*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο Πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 41097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:53:06 μμ »
απλά διευκολύνει το πρόγραμμα αν δεν είναι συνεχόμενο δίωρο η έκθεση... Τέλος πάντων, εμενα κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν να μην την βάλω συνεχόμενο δίωρο γιατί αυτό κάνει το μάθημα βαρετό, και τα παιδιά δεν προσέχουν, ούτε δουλειά γίνεται  και είναι πολύ κουραστικό. και ότι είναι πιο παραγωγικό να είναι σπαστά σε 1+1 ώρες.
Μου άρεσε σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι νόμιμο γιαυτό το ρώτησα.


όσον αφορά τις μητέρες εκπαιδευτικούς έψαξα και βρήκα ότι με τον νόμο πρέπει να παρέχονται διευκολύνσεις στο ωρολόγιο πρόγραμμα και μάλιστα να απαλλαχθούν από κάθε εξωδιδακτική εργασία!!
http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/anakoinvseis/539-school-diafora-vrario-ergasia-symplhrvsh-orariou.html

Κατά τη σύνταξη του ωρολογίου προγράμματος πρέπει να καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για συνεχές ωράριο διδασκαλίας των μητέρων εκπαιδευτικών, εφόσον αυτό δεν διαταράσσει την εύρυθμο λειτουργία του σχολείου (Δ2/5993/29.5.86 εγκύκλιος)

Η απαλλαγή των μητέρων εκπαιδευτικών με παιδιά κάτω των δύο ετών από τις εξωδιδακτικές εργασίες, σκοπό έχει την παροχή περισσότερου ελεύθερου χρόνου για την γονική μέριμνα και είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με την § 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και την Δ2/22120/6.11.89 εγκύκλιο.


Αν έχεις κάνει χρήση της 9μηνης άδειας ανατροφής τέκνου δεν δικαιούσαι αυτές τις διευκολύνσεις. Αν δεν έχεις κάνει χρήση της άδειας τότε παίρνεις το μειωμένο ωράριο και την απαλλαγή από εξωδιδακτικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:58:07 μμ »
το μάθημα της έκθεσης στο Λύκειο είναι υποχρεωτικά συνεχόμενο δίωρο;
ή μπορεί να σπάσει σε μια και μια ώρες και εφόσον συμφωνεί και ο διδάσκοντας φυσικα;

και κατι άλλο, προβλέπεται από τον νόμο διδάσκοντες με παιδιά να απαλλάσονται από την 1η ώρα ή τελος πάντων να διευκολύνονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα κάποιες ώρες;(συνήθως πρώτες πρωινές)

Όχι δεν είναι υποχρεωτικά συνεχόμενο δίωρο. Μπορεί και να σπάσει. Άλλωστε σύμφωνα με το καινούριο πρόγραμμα σπουδών που αφορά στην πρώτη λυκείου, το να γράφουν έκθεση οι μαθητές, στην παραδοσιακή μορφή που το γνωρίζαμε έως τώρα, δηλ. ένα δίωρο ολόκληρο ή μια ώρα, δεν προβλέπεται πια.

Για τη δεύτερη ερώτηση, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από το νόμο, μπορεί να γίνει όμως μια διευκόλυνση για κάποιον στο πρόγραμμα εφόσον το ζητήσει και δεν έχει κάποιος στο σύλλογο αντίρρηση ή δεν δημιουργεί αυτό προβλήματα. Ανεπίσημα δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:59:01 μμ »
ευχαριστώ,

κάποιος σχετικά με αυτό:
γενικά συνηθίζετε να αποφεύγετε να έχετε μαθήματα κατευθύνσεων Γ τάξης, την πρώτη ώρα;

δεν θεωρείται καλό να υπάρχει μάθημα κατεύθυνσης Γ τάξης την 1η ώρα; αν ναι γιατί;

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 06:00:20 μμ »
ευχαριστώ,

κάποιος σχετικά με αυτό:
γενικά συνηθίζετε να αποφεύγετε να έχετε μαθήματα κατευθύνσεων Γ τάξης, την πρώτη ώρα;

δεν θεωρείται καλό να υπάρχει μάθημα κατεύθυνσης Γ τάξης την 1η ώρα; αν ναι γιατί;

ναι εγω το αποφεύγω
μαθήματα που δίνονται πανελλήνιες δεν τα βάζω συνήθως πρώτες ώρες γιατί ειναι μικρότερες (λόγω προσευχής, ανακοινώσεων ...) ούτε τελευταίες, δηλαδή συνήθως από 2η ως 5η βαριά 6η ώρα. Επίσης ο καθηγητής μπορεί να θέλει να βγάλει σημειώσεις, για διαγώνισμα ή κριτήριο, για να  να δείξει κάτι με τον προβολέα, ειναι μικρή η ώρα. Σε αυτά τα μαθήματα συμπεριλαμβάνω και τα γενικής που δίνουν πανελλήνιες πχ βιολογία, μαθηματικά γενικής , και το επιλογής ΑΟΘ. Δεν μου το ζήτησε ποτέ κάποιος καθηγητής αλλά από προσωπική πείρα όταν κάνω κατεύθυνση...
Κοιτάω και κάτι άλλο, μονόωρα μαθήματα όπως της βιολογίας ( αλλά και το δικό μου της φυσικής κατεύθυνσης τουλάχιστον τη 1 ώρα) δεν το βάζω μέρες που χάνονται ,δηλαδή κοιτάω ποιες μέρες χάνονται με γιορτές και αν φαίνεται ότι χάνονται πολλές παρασκευές και πέμπτες δεν τα βάζω τα μαθήματα τότε. Φέτος δεν χάνονται οι Τρίτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος anglo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 06:14:03 μμ »
Καλησπερα,  Αν μπορει καποιος συναλδελφος να μου πει που να βρω διαταγες απο το υπουργειο για το πως σχηματιζετε το ωρολογιο προγραμμα στο ΓΕΛ... έχω φτασει στο αμην με μια συναδελφο (Φιλολογος) που επιμενει πως τα φιλολογικα και τα μαθηματα κατευθυνσεις πρεπει να διδακτουν τη 2η, 3η, 4η, 5η ωρα της ημερας και τα αλλα μαθηματα δηλ. Αγγλικα την 1η και 6η, 7η ωρα γιατι ειναι μικροτερη διδακτικη ωρα. Και επισης της ημερες τριτη τεταρτη, και πεμπτη και οχι Δευτερα και Παρασκευη γιατι ειναι χαμενες μερες.  Ευχαριστω.





teaching is an art

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:09:54 μμ »
Δεν ξέρω αν υπάρχει εγκύκλιος που να το λέει ρητά, αλλά αυτό με τις ώρες είναι κοινή πρακτική σε όσα σχολεία γνωρίζω.

Το ότι οι κατευθύνσεις μπαίνουν από 2η εώς 5η δεν σημαίνει ότι όλα τα άλλα μαθήματα μπαίνουν φορσέ στις υπόλοιπες, αφού από τις 4x5=20 ώρες που είναι στο διάστημα 2-5, μόνο οι 12 (για Γ') και οι 7(για Β') είναι ώρες κατευθύνσεων.

Αυτό που λες για τις μέρες, είναι μεγάλο λόττο. Το καλύτερο είναι να μοιράζονται οι ώρες στην εβδομάδα. Αυτό που εφαρμόζω στο πρόγραμμα του σχολείου μου για τη Γ' τάξη (χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει κάποια άνωθεν "εντολή"), είναι 2 ώρες κατεύθυνση ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και μία επιπλέον ώρα κατεύθυνσης σε δύο μέρες εκ των Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 09:44:37 μμ »
Η 1η ώρα είναι σταθερή αξία! ΔΕΝ χάνεται ΠΟΤΕ!!!!
ποτέ δεν γίνεται σύλλογος, συνέλευση 5μελών, ομιλία, ενημέρωση συνδικαλιστή, εκδήλωση, βάψιμο τάξης κλπ κλπ την 1η ώρα!
Σίγουρα πράματα!

εγώ βάζω κάθε μέρα 1η ώρα κατευθύνσεις για να μην χάνονται ποτε! άσε που σε εμάς η 1η ώρα διαρκεί περισσότερο ή το ίδιο με τις υπόλοιπες!
επίσης τα παιδιά ακόμα δεν έχουν ξεσκοτίσει και η τάξη είναι εκκλησία!

αυτά από την δική μου εμπειρία


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:40:22 πμ »
Στο σχολείο που ήμουν πέρυσι, συνήθως κατευθύνσεις έμπαιναν 2η - 3η και κάποιες φορές 4η ώρα! Αυτό για τις μέρες λίγο παρατραβηγμένο το βλέπω!  8)
  

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:56:00 πμ »
όσον αφορά τον χαρακτηρισμό του ωρολογίου προγράμματος, πρέπει να ρωτήσω τον κάθε συνάδελφο πχ ποια μέρα κάνει Άλγεβρα και ποιά Γεωμετρία ή τον φιλόλογο ποιά μέρα κάνει λογοτεχνία και πότε ιστορία;
δεν μπορώ να τα βάλω μόνος μου στην τύχη αφου ξέρω ο καθένας τι κανει. έχει σημασία και το πότε το κανει?
θα το ελεξει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:52:41 πμ »
Στo ascTimetebles, στους περιορισμούς καθηγητή, η επιλογή "Όριο πλήθους κενών στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα" αφορά:
1. το μεγιστο πλήθος συνεχόμενων κενών μέσα σε μια μέρα?
2. το μεγιστο συνολικό πλήθος κενων σε μια μέρα?
3. το μεγιστο συνολικό πλήθος κενων την εβδομάδα?
4. άλλο;

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:54:56 μμ »
αφορά το 3 (μέγιστο την εβδομάδα)
άλλωστε έχει πιο κάτω επιλογές για τα κενά μέσα σε μια μέρα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:38:45 μμ »
οκ ευχαριστώ,

απλά στο παραδειγμα που δίνει κάτω από την επιλογή "Όριο πλήθους κενών στο ωρολόγιο" λέει:
"πχ ο καθηγητής έχει 3 κενά στο ωρολόγιο αν έχει μάθημα την 2η ώρα και μετά την 6η",

οπότε με παραξένεψε αυτό το παράδειγμα και θεώρησα ότι θα αφορά μόνο τα συνεχόμενα κενά, γιατί αν είναι τα συνολικά την εβδομάδα εντάξει είναι προφανές ότι "πλήθος κενών" σημαίνει "πλήθος κενών" στην εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 10:11:04 μμ »
στην Γ Λυκειου όπου τα παιδιά έχουν 31 ώρες εβδομαδιαίως, είναι υποχρεωτικό το πρόγραμμα να γίνει 2 5ωρα και 3 7ωρα;

αν το κάνω 1 5ωρο, 2 6ωρα και 2 7ωρα πειράζει;

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:48:47 μμ »
Δεν ξέρω αν πειράζει πραγματικά, εγώ το απέφυγα γιατί προτιμώ να είναι όσο γίνεται ισορροπημένο το πρόγραμμα. Επίσης μου φαίνεται "κάπως" να φεύγουν μαθητές τόσο νωρίς από το σχολείο. Μου βγάζει μια χαλαρότητα  ::)

Αν πάντως δυσκολεύεσαι να βγάλεις πρόγραμμα με το asc, έχω μια συμβουλή: Αφαίρεσε σε πρώτη φάση όσους από τους περιορισμούς μπορείς στους συναδέλφους. Με άλλα λόγια αφαίρεσε τους περιορισμούς τύπου "θα προτιμούσα πρώτες ώρες" και άσε μόνο τους αντικειμενικούς (πχ συναδέλφους που δουλεύουν σε δυο σχολεία). Ο σκοπός είναι να βάλει μόνο του το asc όλες τις ώρες μέσα, και σ'αυτό βοηθάει να μην έχει περιορισμούς. Αφού τις βάλει, είναι πιο εύκολο να επέμβεις εσύ και να ικανοποιήσεις κάποιες απαιτήσεις. Επίσης είδα ότι όταν δεν έχουν περιορισμούς, δίνει από μόνο του πιο τακτοποιημένο πρόγραμμα, πιο μαζεμένες ώρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160024
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.