*

Αποστολέας Θέμα: απογοήτευση  (Αναγνώστηκε 13371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:46:28 πμ »
Θεωρώ ότι καριέρα & οικογένεια, δεν συνδυάζονται αρμονικά. Επάγγελμα & οικογένεια, ναί. Και κάτι άλλο: Η οικογένεια στηρίζεται κυρίως από τη γυναίκα. Τα παιδιά αντιλαμβάνονται περισσότερο την έλλειψη της μητέρας, από του πατέρα..
Πολλοί υποστηρίζουν τη θέση σου, ότι η οικογένεια στηρίζεται κυρίως από τη γυναίκα.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει!Διαφωνώ με τέτοιου είδους νοοτροπία,εκτός των άλλων διότι ουκ ολίγες φορές έχει χρησιμοποιηθεί για να δικαιολογήσει κάποια "αδικαιολόγητα"( ;) ) των ανδρών.Τι ποιο υγειές από το να στηρίζουν και οι δύο την οικογένεια;Τώρα όσον αφορά την καριέρα, πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωστή οικογένεια όταν κάποιος εκ των δύο κάνει καριέρα!Ισως φανώ υπερβολική, αλλά θεωρώ, ότι όταν κάποιος ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών του δεν έχει το χρόνο που χρειάζεται για να κάνει καριέρα και να ανέβει πολύ ψηλά επαγγελματικά!Χρειάζεται χρόνος, όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για τον/την σύζυγο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απογοήτευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:28 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:15:50 μμ »
Μια οικογενεια για να ειναι ευτυχισμενη πρεπει ολα τα μελη να κατανοουν τις αναγκες των υπολοιπων. Δεν μπορει ουτε ο αντρας ουτε η γυναικα ουτε τα παιδια να ειναι ευτυχισμενα οταν δεν κατανοουνται οι αναγκες τους. Ολα τα μελη πρεπει να στηριζει το ενα το αλλο για να εξελισσονται και να προοδευουν.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:29:21 μμ »
Μια οικογενεια για να ειναι ευτυχισμενη πρεπει ολα τα μελη να κατανοουν τις αναγκες των υπολοιπων. Δεν μπορει ουτε ο αντρας ουτε η γυναικα ουτε τα παιδια να ειναι ευτυχισμενα οταν δεν κατανοουνται οι αναγκες τους. Ολα τα μελη πρεπει να στηριζει το ενα το αλλο για να εξελισσονται και να προοδευουν.
Συμφωνώ απόλυτα!!!Πρέπει να υπάρχει αφοσίωση αλλά και κατανόηση'Να δίνεται μέσα από τη στήριξη της οικογένειας στον καθένα η δυνατότητα να αναπτύξει το ταλέντο του, να εξελιχθεί στο επάγγελμά του,αποφεύγοντας όμως την παγίδα να τον "πάρει η μπάλα" χωρίς γυρισμό.Αχ!Δύσκολες γενικά, οι σχέσεις των ανθρώπων!Θέλει τόση προσπάθεια να διατηρηθούν ζωντανές!

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 01, 2009, 01:03:03 μμ »
        Συμφωνώ σχεδόν με όλες τις απόψεις που είναι υπέρ της ενεργής γυναίκας σε θέματα σπουδών και εργασίας, έχω όμως μία ενσταση. Ας μην ξεχνάμε όμως και τον παράγοντα που λέγεται ΠΑΙΔΙ. Βεβαίως και τα παιδιά αν είναι αρμονικές οι σχέσεις των γονέων μεταξύ τους είναι ευτυχισμένα και τα ίδια, όμως όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο μεγάλη ανάγκη έχουν απο ισορροπια. Καλό κατα την γνώμη μου είναι να αποφεύγονται κινήσεις που διαταράσσουν αυτήν την ισορροπία.

Για παράδειγμα εγώ δεν θα επέλεγα ποτέ να είμαι ξεχωριστά απο τον άνδρα μου - όχι για εμάς σαν ζευγάρι, αλλά για το παιδί μας. Θα το έκανα αν δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς, όχι όμως οτι θα έθετα σε προτεραιότητα την καριέρα μου. Και η συνάδελφος που έθεσε την διάκριση καριέρας και επαγγέματος καλώς την εκάνε για μένα.
Ναι να κάνω μεταπτυχιακό αλλά όχι σε βάρος των παιδιών μου (πχ να φύγω για 6 μηνες στο εξωτερικο κτλ.)

Ελπίζω εκτός απο κουραστική να έγινα και αντιληπτή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απογοήτευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:28 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 01, 2009, 01:18:40 μμ »
MarianV, με κάλυψες απόλυτα... :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 01, 2009, 01:21:17 μμ »
MarianV, με κάλυψες απόλυτα... :)

μια τετοια γυναικα θα παρω και γω, σαν αυτη που λεει η MarianV, αλλά,...πούντην?

 παιδια, στο θεμα μας τωρα.......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 01, 2009, 01:40:12 μμ »
Μπράβο marianV!

Όλα έχουν το μέτρο τους.
Από τη στιγμή που κάνεις οικογένεια, δεν είσαι μόνος σου. Για ό,τι κάνεις πρέπει να σκέφτεσαι και τα άλλα μέλη της, τον/την σύζυγο (μη τον/την ξεχνάμε κι αυτόν/αυτήν), αλλά και τα παιδιά σου που βρίσκονται σε μια κρίσιμη ηλικία όπου διαμορφώνουν χαρακτήρα.

Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι για προσωπική καριέρα και παραμερίζεις/παραμελείς τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς σου, κάτι συμβαίνει ή μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει. Μάλλον ἐχεις πάψει να αγαπάς την οικογένειά σου για κάποιους λόγους... ???

Συγνώμη Marko που συνέχισα...αλλά ποιο είναι το θέμα μας ακριβώς για να το βάλω στον τίτλο, γιατί η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσει η "απογοήτευση" ... ;)
Αν έχετε αντίρρηση, πείτε μου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 01:43:37 μμ από Effie »
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 01, 2009, 02:06:00 μμ »
μπορεις να συμπληρωσεις απογοητευση....(απο τι ακριβως?)
εμενα μια χαρα μου κανει ο τιτλος, αν βεβαια συμπεριλαμβανει διαφορες απογοητευσεις (οπως οι ερωτικες κλπ),αλλα νομιζω οτι καπου επικεντρωνεται και μαλλον στα αποτελεσματα.
μην στεναχωριεσαι τωρα που θα βγουν και τα υπολοιπα θα αναψει η συζητηση στο τοπικ και σιγουρα θα βρει το δρομο της.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 03:19:21 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 01, 2009, 02:14:03 μμ »
 ;D
 :)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:54:51 μμ »
          να στε καλά για τα καλά σας λόγια  ;)  Λοιπόν θα το εκμεταλλευτώ αυτό και θα το δείξω στον άντρα μου για να εκτιμησει τι έχει!!! ...... είναι και εκείνο το μονόπετρο που λιγουρεύομαι εδώ και καιρό................. 8)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 01, 2009, 03:58:56 μμ »
         φ ι λ ά ρ ε σ κ η    γ υ ν ή ............
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 01, 2009, 04:06:38 μμ »
 τι εστι "απογοητευση"?

μια συναδελφος μου ειπε, γιατι ειμαι συνεχεια στο κλαδο των νηπιαγωγων. και της απαντησα οτι δεν μπορω τη...κλαψα των φιλολογων, πότε θα βγουν και ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα, και...
 με εφαγε το αγχος κλπ κλπ.
ηρθα μια επισκεψη στους νηπιαγωγους και θα επανελθω μολις βγουν τα αποτελεσματα και κατακατσει ο κουνιαρτος. (αν και τοτε θα αποχωρησω απο το φορουμ για λιγο).
οι νηπιαγωγοι ειναι πιο "νορμαλ" ατομα ή για να το πω καλυτερα, τωρα που πηραν τα αποτελεσματα σκεπτονται....φυσιολογικα.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:01:15 μμ »
                σου εύχομαι να είσαι στους διοριστέους και να μην νιώσεις την απογοήτευσή μας. Το δυνατό μας σημείο - αν το δεχτούμε οπως πολύ ευγενικά το έθεσες - είναι οτι όλες και όλοι που συμμετέχουμε στο forum είμαστε αρκετά δυνατές να δεχτούμε κάθε αποτέλεσμα και ξέρεις γιατί;;;

Γιατι ΑΞΙΖΟΥΜΕ και το ξέρουμε!!! Δεν θα αφήσουμε κανενα σύστημα και κανέναν διορθωτή να μας κάνει να αναρωτηθούμε για την αξία μας!
οκ γράψαμε απο λίγο έως καθόλου καλά. και;;;; Αυτό με κάνει λιγότερο νηπιαγωγό απο μια συνάδελφο που έχει διοριστεί;;; το 2011 θα είμαι και εγώ και πολλοί απο εμάς διορισμένοι :D

παρεπιπτόντως Μάρκο καλά αποτελέσματα  :D

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:09:46 μμ »
                σου εύχομαι να είσαι στους διοριστέους και να μην νιώσεις την απογοήτευσή μας. Το δυνατό μας σημείο - αν το δεχτούμε οπως πολύ ευγενικά το έθεσες - είναι οτι όλες και όλοι που συμμετέχουμε στο forum είμαστε αρκετά δυνατές να δεχτούμε κάθε αποτέλεσμα και ξέρεις γιατί;;;

Γιατι ΑΞΙΖΟΥΜΕ και το ξέρουμε!!! Δεν θα αφήσουμε κανενα σύστημα και κανέναν διορθωτή να μας κάνει να αναρωτηθούμε για την αξία μας!
οκ γράψαμε απο λίγο έως καθόλου καλά. και;;;; Αυτό με κάνει λιγότερο νηπιαγωγό απο μια συνάδελφο που έχει διοριστεί;;; το 2011 θα είμαι και εγώ και πολλοί απο εμάς διορισμένοι :D

παρεπιπτόντως Μάρκο καλά αποτελέσματα  :D
+++++++++++++++
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32312
  • Τελευταία: geokyria
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161080
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 426
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.