*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fmargaritis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/margaritis.filippos/photos_albums
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1344 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:07:06 πμ »
τι θα γινει σημερα με σμεαε και εκκλησιαστικα;;; δεν βλεπω φως

..και βιβλιοθήκες και ΓΑΚ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:16 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1345 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:14:35 πμ »
τι θα γινει σημερα με σμεαε και εκκλησιαστικα;;; δεν βλεπω φως

Κυριακάτικα δεν νομίζω να τα βγάλουν

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1346 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:22:16 πμ »
ναι ομως καποιοι θα πρεπει να κανουν ταξιδια αποψε

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1347 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:25:50 πμ »
ΑΠΟ BLOG ΚΟΡΔΗ
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΚΥΣΔΕ


Ενημερωτικό του αιρετού στο  ΚΥΣΔΕ
          Νεκτάριου Κορδή
εκλεγμένου με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

Θέμα: Αποσπάσεις εκπαιδευτικών 2014 – ΕΠΕΙΓΟΝ!

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Μετά και την επίσημη ανακοίνωση στις 29 Αυγούστου των αποσπάσεων από το Υπουργείο Παιδείας  ( http://tinyurl.com/nondqef) ,των αποσπάσεων  σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία, τις αμοιβαίες μεταθέσεις αλλά και τις αποσπάσεις σε κάποιους φορείς, το Υπουργείο δεν ανακοίνωσε επίσημα τις αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ και στην Εκκλησιαστική εκπαίδευση. Η πρώτη απόφαση  αφορά 92 εκπαιδευτικούς και η δεύτερη   54. Παράλληλα εκκρεμούν και κάποιες ακόμη αποσπάσεις σε φορείς και Πανεπιστήμια. Η εξέλιξη αυτή δημιουργεί πρόβλημα σε 200 περίπου εκπαιδευτικούς, οι οποίοι ενώ έχουν αποσπαστεί δε γνωρίζουν που να παρουσιαστούν τη Δευτέρα 1 Σεπτέμβρη (οργανική θέση ή ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ απόσπασης)!
    Το αυτονόητο που απαιτούμε είναι να ανακοινωθούν ΑΜΕΣΑ μέσα στο Σαββατοκύριακο από το Υπουργείο οι αποσπάσεις αυτές! Εάν η ανακοίνωση θα γίνει τη Δευτέρα απαιτείται την Κυριακή η έκδοση Δελτίου Τύπου για τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς δίνοντάς τους ένα περιθώριο 2-3 ημερών για να παρουσιαστούν στις θέσεις τους. Οφείλουν κάποιοι να καταλάβουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι «οικοσκευές» για να μετακινούνται από τη μια γωνιά της Ελλάδας στην άλλη μέσα σε μια μέρα! Καλούμε την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να σεβαστεί, επιτέλους, τους εκπαιδευτικούς, τις οικογένειες αλλά και το έργο τους.
   Σχετικά με την αναστάτωση για το που θα εμφανιστούν την 1η Σεπτέμβρη οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί, η αυτονόητη απάντηση είναι:στον τόπο απόσπασης. Το ίδιο εξάλλου αναφέρει και το Υπουργείο:  «Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στον παραπάνω πίνακα, οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της απόσπασης και στη συνέχεια πρέπει να διατεθούν στην αντίστοιχη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς αποσπώνται για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων… Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης παρακαλούνται να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής τους θέσης ».
   Τέλος να σας ενημερώσουμε ότι στην επόμενη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ θα ζητήσουμε να υπάρξει και δεύτερη φάση αποσπάσεων μαζί με την άμεση εξέταση των ενστάσεων –αιτήσεων επανεξέτασης που έχουν δικαίωμα να καταθέσουν οι εκπαιδευτικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην Πρωτοβάθμια και μετά τις αποσπάσεις παραμένουν 26 κενά ΠΕ05, 806 κενά ΠΕ06, 187 κενά ΠΕ07, 866 κενά ΠΕ08, 427 κενά ΠΕ11, 601 κενά ΠΕ16, 356 κενά ΠΕ19/20 και 794 κενά ΠΕ32. Συνολικά υπάρχουν ακόμη 4063 κενά ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση! Τα  συνολικά λειτουργικά κενά ειδικοτήτων πριν τις αποσπάσεις ήταν 5042 και μετά τις αποσπάσεις είναι 4063!
   Στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση τα λειτουργικά κενά μετά τις αποσπάσεις σε ορισμένες ειδικότητες είναι τα εξής: 230 κενά ΠΕ02, 245 κενά ΠΕ03, 774 κενά ΠΕ04, 114 κενά ΠΕ08, 59 κενά ΠΕ09, 28 κενά ΠΕ10,100 κενά ΠΕ14.04, 41 κενά ΠΕ18.23, 70 κενά ΠΕ15. Τα συνολικά λειτουργικά κενά μετά τις αποσπάσεις είναι 1710!   Είναι συνεπώς απόλυτα ρεαλιστικό το αίτημα ικανοποίησης και άλλων αποσπάσεων σε δεύτερη φάση.    
Αθήνα 30/8/2014



Νεκτάριος Κορδής,
αιρετό τακτ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6977513534,6984517453
ηλ. δ/νση:  nekordis@yahoo.gr)


Βίκυ Αναγνώστη,
αιρετό αναπληρ. μέλος του ΚΥΣΔΕ
(τηλ.: 6979778287,
ηλ.δ/νση:vanagnosti@gmail.com)



εκλεγμένων με το ψηφοδέλτιο  των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων

Μην κάνετε άθελα σας (θέλω να πιστεύω) κε Κορδή κακό σε ανθρώπους που αιτούνται αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (για β φάση). Ο λόγος είναι ότι αν δεν ανοίξουν τα σχολεία τα κενά που δηλώνετε μπορεί να μην αναταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Π.χ. είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι σε κάποιες περιοχές "στέγνωσε" η Δβθμια και από ειδικότητες που δεν αναφέρετε.
Ομοίως άθελα σας κάνετε κακό και σε ανθρώπους που ελπίζουν σε αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:16 »

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1348 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:50:54 πμ »
Μάλιστα!!
Και το ερώτημα παραμένει για την Ευρυτανία την ΜΟΝΗ ΔΔΕ της Ελλάδας που κάνει εξυπνάδες!!!
Προς το παρόν έχουμε μόνο την άποψη-προσωπική γνώμη των αιρετών (τοπικών και του ΚΥΣΔΕ) ότι μας καλύπτει η απόφαση απόσπασης!Και αν επιμείνει ο προιστάμενος και μας κάνει κανένα πειθαρχικό τι γίνεται???
Θα τρελαθώ!!!Ταξιδεύω ή όχι!Να ρωτήσω αύριο υπουργείο αλλά μέχρι να απαντήσουν δεν προλαβαίνω να διακτινιστώ!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1349 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:00:42 μμ »
Μάλιστα!!
Και το ερώτημα παραμένει για την Ευρυτανία την ΜΟΝΗ ΔΔΕ της Ελλάδας που κάνει εξυπνάδες!!!
Προς το παρόν έχουμε μόνο την άποψη-προσωπική γνώμη των αιρετών (τοπικών και του ΚΥΣΔΕ) ότι μας καλύπτει η απόφαση απόσπασης!Και αν επιμείνει ο προιστάμενος και μας κάνει κανένα πειθαρχικό τι γίνεται???
Θα τρελαθώ!!!Ταξιδεύω ή όχι!Να ρωτήσω αύριο υπουργείο αλλά μέχρι να απαντήσουν δεν προλαβαίνω να διακτινιστώ!

Nα σου πω τι θα έκανα εγώ. (εσύ τι θα κάνεις είναι προσωπική απόφαση)

α) Είμαι σε μια περιοχή που δεν έχω Ιντερνετ. αρα δεν μπορώ να δω ιστοσελίδες Δ/νσης.
β) Μου είπαν και διάβασα σε τοπική εφημερίδα ότι βγήκαν αποσπάσεις και πάω σε άλλη περιοχή
γ) Δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο από Δ/νση ή σχολείο της οργανικής μου θέσης να με ενημερώσει αν όντως υπάρχουν ανάγκες στο σχολείο που ήμουν
δ) παρουσιάζομαι στην περιοχή απόσπασης και υπογράφω πράξη ανάληψης αν μπορώ.
ε) Αν δεν μπορώ βάζω τις δύο διευθύνσεις να έρθουν σε επικοινωνία
στ) Αν επιμένει ο Δ/ντης της οργανικής μου ότι πρέπει να πάω εκεί και συμφωνήσει και ο Δ/ντης της απόσπασης ότικαλό είναι να πάω του λέω συγγνώμη δεν ενημερώθηκα προσωπικά θα προσπαθήσω να έρθω το συντομότερο ανθρωπίνως δυνατό, αλλά εγώ παρουσιάστηκα σήμερα κάπου και δεν έκανα κοπάνα. Πως μπορώ να καλυφθώ?

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1350 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:29:32 μμ »
Nα σου πω τι θα έκανα εγώ. (εσύ τι θα κάνεις είναι προσωπική απόφαση)

α) Είμαι σε μια περιοχή που δεν έχω Ιντερνετ. αρα δεν μπορώ να δω ιστοσελίδες Δ/νσης.
β) Μου είπαν και διάβασα σε τοπική εφημερίδα ότι βγήκαν αποσπάσεις και πάω σε άλλη περιοχή
γ) Δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο από Δ/νση ή σχολείο της οργανικής μου θέσης να με ενημερώσει αν όντως υπάρχουν ανάγκες στο σχολείο που ήμουν
δ) παρουσιάζομαι στην περιοχή απόσπασης και υπογράφω πράξη ανάληψης αν μπορώ.
ε) Αν δεν μπορώ βάζω τις δύο διευθύνσεις να έρθουν σε επικοινωνία
στ) Αν επιμένει ο Δ/ντης της οργανικής μου ότι πρέπει να πάω εκεί και συμφωνήσει και ο Δ/ντης της απόσπασης ότικαλό είναι να πάω του λέω συγγνώμη δεν ενημερώθηκα προσωπικά θα προσπαθήσω να έρθω το συντομότερο ανθρωπίνως δυνατό, αλλά εγώ παρουσιάστηκα σήμερα κάπου και δεν έκανα κοπάνα. Πως μπορώ να καλυφθώ?

Ωραία όλα αυτά!Τα σκέφτηκα και εγώ! αλλά αυτά είναι στην περίπτωση που ο προιστάμενος είναι καλοπροαίρετος που προφανώς δεν είναι αφού επιμένει σε αυτό το έγγραφο!Και επειδή σε μία πρώτη επικοινωνία που είχα με γνωστούς οι περισσότεροι δεν θα πάνε υπάρχει περίπτωση να τα πάρει στο κρανίο χειρότερα ο διευθυντής κια να μας τρέχει!!!Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!Αναρρωτική από γιατρό παίζει για καμια μέρα μέχρι να ξεδιαλύνει η υπόθεση?Ήθελα να ξερα ο Προιστάμενος δεν απειθαρχεί αφού η απόφαση του υπουργού λέει απλά να μας κοινοποιήσει την απόφαση και δεν λέει ότι έχει δικαίωμα να μας δεσμεύσει!!!!!! >:(

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1351 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:33:57 μμ »
Ωραία όλα αυτά!Τα σκέφτηκα και εγώ! αλλά αυτά είναι στην περίπτωση που ο προιστάμενος είναι καλοπροαίρετος που προφανώς δεν είναι αφού επιμένει σε αυτό το έγγραφο!Και επειδή σε μία πρώτη επικοινωνία που είχα με γνωστούς οι περισσότεροι δεν θα πάνε υπάρχει περίπτωση να τα πάρει στο κρανίο χειρότερα ο διευθυντής κια να μας τρέχει!!!Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!Αναρρωτική από γιατρό παίζει για καμια μέρα μέχρι να ξεδιαλύνει η υπόθεση?Ήθελα να ξερα ο Προιστάμενος δεν απειθαρχεί αφού η απόφαση του υπουργού λέει απλά να μας κοινοποιήσει την απόφαση και δεν λέει ότι έχει δικαίωμα να μας δεσμεύσει!!!!!! >:(

Την αναρρωτική εγώ θα την κράταγα για την ημέρα που θα χρειαστώ στο σχολείο.
3ήμερη από Νοσοκομείο και κόλλησε την του στη μούρη να τρέχει και να μην φτάνει να βρει αντικαταστάτη.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1352 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:11:29 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Υπάρχουν αποσπάσεις σε κάποιο φορέα για τετραετία;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1353 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:14:52 μμ »
ένας από τους λόγους που είμαι υπερ της αξιολόγησης είναι οτι κάποια απολιθώματα της εκπαίδευσης θα μας χαιρετήσουν για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος GRETEL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1354 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:18:08 μμ »
Την αναρρωτική εγώ θα την κράταγα για την ημέρα που θα χρειαστώ στο σχολείο.
3ήμερη από Νοσοκομείο και κόλλησε την του στη μούρη να τρέχει και να μην φτάνει να βρει αντικαταστάτη.

Συμφωνώ στο νοσοκομείο (μέση, στομάχι!) και όσες πιο πολλές μέρες σου δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος micra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1355 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:29:48 μμ »
Καλημέρα
Σε περίπτωση που δε βγει τουλάχιστον κάποιο δελτίο τύπου για τις αποσπάσεις σε σμεαε ,αύριο παρουσιαζομαστε στις οργανικές μας ?
Ευχαριστω .

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1356 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:31:03 μμ »
ένας από τους λόγους που είμαι υπερ της αξιολόγησης είναι οτι κάποια απολιθώματα της εκπαίδευσης θα μας χαιρετήσουν για πάντα.

Αυτούς δεν τους πιάνει η αξιολόγηση. Έννοια σου...Δε θα βαθμολογήσει αρνητικά το υπουργείο το μακρύ του χέρι...Εξάλου, απ' όσο θυμάμαι, οι προϊστάμενοι υποχρεωτικά βαθμολογούνται με βαθμό ανώτερο του 5- άρα δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρηθούν ανεπαρκείς.

Αποσυνδεδεμένος Giorgio74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #1357 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:37:25 μμ »
Καλημέρα
Σε περίπτωση που δε βγει τουλάχιστον κάποιο δελτίο τύπου για τις αποσπάσεις σε σμεαε ,αύριο παρουσιαζομαστε στις οργανικές μας ?
Ευχαριστω .
καποιος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160758
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.