*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sid13p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #616 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:59:16 μμ »
καλησπερα και απο εμενα.λογω το οτι ημουν εξωτερικο για ενα μηνα εχω μεινει αρκετα πισω σε ενημερωση για τα τεκτενομενα.προσπαθησα να διαβασω ολα τα σχολια αλλα καπου μου ειναι αδυνατο να γινει γιατι υπαρχει το απολυτο χαος απο καποιο σημειο και μετα.τεσπα τα πραγματα ειναι φυσιολογικα.φυσιολογικα βεβαια αφου ζουμε στο μπανανισταν.τι περιμεναμε δηλαδη?οταν μας μπει το αγγουρι στο λοκο να τρεχουμε.καλα να παθουμε αφου μια ζωη αδιαφορουμε για τα παντα μεχρι να μας τσουξει κατι το σπιτι.εγω θα ρωτησω κατι απλο.πολυ απλο.εγω ειμαι 27 δουλευω εδω και 2 χρονια ιδιωτικο τομεα και λεω να κανω τα χαρτια μου για καθηγητης τον ιουνη του 2010.θα παω και καστελοριζο και τρεχα γυρευε και παντου.οπου με παρουν.μου αφερουν αυτο το δικαιωμα?δεν θα μπορω με μηδενικα μορια να παω εστω και στο πιο δυσπροσιτο σχολειο?δεν με απασχολει και καθολου μαλιστα.καταλαβα βεβαια πολυ καλα οτι με αυτη την σχολη πειραια αδικουνται αλλοι που ητανε πιο πανω στους πινακες.μηπως και ειναι η πρωτη φορα που παιζονται τετοιες φουστιες στο μπανανισταν?
επισης καπου διαβασα οτι η σχολη αυτη στον πειραια ειναι ουαου και τετοια τραγελαφικα.βγαινει σε 4 χρονια και το λενε και περηφανα.εγω ειλικρινα σχολες που βγαινουν σε 4 χρονια τις θεωρω της πλακας και του καφε.ελα εμενα να μου πεις που εβγαλα βιομηχανικη πληροφορικη τει καβαλας.45 θεωριες και 28 εργαστηρια για να παρω ενα πτυχιο τει πληροφορικης.η σχολη μου πληροφοριακα βγαζει κοντα στους 30 πτυχιουχους τον χρονο.απο κλειδαροτρυπα περνουσαμε.και ειχαμε και φρουτα του 10 και ατομα με 17 και.βεβαια αυτου του 10 φευγανε σε ενα εξαμηνο για αλλες πολιτειες.συγγνωμη για το οτι ξεφυγα λιγο απο την ροη του θεματος αλλα ειπα να διαβασω σχεδον ολα τα σχολια και να πω καποια πραγματα.τοσα χρονια υπηρχαν ανθρωποι οικογενειαρχες,χωρις οικονομικη ανεση κτλ που τρεχανε σε καθε βουνο για να μαζεψουνε μορια.και θα μου πει εμενα ο ακατανομαστος οτι μια σχολη παιρνει επαρκεια.καλος τονα και ας αργησε λοιπον.οταν γινουνε εκλογες-στα κοντα δηλαδη- τρεξτε ολοι εσεις εσεις να ψηφισετε.οχι μονο αυτον ,οποιονδηποτε πιθηκο της πολιτικης.γιατι αυτο στο μπανανισταν εχει ριζες εμας τους ιδιους.ολοι ψηφιζουν για το ρουσφετι,το βολεμα το το το συμφερον.....καλα να παθουμε λοιπον.ειμαι και εκνευρισμενος και χαλαρος απο την αλλη.
συγγνωμη αν σας κουρασα ή σας περδεψα με τα λεγομενα μου.θα διορθωθω σιγα σιγα.μονο θελω μια απλη απαντηση αν γινεται.εαν κανω τα χαρτια μου τον ιουνη για ωρομισθιος σε δυσπροσιτα,με μηδεν μορια,τι ελπιδες εχω?
ευχαριστω και να θυμαστε κατι που ειπωθηκε πριν εναν περιπου χρονο:ο  σπαθαρης πεθανε,αλλα ο καραγκιοζης και η παρεα του μεινανε πισω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #617 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:37:34 πμ »
εαν κανω τα χαρτια μου τον ιουνη για ωρομισθιος σε δυσπροσιτα,με μηδεν μορια,τι ελπιδες εχω?

Με μηδέν μόρια θα έχεις μηδενικές ελπίδες
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #618 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:54:50 μμ »
εαν κανω τα χαρτια μου τον ιουνη για ωρομισθιος σε δυσπροσιτα,με μηδεν μορια,τι ελπιδες εχω?

Με μηδέν μόρια θα έχεις μηδενικές ελπίδες

Παιδιά υπάρχει τρομερή άγνοια για την κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο μας σε όλους τους φοιτητές Πληροφορικής και στους αποφοίτους που δεν έχουν ασχοληθεί (ακόμη) με τη δημόσια εκπαίδευση. Δεν μπορούν καν να φανταστούν ότι δεν μπορούν να δουλέψουν ούτε ως ωρομίσθιοι ακόμα και στις πιο απόμακρες περιοχές τις Ελλάδος.

Ήθελα να ξερα τι ρόλο βαράνε οι σύλλογοι των φοιτητών (κομματόσκυλα) εκτός από το να διοργανώνουν πάρτυ και να γλύφουν τους φιλικά σε αυτούς προσκείμενους καθηγητές, πρυτάνεις, βουλευτές κτλ. Αντί να ενημερώσουν τους φοιτητές έτσι ώστε να ξεσηκωθούν και να διεκδικήσουν εκ των προτέρων τα δικαιώματα τους, τους αφήνουν να βγαίνουν έξω και να τρώνε τη ξενέρα της ζωής τους βλέποντας πως έχουν τα πράγματα.

Πρέπει επιτέλους να αλλάξει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ απ' τα θεμέλια. Και δεν εννοώ να αλλάξουν τα βιβλία ή δεν ξέρω γω τι. Πρέπει να αλλάξουν τα μυαλά μας και οι συμπεριφορές μας.

Αποσυνδεδεμένος nikosmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #619 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:04:58 μμ »
επισης καπου διαβασα οτι η σχολη αυτη στον πειραια ειναι ουαου και τετοια τραγελαφικα.βγαινει σε 4 χρονια και το λενε και περηφανα.εγω ειλικρινα σχολες που βγαινουν σε 4 χρονια τις θεωρω της πλακας και του καφε.ελα εμενα να μου πεις που εβγαλα βιομηχανικη πληροφορικη τει καβαλας.45 θεωριες και 28 εργαστηρια για να παρω ενα πτυχιο τει πληροφορικης.η σχολη μου πληροφοριακα βγαζει κοντα στους 30 πτυχιουχους τον χρονο.απο κλειδαροτρυπα περνουσαμε.και ειχαμε και φρουτα του 10 και ατομα με 17 και.βεβαια αυτου του 10 φευγανε σε ενα εξαμηνο για αλλες πολιτειες.
Ποιος είσαι εσύ για να κρίνεις οποιανδήποτε σχολή? Τι νομίζεις ότι έχεις τελειώσει? Υπερεπιστήμονα! Νομίζεις ότι η σχολή σου είναι καλύτερη? Το ότι βγαίνουν 30 πτυχιούχοι τον χρόνο ξέρεις, διαμορφώνεται και από άλλους παράγοντες όπως το επίπεδο των σπουδαστών ας πούμε... Κάνε μας την χάρη λοιπον. Εμείς δεν κρίναμε ούτε κατακρίναμε καμία σχολή. Να διαβάζεις τα σχόλια καλύτερα και να προσέχεις τι λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος sid13p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #620 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:11:06 μμ »
δεν ειπα οτι ειμαι πανεπιστημονας ή οτι η σχολη μου ηταν η καλυτερη.απαντησα σε καποιους εξυπνους του πειραια που λενε τραγελαφικα πραγματα για την σχολη τους.αρα το κειμενο μου ειναι στα μετρα και στο επιπεδο των ηδη λεγομενων απο αυτους.
αυτα τα μαμημενα τα μορια απο που τα παιρνεις?πτυχια ξενων γλωσσων μετρανε???προυπηρεσια σε ιδιωτικο τομεα????τεστ δεξιοτητων????εννοειται οτι υπαρχει πληρη αγνοια γιατι οπως αναφερθηκε τα κομματοσκυλα ειναι μονο για παρτυ και μυκονο.και νιωθω περηφανος που δεν ασχοληθηκα ουτε τοτε ουτε βεβαια και τωρα με κομματικα τσιφλικια.δεν τρελενομαι και χωρις βυσμα θα βγαλω καποια ακρη

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #621 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:22:42 μμ »
@sid13


χωρις βυσμα στην ελλαδα...σωθηκες !!!

Mην το ψαχνετε παιδια...γεμισαμε πτυχιαααααααααααααααααααααααααααααα

Ο σωζων ευατον σωθητω !!

ΥΓ

Oλες οι σχολες ειναι καλες...και οι φοιτητες/αποφοιτοι εχουν επιπεδο ανεξαρτητως σχολης...

Δεν πα να χεις βγαλει ΤΕΙ ΧΥουπολης...αμα εισαι καλος και σου αρεσει η επιστημη και καλα θα πας ...και σιγουρα πολυ καλυτερα απο τον αλλον του ΗΜΜΥ ακομα και του Μετσοβειου που δεν του αρεσε/ηταν τεμπελης κτλ


H αγορα εχει ανοιξει τελειως...ο ανταγωνισμος τρελος...(ειδικα για εμας τους υπολογιστακηδες) και το ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ εχεις τελειωσε δεν εχει πια σχεδον κανενα ενδιαφερον...σημασια εχει τι ξερεις πραγματικα,ποσο σου αρεσει και ΚΥΡΙΩΣ τι μπορεις να κανεις...

Τα αλλα ολα ειναι κομπλεξισμοι..εγω τελειωσα το ταδε..εσενα ειχε λιγοτερα μαθηματα και αλλες παπαρ*

οσο πιο γρηγορα το παρουμε χαμπαρι ολοι τοσο το καλυτερο για εμας...διαφορετικα θα καταντησουμε γελοιοι και ο μονος που θα μας "παραδεχετε" θα ειναι ο καθρεφτης μας

Τα πτυχια ΦΤΟΥΡΗΣΑΝΕ μαγκες....

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #622 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:37:47 μμ »
fortran ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος pygmaPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #623 στις: Αύγουστος 28, 2009, 04:31:46 μμ »
Καλά όλα αυτά βρε παιδιά. Τον ρημαδιασμένο τον πίνακά μας, πότε θα τον βγάλουν οι άθλιοι?
Τα κατάφεραν, ψήφισαν την ν-τροπολογία, εεεεεεεεεε!!! ας βάλουν και την παιδαγωγική κατάρτιση στους δικαιούχους, για να δούμε και μεις πια που βρισκόμαστε.
Η επικοινωνία με το υπουργείο στάθηκε αδύνατη. Πολύ απλά, δεν απαντούν.
Μήπως έχετε εσείς κανένα νέο?
Τι σκοπεύουν άραγε να κάνουν?
Θα βγάλουν και τα αποτελέσματα των ΠΕ20 και μετά θα ανακοινώσουν τον πίνακα?
Μάλλον πάει μακριά η βαλίτσα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #624 στις: Αύγουστος 28, 2009, 04:42:39 μμ »
Τον ρημαδιασμένο τον πίνακά μας, πότε θα τον βγάλουν

Καλή ερώτηση. Και να τους έβρισκες στο τηλ, δε νομίζω να έπαιρνες απάντηση.

Ο πίνακας διορισμών αφορά καθαρή προϋπηρεσία και δεν έχει σχέση με το ΑΣΕΠ (μόνο ο πίνακας του 24μηνου). Η ανακοίνωσή του καθυστερεί λόγω "τροπολογίας"...

Όσο για το ΑΣΕΠ, η βαλίτσα πάει πιο μακριά απ'ότι περιμέναμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 04:47:03 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος sid13p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #625 στις: Αύγουστος 28, 2009, 04:48:35 μμ »
εν μερη φορτραν θα συμφωνησω.δεν τρελενομαι για το βυσμα.οτι κανω το κανω και χωρις αυτο.εδω εφαγα πορτα απο μεταπτυχιακο και πηρανε ατομα απο κλωστουφαντουργια κιλκις,συντηρηση εργων τεχνης και αλλα ωραια.mba μιλαμε τωρα ε!μονο να γελαω μπορω πια.τουλαχιστον κοιμαμαι ησυχος γιατι δεν εχω ψηφισει ποτε και ουτε προκειται.εχει και αυτο τις παραμετρους του.τεσπα αλλα θεμα αυτο.το να κρινεις μια σχολη ειναι δικαιωμα του καθενος.αλλος κρινει την σχολη μου,αλλος κρινει την σχολη σου κ.ο.κ.οταν βλεπεις καποια πραγματα κρινεις κιολας.υποκειμενικο ειναι βεβαια παντα.εγω ρε παιδια θελω μια απλη απαντηση.μορια πως παιρνω???προυπηρεσια ιδιωτικο τομεα???ξενες γλωσσες??μορια απο τεστ δεξιοτητων????προσωπικα δεν κρυβομαι.θελω να μπω σε σχολειο γιατι δεν θελω μια ζωη να δουλευω για ιδιωτη 10 ωρες την μερα,να πρεπει καθε μερα να επιβεβαιωνω οτι αξιζω την θεση μηχανογραφησης,να παιρνω τρεις και εξηντα και να εχω και τον καθε ρουφιανο χαζο διπλα μου που με βλεπει σαν εχθρο του αντι για συναδερφο του.αυτο το αναφερω γιατι βλεπω οτι ξαφνικα ολοι θελουν να παραγουν εργο στα σχολεια,να μορφωσουν την νεολαια,να να να να....σιγα και μην σκισω και καλσον στο τελος

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #626 στις: Αύγουστος 28, 2009, 04:51:35 μμ »
Παιδιά, ανανεώθηκαν σήμερα οι πίνακες της πρωτοβάθμιας. Λέτε να περιμένουμε σήμερα καμιά εξέλιξη και για τον δικό μας;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 04:59:47 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος apivpol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ...κι αποχαιρέτα τη την Αλεξάνδρεια που χάνεις...
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #627 στις: Αύγουστος 28, 2009, 05:46:59 μμ »
Μπορείτε, σας παρακαλώ, να μου πείτε ποια τα παιδαγωγικά μαθήματα που έχετε διδαχθεί και ποια τα μαθήματα πληροφορικής;

Στη σελίδα:

http://students.unipi.gr/depProgramList.asp?level=1&mnuid=mnu2;submnu1&

στην οποία αναγράφονται τα Π.Σ. των τελευταίων ετών, δε μπορώ να πω ότι βγάζω κάποια άκρη. Το ύφος μου δεν είναι εριστικό, απλά ρωτώ γιατί ίσως να ψάχνω σε λάθος μέρος και ξόδεψα αρκετό χρόνο από το πρωί προσπαθώντας να αποσαφηνίσω κάτι από όλα αυτά που διαβάζω εδώ κι εκεί...

Επίσης, στην παρακάτω σελίδα:

http://docs.google.com/gview?a=v&q=cache:NA3kNrYjfNIJ:www.ted.unipi.gr/Uploads/Files/Announcements/Courses/10_1192008550.pdf+%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1+%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1+%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%BF%CF%85&hl=el&gl=gr

στο νούμερο 43 αναγράφεται το όνομα Λυκουρέντζου Άννα-Μαρία του Ανδρέα. Συνυπολογίζοντας τη δήλωση του υφυπουργού πως η κόρη του φοιτά στο Πα.Πει. μάλλον πρόκειται για διαολεμένη σύμπτωση...

Τέλος, να πω, πως κατανοώ την ανάγκη του οποιουδήποτε να εργαστεί αλλά αυτό, δεν νιώθω πως πρέπει να συμβαίνει εις βάρος των υπολοίπων. Και φυσικά, δε φταίνε σε καμία περίπτωση οι απόφοιτοι ενός συγκεκριμένου τμήματος στο σύνολο τους για τις αποφάσεις μίας τέτοιας (της κάθε τέτοιας) εξουσίας. Είναι βλακώδες να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, για τον αχυρώνα που μας ταΐζουν το σανό, όταν ο αφέντης παραδίπλα μασουλάει βουτήματα κανέλας με παντεσπάνι. Ας είμαστε σοβαροί...

Ζούμε σε μία χώρα με ένα δημοκρατικό προσωπείο όπου η διαφθορά έχει χτυπήσει, όχι κόκκινο (όπως αλλού, παλαιότερα) αλλά, πράσινο και γαλάζιο...

Αν έπρεπε (και δεν λέω ότι δεν έπρεπε) να υπάρξει μία ή και περισσότερες σχολές, βάσει του εκπαιδευτικού σχεδιασμού του ΥΠ.Ε.Π.Θ. η οποία να παρέχει παιδαγωγική επάρκεια στους αποφοίτους της (και ας οριστεί επιτέλους αυτή η έρμη η παιδ/κη επάρκεια) τότε, αυτό θα έπρεπε να δηλωθεί εκ των προτέρων.
Κοινώς, είτε έπρεπε, εξ αρχής, πριν ακόμη από την δημιουργία του τμήματος και με ορίζοντα φυσικά τετραετίας (όπου θα υπήρχαν και οι πρώτοι απόφοιτοι) να ανακοινωθεί πως το συγκεκριμένο Π.Σ. καλείται να εξυπηρετήσει ΚΥΡΙΩΣ τις ανάγκες της εκπαίδευσης, οπότε, ο κάθε νέος που θα επέλεγε ένα τμήμα πληροφορικής (το ΔΤΨΣ ή κάποιο άλλο) μέσα από τη διαδικασία των πανελληνίων εξετάσεων να γνωρίζει τις προοπτικές που του ανοίγονται μπροστά του αποδεχόμενος τις διευκολύνσεις ή τις δυσκολίες που θα συναντήσει στη πορεία (και ας μην ξεχνάμε πως δεν επιθυμούν όλοι όσοι σπουδάζουν πληροφορική να εργαστούν ως καθηγητές στο δημόσιο...συνεπώς, μία τέτοια διάκριση μπορεί να εξυπηρετεί και όχι να διαχωρίζει).

Ή

αν το ΥΠ.Ε.Π.Θ. κατάλαβε το λάθος του, και το τμήμα ΔΤΨΣ πληροί τις προϋποθέσεις που απαιτούνται ώστε να είναι παιδαγωγικά επαρκές (πράγμα για το οποίο ας μου επιτραπεί να αμφιβάλλω κοιτώντας το Π.Σ. στις σελίδες που προανέφερα και έχοντας ήδη ασχοληθεί αρκετά με εκπαιδευτικά και παιδαγωγικά ζητήματα) ας προτείνει μία τροπολογία που θα ισχύσει για τους πρωτοετείς φοιτητές του 2010 (και όχι αναδρομικά). Φυσικά, κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει με επανασχεδιασμό της γενικότερης πολιτικής που διέπει τις καθηγητικές σχολές και γενικότερα, όλες τις σχολές από τις οποίες άτομα εισέρχονται σε κάποια από τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, καθώς και την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (για την οποία προτιμώ να μη μιλήσω...) αποσαφηνίζοντας αρχικά όλες τις έννοιες που αποτελούν σημείο διάκρισης και διαχωρισμού μεταξύ των ανταγωνιζομένων μερών.
Βέβαια, κάτι τέτοιο, ίσως δεν εξυπηρετεί τη "μπάτε σκύλοι αλέστε" πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης καθώς, αποσαφήνιση συνεπάγεται ευρύτερη κατανόηση και συνεπώς, περιορισμό της αδιαφάνειας...

Στη χώρα του παραλόγου και της διαπλοκής, όπου το προσωπείο της δημοκρατίας τυφλώνει τους ζαλισμένους, απ' τα όνειρα και τις αποτυχίες, πρωτόγονους κατοίκους της, που, αραχτοί, αναπαυτικά μέσα στους καναπέδες από μπαμπού, τυλιγμένοι στις armani παχυλές προβιές τους, ζεσταίνονται μπρος στη γαλαζοπράσινη φλόγα της Tv βλέποντας Gyftovision, αναρωτιέμαι τι μπορεί ένας εκ των ευνοημένων της διάταξης (και όχι μόνον αυτής αλλά της εκάστοτε διάταξης που φωτογραφίζει...) να πει σε κάποιον που πέρυσι ξεχειμώνιασε στα Κουφονήσια και στην Κίμωλο (μακριά από τη θαλπωρή της οικογένειας, με έξοδα να συντηρεί δυο σπίτια, με μετακινήσεις με πλοία, τρένα, λεωφορεία, και με την απουσία ενός μέλλοντος, ορατή παρουσία να ντύνει τις νύχτες) σχετικά με παιδαγωγικά μαθήματα και αγώνες...

Και ας μη γελιόμαστε, οι ευνοημένοι του σήμερα που σιωπούν θα είναι οι αδικημένοι του αύριο που φωνάζουν...

Ο Νίτσε γράφει κάπου πως η ίδια η ζωή προσδιορίζεται από την αδικία της και για τον λόγο αυτό δεν πρέπει κανείς να δυσανασχετεί με το άδικο όταν το συναντά εμπρός του...

Θα πω απλά, στους φίλους και, πλέον, συναδέλφους του Δ.Σ. των αποφοίτων της Δ.Τ.Ψ.Σ. πως κατανοώ το δίκιο τους και τους αγώνες που, ίσως, έχουν δώσει (ιδιαίτερα αν το νο 43 τυγχάνει να είναι η κόρη ενός αγρότη όπως διάβασα σε προηγούμενο post), το αίσθημα, ίσως, του παραλόγου που βιώνουν τόσα χρόνια, αλλά, όπως είπε και ο Σωκράτης:

"...καλύτερα ν' αδικηθείς
παρά να αδικήσεις..."

...και στην περίπτωση αυτή, η ήδη διαπραχθείσα αδικία εις βάρος των ολίγων λόγω κακού σχεδιασμού και ανεπάρκειας των διοικούντων (αποσιωπώντας σκοπιμότητες και ρουσφετολογικές επιδιώξεις) γίνεται εφαλτήριο για να διαπραχθεί ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ αδικία εις βάρος των πολλών, όπου, παρά την ανοχή απέναντι στις κακουχίες και την ανέχεια για μία σειρά ετών, βλέπουν τη δαμόκλειο σπάθη της ανεργίας να τους πλησιάζει απειλητικά και πάλι, ακριβώς τη στιγμή που πίστεψαν πως, τα βάσανα τους μοιάζουν να τελειώνουν...



  ...κι είναι δυσβάσταχτο
να σβήνεις τ' όνειρο από την κόρη του ματιού
για μία κόρη ξένη, αλλουνού
που 'χει την εξουσία να διατάζει...


(...κι ας αναρωτηθούμε τώρα, όλοι μαζί, υπερεπιστήμονες και τεχνολόγοι, μηχανικοί και "πληροφορικάριοι" (κατά το "λεγεωνάριοι"), απόφοιτοι των Δ.Τ.Ψ.Σ και λοιπών τμημάτων, όλοι εμείς που, σε 42 σελίδες, αλληλοβριζόμαστε συνεπαρμένοι από τις αποφάσεις καρεκλοκενταύρων:

'Οταν το όνειρο είτε ως επιθυμία, είτε ως αναφαίρετο δικαίωμα
είναι μία θέση στο δημόσιο
(γιατί, ας είμαστε ειλικρινείς, ούτε ένα 5% εξ υμών δεν πήγε
σε τμήμα πληροφορικής γιατί αποσκοπούσε στην εκπαίδευση...
υπήρχαν κι άλλοι δρόμοι που, 5 και 6 χρόνια πριν
ήταν πολύ ευκολότεροι για κάτι τέτοιο)
κι όταν χτυπιόμαστε κι οι μεν κι οι δε
υπό το φάσμα πλέριας ανεργίας
για αποφάσεις που, σε βάρος μας, παρθήκαν
από άλλους (και τους οποίους δε μπορούμε καν
ν' αγγίξουμε γιατί φροντίσαν να εξασφαλίσουν
ασυλία...)
τι συνεπάγεται αυτό για όλους μας μαζί
και τον καθένα μας ξεχωριστά...;;;)

Αυτά και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Ματαιοδοξία και ηλιθιότητα...
Οι δύο αδιάσπαστοι κρίκοι που συναρμολογούν γερά
την παρουσία κάθε πίστης στις ζωές των ανήμπορων
να αντικρίσουν τον εαυτό γυμνό ή την αλήθεια μπερδεμένη...

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 28, 2009, 06:44:36 μμ »
Λυπαμαι αυτον που ειπε πως προκειται για κορη αγροτη..το θυμαμαι


Τι να πω... αποπροσανατολισμος ??? Την ηξερε λεει κιολας και επεμενε...

Λοιπον τι λες τωρα φιλε/φιλη ??? Ντρεπεσε αραγε λιγακι ? Ντροπη... Ενταξει να θελεις να θολωσεις τα νερα...αλλα οχι και ετσι

Περιμενω εξηγησεις

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #629 στις: Αύγουστος 28, 2009, 07:20:51 μμ »
Στο τέλος θα διακαιωθούμε και να δούμε τότε αν έχουν να πληρώσουν αναδρομικά και σε εμάς τα χαμένα χρόνια ωρομισθίας..Τότε θα αναλογιστούν αν άξιζε η εσκεμμένη αδικία...Μην πω καμμιά άλλη βαριά λέξη και κοπώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2009, 10:32:07 πμ από apostolis_veria »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160361
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.