*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1524644 φορές)

0 μέλη και 75 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10724 στις: Ιούλιος 10, 2022, 12:26:22 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:46 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10725 στις: Ιούλιος 10, 2022, 12:29:39 μμ »
3 μήνες έχουν, αλλά εξαρτάται σε ποια διεύθυνση θα πέσεις. Κάποιες ήθελαν να τις κάνεις με δικό τους παραπεμπτικό. Δε δέχονταν άλλες.

Βεβαια ο νομος λεει απο παντου. Εκτος και αν εννοεις οτι θα επρεπε πρωτα να παρω χαρτι απο αυτους για να παω καπου που δεν πληρωνω.

Αποσυνδεδεμένος Υπόγειος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10726 στις: Ιούλιος 10, 2022, 12:51:37 μμ »
Αυτοί τώρα είναι συνάδελφοι που δε θέλουν να γίνουν οι φετινοι διορισμοί;Ντράπηκε και η ντροπή!Λες και έλεγε πουθενά ότι δε θα γίνουν του χρόνου διορισμοί.Εκπαιδευτικοι σου λέει μετά...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10727 στις: Ιούλιος 10, 2022, 12:56:44 μμ »
Αυτοί τώρα είναι συνάδελφοι που δε θέλουν να γίνουν οι φετινοι διορισμοί;Ντράπηκε και η ντροπή!Λες και έλεγε πουθενά ότι δε θα γίνουν του χρόνου διορισμοί.Εκπαιδευτικοι σου λέει μετά...

Διάβασε το κείμενο και γράψε μου που λέει να μη γίνουν οι φετινοί διορισμοί. Αυτό που ζητάει ειναι να γίνουν υπηρεσιακές μεταβολές πριν τους φετινούς διορισμούς. ‘Ντράπηκε και η ντροπη’… ποσο γελοίος μπορεί να γίνει καποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2022, 01:00:13 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:46 »

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10728 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:04:27 μμ »
Όλα πιστεύω θα γίνουν μ ;)ε τη σειρά.  Πρώτα υπηρεσιακές μεταβολές για αυτούς που διορίστηκαν πρώτοι και μετά νέοι διορισμοί😉

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10729 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:06:32 μμ »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι συνάδελφοι που διοριστηκαν πέρυσι ήξεραν εκ των προτέρων ότι θα επρεπε να υπηρετήσουν επί διετιας την οργανικη (δεν κρίνω αν είναι δίκαιο η άδικο). Κάποιοι θα μπορούσαν να επιλέξουν να εργαστούν άλλη μια χρονιά ως αναπληρωτές (έχω συγγενή που το επίλεξε) και να διοριστούν φέτος.
Και οι φετινοί που θα διοριστούν γνωρίζουν τους όρους.

Εν κατακλείδι ο καθένας παίρνει το βάρος της απόφασης και επωμιζεται τα συν και τα πλην.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10730 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:06:43 μμ »
Βεβαια ο νομος λεει απο παντου. Εκτος και αν εννοεις οτι θα επρεπε πρωτα να παρω χαρτι απο αυτους για να παω καπου που δεν πληρωνω.
Ο νόμος πολλά λέει που δε γίνονται. Νομίζω ότι θα υπάρχει περιθώριο να κάνεις στον τόπο κατοικία σου και με παραπεμπτικό από τη διεύθυνση. Εγώ προσωπικά από αυτά που είδα πέρσι, δε θα πήγαινα από πριν. Θα περίμενα να δω σε ποια διεύθυνση είμαι και θα έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10731 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:06:55 μμ »
Αυτοί τώρα είναι συνάδελφοι που δε θέλουν να γίνουν οι φετινοι διορισμοί;Ντράπηκε και η ντροπή!Λες και έλεγε πουθενά ότι δε θα γίνουν του χρόνου διορισμοί.Εκπαιδευτικοι σου λέει μετά...
οχι μονο αυτο... Αλλα συνεχως λενε καποιοι και κάποιες... Συνεχεια να μπλοκαρουν τους διορισμους, μα συνέχεια. Οποτε ορισμένοι παψτε να απομονωμετε μονο συγκεκριμένα κομματια... Η προθεση των νεοδιοριστων ειναι μπλόκο.. Μπραβο τους, ευτυχώς έχουμε τα ονοματα τους, θα τους συναντήσουμε στα σχολεία, και θα διδασκομαστε απο αυτους τι σημαινει μεγαλοψυχια, τη σημαινει να ψωφισει η κατσικα του γείτονα και τι σημαινει ο θανατος σου η ζωη μου.... Αφου μπηκαν αυτοι, να μη διοριστει κανένας αλλος... Κυριοι κ κυριες το ξερατε.. Οταν περσι καποιοι συμβουλευαν σκεφτειτε το καλα, ειναι αποφαση ζωης, ειναι διετιε κτλ πεταγοντουσαν καποιοι και καποιες, λέγοντας τισ συμβουλες σας να τις κρατατε για εσας. Συγνωμη κυριοι και κυριες, ηταν η επιλογη σας, δηλαδη τα λαθη σας εμεις θα τα πηρωσουμε, οπως κια οι φετινοί να σκεφτουν πολυβκαλα τις επιλογες που θα κάνουν, δεν τους φταινε οι επομενοι.....αυτα....καλη συνεχεια σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10732 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:09:49 μμ »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι συνάδελφοι που διοριστηκαν πέρυσι ήξεραν εκ των προτέρων ότι θα επρεπε να υπηρετήσουν επί διετιας την οργανικη (δεν κρίνω αν είναι δίκαιο η άδικο). Κάποιοι θα μπορούσαν να επιλέξουν να εργαστούν άλλη μια χρονιά ως αναπληρωτές (έχω συγγενή που το επίλεξε) και να διοριστούν φέτος.
Και οι φετινοί που θα διοριστούν γνωρίζουν τους όρους.

Εν κατακλείδι ο καθένας παίρνει το βάρος της απόφασης και επωμιζεται τα συν και τα πλην.
πολυ σωστα τα λετε, πηρες την αποφαση σου, δεν σε ωθησε κανενας... Δηλαδη στη λαρισα που εχει κενα... Αλλανδεν εμφανιστηκαν καιβτου χρονου θα παανε αλλοι μονιμοι νεοδιοριστοι μου φταίνε; να μπλοκαρω τους διορισμους του χρονου; δε ντρεπομαστε λεω εγω

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10733 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:10:19 μμ »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι συνάδελφοι που διοριστηκαν πέρυσι ήξεραν εκ των προτέρων ότι θα επρεπε να υπηρετήσουν επί διετιας την οργανικη (δεν κρίνω αν είναι δίκαιο η άδικο). Κάποιοι θα μπορούσαν να επιλέξουν να εργαστούν άλλη μια χρονιά ως αναπληρωτές (έχω συγγενή που το επίλεξε) και να διοριστούν φέτος.
Και οι φετινοί που θα διοριστούν γνωρίζουν τους όρους.

Εν κατακλείδι ο καθένας παίρνει το βάρος της απόφασης και επωμθζεται τα συν και τα πλην.
Η 2ετία δεν είναι το πρόβλημα. Βολεύει να τίθεται έτσι το θέμα, αλλά δεν είναι έτσι. Στην ειδική που δεν έγιναν πέρσι διορισμοί, κανένας δε γκρίνιαξε για τη 2ετία. Αν δε γινόντουσαν φέτος νέοι διορισμοί ή είχαν δοθεί πέρσι όλα τα κενά ως επιλογές, πάλι δε θα γκρίνιαζε κανείς. Πήραν φέτος μόνιμοι μετάθεση με μόρια λιγότερα από νεοδιόριστους. Δε γκρίνιαξε κανείς. Όλοι καταλαβαίνουμε ποιο είναι το πρόβλημα και καταλαβαίνουμε κι ότι είναι δίκαιο αυτό που λένε. Το αν μας συμφέρει ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά μην κάνουμε τους χαζούς.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10734 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:11:38 μμ »
Και κάτι τελευταίο: εγώ προσωπικά δεν σκοπεύω να συμμετάσχω σε καμία προσφυγή. Από κει και μετά ομως, στις δημοκρατίες, όταν καποιος θεωρεί ότι θίγεται, είναι αναφαίρετο δικαίωμα του να προσφύγει στη δικαιοσύνη. Αν έχει δίκαιο θα του αναγνωριστεί. Αν όχι, η ζωή συνεχίζεται.

Από κει και μετά τα αλλά που γράφετε δεν μπορω να τα παρακολουθήσω  καν.


Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10735 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:15:56 μμ »
Η 2ετία δεν είναι το πρόβλημα. Βολεύει να τίθεται έτσι το θέμα, αλλά δεν είναι έτσι. Στην ειδική που δεν έγιναν πέρσι διορισμοί, κανένας δε γκρίνιαξε για τη 2ετία. Αν δε γινόντουσαν φέτος νέοι διορισμοί ή είχαν δοθεί πέρσι όλα τα κενά ως επιλογές, πάλι δε θα γκρίνιαζε κανείς. Πήραν φέτος μόνιμοι μετάθεση με μόρια λιγότερα από νεοδιόριστους. Δε γκρίνιαξε κανείς. Όλοι καταλαβαίνουμε ποιο είναι το πρόβλημα και καταλαβαίνουμε κι ότι είναι δίκαιο αυτό που λένε. Το αν μας συμφέρει ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά μην κάνουμε τους χαζούς.
Προσωπικά είμαι διορισμένος 20+ χρόνια, οπότε δεν έχω ίδιον όφελος, πολλώ δε μάλλον δεν το παίζω χαζός.
Ποτέ δεν θα υπάρξει τέλειο σύστημα, πάντα θα υπάρχουν φωνές δίκαιες η άδικες.
Εγω αυτό που λέω είναι ότι η απόφαση διορισμού  βαρύνει αποκλειστικά και μόνο αυτόν που την παίρνει με οποιες προεκτάσεις έχει.

Αποσυνδεδεμένος teacherini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10736 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:16:45 μμ »
Συνάδελφοι φέτος έχει αλλά κενά γιατί υπήρξαν μεταθέσεις και συντάξεις. Αν λόγω χάρη ( δεν έχω ιδέα) τα Τρίκαλα δεν είχαν κενα για διορισμό πέρυσι και φέτος πήραν μετάθεση πέντε άτομα και άλλα πέντε σύνταξη, προφανώς ανοίγουν 10 θέσεις που και να ήθελαν δεν δόθηκαν πέρυσι. Όλοι οι νεοδιοριστοι λένε μην τυχόν διορίσει αν δεν πάω σπίτι μου. Πέρυσι που από τα 6000+ οργανικά ΠΕ 70 διόρισε μόνο 3700 δεν βγήκε κανένας να διαμαρτυρηθεί για τους υπόλοιπους που έμειναν αδιοριστοι. Τώρα λυπάμαι αλλά δεν θα συνταχθουμε μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10737 στις: Ιούλιος 10, 2022, 01:17:19 μμ »
Ο καθένας έχει δικαίωμα να προσφύγει όπου θέλει διεκδικώντας ότι θέλει.. σε αυτό το νήμα γιατί έχει μαζευτεί κάθε πικραμένος δεν μπορώ να καταλάβω.. χάσαμε το Patrea την αξιόπιστη ενημέρωση μας.. και την υπομονή μας..
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 919
Σύνολο: 921

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.