας...

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #512 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:26:05 πμ »
το είπα γιατί δεν θέλαν να γίνουμε ΠΕ19 και τώρα δεν τους αρέσει που πήραμε παιδαγωγική επάρκεια!

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #513 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:29:21 πμ »
ntampa7 απάντησες αμέσως μετα τον dimpas και νόμιζα οτι η απάντηση πήγαινε σ αυτον...αν κατάλαβα λάθος ζητώ συγγνωμη και καλό θα ήταν να γράφουμε σε ποιον απαντάμε ή να βάζουμε παράθεση γιατί γράφονται συνέχεια πράγματα και γίνονται μπερδέματα

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #514 στις: Ιούλιος 31, 2009, 01:30:14 πμ »
Τώρα να ρωτήσω τα παιδια που κοντεύουν το 24 μηνο πόσο σίγουροι ότι η ρύθμιση απαιτεί και παιδαγωγική κατάρτιση γιατι εγώ σύμφωνα με  τα παρακάτω  πιστευω ότι δεν την χρειάζεται

1. Θεσμοθέτηση μέγιστου χρόνου παραμονής στους Πίνακες Αναπληρωτών τα τρία (3) διδακτικά έτη (24 μήνες). Ο εκπαιδευτικός που συμπληρώνει 24 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας, είναι επιτυχών σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ και διαθέτει παιδαγωγική επάρκεια, για τους κλάδους και ειδικότητες που απαιτείται, διορίζεται στη δημόσια εκπαίδευση.

Πιο συγκεκριμένα,

    * οι ειδικότητες Π.Ε. για τις οποίες δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια, βάσει του Ν. 1566/1985, για να διοριστούν στη δημόσια εκπαίδευση αρκεί η συμπλήρωση 24 μηνών πραγματικής προϋπηρεσίας και μία επιτυχής συμμετοχή σε οποιονδήποτε διαγωνισμό για εκπαιδευτικούς του ΑΣΕΠ.
    * οι ειδικότητες Π.Ε. για τις οποίες απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια, βάσει του Ν. 1566/1985, για να διοριστούν στη δημόσια εκπαίδευση αρκεί η συμπλήρωση 24 μηνών πραγματικής προϋπηρεσίας, μία επιτυχής συμμετοχή σε οποιονδήποτε διαγωνισμό για εκπαιδευτικούς του ΑΣΕΠ και ετήσια παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Συγκεκριμένα, στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθ. 1 του Ν. 2834/2000 όπως
συμπληρώθηκε με τη διάταξη της παρ. 2 του άρθ. 9 του Ν. 3391/2005 ορίζονται τα
ακόλουθα:
«6. Δεν είναι απαραίτητη η κατοχή του παιδαγωγικού πτυχίου της ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ για τη
συμμετοχή στο διαγωνισμό ή για το διορισμό πτυχιούχων τμημάτων Πληροφορικής ΑΕΙ και
ΤΕΙ, κλάδων ΠΕ19 και ΠΕ20 αντίστοιχο, σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών ή την πρόσληψη
σε θέσεις αναπληρωτών η ωρομίσθιων εκπαιδευτικών.
Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής
Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του ΔΣ της ΣΕΛΕΤΕ, καταρτίζεται
πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης στην ΠΑΤΕΣ της ΣΕΛΕΤΕ, το οποίο παρακολουθούν
υποχρεωτικώς οι εκπαιδευτικοί της κατηγορίας αυτής και ορίζονται οι προϋποθέσεις και η
διαδικασία εκτέλεσης του προγράμματος αυτού και κάθε σχετική λεπτομέρεια. Κατά τους
διορισμούς εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις και κατά τις προσλήψεις εκπαιδευτικών ως
προσωρινών αναπληρωτών ή ωρομισθίων προηγούνται οι υποψήφιοι των ανωτέρω κλάδων
που έχουν τα πλήρη προσόντα διορισμού».

Με βάση αυτά που λες κατέληξα ότι δε μπορώ να σου απαντήσω αν χρειάζεται ή όχι η παιδαγωγική επάρκεια (πέρα από 24 μόρια και μια επιτυχή συμμετοχή σε ΑΣΕΠ) για να μπει κάποιος στο 24μηνο.
Παρένθεση: το 24μηνο σημαίνει άμεσος διορισμός ΤΩΡΑ και όχι απορρόφηση των 24μηνιτών σε 5 χρόνια όπως ισχύει για τους 30μηνίτες.

Απλά όλα εξαρτώνται από το τι θα γράψουν στην Εγκύκλιο διορισμού από το 40% του πίνακα για τον Κλάδο μας. Εγώ νομίζω ότι θα την απαιτούν την παιδαγωγική επάρκεια και θα σου παραθέσω 2 στοιχεία:

1ον
Στην περυσινή εγκύκλιο ενιαίου πίνακα διορισμών 2008 2009 (http://www.ypepth.gr/el_ec_category8983.htm) στην οποία δε μας είχε εμάς, έλεγε για άλλους τεχνικούς κλάδους (έχω επιλέξει μερικούς...):

"..... κάνουν αίτηση για διορισμό...

ΠΕ18.01 Γραφικών τεχνών, Γραφιστικής, Διακοσμητικής - Συντηρητών έργων τέχνης & αρχαιολογικών ευρημάτων :
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους και έχουν παιδαγωγική επάρκεια.

ΠΕ18.04 Αισθητικής:       
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους και έχουν παιδαγωγική επάρκεια.

ΠΕ18.24 Εργασιοθεραπείας και Φυσικοθεραπείας:
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους και έχουν παιδαγωγική επάρκεια.

ΠΕ18.33 Βρεφονηπιοκόμων:
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους και έχουν παιδαγωγική επάρκεια.

ΠΕ13 Νομικών & Πολιτικών Επιστημών: (αυτοί δεν είναι τεχνικός κλάδος αλλά χωρίζονται όπως και εμείς)
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, έχουν επιτυχή συμμετοχή σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του κλάδου τους, και έχουν παιδαγωγική επάρκεια, και
iii.   από τους εγγεγραμμένους στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όσοι μέχρι 30.6.2008 είχαν συμπληρώσει μέχρι και 0,091 μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας και έχουν παιδαγωγική επάρκεια για την πλήρωση 8 θέσεων.

...αλλά και οι ΠΕ09 που δεν είχαν πίνακα 24μηνου...

ΠΕ09 Οικονομολόγων:
i.   όλοι όσοι συμπλήρωσαν μέχρι 30-6-2008 πραγματική προϋπηρεσία  τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και έχουν παιδαγωγική επάρκεια
ii.   από τους εγγεγραμμένους στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όλοι όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και από τους μη έχοντες όσοι μέχρι 30.6.2008 είχαν συμπληρώσει μέχρι και 17,588 μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας, για την πλήρωση 28 θέσεων.

"

2ον
Έχουμε έναν ΠΕ19 και εμείς πια στο 30μηνο από φέτος... ΚΑΛΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ του έυχομαι του ανθρώπου  :)
Αυτός έχει 50 μόρια, δηλαδή είχε από περυσι τα μόρια για 30μηνο, αλλά δεν ήταν στο 30μηνο που προκηρύχθηκε για όλους τους κλάδους ανεξαρτήτως ΑΣΕΠ. Γιατί άραγε;
Γιατί πολύ απλά εφέτος πήρε την παιδαγωγική κατάρτιση από ΕΠΠΑΙΚ/ΑΣΠΑΙΤΕ, οπότε και διορίζεται...

Επιπλέον νομίζω ότι καμία τεχνική ειδικότητα δεν είχε κάποιον στο 24μηνο πέρυσι χωρίς να έχει παιδαγωγική κατάρτιση. Και εμείς μάλλον είμαστε τεχνική ειδικότητα...
Από την άλλη το 24μηνο υπάρχει από πέρυσι οπότε έχει "παίξει 1 μόνο φορά". Φέτος μπορεί να πουν ό,τι θέλουν... και να ζητήσουν ή όχι την παιδαγωγική επάρκεια...

Εγώ ήμουν σίγουρος ότι είναι απαραίτητη αλλά με αυτά που παρέθεσες (νόμοι/διατάξεις) με προβλημάτισες...
Μήπως το τελευταίο κομμάτι (εκείνη η παράγραφος 6 με τα δικά σου κόκκινα) είναι από την Προκήρυξη του ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #515 στις: Ιούλιος 31, 2009, 01:40:08 πμ »
υπάρχουν και παιδιά που ναι σκέφτονται τι θα σπουδάσουν, ναι σκέφτονται την επαγγελματική τους αποκατάσταση από τα 18 τους.
γιατί απλά προέρχονται από οικογένειες που δεν τους περισσεέουν...
και δεν τους απασχολεί απλά σε ποιά πολή και πως θα περάσουν καλά στα φοιτητικά τους χρόνια, γιατί απλά δουλεύουν ακόμη και σε εκείνα.
...
είμαι και γω μια τέτοια με πατέρα που δεν μπορούσε να μου προσφέρει ούτε τα βασικά και σε άλλη πόλη από το σπίτι μου...


Όλα αυτά που λες θα μπορούσαν κάλλιστα να περιγράφουν έναν οποιονδήποτε φοιτητή σε οποιοδήποτε τμήμα και όχι έναν φοιτητή του ΔΤΨΣ.

Παράθεση
περιμένουν πως και πως το πτυχίο τους και όταν το πάρουν απλά δεν μπορούν να δουλέψουν, εκεί που διάλεξαν γιατί κάποιοι σαν και σας τους στερούν το δικαίωμα να ασχοληθούν με τη πληροφορική και μετά να γίνουν καθηγητές που ήταν και η αρχική τους επιλογή

Βλέπεις κάποιους σαν και μας να μπορούμε να σας στερήσουμε κάποιο δικαίωμα με κάποια τροπολογία;

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #516 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:35:58 πμ »
Δε μειώνει κανείς τις σπουδές κανενός. Και ότι διεκδικήσατε στο Π.Ι. καλώς το κάνατε...
Απλά μέχρι πριν μια εβδομάδα όλοι ήμασταν στο ίδιο καζάνι και τώρα με μια τροπολογία για να ήμαστε στο ίδιο σημείο (για εκπαίδευση μιλάμε πάντα) εσείς χρειάζεστε 4 χρόνια, ενώ οι υπολοιπες 46 σχολές πληροφορικής θέλουν:
4 χρόνια σπουδών (5 για πολυτεχνεία)
1 χρόνος ΑΣΠΑΙΤΕ (αν μπεις ποτέ αφού μπάινει πια 1 στους 20 πληροφορικούς και κοιτάχτε τους εκατοντάδες απορριπτέους για το ΕΠΠΑΙΚ φέτος)
1-2 χρόνια μεταπτυχιακό γιατί αυτό είναι μάλλον απαραίτητο για να μπεις στο ΕΠΠΑΙΚ
+ κανα δυο ξένες γλώσσες.
Πόσα χρόνια σύνολο?

Εγώ σαν Μηχανικός Η/Υ έκανα συνολικά 8 ας πούμε... (5+2+1)

Η πλάκα είναι ότι τότε στη σχολή μας είχαν πει στο Πρόγραμμα Σπουδών μας
"Αν από τα επιλεγόμενα μαθήματα επιλέξετε 2 μαθήματα: τα Διδακτική της Πληροφορικής Ι και ΙΙ
και είναι περασμένα στην καρτέλα σας τότε θα έχετε αυτόματα παιδαγωγική κατάρτιση, δηλαδή θα μπορείτε να δουλέψετε σαν εκπαιδευτικός σε σχολείο"

Για να καταλήξω. Δεν τα βάζει κανείς μαζί σας, αλλά με το υπουργείο που όλα αυτά τα έκανε επιεικώς αιφνιδίως.
Το μόνο που πραγματικά με εξοργίζει είναι να μου λεν "τι θέλω εγώ στην εκπαίδευση και γιατί δεν πάω στη βιομηχανία. Αφού μόνο το ΔΤΨΣ προορίζει τους φοιτητές του για εκπαιδευτικούς πληροφορικής"
Είναι δικαίωμα μου, γούστο μου και καπέλο μου να επιλέξω την εκπαίδευση, γιατί σίγουρα είναι καλύτερα να δουλεύεις 20 ώρες την εβδομάδα παρά 13 ώρες την ημέρα, 6 μέρες την εβδομάδα όπως γίνεται με την πάρτη μου... Ας παίρνω και λιγότερα στο σχολείο, το προτιμώ.
Και μην αναφερόμαστε σε ένα ιδεώδες περιβάλλον πρότυπου σχολείου με σύγχρονα μέσα διδασκαλίας και φανταστικά εργαστήρια. Στο σημερινό ελληνικό σχολείο ο "πληροφορικάριος" απασχολεί τους μαθητές στην "ώρα του παιδιού" και φτιάχνει τα pc και τους εκτυπωτές του σχολείου, ανοίγει τα mail του σχολείου για το διευθυντή, φτιάχνει τις καρτέλες στο ΕΠΑΦΟΣ κλπ.
Αυτά κάνει σήμερα ο Έλληνας πληροφορικάριος στο σχολείο, δεν αφιερώνει χρόνο φυσικά για να προετοιμαστεί για το μάθημα του και έχει όλο το χρόνο να βρει μια 2η δουλειά. Έτσι δε γίνεται ???

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #517 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:14:32 μμ »
Μην ξεφεύγετε από το θέμα μας!!

Τελικά η τροπολογία έχει ψηφιστεί ή όχι??????????

Αν όχι πως λένε ότι η διδακτική επάρκεια θα περαστεί από την υπηρεσία? Πότε? Όταν και αν περάσει?

Επίσημα τι μπορούμε να κάνουμε σαν κλάδος? Εκτός από emails και δημοσιεύσεις παντού?

Εκτός από αυτά που γράφουμε εμείς δεν βλέπω να σχολιάζεται από άλλους επίσημα! Καμιά εφημερίδα κ.τ.λ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.