*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;  (Αναγνώστηκε 116113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 28, 2011, 10:26:18 μμ »
ο μπρατης ανεφερε οτι θα μεινουν καποιοι ασεπιτες παλι εκτος

Πότε το είπε αυτό ο Μπράτης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:44:03 πμ »
ο Μπρατης το ειπε συγκεκριμενα για ΠΕ60-ΠΕ70??
γιατι εχω την αισθηση οτι το ειπε γενικοτερα για α'θμια-β'θμια....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 29, 2011, 01:09:03 πμ »
Lasid εννοείται πως θα μείνουν αδιόριστοι και φέτος κάποιοι με το 40%..Τα νούμερα αυτά είναι τραγικά....Το απόλυτο τίποτα....Άσε δε οι 24μηνίτες.....είναι 330 άτομα....Η μεταβατική θα έπρεπε να είναι 5 χρόνια για να τους πάρει όλους,με αυτούς τους ρυθμούς.....Εγώ δεν είμαι καν σίγουρη ότι θα πάρει και όλους τους ασεπίτες φέτος ή θα σπάσει το νούμερο για να πάρει λίγους από όλες τις κατηγορίες.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει Λίλα γιατί δεν έκανε τη μεταβατική του 24μήνου, όπως του 30μήνου μέχρι το 2015.
Έτσι και πραγματική μεταβατική θα ήταν, οπότε κανείς δεν θα αδικούνταν νιώθοντας ξαφνική ανατροπή στη ζωή του και δε θα κρατούσε τους ασεπίτες αδιόριστους για να διορίσει όλο το 24μηνο.

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τί θα γίνει ακριβώς φέτος. Ακούστηκε ότι μέχρι 10/8 θα βγει η εγκύκλιος.
Για το μόνο πράγμα που είμαι σίγουρος είναι ότι φέτος δε διορίζομαι. Πάμε για δ' φουρνιά και ελπίδες για το 2012.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 29, 2011, 01:30:14 πμ »
Lasid εννοείται πως θα μείνουν αδιόριστοι και φέτος κάποιοι με το 40%..Τα νούμερα αυτά είναι τραγικά....Το απόλυτο τίποτα....Άσε δε οι 24μηνίτες.....είναι 330 άτομα....Η μεταβατική θα έπρεπε να είναι 5 χρόνια για να τους πάρει όλους,με αυτούς τους ρυθμούς.....Εγώ δεν είμαι καν σίγουρη ότι θα πάρει και όλους τους ασεπίτες φέτος ή θα σπάσει το νούμερο για να πάρει λίγους από όλες τις κατηγορίες.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει Λίλα γιατί δεν έκανε τη μεταβατική του 24μήνου, όπως του 30μήνου μέχρι το 2015.
Έτσι και πραγματική μεταβατική θα ήταν, οπότε κανείς δεν θα αδικούνταν νιώθοντας ξαφνική ανατροπή στη ζωή του και δε θα κρατούσε τους ασεπίτες αδιόριστους για να διορίσει όλο το 24μηνο.

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τί θα γίνει ακριβώς φέτος. Ακούστηκε ότι μέχρι 10/8 θα βγει η εγκύκλιος.
Για το μόνο πράγμα που είμαι σίγουρος είναι ότι φέτος δε διορίζομαι. Πάμε για δ' φουρνιά και ελπίδες για το 2012.
Έλα ντε.....και γενικώς να κρατήσει τους πίνακες....Εσύ τουλάχιστον θα διοριστείς κάποτε......τι να πω κι εγώ που κλειδώθηκα στον πίνακα και αντικλείδι πουθενά >:(Και με αυτούς τους ρυθμούς.......το 2020 και αν........ >:(
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:28:05 πμ »
τουλαχιστον αν υπαρχει καποια ενημερωση απο εγκυρη πηγη για το τι προτιθεται να κανει με δασκαλους-νηπιαγωγους.....ας την μαθουμε και εμεις.....
επαναλαμβανω ειναι αδιανοητο να μη απορροφησει το 60-40 στην α'θμια που ειναι συνολικα 224 ατομα.
οτιδηποτε αλλο γινει (απο αλλους πινακες) θα ειναι καταφωρη παραβαση νομιμοτητας!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 29, 2011, 01:52:17 μμ »
Lasid εννοείται πως θα μείνουν αδιόριστοι και φέτος κάποιοι με το 40%..Τα νούμερα αυτά είναι τραγικά....Το απόλυτο τίποτα....Άσε δε οι 24μηνίτες.....είναι 330 άτομα....Η μεταβατική θα έπρεπε να είναι 5 χρόνια για να τους πάρει όλους,με αυτούς τους ρυθμούς.....Εγώ δεν είμαι καν σίγουρη ότι θα πάρει και όλους τους ασεπίτες φέτος ή θα σπάσει το νούμερο για να πάρει λίγους από όλες τις κατηγορίες.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει Λίλα γιατί δεν έκανε τη μεταβατική του 24μήνου, όπως του 30μήνου μέχρι το 2015.
Έτσι και πραγματική μεταβατική θα ήταν, οπότε κανείς δεν θα αδικούνταν νιώθοντας ξαφνική ανατροπή στη ζωή του και δε θα κρατούσε τους ασεπίτες αδιόριστους για να διορίσει όλο το 24μηνο.

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τί θα γίνει ακριβώς φέτος. Ακούστηκε ότι μέχρι 10/8 θα βγει η εγκύκλιος.
Για το μόνο πράγμα που είμαι σίγουρος είναι ότι φέτος δε διορίζομαι. Πάμε για δ' φουρνιά και ελπίδες για το 2012.
Έλα ντε.....και γενικώς να κρατήσει τους πίνακες....Εσύ τουλάχιστον θα διοριστείς κάποτε......τι να πω κι εγώ που κλειδώθηκα στον πίνακα και αντικλείδι πουθενά >:(Και με αυτούς τους ρυθμούς.......το 2020 και αν........ >:(
Αυτό το "κάποτε" χωρίς να ξέρεις πότε είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν είσαι άνεργος καθώς περιμένεις διορισμό.
Οι ασεπίτες σύμφωνα με την προκήρυξη του διαγωνισμού έχουν συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα διορισμού και όπως πάνε τα πράγματα ήδη έχουμε αφήσει πίσω μας τα χρονικά όρια και τα έχουμε ξεπεράσει προ πολλού.
Από την άλλη όσοι ανήκουν στο 24μηνο εργάζονται συνήθως ως αναπληρωτές και δεν είναι δύσκολο να περιμένουν, αρκεί να τους δώσει μια παράταση αντίστοιχη του 30μηνου για να μη χαθεί η ελπίδα διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:02:48 μμ »
ο μπρατης ανεφερε οτι θα μεινουν καποιοι ασεπιτες παλι εκτος επομενως μπορει να παρει καποια αναλογια 60-40% .προσωπικα πιστευω θα μοιραστουν οι θεσεις στην α/θμια δεν υπαρχει και μεγαλο περιθωριο αισιοδοξιας οταν μιλαμε για τετοιους αριθμους , θα διοριστουν οι πρωτοι στους πινακες.



συγγνωμη να διορθωσω δεν αναφερθηκε κατι τετοιο απο το μπρατη αλλα απο υπευθυνους του υπουργειου

πως γινετε να ειναι μονο 224 ατομα απο το 60-40% στην α/θμια ?
μπορεις σε παρακαλω να αναφέρεις συγκεκριμενα τα νουμερα για καθε κλαδο της α/θμιας ?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:16:36 μμ »
Lasid εννοείται πως θα μείνουν αδιόριστοι και φέτος κάποιοι με το 40%..Τα νούμερα αυτά είναι τραγικά....Το απόλυτο τίποτα....Άσε δε οι 24μηνίτες.....είναι 330 άτομα....Η μεταβατική θα έπρεπε να είναι 5 χρόνια για να τους πάρει όλους,με αυτούς τους ρυθμούς.....Εγώ δεν είμαι καν σίγουρη ότι θα πάρει και όλους τους ασεπίτες φέτος ή θα σπάσει το νούμερο για να πάρει λίγους από όλες τις κατηγορίες.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει Λίλα γιατί δεν έκανε τη μεταβατική του 24μήνου, όπως του 30μήνου μέχρι το 2015.
Έτσι και πραγματική μεταβατική θα ήταν, οπότε κανείς δεν θα αδικούνταν νιώθοντας ξαφνική ανατροπή στη ζωή του και δε θα κρατούσε τους ασεπίτες αδιόριστους για να διορίσει όλο το 24μηνο.

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τί θα γίνει ακριβώς φέτος. Ακούστηκε ότι μέχρι 10/8 θα βγει η εγκύκλιος.
Για το μόνο πράγμα που είμαι σίγουρος είναι ότι φέτος δε διορίζομαι. Πάμε για δ' φουρνιά και ελπίδες για το 2012.
Έλα ντε.....και γενικώς να κρατήσει τους πίνακες....Εσύ τουλάχιστον θα διοριστείς κάποτε......τι να πω κι εγώ που κλειδώθηκα στον πίνακα και αντικλείδι πουθενά >:(Και με αυτούς τους ρυθμούς.......το 2020 και αν........ >:(
Αυτό το "κάποτε" χωρίς να ξέρεις πότε είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν είσαι άνεργος καθώς περιμένεις διορισμό.
Οι ασεπίτες σύμφωνα με την προκήρυξη του διαγωνισμού έχουν συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα διορισμού και όπως πάνε τα πράγματα ήδη έχουμε αφήσει πίσω μας τα χρονικά όρια και τα έχουμε ξεπεράσει προ πολλού.
Από την άλλη όσοι ανήκουν στο 24μηνο εργάζονται συνήθως ως αναπληρωτές και δεν είναι δύσκολο να περιμένουν, αρκεί να τους δώσει μια παράταση αντίστοιχη του 30μηνου για να μη χαθεί η ελπίδα διορισμού.
Eίναι άδικο Lasid να έχεις προσπαθήσει,να έχεις διαβάσει να κρίνεσαι διοριστέος και μετά να μένεις απ'έξω,επειδή οι άνθρωποι είναι γελοίοι.Συμφωνώ μαζί σου.Και φυσικά είναι δύσκολο-πλέον-ένας ασεπίτης να δουλέψει ως αναπληρωτής με τόσους από πάνω του με μεγάλες προϋπηρεσίες,που έμειναν κι αυτοί αδιόριστοι.
Το πράγμα πάει αλυσίδα και φως πουθενά.Το θέμα ήταν να διορίζει όσους λιγότερους γίνεται.Τους ασεπίτες δεν μπορεί να μην τους διορίσει,οι υπόλοιποι εμπίπτουν στο"σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας' και σίγουρα θα μείνει έξω πολύς κόσμος.
@josua,μακάρι να ήταν τόσοι μόνο το 40%των νηπιαγωγών....αλλά είναι περισσότεροι και σε καμμία περίπτωση δεν διορίζεται όλο το 40% φέτος.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:30:18 μμ »
θα σας πω πως βγαινουν τα νουμερα...
καταρχας να διευκρινισω οτι αναφερομαι σε ΠΕ60/ΠΕ70
οπως ξερετε το 60-40 παει χερακι-χερακι απο τους ονομαστικους πινακες διοριστεων του ΑΣΕΠ με ΦΕΚ + ενιαιο πινακα διορισμων.
στον τελευταιο ΑΣΕΠ προκηρυχθηκαν 2120 θεσεις για δασκαλους και 600 για νηπιαγωγους
στους συγκεκριμενους πινακες εχουν απομεινει 23 δασκαλοι και 111 νηπιαγωγοι. συνολο 135
αμα βαλεις και το 40% το συνολικο νουμερο ειναι 224.
νομικα αυτους οφειλει να διορισει.
απο το υπουργειο εχει διαρρευσει οτι απο τους 600 διορισμους 224 θα ειναι α'θμια.
παραειναι τυχαιο ή μηπως οχι?

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:38:14 μμ »
θα σας πω πως βγαινουν τα νουμερα...
καταρχας να διευκρινισω οτι αναφερομαι σε ΠΕ60/ΠΕ70
οπως ξερετε το 60-40 παει χερακι-χερακι απο τους ονομαστικους πινακες διοριστεων του ΑΣΕΠ με ΦΕΚ + ενιαιο πινακα διορισμων.
στον τελευταιο ΑΣΕΠ προκηρυχθηκαν 2120 θεσεις για δασκαλους και 600 για νηπιαγωγους
στους συγκεκριμενους πινακες εχουν απομεινει 23 δασκαλοι και 111 νηπιαγωγοι. συνολο 135
αμα βαλεις και το 40% το συνολικο νουμερο ειναι 224.
νομικα αυτους οφειλει να διορισει.
απο το υπουργειο εχει διαρρευσει οτι απο τους 600 διορισμους 224 θα ειναι α'θμια.
παραειναι τυχαιο ή μηπως οχι?
Δηλαδή το 40% είναι 89 άτομα σε δασκάλους και νηπιαγωγούς;;;;;;;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:44:10 μμ »
θα σας πω πως βγαινουν τα νουμερα...
καταρχας να διευκρινισω οτι αναφερομαι σε ΠΕ60/ΠΕ70
οπως ξερετε το 60-40 παει χερακι-χερακι απο τους ονομαστικους πινακες διοριστεων του ΑΣΕΠ με ΦΕΚ + ενιαιο πινακα διορισμων.
στον τελευταιο ΑΣΕΠ προκηρυχθηκαν 2120 θεσεις για δασκαλους και 600 για νηπιαγωγους
στους συγκεκριμενους πινακες εχουν απομεινει 23 δασκαλοι και 111 νηπιαγωγοι. συνολο 135
αμα βαλεις και το 40% το συνολικο νουμερο ειναι 224.
νομικα αυτους οφειλει να διορισει.
απο το υπουργειο εχει διαρρευσει οτι απο τους 600 διορισμους 224 θα ειναι α'θμια.
παραειναι τυχαιο ή μηπως οχι?
Δηλαδή το 40% είναι 89 άτομα σε δασκάλους και νηπιαγωγούς;;;;;;;
Ναι αν το δεις επιμεριστικά το 40% των 23 δασκάλων είναι 15 άτομα και το 40% των 111 νηπιαγωγών είναι 74 άτομα. Συνεπώς 15+74=89 άτομα το 40% της πρωτοβάθμιας. Φυσικά δεν υπολογίζουμε εκείνους που με τον παλιό νόμο (υποπαράγραφος ββ) διορίζονταν για να αντικαταστήσουν τους ασεπίτες που υπολείπονταν για να πληρωθούν οι κενές θέσεις ασεπιτών.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:46:58 μμ »
ακριβως Lila....
το 40% με βαση το εναπομειναν 60%..... ειναι μονο 89-90 ατομα
το γενικοτερο 40% ειναι πολυ περισσοτερα ατομα.....αλλα οι διορισμοι του εξαρτωνται παντα απο το 60% του ΑΣΕΠ στο οποιο εχουν απομεινει μονο 134 ατομα (δασκαλοι και νηπιαγωγοι)


Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:51:38 μμ »
ακριβως Lila....
το 40% με βαση το εναπομειναν 60%..... ειναι μονο 89-90 ατομα
το γενικοτερο 40% ειναι πολυ περισσοτερα ατομα.....αλλα οι διορισμοι του εξαρτωνται παντα απο το 60% του ΑΣΕΠ στο οποιο εχουν απομεινει μονο 134 ατομα (δασκαλοι και νηπιαγωγοι)
Εντάξει,φανταστικά!Είναι τραγικοί οι άνθρωποι....δεν έχω λόγια!Χρειάζομαι διακοπές ........επειγόντως παρέα με..παγωμένα  κοκτέιλ,γιατί δεν με βλέπω καλά..... ::) ::)
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 29, 2011, 03:24:24 μμ »
πω πω παιδια πρεπει να εισαι διάνοια για να καταλαβεις τον τροπο σκεψης τους
μαρακι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159927
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.