*

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ  (Αναγνώστηκε 4751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JLook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« στις: Ιούλιος 06, 2006, 12:35:46 μμ »
Γεια σε όλους.

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Ό κλάδος ΠΕ στον οποίο ανήκει κάποιος καθορίζεται μόνο από το πτυχίο ή εξαρτάται και από το μεταπτυχιακό;

Π.χ. αν κάποιος έχει πτυχίο φυσικού (ΠΕ4) και μεταπτυχιακό πληροφορικής, μπορεί π.χ. να κάνει αιτήσεις που αφορούν τους ΠΕ19;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2006, 12:38:19 μμ »
Π.χ. αν κάποιος έχει πτυχίο φυσικού (ΠΕ4) και μεταπτυχιακό πληροφορικής, μπορεί π.χ. να κάνει αιτήσεις που αφορούν τους ΠΕ19;

Ωχ ωχ ωχ...

eleftheria

  • Επισκέπτης
ECDL ΚΙ ΕΓΙΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;;;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2006, 02:28:51 μμ »
Γεια σε όλους.

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Ό κλάδος ΠΕ στον οποίο ανήκει κάποιος καθορίζεται μόνο από το πτυχίο ή εξαρτάται και από το μεταπτυχιακό;

Π.χ. αν κάποιος έχει πτυχίο φυσικού (ΠΕ4) και μεταπτυχιακό πληροφορικής, μπορεί π.χ. να κάνει αιτήσεις που αφορούν τους ΠΕ19;
Παράθεση
Εγώ την έψαχνα κάπως έτσι με ΜΔΕ στην Κοινωνική Ανθρωπολογία. Δεν αναγνωρίζεται όμως.
Εμ, το άλλο το κουλό τί σας λέει; Πήρα το ECDL Core και μου είπανε ότι επειδή έχω πτυχίο ΑΕΙ (άσχετο, βέβαια, με πληροφορική) μπορώ παίρνοντας το Expert να ΔΙΔΑΞΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (για ECDL, Cambridge και τα συναφή)! Ε, ΠΟΤΕ! Δεν λέω, δελεαστικό ακούγεται, αλλά για όνομα ρε παιδιά! Και πες ότι αντε, ξέρω να τους δείξω μια φόρμα στην access ή καμιά διαφανειούλα στο ppt. Άμα μου κάνει κανά τσαφ το ηλεκτρονικό και μου σβήσει και δεν ξέρω τη τύφλα μου, τί θα κάνω; Θα πω περιμένετε να φωνάξω τον ΠΕ19/ΠΕ20 να μου το φτιάξει;
Τελικά σ' αυτή τη χώρα ο καθένας είναι ό,τι θέλει. Αλλά δεν φταίει ο κόσμος που τον τρώει η ανεργία και κάνει κρα. Άλλοι φταίνε... Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό με το Expert αλλά το θεωρώ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΥΡΟ!
 Υ.Γ Έχετε ακούσει αν παίρνουν και φιλολόγους στη NASA;;;;; ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2006, 03:47:12 μμ από eleftheria »

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: ECDL ΚΙ ΕΓΙΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;;;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2006, 06:04:31 μμ »

 Πήρα το ECDL Core και μου είπανε
ότι επειδή έχω πτυχίο ΑΕΙ  μπορώ παίρνοντας το Expert να ΔΙΔΑΞΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ
 (για ECDL, Cambridge και τα συναφή)!

Ποιός παιδί μου στο είπε??
θέλω να πιστεύω σε κάποιο φροντιστήριο έτσι??

Κοίτα παίζει η περίπτωση η εξής: αν εσύ είσαι απο π.χ. Ηγουμενίτσα ή απο Πρέβεζα και ΤΕΙ ή ΑΕΙ ή απόφοιτη Δευτεροβάθμιας και πας σε φροντιστήριο και δεν έχουν καθηγητές ΠΕ19 ή ΠΕ20, τελείως φυσιολογικά μπορείς να διδάξεις επίπεδο ECDL. Γιατί όχι?

Έδω μέχρι και πέρσι έπαιρναν απόφοιτους απο οποιαδήποτε σχολή με ενα σεμινάριο Πληροφορικής για να διδάξουν στα Λύκεια και στα Γυμνάσια δεν θα μπορούσαν να διδάξουν το ECDL ??

Το βρίσκω μια χαρά και αν θέλεις να το κάνεις.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2006, 06:06:41 μμ από Number one »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:20 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2006, 07:31:17 μμ »
Φιλενάδα, δεν παίζει να το κάνω γιατί έχουμε και μια αξιοπρέπεια! Όχι και να ξεφτιλιστούμε! Μου το είπανε σε σχολές αρκετά γνωστές, τύπου franchising, όπου ωστόσο οι καθηγητές τους και κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ είναι και μαστεράδες, κλπ... και πολύ καλή δουλειά γίνεται εν γένει. Θεωρώ ότι δεν δίνουν οι ίδιοι αυτή τη δυνατότητα γιατί τα κριτήριά τους είναι αρκετά αυστηρά, του τύπου χωρίς master στην πληροφορική δεν προσλαμβάνεσαι! Πιθανόν να υπάρχει γενικότερα αυτή η δυνατότητα σε τίποτα σεμινάρια δήμων, ΚΕΚ και τέτοιου είδους φάσεις. Πάντως εγώ δεν ενδιαφέρομαι και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω κάτι τέτοιο για ευνόητους λόγους αξιοπρέπειας, όπως σου είπα...

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2006, 02:09:01 πμ »
Jlook πως θα σου φαινόταν κάποιος ΠΕ19-20 να έκανε ένα μεταπτυχιακό με συνάφεια στη φυσική π.χ στις τηλεπικοινωνίες και να είχε τη δυνατότητα να κανεί αιτήσεις και ώς ΠΕ04; Ωραία δεν θα 'ταν;

Αποσυνδεδεμένος JLook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2006, 04:17:36 μμ »
Ευχαριστώ Dr Michael. Διάβασα το thread, πραγματικός πανικός !:Ο

Από ό,τι κατάλαβα πάντως αυτή τη στιγμή επιτρέπεται.

@ Rica:

Παράθεση
Άμα μου κάνει κανά τσαφ το ηλεκτρονικό και μου σβήσει και δεν ξέρω τη τύφλα μου, τί θα κάνω; Θα πω περιμένετε να φωνάξω τον ΠΕ19/ΠΕ20 να μου το φτιάξει; Τελικά σ' αυτή τη χώρα ο καθένας είναι ό,τι θέλει. 

Γιατί οι ΠΕ19/20 κατά κανόνα θα ξέρουν νομίζεις ;-)

Σημασία έχει να κουβαλάς την τρέλα για να τα πηγαίνεις καλά με τα τεχνικά. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν απαξιώνω το πτυχίο . Απλά ξέρω -όπως πιστεύω και εσείς- πραγματικά πολλά άτομα που δεν είναι ούτε ΠΕ19 ούτε ΠΕ20 και όμως κόβουν και ράβουν τους υπολογιστές στα μέτρα τους. Άλλο λοιπόν οι τεχνικές γνώσεις και άλλο οι θεωρητικές.


Παράθεση
Jlook πως θα σου φαινόταν κάποιος ΠΕ19-20 να έκανε ένα μεταπτυχιακό με συνάφεια στη φυσική π.χ στις τηλεπικοινωνίες και να είχε τη δυνατότητα να κανεί αιτήσεις και ώς ΠΕ04; Ωραία δεν θα 'ταν;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ειδικά αν μιλάμε για Λύκειο είμαι της άποψης ότι το επίπεδο είναι τόσο χαμηλό συγκριτικά με το πανεπιστήμιο που δεν χρειάζεσαι πτυχίο του αντικειμένου για να διδάξεις κάτι εφόσον έχει ανοίξει το μυαλό σου σε ένα ΑΕΙ.

Π.χ. ο μαθηματικός νομίζεις ότι δεν μπορεί να διδάξει την ύλη της φυσικής στο ..Λύκειο; Κβάντο και γενική θεωρία της σχετικότητας μπορεί να μην είναι σε θέση να διδάξει, αλλά φυσική επιπέδου τρίτης Λυκείου άνετα. Εκτός δηλαδή αν τη σχολή του την πέρασε μεσάνυχτα.

Αποσυνδεδεμένος JLook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2006, 04:21:05 μμ »
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν μάλιστα ο τύπος έχει τελειώσει Ρ/Η ή Η/Α τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι μπορεί να διδάξει φυσική σε Λύκειο...

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 05:59:06 μμ »
Παιδιά μία ερώτηση ήθελα να κάνω?Τι θα γίνει με τους καθηγητές οι οποίοι δεν είναι ΠΕ19/20 και διδάσκουν Πληροφορική στα Γυμνάσια και Λυκεία.Μου είπαν σήμερα κάποια παιδιά στο φροντιστήριο ότι στο σχολείο τους η καθηγήτρια της Πληροφορικής είναι Θεολόγος και ότι απλά έχει κάνει κάποια σεμινάρια Πληροφορικής.Διάβασα και τις συζητήσεις στο topic και νευρίασα.Καλά, από τη στιγμή που υπάρχει κλάδος Πληροφορικής πλέον στην εκπαίδευση και τόσοι αδιόριστοι συνάδελφοι είναι φυσιολογικό να διδάσκουν Πληροφορική Θεολόγοι(και όχι μόνο) ??? ??? >:( ??? >:( ??? >:(
Ελεος!!

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 09:37:12 μμ »
Δε θα γίνει απολύτως τίποτα..αυτή ειναι μια παλιά αμαρτωλή ιστορία...όπως και δε θα γίνει τίποτα αν οι ίδιοι εμείς δεν κάνουμε κάτι για τον κλάδο μας ΠΕ19/20 μέσω της Πανελλήνιας Ένωσης Αναπληρωτών (http://www.anaplirotes.gr)  η οποία ορίζει την ατζέντα των θεμάτων αναπληρωτών/ωρομισθίων με το Υπ.Παιδείας..Σήμερα είχε συνέλευση και τα συμπεράσματα για τον κλάδο μας είναι αποκαρδιωτικά...Δεν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον..το μέλλον λόγω του τεράστιου αριθμού Πληροφορικών που διορίστηκαν το καλοκαίρι προδιαγράφεται δυσοίωνο..Για την επόμενη 5ετία δεν διαφαίνεται φως στο τούνελ και οι όποιες προσλήψεις ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ θα είναι της τάξης μεγέθους των 50-60 ατόμων..Η μόνη διέξοδος επαναλαμβάνω είναι η θεσμοθέτηση της υποχρεωτικής διδασκαλίας του μαθήματος της Πληροφορικής στο Δημοτικό, κάτι το οποίο ΔΕ θα γίνει με αυτόματο πιλότο αλλά κατόπιν πίεσης! Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους ΠΕ19-20 κατά τη γνώμη μου είναι το ότι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη το αδιέξοδο το οποίο έχει επέρχεται...Γι αυτό θεωρώ επιβεβλημένη την ανάγκη ενεργούς συμμετοχής μας στις συνελεύσης της ΠΕΑ ώστε να θέσουμε τα αιτήματά μας...Κανείς δεν πρόκειται να νοιαστεί για μας εκτός από μας..Αυτή τη στιγμή η ΠΕΑ δεν έχει κανέναν εκπρόσωπο ΠΛηροφορικής και πως να έχει αφού όλοι είναι διορισμένοι...Οι περισσότερες ειδικότητες μέσω της ΠΕΑ πέτυχαν αρκετά, για τον απλούστατο λόγο ότι ενδιαφέρθηκαν για το μέλλον τους έμπρακτα.. Ας αφυπνιστούμε λοιπόν πριν είναι πολύ αργά για τον κλάδο μας...

"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 12:41:38 πμ »
Πραγματικά δυσοίωνο το μέλλον μας.Πρέπει όλοι μαζί να προσπαθήσουμε για τα δικαιώματά μας.Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβαω είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχουν διάφορες άσχετες ειδικότητες που διδάσκουν πληροφορική στα σχολεία γιατί σταδικά δεν τους αναθέτουν να διδάξουν το αντικείμενό τους αλλά συνεχίζουν να προσλαμβάνουν νέα άτομα της ίδιας ειδικότητας?Δε λέω μακάρι να υπάρχει χώρος να προσλαμβάνονται νέοι συνάδελφοι αλλά αυτή τη στιγμή μιλάμε γιατην ειδικότητά μας που στο κάτω κάτω αυτό σπουδάσαμε και αυτό ξέρουμε να κάνουμε και έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 12:46:13 μμ »
Παράθεση
από τη στιγμή που υπάρχουν διάφορες άσχετες ειδικότητες που διδάσκουν πληροφορική στα σχολεία γιατί σταδικά δεν τους αναθέτουν να διδάξουν το αντικείμενό τους αλλά συνεχίζουν να προσλαμβάνουν νέα άτομα της ίδιας ειδικότητας?

Γιατί απλούστατα δε θέλουν είναι βολεμένοι σε θέσεις-φιλέτα και χέστηκαν για το τί μάθημα θα διδάσκουν..πάντως αυτό που λες ίσχυε για μια και μόνο χρονιά...όλοι αυτοί οι Φυσικοί/Μαθηματικοί/Φιλόλογοι/Θεολόγοι που δίδασκαν Πληροφορική στα Γυμνάσια/Λύκεια απορροφήθηκαν στην ειδικότητά τους έχοντας απλά προυπηρεσία στην Πληροφορική..Το θέμα είναι τί κάνουμε όλοι εμείς από εδώ και πέρα..και εννοώ όλοι εμείς που δεν έχουμε διοριστεί..οι διορισμένοι Πληροφορικοί κοιτάνε πλέον την πάρτη τους και καλά κάνουν...εμείς έχουμε το αγγούρι εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι να το βγάλουμε...και πίστεψέ με δεν υπάρχει άλλος τρόπος από την ΕΠΕ και την ΠΕΑ...Γιατί ακούω και βλέπω διάφορα subjects η Πληροφορική στα Δημοτικά και άλλες ανυπόστατες τρίχες...Η Πληροφορική θα μπεί στα Δημοτικά...το αν θα μπει σύντομα και αν θα διδαχθεί απο Πληροφορικούς είναι θέμα πίεσης...ήδη οι Δάσκαλοι πιέζουν (είμαι σε θέση να το ξέρω) να το κάνουν οι ίδιοι, γιατί οι νέοι απόφοιτοι των Παιδαγωγικών σχολείων έχουν εμπειρία στους υπολογιστές και αν δεν κάνω λάθος το Παδαγωγικό Θεσσαλίας πρέπει να έχει και ένα είδος κατεύθυνσης προς Πληροφορική/Αριθμητική...Μοιρολατρικά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα...θα βλέπουμε τα τρένα να περνάνε...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 05:01:08 μμ »
Παράθεση
από τη στιγμή που υπάρχουν διάφορες άσχετες ειδικότητες που διδάσκουν πληροφορική στα σχολεία γιατί σταδικά δεν τους αναθέτουν να διδάξουν το αντικείμενό τους αλλά συνεχίζουν να προσλαμβάνουν νέα άτομα της ίδιας ειδικότητας?

Γιατί απλούστατα δε θέλουν είναι βολεμένοι σε θέσεις-φιλέτα και χέστηκαν για το τί μάθημα θα διδάσκουν..πάντως αυτό που λες ίσχυε για μια και μόνο χρονιά...όλοι αυτοί οι Φυσικοί/Μαθηματικοί/Φιλόλογοι/Θεολόγοι που δίδασκαν Πληροφορική στα Γυμνάσια/Λύκεια απορροφήθηκαν στην ειδικότητά τους έχοντας απλά προυπηρεσία στην Πληροφορική..Το θέμα είναι τί κάνουμε όλοι εμείς από εδώ και πέρα..και εννοώ όλοι εμείς που δεν έχουμε διοριστεί..οι διορισμένοι Πληροφορικοί κοιτάνε πλέον την πάρτη τους και καλά κάνουν...εμείς έχουμε το αγγούρι εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι να το βγάλουμε...και πίστεψέ με δεν υπάρχει άλλος τρόπος από την ΕΠΕ και την ΠΕΑ...Γιατί ακούω και βλέπω διάφορα subjects η Πληροφορική στα Δημοτικά και άλλες ανυπόστατες τρίχες...Η Πληροφορική θα μπεί στα Δημοτικά...το αν θα μπει σύντομα και αν θα διδαχθεί απο Πληροφορικούς είναι θέμα πίεσης...ήδη οι Δάσκαλοι πιέζουν (είμαι σε θέση να το ξέρω) να το κάνουν οι ίδιοι, γιατί οι νέοι απόφοιτοι των Παιδαγωγικών σχολείων έχουν εμπειρία στους υπολογιστές και αν δεν κάνω λάθος το Παδαγωγικό Θεσσαλίας πρέπει να έχει και ένα είδος κατεύθυνσης προς Πληροφορική/Αριθμητική...Μοιρολατρικά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα...θα βλέπουμε τα τρένα να περνάνε...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί ... Τί όμως πρέπει να κάνουμε..; Πλέον στην κατάσταση που έχει φτάσει ο κλάδος μας μόνο η πληροφορική στα δημοτικά θα μας σώσει...Πώς όμως να το επιτύχουμε αυτό;;; 

Αποσυνδεδεμένος euler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • If you are going through hell, keep going
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με κλάδους ΠΕΧ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 11:36:27 μμ »
Να σας σώσει η πληροφορική στα δημοτικά? Δουλειές δεν υπάρχουν έξω? Δηλαδή θα προσπαθείτε μια ζωή με λίγες ώρες από εδώ και λίγες από εκεί να διοριστείτε
στα δημοτικά? Τόσες θέσεις υπάρχουν σε εταιρίες. Δεν δίνουν φυσικά πλέον καλά λεφτά και οι συνθήκες είναι δύσκολες, αλλά είναι μια δουλειά. Και στο κάτω κάτω αν σας ενδιαφέρει το δημόσιο υπάρχουν και θέσεις πληροφορικών στον δημόσιο τομέα. Γιατί αυτή η μανία με τα δημοτικά.
   Και ακόμα και αν ανοίξουν θέσεις στα δημοτικά τι έγινε δηλαδή? Θα σωθεί κανένας? Πόσες θα ανοίξουν 1000 ? 2000? Κάθε χρόνο βγαίνουν 4-5000 απόφοιτοι, δεν θα λυθεί το πρόβλημα. Ο μόνος τρόπος είναι:
    --> Να αναπτυχθεί η βιομηχανία λογισμικού στην Ελλάδα, που συρρικνώνεται
    --> Να κλείσουν τμήματα πληροφορικής και να μειωθούν οι εισακτέοι

Α και κάτι άλλο, μια και σχολιάσατε το νέο τμήμα Πληροφορικής του Χαροκοπείου,αν μπείτε στη σελίδα θα δείτε τα 4-5 μέλη ΔΕΠ που θα είναι οι πρώτοι καθηγητές του τμήματος. Αν δείτε τα βιογραφικά τους θα ανακαλύψετε ότι κανείς από αυτούς δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ούτε διδακτορικό στην πληροφορική, δηλαδή είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο



Συμφωνώ απόλυτα μαζί ... Τί όμως πρέπει να κάνουμε..; Πλέον στην κατάσταση που έχει φτάσει ο κλάδος μας μόνο η πληροφορική στα δημοτικά θα μας σώσει...Πώς όμως να το επιτύχουμε αυτό;;; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160135
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.