*

Αποστολέας Θέμα: Tο πολυνομοσχέδιο επηρεάζει δυσμενέστατα και τους δασκάλους στην Αθμια.  (Αναγνώστηκε 6160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι γελασμένοι!

Η αύξηση ωραρίου επηρεάζει και τους δασκάλους στην πρωτοβάθμια;πως όμως; αφου μια τάξη δεν εχει ο καθενας;

δεν υπάρχει αύξηση ωραρίου στην Α/θμια, αυτούς θα τους φροντίσουν με κόψιμο τμημάτων δηλαδή οργανικότητας των σχολικών μονάδων τους, μια και έξω χωρίς υπολογισμό ωρών αλλά υπολογισμό παιδιών Σύνολο παιδιών/25 = τόσες οργανικές

Στο πολυνομοσχέδιο πέρασε ότι τα σχολεία δεν θα είναι μόνο 6αθέσια ή 12αθέσια, αλλά θα μπορεί να υπάρχουν και ενδιάμεσες κλίμακες (δηλαδή 7θεσιο, 8θεσιο, 14θεσιο κλπ).

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι σε περίπτωση που ένα τμήμα έχει π.χ. 15 παιδιά σε ένα σχολείο, τότε το 12αθέσιο θα γίνεται 11θέσιο, και τα παιδιά θα μοιράζονται σε διπλανά όμορα σχολεία.

Με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεται να έχουν όλα τα τμήματα 25 άτομα, το οποίο σημαίνει τεράστια αλλαγή στο εργασιακό καθεστώς των δασκάλων.

Η διαίρεση αριθμός μαθητών/25 = οργανική θέση, με αυτό που πέρασε με το πολυνομοσχέδιο θα γίνει ο απόλυτος κανόνας.

Οι νομοθετούντες βασίστηκαν σε αυτό, ότι το 99% των δασκάλων δεν μπορεί να καταλάβει πως αυτό θα δουλέψει εις βάρος τους.

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Η ΔΟΕ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 08:36:35 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην ξεγελιέστε: η δική μας αύξηση ωραρίου θα ανακοινωθεί αφού κλείσουν τα σχολεία, δηλαδή προς τέλη Ιούνη :'(

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
@trekto

Το πολυνομοσχεδιο αναφερει οτι η οργανικοτητα πλεον θα κυμαινεται απο 7 εως 25 παιδια.
Δε σημαινει λοιπον οτι αν σε ενα 12θεσειο δημοτικο υπαρχουν πχ 290 παιδια, το σχολειο αυτοματως θα μετατρεπεται σε 11θεσιο (11x 25 παιδια) και τα υπολοιπα 15 θα ψαχνουν να βρουν σχολειο μακρια απο το σπιτι τους.
Θα παραμενει κανονικοτατα 12θεσειο με 23-24 παιδια ανα ταξη.

Ας μην παραπληροφορουμε τον κοσμο αν δεν εχουμε διαβασει καλα το νομοσχεδιο.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@trekto

Το πολυνομοσχεδιο αναφερει οτι η οργανικοτητα πλεον θα κυμαινεται απο 7 εως 25 παιδια.
Δε σημαινει λοιπον οτι αν σε ενα 12θεσειο δημοτικο υπαρχουν πχ 290 παιδια, το σχολειο αυτοματως θα μετατρεπεται σε 11θεσιο (11x 25 παιδια) και τα υπολοιπα 15 θα ψαχνουν να βρουν σχολειο μακρια απο το σπιτι τους.
Θα παραμενει κανονικοτατα 12θεσειο με 23-24 παιδια ανα ταξη.

Ας μην παραπληροφορουμε τον κοσμο αν δεν εχουμε διαβασει καλα το νομοσχεδιο.

Εσύ παραπληροφορείς!

Το πολυνομοσχέδιο δεν αναφέρει τίποτα για οργανικότητα.
Μήπως έχασα την όρασή μου και δεν το βλέπω;
http://www.pde.gr/index.php?page=6234

Αντίθετα αναφέρει.


Παράθεση
«
1. Η παράγραφος 5 του άρθρου 4 του ν. 1566/1985 (Α’ 167) αντικαθίσταται ως εξής:

    «5. Κατεξαίρεση, είναι δυνατή η λειτουργία επταθέσιων έως και ενδεκαθέσιων δημοτικών σχολείων καθώς και
    δημοτικών σχολείων άνω των δωδεκαθέσιων
, όταν το επιβάλλουν λειτουργικοί και παιδαγωγικοί λόγοι όπως είναι ο
    αριθμός των μαθητών, οι διατιθέμενοι χώροι διδασκαλίας και οι αποστάσεις μεταξύ των σχολείων.».
.
.
.
.

3. Οι διατάξεις των περιπτώσεων 1 και 2 εφαρμόζονται για τον προσδιορισμό των κενών θέσεων, των λειτουργικών αναγκών και των τυχόν υπεραριθμιών, με σκοπό το διορισμό μόνιμων ή την πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και τις μεταθέσεις, τις μετατάξεις και τις αποσπάσεις μόνιμων εκπαιδευτικών, και για το σχολικό έτος 2013 – 2014.


Ειδικά μέσα στις πόλεις θα γίνει ο χαμός, και μόνο σε κάτι επαρχίες που τα όμορα σχολεία είναι πράγματι πολύ απομακρυσμένα ίσως κάποιοι δάσκαλοι να την γλιτώσουν.

Ελπίζω να τα λες αυτά από άγνοια και παραπληροφόρηση. Αλλιώς ντροπή σου να προσπαθείς σαν την ΔΟΕ να ξεγελάσεις τον κλάδο των δασκάλων που δεν είναι εξοικειωμένοι με τέτοιου είδους μαθηματικά τερτίπια.

Αυτό που θα γίνει είναι συγχωνεύσεις τάξεων.
Δηλαδή αν σε τρία κοντινά σχολεία η Γ τάξη έχει 17 παιδιά, αυτόματα η μια τάξη θα καταργείται (μαζί με τον δάσκαλο) και θα δημιουργούνται δύο τάξεις με 25. 

Εφόσον δεν θα υπάρχουν πια οι διακριτές σχολικές κατηγορίες 6θέσιο ή 12θέσιο, αλλά η κλίμακα θα παίζει όσο θέλει, θα υπάρξει μεγάλη κινητικότητα στα παιδιά που θα κινούνται σε διπλανά σχολεία για να γεμίζουν τρύπες ώστε να επιτευχθεί ο μαγικός αριθμός 25.  Και αυτό θα βγάλει στην διάθεση πάρα πολλούς δασκάλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 06:00:42 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Νομίζω ότι όταν ανοίγει κάποιος νέο θέμα, ο τίτλος του πρέπει να είναι σύντομος και περιεκτικός. Αυτοί οι μακροσκελείς τίτλοι δεν ταιριάζουν σε τέτοιο φόρουμ, αλλά σε κανένα σκανδαλοθηρικό κλπ. του κίτρινου τύπου.
Ή να αλλάξει ο τίτλος, ή καλύτερα να κλείσει τελείως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι όταν ανοίγει κάποιος νέο θέμα, ο τίτλος του πρέπει να είναι σύντομος και περιεκτικός. Αυτοί οι μακροσκελείς τίτλοι δεν ταιριάζουν σε τέτοιο φόρουμ, αλλά σε κανένα σκανδαλοθηρικό κλπ. του κίτρινου τύπου.
Ή να αλλάξει ο τίτλος, ή καλύτερα να κλείσει τελείως.

Τι προτείνεις σαν τίτλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 06:02:19 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Δεν ξέρω, και δε με ενδιαφέρει κιόλας, αφού δεν με αφορά άμεσα το θέμα. Απλά δεν μπορεί να μπαίνει ερώτηση σαν τίτλος, ούτε τόσο μακροσκελής. Κωδικοποιήμενα για το θέμα που υποτίθεται ότι αφορά (π.χ. Αύξηση ωραρίου και πρωτοβάθμια εκπαίδευση).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μα νομίζω ότι αρχικά είχαν πει ότι θα γίνει και στην πρωτοβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
@trekto
Φίλε μου τα νεύρα σου κ τους χαρακτηρισμούς σε άλλο forum

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@trekto
Φίλε μου τα νεύρα σου κ τους χαρακτηρισμούς σε άλλο forum

Φιλικά

Κοίτα,

Εφόσον διαδίδεις "Το πολυνομοσχεδιο αναφερει οτι η οργανικοτητα πλεον θα κυμαινεται απο 7 εως 25 παιδια."
και αυτό είναι ξεκάθαρα ένα ψέμα (μιας και πουθενά δεν λέει τέτοιο πράγμα το πολυνομοσχέδιο) ακόμα και δεν το έκανες με πονηρό σκοπό, λίγη επιθετικότητα δεν βλάπτει για να είσαι περισσότερο προσεκτικός την επόμενη φορά σε αυτά που λες.

 :D
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

ICT

  • Επισκέπτης
@trekto

Για να παραφράσω τον τίτλο σου
"Νομίζεις ότι με τέτοιους τίτλους προσφέρεις κάτι σε κάποιον και αν ναι σε ποιον;;;"


Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@trekto

Για να παραφράσω τον τίτλο σου
"Νομίζεις ότι με τέτοιους τίτλους προσφέρεις κάτι σε κάποιον και αν ναι σε ποιον;;;"

Πες μου ένα τίτλο να τον βάλω.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

ICT

  • Επισκέπτης
"Και της πρωτοβάθμιας στο ίδιο καζάνι βράζουμε και τον όποιο αγώνα πρέπει να τον δώσουμε ενωμένοι και όχι με τίτλους που μας χωρίζουν...."

Η' απλά

Γράψε "Σημεία Νομοσχεδίου που αφορούν εκπαιδευτικούς αβθμιας"

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράψε "Σημεία Νομοσχεδίου που αφορούν εκπαιδευτικούς αβθμιας"

Δεν μου αρέσει. Θέλω κάτι που να δηλώνει τον κίνδυνο στον οποίο βρίσκονται, γιατί δυστυχώς ελάχιστοι στην Αθμια έχουν καταλάβει τι χουνέρι τους περιμένει.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160097
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.