*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία  (Αναγνώστηκε 6699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 14, 2022, 10:20:59 μμ »
Γνωμάτευση προφανώς κ πρέπει να υπάρχει και να είναι σε ισχύ. Το θέμα είναι αν η συγκεκριμένη ασθένεια θεωρείται ειδική κατηγορία όπως πχ η σκλήρυνση κατά πλάκας που αναφέρεται στο πδ50 του 1996 ανεξαρτήτως ποσοστού. Γιατί αν δεν αναφέρεται ονομαστικά η ασθένεια πρέπει να έχεις πάνω 75% αναπηρία. Ας πούμε με 67% αναπηρία και σοβαρή ασθένεια που πρέπει να έχεις πρόσβαση σε γιατρούς , θεωρείται ότι δε χρειάζεται καμιά πρόνοια...
Δεν είναι ανεξαρτήτως ποσοστού. Αν πας  στην πρώτη σελίδα, θα δεις ότι υπάρχουν συγκεκριμένα στάδια σε κάποιες ασθένειες που σε κατατάσσουν σε ειδική κατηγορια (πχ χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής, καρκίνος σε μεταστατικό στάδιο κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2022, 10:27:46 μμ από demogorgon »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 14, 2022, 10:38:58 μμ »
Ναι σε κάποιες ασθένειες κάνει διαχωρισμό σχετικά με τη βαρύτητα σε άλλες όχι, δεκτό.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν ισχύει τελικά το παρακάτω:
Τέλος η νόσος Hodgkin, No Hodgkin και Willebrand: «Με την Αριθμ. 19 Απόφαση της 217ης/18.9.08 Ολομέλειας του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.Σ.Υ.) της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και την αριθμ. 1/4,5-2-2009 Πράξη του ΚΥΣΠΕ θεωρείται ότι εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 13 «ειδικές κατηγορίες μετάθεσης» του Π.Δ. 50/1996».
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2022, 10:42:09 μμ από charchan »

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 14, 2022, 10:40:33 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 14, 2022, 11:27:07 μμ »
Ναι σε κάποιες ασθένειες κάνει διαχωρισμό σχετικά με τη βαρύτητα σε άλλες όχι, δεκτό.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν ισχύει τελικά το παρακάτω:
Τέλος η νόσος Hodgkin, No Hodgkin και Willebrand: «Με την Αριθμ. 19 Απόφαση της 217ης/18.9.08 Ολομέλειας του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.Σ.Υ.) της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και την αριθμ. 1/4,5-2-2009 Πράξη του ΚΥΣΠΕ θεωρείται ότι εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 13 «ειδικές κατηγορίες μετάθεσης» του Π.Δ. 50/1996».



Ωραία . Άρα να τους δείξουμε αυτή την απόφαση στην διεύθυνση μας , φυσικά μαζί με αίτηση και αριθμό πρωτοκόλλου , γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να λάβουμε απάντηση. Έτσι θα αναγκαστούν να το ψάξουν, και βάση νόμου , να μας απαντήσουν μέσα σε 40 μέρες .
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:34:56 πμ »


Ωραία . Άρα να τους δείξουμε αυτή την απόφαση στην διεύθυνση μας , φυσικά μαζί με αίτηση και αριθμό πρωτοκόλλου , γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να λάβουμε απάντηση. Έτσι θα αναγκαστούν να το ψάξουν, και βάση νόμου , να μας απαντήσουν μέσα σε 40 μέρες .

Δηλαδή αιτηθηκατε απόσπαση ως ειδική κατηγορία και σας απάντησαν εγγράφως όχι; Γιατί αν δεν κάνω λάθος η περσινή εγκύκλιος έλεγε ότι τα αιτήματα αυτά αποστέλλονται στο υπουργείο. Αν έχετε αρνητική απάντηση τι αναφέρει; Επειδή είναι πολύ προσωπικό θέμα, αν θέλετε απαντάτε...

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:44:25 πμ »
Όχι απόσπαση δεν αιτήθηκα γιατί από την αρχή που ρώτησα , μου είπαν ότι δεν είμαι ειδική κατηγορία . ;;;;;
Η σκέψη μου βέβαια είναι για μετάθεση και όχι για απόσπαση , γιαυτο έκανα υπομονή να κάτσω ένα χρόνο . Τώρα τον Νοέμβριο θα μας δωθεί η ευκαιρία να κάνουμε αίτηση για μετάθεση …. Νόμιμα χωρίς να χρωστάμε οργανική αφού τα αποτελέσματα θα βγουν κοντά στο Πάσχα. Το θέμα μου είναι όντως να χαρακτηριστώ ειδική κατηγορία για νς πάρω σίγουρα μετάθεση .
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:46:48 πμ »
Μου είπαν ότι δεν είμαι γιατί δεν έχω 75%. Λέω αν είχα τόσο , δεν θα εργαζόμουν . Θα ήμουν στο νοσοκομείο . Μετά μου είπαν ότι θα χρωστούσα την οργανική , όποτε το άφησα . Στη μετάθεση όμως τώρα είναι αλλιώς. Τώρα καίγομαι για να δουν όντως ότι ανήκω σε ειδική κατηγορία .
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 15, 2022, 09:47:31 πμ »
Όχι απόσπαση δεν αιτήθηκα γιατί από την αρχή που ρώτησα , μου είπαν ότι δεν είμαι ειδική κατηγορία . ;;;;;
Η σκέψη μου βέβαια είναι για μετάθεση και όχι για απόσπαση , γιαυτο έκανα υπομονή να κάτσω ένα χρόνο . Τώρα τον Νοέμβριο θα μας δωθεί η ευκαιρία να κάνουμε αίτηση για μετάθεση …. Νόμιμα χωρίς να χρωστάμε οργανική αφού τα αποτελέσματα θα βγουν κοντά στο Πάσχα. Το θέμα μου είναι όντως να χαρακτηριστώ ειδική κατηγορία για νς πάρω σίγουρα μετάθεση .

Κατάλαβα... Καλή συνέχεια σας εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 27, 2022, 05:15:18 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, πόσο εύκολο/πιθανό είναι, ανήκοντας σε ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ, να μετατεθω/αποσπαστω σε διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ως διοικητικός υπάλληλος.
Υπάρχουν κριτήρια ή απαιτήσεις (π.χ. να έχεις εκπαιδευτική προϋπηρεσία x έτη);
Επίσης, γίνονται κάθε χρόνο αιτήσεις για αυτά τα πόστα;

Σας ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 27, 2022, 09:25:34 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, πόσο εύκολο/πιθανό είναι, ανήκοντας σε ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ, να μετατεθω/αποσπαστω σε διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ως διοικητικός υπάλληλος.
Υπάρχουν κριτήρια ή απαιτήσεις (π.χ. να έχεις εκπαιδευτική προϋπηρεσία x έτη);
Επίσης, γίνονται κάθε χρόνο αιτήσεις για αυτά τα πόστα;

Σας ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
για τις αποσπάσεις σε φορείς δεν είναι τώρα η περίοδος. το σίγουρο κριτήριο είναι.... το βύσμα :P, ακόμα κι αν είσαι ΑμεΑ...
θα περιμένεις την εγκύκλιο το φθινόπωρο, εντωμεταξύ ψάχνε τριγύρω.... 8), προεκλογική χρονιά έρχεται...
σε κάθε περίπτωση, το ΚΕΠΑ σου να το δώσεις σε όποιο βύσμα σε βοηθήσει, θα μετρήσει θετικά...
πολλές ευχές & προς το παρόν καλές βουτιές
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 27, 2022, 11:07:52 μμ »
για τις αποσπάσεις σε φορείς δεν είναι τώρα η περίοδος. το σίγουρο κριτήριο είναι.... το βύσμα :P, ακόμα κι αν είσαι ΑμεΑ...
θα περιμένεις την εγκύκλιο το φθινόπωρο, εντωμεταξύ ψάχνε τριγύρω.... 8), προεκλογική χρονιά έρχεται...
σε κάθε περίπτωση, το ΚΕΠΑ σου να το δώσεις σε όποιο βύσμα σε βοηθήσει, θα μετρήσει θετικά...
πολλές ευχές & προς το παρόν καλές βουτιές
Είστε σίγουρος πως δεν γίνεται αξιοκρατικά; Δεν υπάρχει κάποια κατάταξη βάση μορίων;
Επίσης, οι νεοδιοριστοι μπορούν να πάνε εκεί;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Τοποθέτηση- ειδική κατηγορία
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 12, 2024, 11:02:01 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος που με ένταξη στις ειδικές κατηγορίες λόγω νόσο του Crohn να πήρε μετάθεση; Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.