*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:11:52 μμ »
-
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:15:44 μμ από stellousi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:21:34 μμ »
Έχω δει αγγελία που γράφει κατά λέξη: καθηγητής αγγλικής φιλολογίας απόφοιτος ΕΚΠΑ παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα. Τιμές 6 ευρώ με πληρωμένα τα εξέταστρα εξετάσεων και τα βιβλία.

Δε θέλω να σχολιάσω την τιμή αλλά αυτό με τα εξέταστρα και τα δωρεάν βιβλία δεν είναι too much;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:07:23 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:29:07 μμ »
Έχω δει αγγελία που γράφει κατά λέξη: καθηγητής αγγλικής φιλολογίας απόφοιτος ΕΚΠΑ παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα. Τιμές 6 ευρώ με πληρωμένα τα εξέταστρα εξετάσεων και τα βιβλία.

Δε θέλω να σχολιάσω την τιμή αλλά αυτά με τα εξέταστρα δεν είναι too much;

Oρίστε;;;; :o
Kαι αγγλικής κιόλας με πτυχίο ούτε καν  prof. ή  φοιτητής!!!! ΤΡΑΤΖΙΚ.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:00:52 μμ »
Παντως αυτο που ισχυριζονται καποιοι οτι οι επαρκειουχοι ριχνουν τις τιμες εγω δεν βλεπω να ισχυει. Ειναι πολυ δυσκολο για ενα νεο αποφοιτο, αν δεν εχει κυκλο, να ξεκινησει αν δυστυχως δεν ριξει την τιμη. Θεωρωντας οτι κανοντας μια αρχη θα την ανεβασει αργοτερα. :-(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 06:31:30 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:15:07 μμ »
Είναι δύσκολο να ανεβάσεις τις τιμές. Εδώ πριν από 4 χρόνια, έκανες στο β2 αύξηση 1 ευρώ και υπήρχαν γονείς που τους κακοφαινόταν. Πόσο ν'ανέβεις από τα 6 και 7 ευρώ;   
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 06:06:38 μμ »
εγω παλι καθε χρονο κανω 0,5 ευρω αυξηση. το 1 ευρω φαινεται πολυ

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #566 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 06:17:15 μμ »
εγώ πάλι άρχισα τις μειώσεις...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #567 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 06:30:55 μμ »
 :-\ :-\ :-\
Δεν ξερω, ολο αναστεναζω τις τελευταιες μερες, μην πω βδομαδες, καθε περσι και καλυτερα. Και που θα φτασουμε λεω, ποσο μπορεις να κατεβεις πια;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #568 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 07:56:02 μμ »
Παντως αυτο που ισχυριζονται καποιοι οτι οι επαρκειουχοι ριχνουν τις τιμες εγω δεν βλεπω να ισχυει. Ειναι πολυ δυσκολο για ενα νεο αποφοιτο, αν δεν εχει κυκλο, να ξεκινησει αν δυστυχως δεν ριξει την τιμη. Θεωρωντας οτι κανοντας μια αρχη θα την ανεβασει αργοτερα. :-(
Έτσι ακριβώς είναι. Γνωρίζω δύο καθηγήτριες επαρκειούχους (παλιές συναδέλφους) που κάνουν ιδιαίτερα ακόμα και τώρα με 20-30 ευρώ την ώρα και δεν έχουν πέσει ποτέ κάτω από 15€/ώρα.

Γνωρίζω και καθηγήτρια με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας που δέχεται να δουλέψει με 10€ την ώρα.

Ποιος χαλάει την πιάτσα; Ιδού η απορία.

* Να σημειώσω για την καθηγήτρια με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας ότι είναι απόφοιτος 2004 οπότε δεν τη λες και νέα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 07:58:18 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #569 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:34:23 μμ »
Παντως αυτο που ισχυριζονται καποιοι οτι οι επαρκειουχοι ριχνουν τις τιμες εγω δεν βλεπω να ισχυει. Ειναι πολυ δυσκολο για ενα νεο αποφοιτο, αν δεν εχει κυκλο, να ξεκινησει αν δυστυχως δεν ριξει την τιμη. Θεωρωντας οτι κανοντας μια αρχη θα την ανεβασει αργοτερα. :-(
Έτσι ακριβώς είναι. Γνωρίζω δύο καθηγήτριες επαρκειούχους (παλιές συναδέλφους) που κάνουν ιδιαίτερα ακόμα και τώρα με 20-30 ευρώ την ώρα και δεν έχουν πέσει ποτέ κάτω από 15€/ώρα.

Γνωρίζω και καθηγήτρια με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας που δέχεται να δουλέψει με 10€ την ώρα.

Ποιος χαλάει την πιάτσα; Ιδού η απορία.

* Να σημειώσω για την καθηγήτρια με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας ότι είναι απόφοιτος 2004 οπότε δεν τη λες και νέα...

Δεν έχετε και άδικο είναι στο άτομο τελικά. Και φυσικά αναλογα την περιοχή. Οπως κ να χει πιστεύω οτι αν παλιά δε πέφταμε κάτω απο 15 τώρα τουλάχιστον όχι κάτω από 12. Δηλαδή και το 10 ακόμα είναι λίγο δεδομένου ότι κανει κανεις 60λεπτο με σωστή δουλειά (έξτρα υλικό, φωτοτυπίες, οργάνωση κλπ). Επειτα είναι κ πως κοστολογεί ο καθένας την αξία του, ανάλογα με εμπειρία πτυχία και προσόντα. Αλλά οκ όχι και μονοψήφιο αριθμό. Οτι και να ναι το ιδιαίτερο δεν παύει να είναι είδος πολυτελείας. Αν δε τα χεις, δε το κάνεις το παιδί σου ιδιαίτερο.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #570 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:33:19 μμ »
Οτι και να ναι το ιδιαίτερο δεν παύει να είναι είδος πολυτελείας. Αν δε τα χεις, δε το κάνεις το παιδί σου ιδιαίτερο.
Έτσι θα έπρεπε να είναι. Όμως πλέον ακούς για γονείς που επιλέγουν να κάνουν ιδιαίτερα γιατί είναι πιο φτηνά από το φροντιστήριο...  ???

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #571 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:26:49 πμ »
Πριν λιγο σε τοπικη on-line εφημεριδα ειδα την εξης ανακοινωση:
"Καθηγητρια παραδιδει φιλολογικα μαθηματα σε παιδια γυμνασιου λυκειου 5 ευρω "
ακριβως απο κατω :
"καθηγητρια αναλαμβανει το διαβασμα παιδιων δημοτικου και φυλαξη παιδιων νηπιαγωγειου 5 Ευρω"
και τελος:
"καθηγητρια παραδιδει μαθηματα αγγλικων ολων των επιπεδων 5ευρω"
που ειναι το παραξενο θα ρωτησετε (εκτος την απαραδεκτη τιμη)....ολες ειχαν το ιδιο ονομα και τηλεφωνο επικοινωνιας!!!! ???

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #572 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:31:54 μμ »
Πριν λιγο σε τοπικη on-line εφημεριδα ειδα την εξης ανακοινωση:
"Καθηγητρια παραδιδει φιλολογικα μαθηματα σε παιδια γυμνασιου λυκειου 5 ευρω "
ακριβως απο κατω :
"καθηγητρια αναλαμβανει το διαβασμα παιδιων δημοτικου και φυλαξη παιδιων νηπιαγωγειου 5 Ευρω"
και τελος:
"καθηγητρια παραδιδει μαθηματα αγγλικων ολων των επιπεδων 5ευρω"
που ειναι το παραξενο θα ρωτησετε (εκτος την απαραδεκτη τιμη)....ολες ειχαν το ιδιο ονομα και τηλεφωνο επικοινωνιας!!!! ???

Αυτά όσο μπορούμε καλό θα είναι να τα εξηγούμε στους ανίδεους γονείς. Πρεπει να καταλάβουν οτι εχουν κάθε δικαίωμα να ρωτάνε τον καθηγητή/ την καθηγήτρια τι πτυχία έχει, εμπειρία και ακόμα κ να τα δείχνει, μιας που στην Ελλάδα αρκεί να δηλώσεις κάτι και αυτομάτως είσαι. Αρκετά με τον καθένα που απλώς δεν βρισκει δουλειά και με ενα proficiency καταφεύγει στην διδασκαλία. Γίνονται κ προσπάθειες να δώσουν επάρκεια και σε άλλα C2 πτυχια. Τέλος, για να μη μακρηγορώ έχω να πω ότι γνωρίζω άτομο που είναι της Γαλλικής και μιας και δεν βρίσκει πολλα ιδιαίτερα στα γαλλικά, κανει και αγγλικά σε μαθητές. Θα μου πειτε που το περίεργο; Το ατομο αυτό στα αγγλικά είναι κάτοχος Β2 πιστοποιητικού[/b] (αμφιβάλλω και αν είναι το FCE που τότε μόνο αυτό δίναμε και μόνο αυτό είχε κύρος) και αναλαμβάνει και προετοιμάζει μαθητές μέχρι και για Β2 exams. Οτι και να σχολιάσουμε είναι λίγο. Ποιος φταίει εδώ;;;  :-\
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #573 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:10:40 μμ »
Από την άλλη, αν η αγορά γεμίσει ανίδεους που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ίσως οι γονείς καταλάβουν ότι η εύρεση σωστού εκπαιδευτικού προϋποθέτει ψάξιμο και δεν μπορείς να κρίνεις μόνο από τον τίτλο που έδωσε κάποιος στον εαυτό του.

Να σημειώσω εδώ ότι προσωπικά δεν είμαι κατά των επαρκειούχων. Δουλεύω στο χώρο 20 χρόνια και έχω δει αρκετούς κακούς καθηγητές, πολλοί από τους οποίους είναι απόφοιτοι ξένων φιλολογιών. Επίσης κάποιοι από τους καλύτερους καθηγητές με τους οποίους έχω συνεργαστεί, ειδικά στα αγγλικά, είναι επαρκειούχοι.

Αληθινή ιστορία: μια φίλη μου καθηγήτρια αγγλικών βρήκε κάποτε ιδιαίτερο πηγαίνοντας σε λάθος σπίτι. Πήγαινε για πρώτη φορά σε κάποιο μάθημα, χτύπησε λάθος κουδούνι, της άνοιξαν, τους είπε γεια σας είμαι η τάδε και έχω έρθει για το μάθημα αγγλικών και της απάντησαν "έχετε έρθει σε λάθος σπίτι αλλά κι εμείς ψάχνουμε καθηγήτρια" και την πήραν έτσι. Χωρίς ούτε καν να ξέρουν ποια είναι, όχι να ζητήσουν συστάσεις, να δουν τι πτυχίο / εμπειρία έχει κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160433
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.