*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 1207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:18:07 πμ »
Ταξιδεύοντας στο εξωτερικό πρόσφατα, πήρε το μάτι μου αναρτημένη σε κάποιο αεροδρόμιο διαφήμιση μεγάλης πολυεθνικής τράπεζας που υποστήριζε ότι η τράπεζα δημιούργησε κέρδη και οικονομικά οφέλη και εξοικονόμησε χρήματα για το αμερικανικό κράτος εφαρμόζοντας ένα πρόγραμμα e-schooling με το οποίο Ινδοί! καθηγητές δίδαξαν και εκπαίδευσαν σε βασικά μαθήματα χιλιάδες αμερικανούς μαθητές με πολύ μικρό κόστος.
 Διαβάζοντάς το ανατρίχιασα και θυμήθηκα και τον όρο του Ευρωπαϊκού Συντάγματος που λέει ότι οι κυβερνήσεις οφείλουν να προωθούν και να προάγουν το e-learning. Και πράγματι πέρασε απαρατήρητη σχεδόν η είδηση ότι καθηγητές από τη Ροδο μέσω Ιντερνετ δίδασκαν σε μαθητές σε μικρότερα νησιά. 
Από την άλλη εκφράζονται απόψεις ότι το σχολείο της αστικής δημοκρατίας και του βιομηχανικού καπιταλισμού πνέει τα λοίσθια μαζί τους  στην εποχή του διαδικτύου και της μετάβασης σε πιο ευέλικτες και ρευστές οικονομίες και παραγωγικές δομές και τείνει προς κατάργηση.
Μακάρι να έχω άδικο αλλά όλα αυτά δε μου φαίνονται καλά σημάδια...
Από την άλλη μπαίνουμε λέει στην εννοιακή εποχή (conceptual age), την εποχή της δημιουργικής γνώσης και χρειαζόμαστε άλλου τύπου εκπαίδευση.
 Εσείς τί πιστεύετε για το μέλλον της εκπαίδευσης και του επαγγέλματος του καθηγητή στη χώρα μας και παγκοσμίως;
Πώς τα βλέπετε; Προς τα πού πάει το πράγμα;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:26 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:37:36 πμ »
Ο δουρειος ιππος για πιο φτηνη εκπαιδευση ειναι οι νεες τεχνολογιες και οι .... κενοτομιες
αν ειχαμε κανει και απο χρονια αυτο που ζητουσε η νυν υπουργος, δηλαδη επισημη γλωσσα την αγγλικη, τοτε ισως εβλεπες στο ελ. βενιζελος τη φωτο της αννουλας να χαμογελαει για την επιτυχια του προγραμματος (με σπονσορα καποια τραπεζα) να διδαξουν φτηνοι πακιστανοι καθηγητες χιλιαδες ελληνοπουλα :P

Αποσυνδεδεμένος edume

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:14:19 πμ »
Οι αλλοδαποί συνάδελφοι δεν μας φταίνε σε τιποτα.
Εμεις φταίμε, που καθε 4 χρονια, ψηφίζουμε τα ιδια μπλε-πράσινα κοπρόσκυλα, που ξεφτιλίζουν την
ελληνική παιδεία, τα δημοσια σχολεία, τους εκπαιδευτικους.
Αν εχουμε υποδομες (κτιριακές, τεχνολογικές) στα δημοσια σχολεια, αν αμείβονται επαρκως οι εκπαιδευτικοι δεν θα ημουν
απαισιόδοξος.

Προς το παρον, στη χωρα μας, υποβαθμίζουν την εκπαίδευση, τα  δημόσια σχολεια, το ρολο του εκπαιδευτικού.
Κατάφεραν να στρέψουν μεγαλο μέρος της κοινωνιας, εναντίον της δημόσιας Παιδείας, εναντίον των λειτουργων της.
Ειναι στο χέρι του καθε συναδέλφου, με τη δουλειά του, να "κλεινει στόματα"!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:44:07 πμ »
δεν μου φταινε οι αλλοδαποι, ουτε μου εφταιξαν ποτε, αλλα αν οι αμερικανοι μαθητες επιμορφοθηκαν διαδυκτιακα απο ινδους, θα ηθελες το δικο σου παιδι να στο επιμορφωσει ενας..........(βαλε εσυ εθνικοτητα, αλλα ξεχνα την ευρωπη, ειναι ακριβοι, φτηνους ψαχνουν)
μη βλεπετε παντου ρατσιστες ρε παιδια ημαρτον, μιλαμε για τα παιδια μας και οποιος εχει καταλαβαινει
δε θα ειχα προβλημα να διδαξει το παιδι μου μεσα στην ταξη ινδος δασκαλος στα ελληνικα που ακολουθησε την ιδια οδο με τους συναδελφους, πανελληνιες,πανεπιστημιο...ειμαι ρατσιστης ; μου φταινε οι ξενοι; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:26 »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:58:12 πμ »

 Πώς τα βλέπετε; Προς τα πού πάει το πράγμα;

Βρε spasiklaki,εγώ ρωτάω εσένα και εσύ ρωτάς εμένα;   ;D



Παράθεση
...εφαρμόζοντας ένα πρόγραμμα e-schooling με το οποίο Ινδοί! καθηγητές δίδαξαν και εκπαίδευσαν σε βασικά μαθήματα χιλιάδες αμερικανούς μαθητές με πολύ μικρό κόστος.



Αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:18:52 μμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:07:28 μμ »
δεν μου φταινε οι αλλοδαποι, ουτε μου εφταιξαν ποτε, αλλα αν οι αμερικανοι μαθητες επιμορφοθηκαν διαδυκτιακα απο ινδους, θα ηθελες το δικο σου παιδι να στο επιμορφωσει ενας..........(βαλε εσυ εθνικοτητα, αλλα ξεχνα την ευρωπη, ειναι ακριβοι, φτηνους ψαχνουν)
μη βλεπετε παντου ρατσιστες ρε παιδια ημαρτον, μιλαμε για τα παιδια μας και οποιος εχει καταλαβαινει
δε θα ειχα προβλημα να διδαξει το παιδι μου μεσα στην ταξη ινδος δασκαλος στα ελληνικα που ακολουθησε την ιδια οδο με τους συναδελφους, πανελληνιες,πανεπιστημιο...ειμαι ρατσιστης ; μου φταινε οι ξενοι; ??? ??? ???

«Οι μετανάστες, και όχι οι Αυστραλοί, είναι αυτοί που πρέπει να προσαρμοστούν. Έτσι είναι, και άμα τους αρέσει! Βαρέθηκα να ανησυχούμε σε αυτή τη χώρα μήπως προσβάλλουμε ένα αλλοδαπό άτομο ή την κουλτούρα του.
Η κουλτούρα μας εξελίχθηκε σε δύο αιώνες γεμάτους αγώνες, προσπάθειες και νίκες από εκατομμύρια άντρες και γυναίκες που επιζητούσαν την ελευθερία.
Η κύρια γλώσσα που μιλάμε είναι τα Αγγλικά. Όχι τα Ισπανικά, τα Λιβανέζικα, τα Αραβικά, τα Κινέζικα, τα Γιαπωνέζικα, τα Ρωσικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα.
Οπότε, αν θέλετε να γίνετε μέρος της κοινωνίας μας, μάθετε τη γλώσσα μας!
Οι περισσότεροι Αυστραλοί πιστεύουν στο Θεό.
Αυτό δεν είναι κάποιο Χριστιανικό, ακροδεξιό, πολιτικό κίνημα, αλλά γεγονός: Χριστιανοί, άντρες και γυναίκες, με Χριστιανικές αρχές, ίδρυσαν αυτή τη χώρα, και αυτό είναι καθαρά καταγεγραμμένο. Αρμόζει, λοιπόν, να το δείχνουμε πάνω στους τοίχους των σχολείων μας.
Αν ο Θεός μας σας προσβάλλει, σας προτείνω να βρείτε άλλο μέρος του κόσμου για να ζήσετε, διότι εμάς ο Θεός είναι μέρος της κουλτούρας μας. Θα δεχτούμε αυτά που πιστεύετε, χωρίς ερωτήσεις. Αυτό που ζητάμε είναι να δεχτείτε κι εσείς αυτό που πιστεύουμε εμείς, και να ζήσετε μαζί μας με αρμονία, χαρά και ειρήνη.
Αυτή είναι η δική μας χώρα, η δική μας γη και ο δικός μας τρόπος ζωής, και θα σας προσφέρουμε κάθε ευκαιρία να τα απολαύσετε κι εσείς.
Όμως, μόλις χορτάσετε να παραπονιέστε, να γκρινιάζετε και να μουρμουρίζετε για τη σημαία μας, τον όρκο πίστης στη χώρα μας που δίνετε όταν παίρνετε την υπηκοότητα, τα χριστιανικά μας πιστεύω, τον τρόπο ζωής μας, τότε σας ενθαρρύνω να εκμεταλλευτείτε μια άλλη μεγάλη ελευθερία της Αυστραλίας:
Το δικαίωμα να φύγετε!
Αν δεν είσαστε ευχαριστημένοι, τότε φύγετε!
Δε σας φέραμε εδώ με το ζόρι.
Εσείς διαλέξατε να έρθετε. Οπότε, δεχτείτε τη χώρα που εσείς διαλέξατε!»

Τάδε έφη ο Πρωην πρωθυπουργός και νυν υπουργός εξωτρικών της Αυστραλίας Kevin Rudd
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:29:55 μμ »
Δεν νομίζω να καταφέρουν να οργανώσουν στη χώρα μας προγράμματα e-schooling!
Εδώ δεν είναι σε θέση να τοποθετήσουν εκπαιδευτικούς στις σωστές θέσεις, παρ' όλη την υπερεπάρκεια που έχουν, όπως λένε... (Και πολλοί από εμας ελπίζουμε να μην τα καταφέρουν  ;)  ).

Αναφορικά με το "e-schooling" θα γίνουν μερικά προγράμματα, μελέτες κλπ, θα απορροφηθούν κάποια χρήματα και το θέμα θα τελματώσει από την ανεπάρκεια και αδιαφορία...
Αυτοί οι προβληματισμοί είναι για άλλες χώρες με άλλο υπόβαθρο.

Στα σχολειά μας τα πράγματα έχουν τελματώσει εδω και  τουλάχιστον 30  χρόνια!
Οτιδήποτε μπορεί να ταράξει τα νερά. για καλό είναι...
Πήγα πέρυσι για πρώτη φορά αναπληρωτής σε Λύκειο και είδα ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με τα χρόνια που πήγαινα εγώ σχολείο... Μόνο η αδιαφορία έχει αυξηθεί... Εξαιρέσεις, όπως αυτή του συναδέλφου  Φυσικού με ένα πρότυπο εργαστήριο και προχωρημένες διδακτικές μεθόδους επιβεβαίωναν απλά τον κανόνα...

Ας προσπαθούμε εμείς να βελτιώσουμε την δουλειά μας και να μην απαξιώνουμε τις αρχές της σύγχρονης διδακτικής, σ' αυτό το άθλιο πλαίσιο στο οποίο είμαστε αναγκασμένοι να κινηθούμε...
Τι λέω;; Και τις αρχές της διδακτικής του 1960 να εφαρμόσουμε, πάλι κάποιο όφελος θα υπάρξει...

Βέβαια θα πουν αρκετοί ακατάρτιστοι ξερόλες: "αυτά είναι θεωρίες και δεν εφαρμόζονται στην πράξη"
και όλα τα κοινότυπα του συντηρητισμού για να μην ζοριστούμε λίγο για να αλλάξουμε...

Τι μελαγχολικές σκέψεις είναι αυτές;;; >:(

Αισιόδοξος;
Ναι!! :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:31:31 μμ από panos2 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.