*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 475142 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:29:45 μμ »
Αν δεν τοποθετηθώ σε οργανικό κενό και μείνω στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ τότε μπορεί να με τοποθετήσει σε λειτουργικό κενό οπουδήποτε στο νομό ή μόνο στην περιοχή μετάθεσης μου; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:37:29 μμ »
Αν δεν τοποθετηθώ σε οργανικό κενό και μείνω στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ τότε μπορεί να με τοποθετήσει σε λειτουργικό κενό οπουδήποτε στο νομό ή μόνο στην περιοχή μετάθεσης μου; Ευχαριστώ!
Μετά τον Ν.3848 μπορεί θεωρητικά να βρεθείς και οπουδήποτε στην Ελλάδα αν περισσεύεις. Πάντως η διαδικασία που ακολουθείται είναι πρώτα να γίνει προσπάθεια να τοποθετηθείς εντός της περιοχής που ανήκεις, αν δεν υπάρχει κενό εκεί πας οπουδήποτε στο ΠΥΣΔΕ, αν δεν υπάρχει κενό ούτε εκεί πας εντός της ίδιας περιφέρειας και τελός οπουδήποτε στην Ελλάδα. Πρακτκά αυτό που γίνεται είναι να μένεις εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ ή να πηγαίνεις αλλού στην οπεριφέρεια αν το επιθυμείς και πιο σπάνια γίνονται μετακινήσεις παρά τη θέληση σου.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:42:08 μμ »
ειναι σιγουρο οτι εαν παρω οργανικη τον ιουνιο διεκδικω τα λειτουργικα του σεπτεμβριου;το ξαναρωταω γιατι στη διευθυνση δεν ηταν ξεκαθαροι.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:44:03 μμ »
ειναι σιγουρο οτι εαν παρω οργανικη τον ιουνιο διεκδικω τα λειτουργικα του σεπτεμβριου;το ξαναρωταω γιατι στη διευθυνση δεν ηταν ξεκαθαροι.
κακώς δεν ήταν ξεκάθαροι. Εφόσον έχεις οργανική μπορείς να συμμετέχεις στη διαδικασία αποσπάσεων εντός ΠΥΣΔΕ. Βέβαια να ξέρεις πως προηγούνται να τοποθετηθούν σε λειτουργκά κενά όσοι είναι στη διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 23, 2012, 04:15:17 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις.Να μη δηλωσω καποιο οργανικο τωρα δε γινεται ετσι;ωστε να παραμεινω στη διαθεση και να διεκδικησω λειτουργικο με καλυτερες  προοπτικες αφου ειμαι απο τους πρωτους στα μορια

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 23, 2012, 04:38:52 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις.Να μη δηλωσω καποιο οργανικο τωρα δε γινεται ετσι;ωστε να παραμεινω στη διαθεση και να διεκδικησω λειτουργικο με καλυτερες  προοπτικες αφου ειμαι απο τους πρωτους στα μορια
Κοίτα αν τα κενά είναι λιγότερα από όσους είναι στη Διάθεση μη τα δηλώσεις και θα μείνεις στη διάθεση. Αν όμως τα κενά είναι όσα και οι όντες σε διάθεση ή και περισσότερα τότε σίγουρα κάπου θα τοποθετηθείς οπότε καλύτερα να έχεις δηλώσει τη σειρά που τα προτιμάς.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 23, 2012, 04:54:12 μμ »
η εγκυκλιος τοποθετησεων ειναι ξεκαθαρη,οσοι ειναι στη διαθεση υποχρεουνται να δηλωσουν σχολειο,αρα πρεπει να δηλωσω σχολειο.Σκεφτομαι να δηλωσω μονο ενα σχολειο και καποιος απο τους δυο συναδελφους που εχουν περισσοτερα μορια απο μενα να το εχει δηλωσει,θα παραμεινω στη διαθεση.
δε σκεφτομαι κατι αλλο,τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 27, 2012, 09:33:13 μμ »
ειναι σιγουρο οτι εαν παρω οργανικη τον ιουνιο διεκδικω τα λειτουργικα του σεπτεμβριου;το ξαναρωταω γιατι στη διευθυνση δεν ηταν ξεκαθαροι.
κακώς δεν ήταν ξεκάθαροι. Εφόσον έχεις οργανική μπορείς να συμμετέχεις στη διαδικασία αποσπάσεων εντός ΠΥΣΔΕ. Βέβαια να ξέρεις πως προηγούνται να τοποθετηθούν σε λειτουργκά κενά όσοι είναι στη διάθεση.
Όντως προηγούνται όσοι είναι στη διάθεση για τα λειτουργικά κενά ή κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει τα δικά του; Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι φέτος το δικό μας συνεξέτασε αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ και διαθέσεις μαζί.

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 27, 2012, 11:21:59 μμ »
οι "στη διάθεση" προηγούνται των "προς απόσπαση" ωστόσο και στο δικό σου ΠΥΣΔΕ πάλι κάνανε τα δικά τους... τελικά όχι ενστάσεις αλλά μόνο με δικηγόρο και κυνήγι μέχρι τέλους μπας και βάλουνε μυαλό.

αυτή τη λογική ότι οι "κατέχοντες" πρέπει να βολεύονται πρώτοι και οι άλλοι να μείνουν γυρολόγοι και γύφτοι μέχρι κάποτε να πάρουν μία οργανική κάπου και όταν το ΠΥΣΔΕ τους αφήσει ποτέ δεν την κατάλαβα...

δηλαδή χειρότερα και από στρατό... ο νεοδιόριστος (σε παννελαδικό επίπεδο) ή ο νεομετατιθέμενος (σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ) ή ο νεοτοποθετηθέμενος με οργανική (σε επίπεδο σχολικής μονάδας) πρέπει σώνει και καλά να τρέχει από το πρωί μέχρι το βράδυ γιατί κάποιοι δεν θέλουν να χαλάσουν τη βολή τους.

έλεος πια... τι να πρωτομετρήσω
1. μειωμένα (πλασματικά και όχι μόνο) ωράρια?
2. τα μαθήματα που διαλέγουν πρώτοι?
3. τα τμήματα ή τις τάξεις που διαλεγουν πρώτοι?
4. τις εξωδιδακτικές εργασίες που διαλέγουν πρώτοι?
5. το ωρολόγιο πρόγραμμα που το διαμορφώνουν με τις δικές τους κυρίως ανάγκες?
6. Το πότε και που θα πάρουν απόσπαση?
κ.τ.λ, κ.τ.λ., κ.τ.λ.



1. ΄τ==

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 30, 2012, 01:10:56 πμ »
Καλησπέρα!
Έχω την εξής απορία: δύο συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας τοποθετηθήκαμε στο ίδιο σχολείο, όπου όμως δεν υπάρχουν δύο ολόκληρα οργανικά κενά, παρά μόνο 28 ώρες.
Ξέρω ότι ο συνάδελφος που είναι πρώτος στην κατάταξη μορίων δικαιούται να πάρει πλήρες ωράριο στην ειδικότητά του στο σχολείο αυτό, οπότε ο δεύτερος στη σειρά θα πρέπει να συμπληρώσει το ωράριό του με κάποιον τρόπο.
Όμως στην περίπτωσή μας ο δεύτερος στη γενική σειρά έχει εντοπιότητα και συνυπηρέτηση στο δήμο που ανήκει το σχολείο. Αν προσμετρηθούν τα μόρια αυτά, έχει περισσότερα από τον άλλο συνάδελφο για την περιοχή αυτή.
Ποιος δικαιούται τελικά το πλήρες ωράριο?

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 30, 2012, 10:34:59 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να μου λύσετε μία απορία. Εχω πάρει οργανική και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για απόσπαση εντος ΠΥΣΔΕ. Εχω την εξής απορία: δεδομένου ότι παίρνω απόσπαση σε άλλο σχολείο και εν τω μεταξύ έχω μετανιώσει και δεν θέλω να φύγω από την οργανική, μπορώ να παραμείνω στην οργανική μου ή πρέπει να πάω στο σχολείο απόσπασης;

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 30, 2012, 05:24:55 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω την εξής απορία: δύο συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας τοποθετηθήκαμε στο ίδιο σχολείο, όπου όμως δεν υπάρχουν δύο ολόκληρα οργανικά κενά, παρά μόνο 28 ώρες.
Ξέρω ότι ο συνάδελφος που είναι πρώτος στην κατάταξη μορίων δικαιούται να πάρει πλήρες ωράριο στην ειδικότητά του στο σχολείο αυτό, οπότε ο δεύτερος στη σειρά θα πρέπει να συμπληρώσει το ωράριό του με κάποιον τρόπο.
Όμως στην περίπτωσή μας ο δεύτερος στη γενική σειρά έχει εντοπιότητα και συνυπηρέτηση στο δήμο που ανήκει το σχολείο. Αν προσμετρηθούν τα μόρια αυτά, έχει περισσότερα από τον άλλο συνάδελφο για την περιοχή αυτή.
Ποιος δικαιούται τελικά το πλήρες ωράριο?

κάτι δεν λες καλά ή κάτι παίζεται με τα μόρια στο  ΠΥΣΔΕ. Εφόσον βγάλανε τα μόρια για τις οργανικές έπρεπε να συνυπολογισουν όλα.. και η εντοπιότητα και η συνυπηρετηση... ψάξτο!!!

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:15:04 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να μου λύσετε μία απορία. Εχω πάρει οργανική και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για απόσπαση εντος ΠΥΣΔΕ. Εχω την εξής απορία: δεδομένου ότι παίρνω απόσπαση σε άλλο σχολείο και εν τω μεταξύ έχω μετανιώσει και δεν θέλω να φύγω από την οργανική, μπορώ να παραμείνω στην οργανική μου ή πρέπει να πάω στο σχολείο απόσπασης;
Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ. Γίνεται ανάκληση απόσπασης εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ; Επίσης, φαντάζομαι ότι όσοι διοριστήκαμε το 2010 και μείναμε 2 χρόνια στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, έχουμε δικαίωμα για αίτηση βελτίωσης (όχι μετάθεσης) το Νοέμβρη; (θεωρείται δηλ. ότι υπηρετήσαμε την οργανική μας κανονικά, ακόμα και αν πήραμε απόσπαση σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής;)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:42:17 πμ »
Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ. Γίνεται ανάκληση απόσπασης εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ; Επίσης, φαντάζομαι ότι όσοι διοριστήκαμε το 2010 και μείναμε 2 χρόνια στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, έχουμε δικαίωμα για αίτηση βελτίωσης (όχι μετάθεσης) το Νοέμβρη; (θεωρείται δηλ. ότι υπηρετήσαμε την οργανική μας κανονικά, ακόμα και αν πήραμε απόσπαση σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής;)

Όσοι διοριστήκαμε το 10 έχουμε ξεμπερδέψει ήδη με την υπηρέτηση της "οργανικής", οπότε μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ και εννοείται και αίτηση βελτίωσης.
Για την ανάκληση απόσπασης δεν το γνωρίζω, αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο, αφού αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ κάνεις για συγκεκριμένα σχολεία, οπότε γιατί να το μετανιώσεις;
Συγχαρητήρια πάντως για την απόκτηση οργανικής.  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160605
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 749
Σύνολο: 765

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.