*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους  (Αναγνώστηκε 4406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« στις: Μάιος 17, 2012, 01:31:44 μμ »
Συνάδελφοι, γεια σας!

Όπως γνωρίζετε η νέα ημερομηνία εκλογών είναι η 17η Ιουνίου. Τα σχολεία λοιπόν θα παραμείνουν κλειστά στις 15 και 18. Εγώ που θα μετακινηθώ από παραμεθόριο νησί σε δυσπρόσιτο ορεινό χωριό δικαιούμαι άδεια και την Τρίτη 19 Ιουνίου. Η 20η και 21η παραμένουν κανονικά εργάσιμες οπότε θα μου κοστίσει 300 ευρώ να ξανακατέβω και μετά να ξαναανέβω. Σκέφτομαι εδώ και μέρες τι μπορώ να κάνω, μιας και ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ να πάω να ψηφίσω.

Ρωτώντας κάποιους αρμόδιους σήμερα, εάν μπορώ να μην επιστρέψω, πήρα δυστυχώς αρνητική απάντηση! Ναι, το δέχομαι ότι είναι εργάσιμες ημέρες αλλά α) δεν έχω, όπως και όλοι μας πιστεύω, την οικονομική άνεση να μετακινούμαι πάνω- κάτω στα νησιά και β) όλοι ξέρουμε ότι τις τελευταίες ημέρες δεν έχουμε ουσιαστικά καθήκοντα (μιλάω για Π.Ε)  στις σχολικές μας μονάδες και είναι πραγματικά άσκοπο το να μας αναγκάσουν να παρουσιαστούμε για τις 2 αυτές ημέρες.

Θέτω το θέμα εδώ, μήπως μπορέσουμε συλλογικά να απευθυνθούμε κάπου, τώρα που προλαβαίνουμε, και να βρούμε μια δίκαιη λύση!

Συγχωρέστε με αν έχω κατατάξει το θέμα σε λάθος κατηγορία... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:53 »

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2012, 01:38:51 μμ »
Για να μην παρεξηγηθώ: δεν με απασχολεί το να φύγω νωρίτερα στον τόπο μου αλλά το να ψηφίσω! Ας μου δώσουν τουλάχιστον το δικαίωμα να ψηφίσω με τους ετεροδημότες, παρακάμπτοντας το πρωτόκολλο που ζητάει να έχω κάνει αίτηση προ τριμήνου!!! (που θα την είχα κάνει δηλαδή ΕΑΝ γνώριζα ότι θα γίνουν εκλογές τον Ιούνιο) :-\

Αποσυνδεδεμένος natup

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2012, 01:59:02 μμ »

Απλά, δεν πας να ψηφίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2012, 02:09:24 μμ από natup »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2012, 02:05:40 μμ »
Θέτω το θέμα εδώ, μήπως μπορέσουμε συλλογικά να απευθυνθούμε κάπου, τώρα που προλαβαίνουμε, και να βρούμε μια δίκαιη λύση!


Δεν υπάρχει άλλη λυση, δυστυχως
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:53 »

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2012, 02:09:03 μμ »
Πάνε να ψηφίσεις και ζήτα κανονική ή πάρε αναρρωτική άδεια.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2012, 02:10:22 μμ »
Θέτω το θέμα εδώ, μήπως μπορέσουμε συλλογικά να απευθυνθούμε κάπου, τώρα που προλαβαίνουμε, και να βρούμε μια δίκαιη λύση!


Δεν υπάρχει άλλη λυση, δυστυχως

Δηλαδή, δεν ψηφίζουμε; Επειδή ακριβώς η μετακίνηση είναι και δύσκολη και ακριβή, δεν μετακινήθηκα ούτε στις προηγούμενες...για να μην μπορούν κάποιοι να λένε "κάθεσαι και πληρώνεσαι"...Είναι πολύ άδικο πάντως και αφορά πολλούς εκπαιδευτικούς, κυρίως όσους βρίσκονται Κυκλάδες, Δωδ/σα και άλλα δυσπρόσιτα :-[

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2012, 02:11:36 μμ »
Πάνε να ψηφίσεις και ζήτα κανονική ή πάρε αναρρωτική άδεια.

Το έψαξα και αυτό : κανονικές άδειες ΔΕ δίνονται  πριν και μετά !!!

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2012, 02:13:13 μμ »
Πάνε να ψηφίσεις και ζήτα κανονική ή πάρε αναρρωτική άδεια.

Το έψαξα και αυτό : κανονικές άδειες ΔΕ δίνονται  πριν και μετά !!!

Δίκιο έχεις.Λάθος μου.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2012, 02:19:13 μμ »
Πήγαινε σε ένα γιατρό να σου γράψει 2ήμερη αναρρωτική άδεια για 20 και 21 Ιουνίου.Οι αναρρωτικές δίνονται κανονικά και δεν απαγορεύονται λόγω προεκλογικής περιόδου.

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2012, 02:22:49 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Νομίζω ότι τελικά θα αποκλειστούμε πολλές χιλιάδες εκπαιδευτικών και από αυτή την εκλογική διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2012, 03:19:54 μμ »
Erofilaki και άδεια να πάρεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπάς στην οργανική σου. Μόλις λήξει η άδεια υποχρεούσαι να παρουσιαστείς στην οργανική σου και εάν είναι περίοδος θερινών διακοπων και το σχολείο είναι κλειστό, τότε πας στο οικείο γραφείο. ΤΩΡΑ... αν η Δ/νση ΠΕ της περιοχής σου ΔΕΝ είναι στον ίδιο τόπο με το σχολείο σου ΚΑΙ σου κοστίζει λιγότερα λεφτά να μετακινηθείς στην έδρα της ΠΕ αντί για το σχολείο σου, τότε ναι, προσπάθησε να πάρεις αναρρωτικές άδειες μέχρι τις 21 και στις 22 πήγαινε στην έδρα της ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2012, 03:43:58 μμ »
Erofilaki και άδεια να πάρεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπάς στην οργανική σου. Μόλις λήξει η άδεια υποχρεούσαι να παρουσιαστείς στην οργανική σου και εάν είναι περίοδος θερινών διακοπων και το σχολείο είναι κλειστό, τότε πας στο οικείο γραφείο. ΤΩΡΑ... αν η Δ/νση ΠΕ της περιοχής σου ΔΕΝ είναι στον ίδιο τόπο με το σχολείο σου ΚΑΙ σου κοστίζει λιγότερα λεφτά να μετακινηθείς στην έδρα της ΠΕ αντί για το σχολείο σου, τότε ναι, προσπάθησε να πάρεις αναρρωτικές άδειες μέχρι τις 21 και στις 22 πήγαινε στην έδρα της ΠΕ.

Η οργανική μου είναι στο σχολείο που υπηρετώ και η τελευταία αναφορά που κάνουμε στην οργανική είναι η 21η. Δεν έχω σκοπό να πάρω αναρρωτική,δεν ψάχνω να βρω "παράνομη" λύση, ελπίζω να μην με καταλαβαίνετε λάθος, δεν θέλω να "κάθομαι και να πληρώνομαι"  και δεν επιδιώκω να φύγω νωρίτερα. Εάν δεν μπορώ να μετακινηθώ, τότε δε θα μετακινηθώ...και δε θα ψηφίσω. Για κάποιους είναι τόσο απλό...για εμένα όχι!

Απλά αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ αυτή η "ακαμψία" στο σύστημά μας; Εκδηλώνω την επιθυμία να ψηφίσω ως ετεροδημότης και μου λένε ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι θα έπρεπε να προβλέψω τις εκλογές και να έχω κάνει αίτηση πριν από 3 μήνες. Ζητάω να χρεωθώ νόμιμα την άδειά μου και δεν το δικαιούμαι. Ταυτόχρονα ακούω για πολίτες άλλων χωρών που ψηφίζουνε ταχυδρομικά σε οποιοδήποτε εκλογικό κέντρο της χώρας τους, με μια απλή υπεύθυνη δήλωση και ναι, στενοχωριέμαι. ΓΙΑΤΙ; Είναι τόόόόόσο παράλογο αυτό που ζητάω;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2012, 09:33:20 πμ »
Erofilaki και άδεια να πάρεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπάς στην οργανική σου. Μόλις λήξει η άδεια υποχρεούσαι να παρουσιαστείς στην οργανική σου και εάν είναι περίοδος θερινών διακοπων και το σχολείο είναι κλειστό, τότε πας στο οικείο γραφείο. ΤΩΡΑ... αν η Δ/νση ΠΕ της περιοχής σου ΔΕΝ είναι στον ίδιο τόπο με το σχολείο σου ΚΑΙ σου κοστίζει λιγότερα λεφτά να μετακινηθείς στην έδρα της ΠΕ αντί για το σχολείο σου, τότε ναι, προσπάθησε να πάρεις αναρρωτικές άδειες μέχρι τις 21 και στις 22 πήγαινε στην έδρα της ΠΕ.

Η οργανική μου είναι στο σχολείο που υπηρετώ και η τελευταία αναφορά που κάνουμε στην οργανική είναι η 21η. Δεν έχω σκοπό να πάρω αναρρωτική,δεν ψάχνω να βρω "παράνομη" λύση, ελπίζω να μην με καταλαβαίνετε λάθος, δεν θέλω να "κάθομαι και να πληρώνομαι"  και δεν επιδιώκω να φύγω νωρίτερα. Εάν δεν μπορώ να μετακινηθώ, τότε δε θα μετακινηθώ...και δε θα ψηφίσω. Για κάποιους είναι τόσο απλό...για εμένα όχι!

Απλά αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ αυτή η "ακαμψία" στο σύστημά μας; Εκδηλώνω την επιθυμία να ψηφίσω ως ετεροδημότης και μου λένε ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι θα έπρεπε να προβλέψω τις εκλογές και να έχω κάνει αίτηση πριν από 3 μήνες. Ζητάω να χρεωθώ νόμιμα την άδειά μου και δεν το δικαιούμαι. Ταυτόχρονα ακούω για πολίτες άλλων χωρών που ψηφίζουνε ταχυδρομικά σε οποιοδήποτε εκλογικό κέντρο της χώρας τους, με μια απλή υπεύθυνη δήλωση και ναι, στενοχωριέμαι. ΓΙΑΤΙ; Είναι τόόόόόσο παράλογο αυτό που ζητάω;
Και πολύ κάλά κάνεις Erofilaki . Εγώ την αναρρωτική στην πρότεινα εάν θα σε βοηθούσε να γλιτώσεις κάποια έξοδα και να καταφέρεις να τα κάνεις και τα δύο, δλδ και να ψηφίσεις και να παρουσιαστείς με την λήξη του έτους στην οργανική σου. Τεσπά. Έχουμε πει και σε άλλη συζήτηση ότι η έλλειψη μηχανοργάνωσης στο δημόσιο, σε συνδιασμό με το γεγονός ότι οι εκλογικοί κατάλογοι είναι σοβαρό και ευαίσθητο θέμα, προφανώς προκαλούν αυτή την καθυστέρηση. Το καλύτερο που έχιες να κάνεις του χρόνου με το καλό, αν ξέρεις από την αρχή της χρονιάς που θα είσαι για το σχολικό έτος, είναι να κάνεις μία αίτηση ετεροδημότη για "μην τυχόν". Και αυτό να το κάνεις κάθε χρονιά αν αλλάζεις τόπο.

Αποσυνδεδεμένος tzoy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές Ιουνίου και λήξη σχολ.έτους
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2012, 10:31:43 πμ »
Kαλημερα σας,
να ρωτησω και γω κατι; Εγω που ειμαι αναπληρωτης, δουλευω στις κυκλαδες και ειμαι απο Εβρο. Σκεφτομαι στις εκλογες να παρω αναρρωτικη τις 2 μερες στο τελος. Μετα και εγω πρεπει να ερθω;το ρωτω επειδη δεν εχω οργανικη. Ή να τα στειλω τα χαρτια συστημενα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 971
Σύνολο: 978

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.