*

Αποστολέας Θέμα: Σύγκριση πτυχίων Lower  (Αναγνώστηκε 37687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Σύγκριση πτυχίων Lower
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:14:21 μμ »
Μια ερώτηση για τους/τις καθηγητές/τριες αγγλικών.
Ποια η διαφορά των πτυχίων Cambridge, Michigan, EDEXEL? (Υπάρχει κ το κρατικό πτυχίο? ) Ποια τα υπέρ κ τα κατα τους?
Και ποιο προτείνετε να δώσει μαθητής γυμνασίου?
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:49:55 πμ από jak13 »
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:49:30 μμ »
Καλησπερα!
Δεν ειναι μια μονο η διαφορα κ ειναι καπως δυσκολο να στο αναλυσω εδω... Παραυτα, χονδρικα, σου παραθετω τα εξης:

Cambridge:
Θεωρειται το πιο δυσκολο και Ρrestigious απο τα τρια, ωστοσο αρκετες φορες τυχαινει καποιος που εχει επιτυχια σε αυτο να μην εχει περασει τα αλλα.
Η εξεταση γινεται ανα ενοτητα πχ Writing, Use of English, Reading kai Listening με διαλειμματα ενδιαμεσα και καποια αλλη στιγμη δινεις προφορικα. Στις ασκησεις πρεπει να σκεφτεσαι και να συντασσεις  μονος σου τις απαντησεις (Τransformations, Derivatives etc) και στοWriting εχεις 2 εκθεσεις . Για να περασεις πρεπει να περασεις ολες τις ενοτητες. Συμψηφιζονται μονο προφορικα και listening (Το οποιο ακους 2 φορες)

Michigan:
Το πλεονεκτημα αλλα ταυτοχρονα και μειωνεκτημα, αναλογα με την περιπτωση, ειναι οτι ολο το test εκτος απο την εκθεση ειναι multiple choice. Exei ενα κομματι GVR = Grammar Vocabulary Reading και εξτρα 1 εκθεση Listening (το οποιο ακους μονο μια φορα) και προφορικα. Η εξεταση διαρκει 2μιση ωρες περιπου και περνας ακομα και αν εχεις κοπει σε ενα κομματι.

Εdexcel:
Ειναι και αυτο βρετανικο οπως το Cambridge αλλα δεν εχει αναλυτικα γραμματικη κ λεξιλογιο... Αυτα τα εξεταζει κυριως μεσα απο 2 εκθεσεις, τις οποιες γραφεις με βαση πινακες, κειμενα, αρθρα,που σου δινουν και λιγες ασκησεις αντιστοιχισης... Σημειωση: Θεωρω οτι το λεξιλογιο των κειμενων ειναι λιγο δυσκολο...Την ακουστικη την ακους 2 φορες. Δεν ξερω να σου πω για τις εξετασεις...

All in all, οι περισσοτεροι δικοι μου μαθητες εχουν δωσει το Michigan. Μια καλη ιδεα ειναι να κατεβασεις απο internet samples και απο τα τρια, να τα δει ττο παιδι και να αποφασισει τι προτιμα σε συνεργασια με τον/την καθηγητη/τρια του...

Ελπιζω να βοηθησα καπως...



What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:06:01 μμ »
Πρόσφατα μου είπαν ότι πιο ''καλό'' και ''θετικότερο'' να έχεις είναι το Lower του Cambridge αλλά και στο Proficiency.
Όταν έδινα εγώ πριν 8-9 χρόνια μου είχαν πει στο φροντιστήριο όπου έκανα Αγγλικά ότι όποιο και να πάρω δεν έχει σημασία. Τελικά πήρα και τα δύο Cambridge και Michigan. Δεν ξέρω όμως τι τελικά ισχύει, δε με ενδιαφέρει για Lower αλλά για Proficiency.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 04:59:06 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, Τζορτζίνα! Να 'σαι καλά!
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 05:21:01 μμ »
Μια διόρθωση μόνο.. αν δεν κάνω λάθος, όλα αυτά είναι "βεβαιώσεις" και όχι "πτυχία".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 05:54:01 μμ »
Και για να είμαστε πιο σωστοί μιλάμε για πιστοποιητικά γλωσσομάθειας.Όλα είναι σχετικά πάντως για το πιο είναι καλύτερο.Αυτά αναγνωρίζονται από τον ασέπ και κάποια άλλα που είναι στη λίστα του ασέπ.Τώρα το τι θα δώσει ο καθένας εξαρτάται από πολλά πχ είναι μαθητής ή ενήλικας που έχει αφήσει κάποιο χρόνο τα αγγικά?Το χρειάζεσαι για το εσωτερικό ή το εξωτερικό?Σε τι είναι καλός?Πάντως κάνοντας practice tests και σε συνεργασία με τον καθηγητή στο τέλος βρίσκεις τι σου ταιριάζει.Προσωπικά είμαι υπέρ του cambridge περισσότερο αλλά για δυνατούς μαθητές μόνο.Αλλιώς Michigan κ βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 10:56:00 μμ »
Μια διόρθωση μόνο.. αν δεν κάνω λάθος, όλα αυτά είναι "βεβαιώσεις" και όχι "πτυχία".

Ναι, αυτό λέμε! Βεβαιώσεις επιτυχίας (= πτυχία) στις εξετάσεις γνώσης ξένης γλώσσας  ;D ;D ;D
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:00:34 μμ »
Ή αλλιώς πιστοποιητικό (= Certificate)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 02:15:19 πμ »
για ενήλικα που έχει αφήσει κάτι χρόνια τα αγγλικά και θέλει να δώσει σε επίπεδο lower οτιδήποτε, ακόμα κ κρατικό μου είπε, έχετε κανένα βιβλίο να προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:03:05 πμ »
Εγώ χρησιμοποίησα το Grammarway 3 της Express Publishing http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakaspaper/Default.asp?Static=145&Product=38532&ref=pathfinder.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:06:49 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ jimpan!  :D

Proficiency του Cambridge χρειάζεσαι μόνο αν πας Αγγλία για σπουδές αλλά κ πάλι μπορείς να δώσεις το ΤΟΕFL κ να ξεμπερδεψεις. Θεωρείται πιο prestigious αλλά στην πράξη δεν έχει καμία άλλη διαφορά στην Ελλάδα, προκηρύξεις για τα πάντα τα θεωρούν ισότιμα.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:12:15 πμ »
Λίγο διαφορετικό το θέμα που με απασχολεί, αλλά έχω πρόβλημα με τους γονείς μιας μαθήτριας αδύναμης, με πολλά κενά, λόγω ανελειπούς ασυνέπειας στο διάβασμά της...είναι στη μέση της C class, έχοντας κάνει ιδιαίτερα μόνο 2έτη, ενώ τα προηγούμενα στο σχολείο(ιδιωτικό).Οι γονείς επιμένουν να δώσει το Μάιο του '12 Β2, αλλά μόνο Cambridge! Επιμένω πως με εντατικά το καλοκαίρι (που ξέρω πως δεν θα κάνουν) ίσως καταφέρει το ECCE.Πώς θα μπορέσω να διώξω την προκατάληψή τους απέναντι στο ECCE?Σας έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση?Είμαι σε απόγνωση!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:23:21 πμ »
Λίγο διαφορετικό το θέμα που με απασχολεί, αλλά έχω πρόβλημα με τους γονείς μιας μαθήτριας αδύναμης, με πολλά κενά, λόγω ανελειπούς ασυνέπειας στο διάβασμά της...είναι στη μέση της C class, έχοντας κάνει ιδιαίτερα μόνο 2έτη, ενώ τα προηγούμενα στο σχολείο(ιδιωτικό).Οι γονείς επιμένουν να δώσει το Μάιο του '12 Β2, αλλά μόνο Cambridge! Επιμένω πως με εντατικά το καλοκαίρι (που ξέρω πως δεν θα κάνουν) ίσως καταφέρει το ECCE.Πώς θα μπορέσω να διώξω την προκατάληψή τους απέναντι στο ECCE?Σας έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση?Είμαι σε απόγνωση!

ισως αν τους εξηγησεις οτι οποιο κ να παρει την ιδια αξια εχει στην αγορα, δειξ'τους ισως κ καμια προκηρυξη του ασεπ που δειχνει οτι τα θεωρει ισαξια. κ ουτως ή αλλως κ μεταπτυχιακο να κανει ή σπουδες στο εξωτερικο κ το cambridge να παρει αχρηστο θα ειναι ουσιαστικα, οποτε γιατι να μην παρει κτ που θα ειναι κ πιο ευκολο κ δεν θα ζοριστει τοσο.

εμενα μου εχει τυχει να θελουν μονο ecce ή fce. κ κρατικο με δυσκολια. edexcel ουτε να το ακουσουν (που εγω προσωπικα το προτιμω, ειδικα για b1)

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πτυχίων Lower
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:27:27 πμ »
Δυστυχώς evi06 τα παραπάνω τα έχω πει...απλά πλέον θα προσπαθήσω να τους πείσω όταν έρθει η ώρα να κάνουμε βιβλίο προετοιμασίας fce&ecce και να δώσει και τα δύο...είμαι σίγουρη πως το fce δεν θα το καταφέρει στο χρόνο που δίνουν...Υπάρχουν κάπου στατιστικά συμμετοχής υποψηφίων του ενός και του άλλου πιστοποιητικού?
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.