*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476129 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evabeeg76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1288 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:17:52 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω τι γίνεται με τα πειραματικά γιατί πληροφορηθήκαμε πως  έχουμε προταθεί να γίνουμε παρά την ομόφωνα αρνητική εισήγηση του συλλόγου μας. Απ' ό,τι έχω καταλάβει οργανικές δεν υπάρχουν. Εμείς μπορούμε να παραμείνουμε με θητεία στο τέλος της οποίας θα αξιολογηθούμε για το αν θα συνεχίσουμε να υπηρετούμε στο σχολείο με νέα θητεία. Όσοι δηλώσουμε πως δεν επιθυμούμε να παραμείνουμε χαρακτηριζόμαστε υπεράριθμοι και προηγούμαστε στις τοποθετήσεις. Αυτό που δεν έχω καταλάβει και ψάχνω ακόμη είναι αν θα κριθούμε υπεράριθμοι και του χρόνου αν φέτος φύγουμε με απόσπαση  ή παραμείνουμε για μια χρονιά ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1289 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:20:21 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω τι γίνεται με τα πειραματικά γιατί πληροφορηθήκαμε πως  έχουμε προταθεί να γίνουμε παρά την ομόφωνα αρνητική εισήγηση του συλλόγου μας. Απ' ό,τι έχω καταλάβει οργανικές δεν υπάρχουν. Εμείς μπορούμε να παραμείνουμε με θητεία στο τέλος της οποίας θα αξιολογηθούμε για το αν θα συνεχίσουμε να υπηρετούμε στο σχολείο με νέα θητεία. Όσοι δηλώσουμε πως δεν επιθυμούμε να παραμείνουμε χαρακτηριζόμαστε υπεράριθμοι και προηγούμαστε στις τοποθετήσεις. Αυτό που δεν έχω καταλάβει και ψάχνω ακόμη είναι αν θα κριθούμε υπεράριθμοι και του χρόνου αν φέτος φύγουμε με απόσπαση  ή παραμείνουμε για μια χρονιά ακόμα.
Ποτέ θα ανακοινωθεί αν θα είστε πειραματικό σας είπανε ;
Οργανικές αποτι κατάλαβα δεν υπάρχουν δηλαδή ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος evabeeg76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1290 στις: Απρίλιος 03, 2021, 10:27:40 μμ »
Οργανικές απ' ό,τι έχω διαβάσει και ακούγεται δεν υπάρχουν. Πληροφόρηση δεν έχουμε. Ό,τι βρίσκουμε μόνοι μας. Δεν ξέρουμε σίγουρα αν έχουμε προταθεί μόνο εμείς ή και άλλο σχολείο. Γενικά επικρατεί σύγχυση.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1291 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:11:59 πμ »
Βρήκα αυτό
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%93.pdf

Άρθρο 78
1. Ο εκπαιδευτικός, ο οποίος κατέχει οργανική θέση σε σχολική μονάδα που μετατρέπεται
σε πειραματικό σχολείο, σύμφωνα με τις παρ. 4 και 5 του άρθρου 75, καταλαμβάνει
οργανική θέση του πειραματικού σχολείου που προκύπτει από μετατροπή, ύστερα από
αίτησή του. Αν ο εκπαιδευτικός αυτός δεν υποβάλει σχετική αίτηση, τίθεται στη διάθεση
του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου της περιοχής του σχολείου.
2.Το Εκπαιδευτικό Προσωπικό το οποίο καταλαμβάνει οργανική θέση σε πειραματικό
σχολείο σύμφωνα με την παρ. 1, θεωρείται ότι κατέχει την οργανική θέση από την ημέρα
της πρώτης κατάληψης οργανικής θέσης στο σχολείο αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2021, 12:36:51 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1292 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:14:38 πμ »
Τα πειραματικά έχουν οργανικές ;
Σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο που υπηρέτησε παλιότερα σε πειραματικό, μου είπε ότι τα πειραματικά έχουν οργανικές.
Μάλιστα είπε ότι ένας εκπαιδευτικός είχε χάσει την οργανική του στο πειραματικό λόγω της αξιολόγησης πριν 8 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1293 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:16:56 πμ »
Θα προηγηθούν οι τοποθετήσεις στα νέα πειραματικά ;
Αυτοί που θα τοποθετηθούν στα πειραματικά θα πάρουν οργανική σε αυτά ;
Tα παλιά τους σχολεία αντίστοιχα θα βγάλουν κενό ;
Εφόσον κάποιοι εκπαιδευτικοί πάρουν οργανική στα πειραματικά, είναι λογικό να βγάλουν κενά τα παλιά τους σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1294 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:24:23 πμ »
Στα πειραματικά έχεις μεγαλύτερο μισθό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1295 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:32:05 πμ »
Εφόσον κάποιοι εκπαιδευτικοί πάρουν οργανική στα πειραματικά, είναι λογικό να βγάλουν κενά τα παλιά τους σχολεία.

Άρα λογικά θα γίνει πρώτα η διαδικασία για τα πειραματικά και μετά οι τοποθετήσεις-βελτιώσεις για τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1296 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:42:35 πμ »
Στα πειραματικά έχεις μεγαλύτερο μισθό ;
Αυτό δεν το ξέρω. Ξέρω, όμως, ότι εκεί έχεις μικρότερο ωράριο γιατί απαιτείται περισσότερη προετοιμασία για τη διδασκαλία.
Θυμάμαι που μας έλεγε ένας καθηγητής που δίδασκε σε πειραματικό ότι το μέγιστο είναι 16 ώρες την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1297 στις: Απρίλιος 04, 2021, 09:23:52 πμ »
Θυμάμαι που μας έλεγε ένας καθηγητής που δίδασκε σε πειραματικό ότι το μέγιστο είναι 16 ώρες την εβδομάδα.

έχεις -2 στο κανονικό σου ωράριο, δεν ισχύει αυτό με το μάξιμουμ 16. Επίσης μπορείς να τρέξεις έναν όμιλο μετά το σχόλασμα και μετράει κι εκείνος στο ωράριο σου: δηλαδή αν πάει σε πειραματικό κάποιος με 20 ώρες, κάνει αυτόματα 18 κι αν πάρει όμιλο κάνει 16 ώρες σε τάξη και 2 ώρες όμιλο

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1298 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:23:50 μμ »
έχεις -2 στο κανονικό σου ωράριο, δεν ισχύει αυτό με το μάξιμουμ 16. Επίσης μπορείς να τρέξεις έναν όμιλο μετά το σχόλασμα και μετράει κι εκείνος στο ωράριο σου: δηλαδή αν πάει σε πειραματικό κάποιος με 20 ώρες, κάνει αυτόματα 18 κι αν πάρει όμιλο κάνει 16 ώρες σε τάξη και 2 ώρες όμιλο
Αυτός που μας το έλεγε ήταν καθηγητής μου όταν παρακολούθησα το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ το 2014-2015. Προφανώς στο πειραματικό που δίδασκε κανείς δεν είχε πάνω από 16 ώρες, είτε γιατί το κανονικό τους ωράριο ήταν 18, είτε 20 ώρες αλλά είχαν και όμιλο. Συνήθως αυτοί που διδάσκουν σε πειραματικό έχουν 12 χρόνια προϋπηρεσίας, ώστε να πέφτουν στις 20 ώρες την εβδομάδα,
ενώ όσοι έχουν 20 χρόνια πέφτουν στις 18 ώρες.

Θες να μας πεις περισσότερα για τον όμιλο; Ποιος είναι ο σκοπός του και πώς λειτουργεί μετά το σχόλασμα;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1299 στις: Απρίλιος 04, 2021, 01:13:41 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω τι γίνεται με τα πειραματικά γιατί πληροφορηθήκαμε πως  έχουμε προταθεί να γίνουμε παρά την ομόφωνα αρνητική εισήγηση του συλλόγου μας. Απ' ό,τι έχω καταλάβει οργανικές δεν υπάρχουν. Εμείς μπορούμε να παραμείνουμε με θητεία στο τέλος της οποίας θα αξιολογηθούμε για το αν θα συνεχίσουμε να υπηρετούμε στο σχολείο με νέα θητεία. Όσοι δηλώσουμε πως δεν επιθυμούμε να παραμείνουμε χαρακτηριζόμαστε υπεράριθμοι και προηγούμαστε στις τοποθετήσεις. Αυτό που δεν έχω καταλάβει και ψάχνω ακόμη είναι αν θα κριθούμε υπεράριθμοι και του χρόνου αν φέτος φύγουμε με απόσπαση  ή παραμείνουμε για μια χρονιά ακόμα.
Πότε πληροφορηθήκατε ότι έγινε η πρόταση για το σχολείο σας; Μέχρι πότε πρέπει να απαντήσετε; Και κάτι ακόμα! Πώς ερωτηθήκατε αν ενδιαφέρεστε να χαρακτηριστεί το σχολείο σας ως Πειραματικό, αφού λόγω lockdown τα σχολεία είναι κλειστά;

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1300 στις: Απρίλιος 04, 2021, 02:09:49 μμ »
Θες να μας πεις περισσότερα για τον όμιλο; Ποιος είναι ο σκοπός του και πώς λειτουργεί μετά το σχόλασμα;

λειτουργούν μετά το σχόλασμα για 2 διδακτικές ώρες, ο αριθμός των μαθητών είναι 10 - 20, μπορούν να αφορούν οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο και μπορούν να συνδέονται και με διαγωνισμούς ή άλλα προγράμματα, πχ ομιλος για προετοιμασία στο MUN ή σε διαγωνισμούς ρητορικής, ρομποτικής κτλ.
Όλα τα πειραματικά / πρότυπα έχουν τους ομίλους που τρέχουν στις σελίδες τους, μπορεί κάποιος να πάρει κι από εκεί πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1301 στις: Απρίλιος 04, 2021, 02:19:08 μμ »
Στα πειραματικά σχολεία έχουν τους ομίλους για να κάνουν STEM, ρομποτική, περιβαλλοντική και άλλα καλά και αναγνωρίζονται οι ώρες των εκπαιδευτικών. Σε όλα τα υπόλοιπα, δυστυχώς οι ώρες των προγραμμάτων έχουν πάει περίπατο, με στόχο την έμμεση κατάργησή τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 904
Σύνολο: 906

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.