*

Αποστολέας Θέμα: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 21636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:04:52 μμ »
να ρωτήσω κ εγώ κάτι... για τον πίνακα δε μετράνε μόνο τα σεμινάρια ειδικής αγωγής που πραγματοποιήθηκαν μέχρι τον ιούνιο του 2010??


αυτό που στέλνει σήμερα η ΕΕΦ τι είναι πάλι??



ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 500 ΩΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, στα πλαίσια επιμόρφωσης των μελών της και μη συνεχίζει και αυτή τη χρονιά την επιτυχημένη πορεία της στον τομέα της Εξειδίκευσης στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.
Γνωρίζοντας ότι η Ειδική Αγωγή είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και σημαντικό τμήμα της Σύγχρονης Εκπαίδευσης έχουμε στόχο με την υλοποίηση του σεμιναρίου οι επιμορφούμενοι εκπαιδευτικοί να αποκτήσουν την ευαισθησία και να ενημερωθούν για τη φύση των προβλημάτων των ατόμων με ιδιαίτερες ανάγκες και να αποκτήσουν τη γνώση  και τα εφόδια τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.
Σκοπός είναι να μπορέσουν να ανταποκριθούν με επιτυχία στο δύσκολο έργο της
Το σεμινάριο τα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με το ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ –ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΛΕΤΗΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Π.Τ.Δ.Ε
Η διάρκεια του σεμιναρίου είναι 500 ώρες.
Διαδικασία υλοποίησης του προγράμματος:
-   Εισηγήσεις
-   Πρακτική εξάσκηση
-   Συμμετοχή σε ομάδα εργασίας
-   Αξιολόγηση των επιμορφούμενων
Αναλυτικότερα:
- Ημέρες διεξαγωγής των μαθημάτων είναι Σάββατο και Κυριακή 10πμ – 15.μμ
- Τόπος Διεξαγωγής: Αθήνα – Λάρισα – Θεσσαλονίκη
- Στο τέλος του σεμιναρίου οι επιμορφούμενοι θα αξιολογηθούν
- Οι επιτυχόντες θα λάβουν ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ από το Πανεπιστήμιο, δίνοντας τη δυνατότητα να απασχοληθούν στα Σ.Μ.Ε.Α(Σχολικές μονάδες στήριξης για άτομα με ειδικές ανάγκες) σε ΚΕΚ ,ΟΑΕΔ , Διαπολιτισμικά Σχολεία ,Ειδικοί σύμβουλοι σε δημόσιους φορείς και διεκδίκηση στον πίνακα εκπαιδευτών ΙΔΕΚΕ καθώς και σε σχολεία δεύτερης ευκαιρίας βάσει του νόμου δια βίου μάθησης και μοριοδότηση της αιτήσεως επιμόρφωσης .
Οι εισηγήσεις θα πραγματοποιηθούν από Πανεπιστημιακούς καθηγητές οι οποίοι είναι εξειδικευμένοι σε θέματα Ειδικής    Αγωγής.
Έναρξη: 25 Σεπτεμβρίου 2011 και ώρα 12μμ. Στο Βιβλιοκαφέ ΕΝΑΣΤΡΟΝ (Σόλωνος 101)
Για εγγραφή προκαταβολή 300€ και εξόφληση σε 4 δόσεις, με την ολοκλήρωση του προγράμματος
Συνολικό κόστος 1200€ ,εξόφληση σε 4 δόσεις προκαταβολή σε 300 € ,με την εγγραφή δώρο βιβλία αξίας 100 ευρώ. Όποιος εξοφλήσει έως  Οκτωβρίου συνολικό κόστος 800€  (400 € έκπτωση)
Παρακαλούμε αποστείλετε το καταθετήριο της τράπεζας στην ΕΕΦ στο 210 3610690 υπόψιν κας Θεοδωροπούλου
Για περισσότερες πληροφορίες στη γραμματεία της ΕΕΦ κα Θεοδωροπούλου Σούλα(πρωινές ώρες 10.00-14.00)
Τηλ. 2103635701- fax: 210 3610690
Website: www.eef.gr       e-mail: eef@otenet.gr


Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Ε.Φ.




* Ο αριθμός των επιμορφούμενων θα είναι περιορισμένος και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:28:44 μμ »
Aυτό που έκανε πάντα κάνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, εμπόριο της ελπίδας των ανέργων.

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 11:00:01 μμ »
ειμαι φιλολογος,χωρις ειδικη αγωγη,αλλα σε οτι χρειαστει ειμαι εδω,μπραβο πολυ καλη κινηση.

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:12:27 πμ »
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΠΕΡΙΣΥ ΜΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟς ΠΗΡΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΑ ΚΕΔΔΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ.ΕΚΑΝΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕΝΗ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΕΙ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑ ΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΠΕΡΣΙΝΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑΝ ΩΡΑΡΙΟ.ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ.ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΛΕΤΕ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:30:11 πμ »
ξερω κι εγώ φέτος σχολεία που καλύφθηκαν από μόνιμους ΧΩΡΙΣ προσόντα...
Στη διάθεσή σας
Τι κάνουμε;;;
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:11:17 μμ »
Καλησπέρα και από μένα... Έχει τύχει να ακούσω αρκετά σκηνικά από δευτεροβάθμιες που τοποθέτησαν στην ειδική αγωγή συναδέλφους της γενικής χωρίς τα τυπικά προσόντα. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε για αρχή είναι καταγγελίες στις δευτεροβάθμιες που ανήκουμε ο καθένας. Εδώ που είμαι ήδη έχει γίνει μία με  επιτυχία και αύριο θα γίνει δεύτερη... Γενικά πρέπει να οργανωθούμε...

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:43:54 μμ »
Καλησπέρα
όσοι κάνατε καταγγελία/ένσταση μπορείτε να μας στείλετε το κείμενο που συντάξατε ή κάποια φόρμα;η καταγγελία πηγαίνει στο υπουργείο από εμάς και όχι στη δευτεροβάθμια;ενδιαφέρομαι να μπω στη διαδικασία γι'αυτο ρωτάω..όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 01:45:51 πμ »
Καλό είναι όσοι της ειδικής βρίσκονται σε σχολείο να προασπίζονται τα συμφέροντα του κλάδου είτε είναι μόνιμοι είτε αναπληρωτές.

Προσωπικά εγώ πριν λίγες μέρες σταμάτησα μια κατάσταση που πήγε να γίνει με μόνιμο που περίσσευε στο σχολείο και είπαν να μπει στο Τ.Ε.. Συνεχίζω να ζητάω το κενό για αναπληρωτή ή μόνιμο με προσόντα ειδικής. Μου λένε ότι μπορεί να μην έρθει κανένας και είναι κρίμα τα παιδάκια να μην έχουν έστω και αυτή την υποστήριξη. Τους απαντώ ότι "ας μην έρθει κανένας, τα παιδιά δεν είναι στον δρόμο είναι στο τμήμα τους, εκπτώσεις στον κλάδο μου δεν κάνω". Ελπίζω στην Β φάση να έρθει κάποιος.

Δεν λέω τίποτα άλλο, προσωπικά κρατάω άμυνα στον χώρο μου και αυτό πρέπει να το κάνετε όλοι σας. Αν το κάνουν όλοι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Για την ιστορία είμαι μόνιμος.

Αποσυνδεδεμένος Bill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:01:11 μμ »
Καλό είναι όσοι της ειδικής βρίσκονται σε σχολείο να προασπίζονται τα συμφέροντα του κλάδου είτε είναι μόνιμοι είτε αναπληρωτές.

Προσωπικά εγώ πριν λίγες μέρες σταμάτησα μια κατάσταση που πήγε να γίνει με μόνιμο που περίσσευε στο σχολείο και είπαν να μπει στο Τ.Ε.. Συνεχίζω να ζητάω το κενό για αναπληρωτή ή μόνιμο με προσόντα ειδικής. Μου λένε ότι μπορεί να μην έρθει κανένας και είναι κρίμα τα παιδάκια να μην έχουν έστω και αυτή την υποστήριξη. Τους απαντώ ότι "ας μην έρθει κανένας, τα παιδιά δεν είναι στον δρόμο είναι στο τμήμα τους, εκπτώσεις στον κλάδο μου δεν κάνω". Ελπίζω στην Β φάση να έρθει κάποιος.

Δεν λέω τίποτα άλλο, προσωπικά κρατάω άμυνα στον χώρο μου και αυτό πρέπει να το κάνετε όλοι σας. Αν το κάνουν όλοι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Για την ιστορία είμαι μόνιμος.

Χαιρετω την κινηση σου συναδελφε!!!
η κατασταση ειναι: αντε γεια! που λεει και μια φιλη ;)

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:27:11 μμ »
Καλησπέρα
όσοι κάνατε καταγγελία/ένσταση μπορείτε να μας στείλετε το κείμενο που συντάξατε ή κάποια φόρμα;η καταγγελία πηγαίνει στο υπουργείο από εμάς και όχι στη δευτεροβάθμια;ενδιαφέρομαι να μπω στη διαδικασία γι'αυτο ρωτάω..όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη φορμα. Γραφεις πανω πανω αναφορα καταγγελια.Καλο ειναι αν εχεις καποιο φιλο δικηγορο να σε βοηθησει.Ετσι εκανα και γω.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 01:04:49 πμ »
Επιστολή των εκπαιδευτικών αποκαλύπτει σκάνδαλο του υπουργείου Παιδείας.

Διαβάστε την!

«Εν μέσω οικονομικής κρίσης κι ενώ εκατοντάδες οικογένειες εκπαιδευτικών «διαμελίστηκαν», λόγω της περιορισμένης ικανοποίησης των αιτήσεων για απόσπαση, το Υπουργείο έδειξε ότι το φαύλο κράτος στην Ελλάδα έχει πολύ βάθος ακόμη…

Παρά τις εξαγγελίες της Υπουργού Παιδείας κας Διαμαντοπούλου περί αξιοκρατικών αποσπάσεων με μοριοδότηση, βρέθηκε πάλι ο τρόπος να μπουν απ’ το παράθυρο οι «ημέτεροι». Το Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δ/βάθμιας Εκπ/σης (ΚΥΣΔΕ) με μια….σκανδαλώδη απόφαση τοποθέτησε «κατά προτεραιότητα» εκπαιδευτικούς σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης μετά από ένα e-mail-πρόσκληση για αιτήσεις της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής που εστάλη στις 6/9/11 με καταληκτική ημερομηνία την 9/9/11, ΜΟΝΟ στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στους Περιφερειακούς Διευθυντές, ΔΙΧΩΣ να αναρτηθεί στο διαδίκτυο, ούτε καν στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου!

 

Προφανώς, το έγγραφο αυτό που αφορούσε πολλούς εκπαιδευτικούς, πέρασε απαρατήρητο με αποτέλεσμα να αποσπασθούν εκπαιδευτικοί με λιγότερα τυπικά προσόντα στην Ειδική Αγωγή από άλλους που δεν το αντιλήφθηκαν. Η δυσάρεστη συνέπεια της πράξης αυτής είναι τα σχολεία της Ειδικής Αγωγής (και κατ’ επέκταση οι μαθητές που φοιτούν σε αυτά), που θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με περισσότερη ευαισθησία από τη Διοίκηση του Υπουργείου, να γίνονται χώρος κομματικών εξυπηρετήσεων.

Επίσης, υπό αμφισβήτηση τίθεται η νομιμότητα της απόφασης του ΚΥΣΔΕ, καθώς στις αρμοδιότητές του είναι να αποσπά εκπαιδευτικούς στα Περιφερειακά Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΠΥΣΔΕ) κι όχι σε συγκεκριμένα σχολεία ή ειδικές κατηγορίες σχολείων.

Τέλος, το «κατά προτεραιότητα» που επικαλείται η 21/23-9-2011 Πράξη του Κεντρικού Συμβουλίου, σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων του Υπουργείου, αφορά μόνο σε σοβαρά προβλήματα υγείας των ίδιων των εκπαιδευτικών, στην περίπτωση που είναι σύζυγοι στρατιωτικών και λοιπών ενστόλων, στη περίπτωση που είναι αιρετοί σε ΟΤΑ ή είναι σύζυγοι δικαστικών λειτουργών. Στη συγκεκριμένη Πράξη τι άραγε να σημαίνει;

Και ερωτούμε:

-Που είναι κα Υπουργέ η διαφάνεια;

-Που είναι οι ίσες ευκαιρίες;

-Δε θα έπρεπε η τοποθέτηση να γίνει με ανοιχτή διαδικασία ώστε να επιλεγούν οι πιο καταρτισμένοι για τα παιδιά μας;

-Τι λέει για τα παραπάνω ο Πρόεδρος του ΚΥΣΔΕ κ. Ζαφειρακίδης κι ο αιρετός της πλειοψηφίας κ. Σακαλίδης;

 

Αν έχετε την ελάχιστη ευαισθησία θα πρέπει να ακυρώσετε τον Πίνακα και να επαναλάβετε τη διαδικασία με διαφάνεια και ανοιχτή πρόσκληση για αιτήσεις.

Ομάδα Εκπαιδευτικών»

 http://www.prionokordela.gr/rokanidia/ki-allo-skandalo-gia-tin-annoula/

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:15:57 μμ »
Θα ήθελα πολύ να κάνω κάτι ώστε να μη δουλεύουν άσχετοι με την ειδική αγωγή στις δομές ειδικής αγωγής.
Αλλά δεν ξέρω τι!!!!!!!!
Όταν το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι, τι κάνεις;
Πώς δουλευουν στην ειδική αγωγή άτομα, που απλώς είναι σε διάθεση και περισσεύουν, χωρίς να το γνωρίζει ο προϊστάμενος;
Ακόμα και διευθυντές σχολείων μπορεί να μην πληρούν τις προϋποθέσεις για ειδική αγωγή!
Καταλαβαίνετε πώς διοικείται σε αυτή την περίπτωση το σχολείο! Μπάχαλο!!!!!!!
Στις κλειστές κοινωνίες παίζονται πολλά παιχνίδια και μπορούν να σου κάνουν δύσκολη τη ζωή αν αντιδράσεις!

Αν μπορεί με κάποιο τρόπο να σταματήσει το "παιχνίδι" αυτό, θα ήθελα πολύ να βοηθήσω.
Ελπίζω να μη μείνουμε μόνο σε όσα γράφονται εδώ!!!!!


Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:44:05 μμ »
Συνάδελφοι προτού σας αναφέρω κάποιες ενέργειες που έχω κάνει μεμονωμένα σας λέω ότι είμαι μόνιμα διορισμένος εδώ και 6 χρόνια (έχει την σημασία του). Λοιπόν θέλοντας μετά τον διορισμό μου να ασχοληθώ με την ειδική αγωγή έκανα ένα από τα σεμινάρια ειδικής αγωγής. Μετά την λήψη του πιστοποιητικού πηρά απόσπαση σε ένα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Εκεί διαπίστωσα πως  όλο το μόνιμο εκπαιδευτικό  προσωπικό που υπηρετούσε εκεί ήταν αποσπασμένο χωρίς να πληροί καμία από τις προϋποθέσεις του νόμου 3699 και απλά με την γνωστή μέθοδο του ρουσφετιού περίμεναν να περάσουν τα τρία χρόνια  που απαιτεί ο νομός ώστε να κατοχυρώσουν δικαιώματα. Αυτό φυσικά δεν μπορούσα να το δεχτώ σεβόμενος τον ελάχιστο κόπο που έκανα για να πάρω το σεμινάριο και τα τεράστια έξοδα. Πολύ δε τον κόπο πτυχιούχων με μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Αφού πέρασε η πρώτη χρονιά αποφάσισα φέτος  με μια απλή αίτηση στο ΠΥΣΔΕ να απαιτήσω εφαρμογή του νόμου ειδάλλως η προσφυγή μου στο Υπουργείο ήταν δεδομένη. Το αποτέλεσμα απλά εντυπωσιακό.  Στο σχολείο είμαστε μόνο 2 μόνιμοι εκπαιδευτικοί (αντί των 8 πέρσι)που πληρούμε τα νόμιμα προσόντα και αναμένουμε πάρα πολλούς αναπληρωτές. 
Συνάδελφοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί μας παίρνουν τις θέσεις. Η δύναμη είναι στα χέρια μας. Θέλετε να προσπαθήσουμε για να γίνει μια πανελλήνια κίνηση ;  Θέλετε να υπάρχουν αρκετές  θέσεις κάθε χρόνο ανοικτές για εργασία;
Περιμένω την ανταπόκριση και τις προτάσεις σας.

Σε  συνέχεια του μηνύματος μου και μετά από προσεκτική ανάλυση των μηνυμάτων σας κατέγραψα πως:
1.   αυτό που βίωσα εγώ είναι μια πραγματικότητα σε όλη την Ελλάδα
2.   βλέπω πως μεμονωμένα υπάρχουν κινήσεις από τον καθένα και υπάρχει ενημέρωση (και εγώ επικοινώνησα με την Δ/νση Ειδικής αγωγής και είναι αλήθεια πως υπάρχουν πιστώσεις κτλ)
3.   σε κάποιον φίλο που μου έστειλε e-mail συμφωνώ απόλυτα μαζί του ότι σε πολλά από τα σεμινάρια που γίνονται ανά την Ελλάδα δεν τηρούνται καθόλου οι ελάχιστες προϋποθέσεις που θα εγγυούνται ότι τα μαθήματα γίνονται κανονικά, υπάρχουν οι προβλεπόμενες παρουσίες , γίνεται η πρακτική εξάσκηση κτλ. Είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτές τις πρακτικές νομίζω πως όλοι τις καταδικάζουμε και αν γίνει μια οργανωμένη κίνηση θα είναι σημείο αναφοράς και αυτό.
4.   η μη χορήγηση πληροφοριών από τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ και διευθυντών είναι γεγονός  που μπορεί να λυθεί πολύ εύκολα
Τελειώνοντας θέλω να θέσω έναν προβληματισμό προς τα μέλη. Έχω αναθέσει σε μια νέα δικηγόρο με σπουδές και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και συμμετοχή στο προεδρείο της  Πανευρωπαϊκής Φοιτητική οργάνωσης «ΑΕΖΕ» καθώς και  γνώση ευρωπαϊκών προγραμμάτων την δημιουργία ενός συλλόγου. Μου πρότεινε να εξετάσουμε την δημιουργία ΜΚΟ που είναι πιο εύκολη και με μικρότερο κόστος η σύσταση της. Έχει κανείς γνώση σχετικά;

Συνάδελφοι ωραία τα λέμε , συμφωνούμε σε όλα αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Όποιος ενδιαφέρεται και έχει και καμία ιδέα ας μου στείλει ένα e-mail στο sxpgr@yahoo.gr με τα στοιχειά του και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας για να τον πάρω τηλέφωνο και να μιλήσουμε.
Δεν πρέπει να χάνουμε άλλο χρόνο.

Τι γινεται με τους ΠΕ11 που δεν εχουν ειδικοτητα στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ...  (Αναγνώστηκε 11 φορές)

kasta1 και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.





kasta1
Προχωρημένο μέλος

Μηνύματα: 131










Τι γινεται με τους ΠΕ11 που δεν εχουν ειδικοτητα στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ...

...και εχουν πιασει τα ειδικα σχολεια για να εξασφαλισουν την προυπηρεσια προκειμενου να παρουν μεταθεση στα αστικα κεντρα Αθηνα Θεσσαλονικη η στην πολη τους; ετσι παιρνουν τις θεσεις αυτων της ειδικης αγωγης και οι μεταθεσεις δυσχεραινουν παρολο που οι τελευταιοι εχουν παρει ενα σωρο πτυχια! δεν ειναι αδικο; Υπαρχει καποιος συλλογος να οργανωθουμε ολοι της ειδικης αγωγης;;;...γιατι βλέπουνε στα σχολεια μας τετοιους εκπαιδευτικους και δεν μπορουμε μεμονομενα να κανουμε αναφορες και καταγγελιες για λογους που αλλοι τους αποκαλουν ηθικους!
ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΔΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΔΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ sterinakini78@gmail.com να επικοινωνησουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολύ σημαντικό για όλους τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:55:31 μμ »
Σύλλογοι έχουν δημιουργηθεί κατά καιρούς!!! Εγώ ξέρω δύο για τη δευτεροβάθμια:
1. ΕΝΕΛΕΑ --> ενεργός νομίζω (μας είχε έρθει ένα χαρτί πέρσι στο σχολείο)
2. ΠΕΕΛΜΕ --> ανενεργός

Δεν είμαι μέλος σε κάνέναν από τους δύο, απλώς γνωρίζω την ύπαρξη τους!
Μπορούμε όμως να δημιουργήσουμε έναν! Αρκεί να συντονιστούμε και να θέσουμε κοινούς στόχους!!!!

lianami@yahoo.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2011, 11:02:28 μμ από MALIANA »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160422
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 773

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.