*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #224 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:15:45 μμ »
καταλαβαίνω τι λες pizza και το δίκαιο θα ήταν αυτο που λες! Αλλά εσείς που διοριστήκατε τον αύγουστο 2010 δεν ειστε πλεον νεοδιόριστοι ( με την έννοια που ειναι όσοι διοριστουν τον αύγουστο 2011). :( 
Το παράλογο με εσάς είναι ότι διοριστήκατε ως ειδική κατηγορια και για τις λοιπές τοποθετήσεις/ αποσπάσεις/ μεταθέσεις σας λένε ότι δεν ανήκετε σε ....ειδική κατηγορία. Απολυτος παραλογισμός.
Αλλά καθαρά διοικητικά αν το πάρετε, αν δεν υπάρξει σαφής αλλαγή του πλαισίου που ορίζει τις ειδικές περιπτώσεις όσο και να φωνάζετε, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
Ήδη πάντως συζητείται στο κυσδε να συμμετέχουν και δύο γιατροί (διαφορετικοί κάθε φορά ) ώστε να υπάρχει μια έγκυρη γνωμοδότηση γιατί πού να ξέρει ας πούμε ο κάθε αιρετός τι σημαίνει Νοσος του  Krohn?

Πάντως, ένα ερώτημα στο Νομικό συμβούλιο του Κράτους δε θα έβλαπτε...

@happiness  Γράφεις πιο πάνω :

Το δε άλλο ότι άμα είχε πολλά μόρια θα είχε πάρει μετάθεση, που το λέει και η bitch, θα ήθελα να ξερα πως σας κόλλησε στο μυαλό; Τι σχέση έχουν τα μόρια με τις μέχρι πέρισυ αποσπάσεις;;;;   Οι αποσπάσεις έως πέρισυ ΔΕΝ γινόταν με βάση μόρια.

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Δεν συγκρινω τις φετινές με τις αποσπάσεις των προηγούμενων ετών. Λέω το εξής:
αν κάποιος ως πέρισυ ήθελε απόσπαση σημαινει ότι δεν μπόρεσε να έρθει με την διαδικασία των μεταθέσεων γιατί δεν είχε συγκεντρώσει όσα μόρια χρειάζονταν για να μπει στο νομό που τον ενδιαφέρει. Αφού λοιπον αυτος δεν είχε πχ 100 μορια για να μπει στην Α αθήνας, πώς τον φέρνεις και μετά τον βάζεις να συγκριθεί μαζί με κάποιον που είναι ήδη στην Α αθήνας και έχει πχ 78 μορια γιατί όταν αυτος πήρε μετάθεση είτε είχαν πέσει τα μόρια είτε είχαν ανοιξει πολλές οργανικές στην ειδικότητά του; 

Και εν πάσει περιπτώσει, καποιος που βρίσκεται στην Κρήτη ας πούμε, και ζητά αποσπαση για την Λάρισα και την παίρνει ( για διάφορους κοινωνικούς λόγους) , θα πρέπει δηλαδή να υπηρετήσει και δίπλα στο σπίτι του; Δε φτάνει που ήρθε κοντύτερα;  Τότε τι νόημα έχει να είναι κάποιος στο νομό που τον ενδιαφέρει; Θα μπορούσαν με αυτή τη λογικη να πουνε, παιδιά, όσοι είστε στη διάθεση θα πάρετε τα χάλια και απομακρυσμένα σχολεία γιατί έχετε το πλεονέκτημα να βρίσκεστε κοντά στο πεδίο συμφερόντων σας ( οικογενειακών, οικονομικών κτλ) αλλά τα κεντρικά σχολεία θα τα πάρουν όσοι έρθουν με αποσπαση......
χμμμμ δε μου ακουγεται και πολύ δίκαιο όλο αυτό... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2011, 11:25:49 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:33 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:28:01 μμ »
απο αυτα, καταλαβαινω οτι και περισυ ατυπα μας δωσαν προτεραιοτητα!ετσι δεν ειναι;hello, οι ιδιοι ειμαστε!επειδη καποιοι δεν πηραν μεταθεση δεν "φευγει" και η αναπηρια φετος!
ειναι ΝΤΡΟΠΗ αυτος ο τροπος διορισμου τελικα, εφαρμοσανε εναν "δεξιο" νομο και μετα τους επιασε ριγος και απεχθεια για ολους στις ειδ.κατηγ. τοτε ας μην κανανε διορισμους!αλλα οχι επειδη τα 10 προηγουμενα χρονια οι πολυτεκνοι διοριζονταν διπλα στο σπιτι τους με τη μία, τωρα ολοι εμεις να "πληρωνουμε" την -δικαιη για μερικους- πραξη ( δεν θελω να παρω θεση για την πολυτεκνια, αλλα οι αυλικοι αυτο το επιχειρημα λενε)
ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΠΥΣΔΕ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ & ΑΥΤΟ !!!
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:33:54 μμ »
κοινωνικό κριτήριο είναι το διχως άλλο, δεσμευτικό για το πυσδε δεν ειναι.. :( :( 
σε αυτη τη φάση, θα έλεγα ότι θα έπρεπε εγκαιρως να βρείτε τους αιρετούς του πυσδε και να το συζητήσετε μαζί τους ώστε α. να σας έχουν στα υποψη και β. να μπορεσουν (ίσως) να σπρώξουν λιγο την κατάσταση... 
Εγώ ανέκαθαν ήμουν εναντιον της πρότασης των  πολυτέκνων και δεν το έκρυψα ποτέ. Το να έχεις πολλά παιδιά είναι επιλογή και με αυτήν πορεύεσαι...η ασθένεια όμως δεν είναι επιλογή και πρέπει να χαίρει σεβασμού.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:58:25 μμ »
εθχαριστω για τις προτασεις.
γεια σου βρε bitch, μεγαλη καρδια ;D
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:33 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 29, 2011, 12:04:53 πμ »
όπως γράφουμε και στο facebook :
<3 <3 <3 
 ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 29, 2011, 07:22:07 πμ »
@bitch
Καλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι συμφωνω με αυτα που λες  :) Με βλεπεις να αντιδραω γιατι ακομα δεν ειμαι πεισμενη για την σαφηνεια του νομου. Ας πουμε, εμενα μου φαινεται παραλογο να εφαρμοζεται η διαταξη που παραθετεις και η "εφαρμογη" της να μην φαινεται πουθενα επισημως, οπως πχ σε μια πραξη πυσδε, μια πραξη οικειου γραφειου εστω, η ενα ανακοινωτηριο, οταν φετος στο γραφειο εχουμε κανει αντιστοιχα πραγματα για θεματα ειναι πολυ πιο αυτονοητα απο αυτο, οπως ο ορισμος προισταμενων μονοθεσιων σχολειων (!!!) για το οποιο καναμε ΚΑΙ πραξη γραφειου ΚΑΙ ανακοινωτηρια. Ενω το γεγονος οτι καποιος οταν παραμενει στην διαθεση του συμβουλιου ειναι επισημως υπεραριθμος δεν αναφερεται πουθενα;;; :o Κανει δλδ τον κοπο η υπηρεσια να φτιαξει ανακοινωτηριο που λεει "σας ανακοινωνουμε οτι παραμενετε στην διαθεση του πυσπε/πυσδε" και δεν κανει τον κοπο να γραψει διπλα "ως υπεραριθμος" ;; Περιεργο μου φαινεται.



ουσιαστικά το οτι είναι υπεράριθμοι φαινεται από δύο πράγματα:
απο τα πρακτικά του πυσδε / πυσπε στα "έχοντας υπόψη" και από την κύρωση πινάκων εκπ/κών που παραμένουν στην διάθεση από την Περιφέρεια ( πάλι στα έχοντας υπόψη).
Ίσως σου διαφεύγει η διαδικασία η οποία είναι η εξής:
ετοιμάζουμε  πίνακα με τα ονόματα και τις ειδικότητες όσων μετά και τις συμπληρωματικές οργανικές τοποθετήσεις, δεν λάβουν οργανική θέση. Τον  πίνακα αυτό τον στέλνουμε στην Περιφέρεια για κυρωση. Έρχεται η απόφαση της Περιφέρειας. Ανακοινώνεται στους εκπ/κούς ότι παραμένουν στην διάθεση πυσδε.

αντί λοιπόν κάθε φορά να γράφουμε ένα σωρό "έχοντας υποψη" γράφουμε "σύμφωνα με την τάδε αποφαση της Περιφερειακής Δ/νσης κτλ κτλ"  στην οποία όμως αποφαση αναφέρονται ολοι οι σχετικοι νόμοι και διατάξεις οποτε και θα ήταν πλεονασμός να προσθέσουμε αυτό που λες " παραμένετε στη διάθεση του πυσδε ως υπεράριθμοι"
Γιατί αν το διάβαζες όλο θα είχε ως εξής:
σας ανακοινώνουμε ότι παραμένετε στη διαθεση του πυσδε ως υπεράριθμοι βάσει της τάδε απόφασης της περιφ. δ/νσης τάδε η οποία έλαβε υποψη τις διατάξεις του 1566.85 που λέει αυτό, του 3848/10 που λέει αυτό, του πδ 100/97 που τροποποιησε το πδ 50/96, το πδ50/96 που λεει ότι είστε υπεράριθμοι κτλ κτλ κτλ....

θα ήταν too much. :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:35:40 πμ »
Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

Μέχρι τώρα έχουμε τα παραπάνω δεδομένα .
Μακάρι να βγάλουν και φέτος κάποια πιο σαφή εγκύκλιο για να μην υπάρχει ούτε η παραμικρή αμφιβολία .
Ευχαριστούμε και πάλι bitch . 

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:13:09 πμ »
Καλημέρα ! Από κάποιες Δευτεροβάθμιες Διευθύνσεις δημοσιεύτηκαν χθες τα συνολικά μόρια των Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών. Υπάρχει λοιπόν μια στήλη που αναφέρεται σε μόρια "Δυσμενών Συνθηκών". Μπορεί κάποιος/ α να εξηγήσει τί ακριβώς είναι αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:32:52 πμ »
Τα μόρια δυσμενών συνθηκών είναι αυτά που λαμβάνεις από την παραμονή σου σε ένα μέρος, στο οποίο΄ανήκει η σχολή σου μονάδα...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 29, 2011, 04:17:46 μμ »
Δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Δεν συγκρινω τις φετινές με τις αποσπάσεις των προηγούμενων ετών. Λέω το εξής:
αν κάποιος ως πέρισυ ήθελε απόσπαση σημαινει ότι δεν μπόρεσε να έρθει με την διαδικασία των μεταθέσεων γιατί δεν είχε συγκεντρώσει όσα μόρια χρειάζονταν για να μπει στο νομό που τον ενδιαφέρει. Αφού λοιπον αυτος δεν είχε πχ 100 μορια για να μπει στην Α αθήνας, πώς τον φέρνεις και μετά τον βάζεις να συγκριθεί μαζί με κάποιον που είναι ήδη στην Α αθήνας και έχει πχ 78 μορια γιατί όταν αυτος πήρε μετάθεση είτε είχαν πέσει τα μόρια είτε είχαν ανοιξει πολλές οργανικές στην ειδικότητά του; 

Και εν πάσει περιπτώσει, καποιος που βρίσκεται στην Κρήτη ας πούμε, και ζητά αποσπαση για την Λάρισα και την παίρνει ( για διάφορους κοινωνικούς λόγους) , θα πρέπει δηλαδή να υπηρετήσει και δίπλα στο σπίτι του; Δε φτάνει που ήρθε κοντύτερα;  Τότε τι νόημα έχει να είναι κάποιος στο νομό που τον ενδιαφέρει; Θα μπορούσαν με αυτή τη λογικη να πουνε, παιδιά, όσοι είστε στη διάθεση θα πάρετε τα χάλια και απομακρυσμένα σχολεία γιατί έχετε το πλεονέκτημα να βρίσκεστε κοντά στο πεδίο συμφερόντων σας ( οικογενειακών, οικονομικών κτλ) αλλά τα κεντρικά σχολεία θα τα πάρουν όσοι έρθουν με αποσπαση......
χμμμμ δε μου ακουγεται και πολύ δίκαιο όλο αυτό... ::)
Εννοώ bitch ότι το γεγονός ότι κάποιος ζητάει (και παίρνει) απόσπαση δεν μπορεί να μας οδηγεί σε κανένα ασφαλές συμπέρασμα σε σχέση με το πόσα μόρια έχει. Οι λόγοι της επιθυμίας απόσπασης ξέρεις δεν προϋπάρχουν πάντα. Μερικές φορές προκύπτουν. Και είναι άδικο να βγάζουμε γενικά συμπεράσματα επειδή υπάρχουν πολλοί σ.φοι που επιθυμούν απόσπαση από την πρώτη μέρα του διορισμού τους. Επιπλέον, το επιχείρημα "αν έχει πολλά μόρια θα είχε πάρει μετάθεση αν ήθελε" ξέρεις πολύ καλά ότι δεν ισχύει διότι πολλές περιοχές , ανάλογα με την ειδικότητα, έχουν κλείσει και 500 μόρια να έχεις, απόσπαση δεν παίρνεις ότι και να κάνεις.
Εγώ για παράδειγμα ανήκω σε μια πολύ δύσκολη ειδικότητα που έχει την ιδιαιτερότητα μέχρι πριν από 10 χρόνια να έχει πανεύκολες μεταθέσεις παντού και πολλές προσλήψεις και πριν από 5 χρόνια να δημιουργείται το απόλυτο μπλοκάρισμα σχεδόν στο σύνολο των περιοχών. Κάποιος σ.φος δλδ που διορίστηκε πριν από 5 χρόνια και πήγε σε δυσπρόσιτο για 5 χρόνια (σύνολο μορίων >50) και από την αρχή της καριέρας του δεν είχε καμία τύχη να πάρει μετάθεση στον τόπου που επιθυμεί, μου λες ότι πρέπει να είναι μια ζωή πίσω στην επιλογή τοποθέτησης στον τόπο αυτό από τον διαθεσίτη που η μόνη διαφορά του είναι ότι διορίστηκε 2-3 χρόνια νωρίτερα και από τότε υπηρετεί σε περιοχές σαφώς ευκολότερες από αυτόν;;
Το επιχείρημα "το κάθε πυσδε είναι λογικό να βολεύει πρώτα του δικούς του" είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Η υπηρεσία δεν είναι δυνατόν να διαχωρίζει τους εκπαιδευτικούς σε "δικούς μου" και "άλλους", εκτός και εάν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη που ορίζει τέτοιο διαχωρισμό (αυτήν ψάχνουμε :) ). Επίσης , το "οι διαθεσίτες γυρίζουν σαν την άδικη κατάρα τον νομό" πάλι είναι κάπως σαθρό, αφού ακόμα και ανάμεσα στους διαθεσίτες ο πίνακας μορίων αλλάζει χρονιά με την χρονιά ανάλογα τις υπηρετήσεις του καθενός, οπότε ένας συγκεκριμένος συνάδελφος είναι πολύ πιθανό να γυρίζει από δω κι από κει, εκτός κι αν παραμένει πάντα στις πολύ πρώτες θέσεις του πινακα. Εγώ προσωπικά, ψάχνω ένα επιχείρημα που να μου φαίνεται δίκαιο, που να μου εξηγεί γιατί αυτοί που δεν έχουν συγκεκριμένη οργανική σε μία περιοχή πρέπει να προηγούνται αυτών που έχουν συγκεκριμένη οργανική (στην ίδια ή άλλη περιοχή) αλλά την ΑΠΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ με δική τους επιθυμία και βάζουν εκουσια τον εαυτό τους στην "κούρσα" των λειτουργικών τοποθετήσεων χωρίς να έχουν καμία εξασφάλιση για το που θα καταλήξουν τελικά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 29, 2011, 04:48:28 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... αυτός που ζητά απόσπαση δεν αποποιείται κατά κανέναν τρόπο τη θέση του. Την κρατάει καβάτζα και παράλληλα διεκδικεί και τη θέση που επιθυμεί κάποιος άλλος.
Το αν κάποιος βρίσκεται διορισμένος σε δυσπρόσιτο δεν προκύπτει τυχαία. ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΕΚΕΙ βρε happiness!!! Αν κάποιος θέλει ας πούμε μόνο Αθήνα - και επειδή εκεί δεν γίνονται διορισμοι - ας δηλωσει το πολύ ως Κορινθία...Μη μου δηλώνει Κρήτη και μετά ψάχνεται στην Αθήνα.

ας πούμε έχουμε εδώ τοποθετημένη απο μετάταξη που μας ήρθε στα μέσα της χρονιάς και ήδη ψάχνεται πώς θα βγει υπεράριθμη για να πάει Αθήνα ( και να φαίνεται και ότι έχει υπηρετήσει την οργανική της κανονικά)...Ε όχι ρε φίλε!! Αυτό δεν το δέχομαι. Όλα δικά μας, μονά -ζυγά; Όλο κάτι τέτοια λαμόγια σα φελλοί επιπλέουν και ψάχνονται μετά αυτοί που πραγματικά έχουν ανάγκες.

Γιατί βεβαίως και μπορεί να προκυψει μια ανάγκη στη μέση της χρονιάς και κάποιος να επείγεται μιας αποσπασης.. Αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε. Δουλεύεις σε γραφείο και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι η πλειοψηφία - η συντριπτική πλειοψηφία- όσων ζητούν απόσπαση το κάνουν γιατί "έχουν παιδιά, οικογένεια, σκυλιά, γατιά ..." και κάποιοι επικαλούνται και ένα σωρό τάχα μου ασθένειες με ένα σωρό απίθανα χαρτιά : η άλλη μας έφερε χαρτί ότι έχει αλλεργικό άσθμα και την ενοχλεί το υγρό περιβάλλον εδώ ....αλλά ζητάει να πάει στο Βόλο ( που ως γνωστόν δεν έχει καθόλου υγρασία..)... Η άλλη επικαλείται αυχενικό σύνδρομο ( που όλως παραδόξως στη Δράμα που ζητάει να πάει, θα της περάσει....)

θα μου πεις "κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά;" Ε ναι, πάντα έτσι γίνεται - αυτές είναι οι παράπλευρες απώλειες - ακούγεται κυνικό - και είναι - αλλά έτσι είναι!
Δεν ξέρεις επίσης αν ο διαθεσίτης οπωσδήποτε υπηρέτησε σε περιοχές ευκολότερες απο κάποιον που ζητάει αποσπαση. Αλλά και έτσι να είναι, σου ξαναλέω ότι ο διαθεσίτης έχει ήδη κερδίσει το δικαίωμά του να βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη περιοχή ενώ ο αλλος όχι. Τώρα αν ο ένας διορίστηκε το 2000 πχ, που ήταν τα πράγματα εύκολα, και ο άλλος το 2005 που άρχισαν να δυσκολεύουν, δηλαδή ο πιο παλιός να πάει να πνιγεί επειδή ο νεότερος βρέθηκε να διορίζεται σε πιο δύσκολη συγκυρία;

και βέβαια το κάθε πυσδε οφείλει να βολέψει πρωτα τους δικούς του. Δεν χρειάζεται νόμος ή διάταξη επ΄αυτου. Κοινή λογική είναι!  Αν όλοι έμπαιναν στο ίδιο τσουβάλι δε θα είχαμε διαφορετικά πυσδε. Θα είχαμε μόνο υπουργείο και θα ανήκατε όλοι εκεί χωρίς καμία διαφοροποίηση.  Δηλαδή ας πούμε αν ερθει μουσαφίρης στο σπιτι σου εσύ θα βγάλεις τα παιδιά σου και θα τα στείλεις σε άλλο σπιτι για να βάλεις τον μουσαφίρη να στρογγυλοκαθίσει;

και βεβαια ο διαθεσίτης γυρίζει κάθε χρόνο και αλλού αλλά δεν παυει να ελπιζει ότι κάποτε θα πάει σε ένα σχολειο που επιθυμει ( ακομα και αν βρισκεται πάλι σε διαθεση). Αν ας πούμε εγώ ειμαι στη διάθεση και με βάση τα μορια που έχω φέτος είμαι πρώτη  οπότε μπορω να επιλέξω ένα σχολείο που πραγματικά γουστάρω  ή με βολεύει ( ας πούμε το 1ο ΓΕΛ Ιωαννίνων) γιατι είναι δικαιο,εκεί που εφτασα τόσο κοντά στην πηγή, να έρθεις εσύ με λίγα μόρια παραπάνω, σαν αλεξιπτωτιστής και να διαλέγεις πρώτος;
Και σε ξαναρωτάω: αφού κάποιος πάρει την πολυπόθητη απόσπαση γιατί πρεπει να συγκριθεί και με μόρια με κάποιον που ανήκει  ήδη στην περιοχή; Μην τα θέλουμε όλα δικά μας....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:12:01 μμ »
ρε happiness μπας και έχεις αναγάγει την προσωπική σου περίπτωση (και προτίμηση) σε "ηθική"    ?      :D

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 29, 2011, 06:34:52 μμ »
Τα μόρια δυσμενών συνθηκών είναι αυτά που λαμβάνεις από την παραμονή σου σε ένα μέρος, στο οποίο΄ανήκει η σχολή σου μονάδα...
Ναι, αλλά τότε πώς γίνεται δυο άτομα που τοποθετήθηκαν στο ίδιο μέρος ,αλλά σε διαφορετική σχολική μονάδα (γυμνάσιο-λύκειο) να έχουν διαφορετικά μόρια ,και μάλιστα η διαφορά να είναι περισσότερα από 3 μόρια ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 29, 2011, 06:51:03 μμ »
αυτό είναι πιθανό να γινει ως εξής:
ο α τοποθετήθηκε στο γυμνάσιο το οποίο έχει πχ 3 μόρια
ο β τοποθετήθηκε ΑΡΧΙΚΑ σε ένα άλλο σχολείο το οποίο είχε πχ 6 μορια. Στη συνέχεια είτε βγήκε υπεράριθμος είτε αποσπάστηκε ΧΩΡΙΣ αίτησή του και για τις ανάγκες της υπηρεσίας στο λύκειο. Στην περίπτωση αυτή διατηρεί τα μόρια της αρχικής του τοποθέτησης ,εφόσον δεν υπολειπονται - που δεν υπολείπονται - και έτσι παιρνει 6 μόρια. Εξ ου και η διαφορά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159923
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.