*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476203 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1862 στις: Απρίλιος 24, 2023, 09:28:25 μμ »
καλησπέρα,
με κάθε επιφύλαξη: σε τηλεφωνική επικοινωνία λίγο πριν το Πάσχα με (νησιωτική) ΔΔΕ, μου είπαν ότι είχαν σκοπό να βγάλουν πρόσκληση για τοποθετήσεις από μετάθεση ακριβώς μετά τις γιορτές. Και να ανακοινώσουν τις τοποθετήσεις αμέσως μετά (κάτι σαν "εντός πενθημέρου") ώστε να προλάβουν τις εκλογές. Δεν ξέρω πώς σχεδίαζαν να το κάνουν ώστε να εξαιρεθούν από την προεκλογική απαγόρευση των μεταβολών. Και, εννοείται ότι ακόμα δεν έχουν βγάλει τίποτα. Θα επικοινωνήσω ξανά άμεσα και θα ενημερώσω αν υπάρχει νεότερο.
Μάλλον δεν τα υπολόγισαν καλά και τώρα δεν προλαβαίνουν. Η έξυπνη κίνηση θα ήταν όλες οι ΔΔΕ να ξεκινούσαν το συντομότερο δυνατό για να προλάβουν. Τώρα θα καθυστερήσουν αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:21 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1863 στις: Απρίλιος 24, 2023, 10:03:17 μμ »
καλησπέρα,
με κάθε επιφύλαξη: σε τηλεφωνική επικοινωνία λίγο πριν το Πάσχα με (νησιωτική) ΔΔΕ, μου είπαν ότι είχαν σκοπό να βγάλουν πρόσκληση για τοποθετήσεις από μετάθεση ακριβώς μετά τις γιορτές. Και να ανακοινώσουν τις τοποθετήσεις αμέσως μετά (κάτι σαν "εντός πενθημέρου") ώστε να προλάβουν τις εκλογές.

βλακείες λένε, τεμπελιές βασικά . όσοι όντως τα υπολόγιζαν τα έβγαλαν νωρίτερα και τέλεψαν πριν τις γιορτές με παράλληλα τις κρίσεις διευθυντών - κάποιες διευθύνσεις έβαλαν την παρασκευή δ/ντές και στις κενούμενες ! ήταν αδύνατον να προλάβουν μετά τις γιορτές, αφού ήταν γνωστό πότε θα υπάρξει προκήρυξη. ήδη διάφορες δ/νσεις σιγά σιγά βγάζουν ανακοίνωση ότι παγώνουν , κάποιες αναφέρουν " μέχρι νεωτέρας"... τι σημαίνει αυτό θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1864 στις: Απρίλιος 24, 2023, 10:53:44 μμ »
Το "πανέξυπνο" Υπουργείο έχει ήδη ζητήσει εξαίρεση. Αναμένεται πολύ σύντομα η απόφαση. Υπομονή.
Ο Φασφαλης επιβεβαιώνει την πληροφορία σου.
Αν είναι αλήθεια θα έχουμε λίαν συντόμως νεότερα.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1865 στις: Απρίλιος 24, 2023, 10:58:25 μμ »
Ο Φασφαλης επιβεβαιώνει την πληροφορία σου.
Αν είναι αλήθεια θα έχουμε λίαν συντόμως νεότερα.

το ανέβασε 10 το βράδυ... εντάξει , περιμένανε να γίνει το αίτημα μετά την προκήρυξη εκλογών... για να παλαμοκροτήσει ο ανήσυχος κλάδος (για αυτά που λέτε αυτονόητα - και συμφωνώ επί της ουσίας , αλλά μιλάμε για το πολιτικό παίγνιο) . τι να πεις ...

*εντωμεταξύ όλα αυτά έχουν ξαναγίνει, η ρητορική τους είναι το πρόβλημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2023, 09:17:30 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:21 »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1866 στις: Απρίλιος 25, 2023, 09:30:36 πμ »
Καλημέρα,
επικοινώνησα ξανά με τη ΔΔΕ που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα και, τελικά, οι προσκλήσεις για τοποθετήσεις από μετάθεση θα βγουν μετά τις εκλογές, άμεσα (την επόμενη μέρα, λένε) ώστε να προλάβουν τις δεύτερες. Συνεπώς, μιλάμε για τέλη Μαΐου/αρχές (βλ. μέσα;) Ιουνίου...

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1867 στις: Απρίλιος 25, 2023, 09:39:11 πμ »
οι προσκλήσεις για τοποθετήσεις από μετάθεση θα βγουν μετά τις εκλογές, άμεσα (την επόμενη μέρα, λένε) ώστε να προλάβουν τις δεύτερες.

Μακάρι να είναι έτσι, όμως θα μου επιτρέψετε να έχω κάποιες επιφυλάξεις νομικού χαρακτήρα. Δηλαδή αμφιβάλλω αν επιτρέπεται να εκκινήσει οποιαδήποτε διαδικασία υπηρεσιακών μεταβολών ενόσω η κυβέρνηση παραμένει υπηρεσιακή και όχι "κανονική" (δηλαδή κυβέρνηση που έχει λάβει ψήφο εμπιστοσύνης από τη Βουλή). Σύμφωνα με τα συνταγματικώς οριζόμενα, τις πρώτες εκλογές ακολουθεί η διαδικασία των διερευνητικών εντολών και, εφ' όσον αποβεί άκαρπη, συγκαλείται (υποχρεωτικά) η νεοεκλεγείσα Βουλή, η οποία όμως διαλύεται δύο ημέρες αργότερα και τότε ορίζεται αμιγώς υπηρεσιακή κυβέρνηση, με μη κοινοβουλευτικά πρόσωπα και πρωθυπουργό τον/την πρόεδρο ενός από τα τρία ανώτατα δικαστήρια (ΑΠ, ΣτΕ και ΕΣ). Σε όλο αυτό το διάστημα λοιπόν, θεωρείται (και έτσι είναι) ότι η κυβέρνηση δεν έχει λάβει ψήφο εμπιστοσύνης και κατά συνέπεια περιορίζεται σε καθαρά διεκπεραιωτικό έργο, αποκλειομένων και των υπηρεσιακών μεταβολών μεταξύ άλλων.

Επαναλαμβάνω ότι εύχομαι να σφάλλω και να μπορέσουν να προχωρήσουν οι διαδικασίες στο διάστημα αυτό, αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1869 στις: Απρίλιος 25, 2023, 11:33:21 πμ »
https://e-wall.net/36916/ekloges-exairesi-ypiresiakon-metavolon-yperarithmies-metatheseis-entos-pyspe-kai-oristikes-topothetiseis-neodioriston-ekpaideftikon/

Όλα καλά αν τελικά γίνει έτσι, αλλά θα επιμείνω: σε ποιο σώμα/αρχή θα καταθέσει το αίτημα εξαίρεσης το υπουργείο; Αν απαιτείται νόμος ή τροπολογία, όπως απαιτήθηκε για να εξαιρεθούν οι διορισμοί, δεν υπάρχει πια Βουλή για να την ψηφίσει.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1870 στις: Απρίλιος 25, 2023, 11:36:13 πμ »
Όλα καλά αν τελικά γίνει έτσι, αλλά θα επιμείνω: σε ποιο σώμα/αρχή θα καταθέσει το αίτημα εξαίρεσης το υπουργείο; Αν απαιτείται νόμος ή τροπολογία, όπως απαιτήθηκε για να εξαιρεθούν οι διορισμοί, δεν υπάρχει πια Βουλή για να την ψηφίσει.

Στην αρμόδια επιτροπή του ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1871 στις: Απρίλιος 25, 2023, 04:42:27 μμ »
Μακάρι να δοθεί εξαίρεση στις  υπηρεσιακές μεταβολές και να συνεχιστούν οι διαδικασίες κανονικά. Όμως δεν είναι πρωτόγνωρο να γίνονται τοποθετήσεις μέσα στο καλοκαίρι.
 Προσωπικά θυμάμαι πριν κάποια χρόνια - δεν θυμάμαι αν ήταν εκλογική χρονιά - στη ΔΔΕ που ανήκω τοποθετηθήκαμε προς τα τέλη Ιουλίου και αναγκαστήκαμε να πάμε να παρουσιαστούμε αυτοπροσώπως καλοκαιριάτικα για να αναλάβουμε υπηρεσία.Παρεμπιπτόντως ο τόπος κατοικίας μου δεν είναι εκεί. Και προς τιμήν της η διευθύντρια του σχολείου που τοποθετήθηκα δεν με ανάγκασε να ταξιδέψω και δεύτερη φορά για την καλοκαιρινή μου υπηρεσία. Μιας και πήγα έμεινα μέχρι το μεσημέρι και θεωρήθηκε ότι έκανα και την υπηρεσία μου.
Όσο για τις αποσπάσεις, μόνο τα τελευταία 2-3 χρόνια βγαίνουν νωρίς. Το σύνηθες ήταν να βγαίνουν τέλος Αυγούστου και κατά προτίμηση το απόγευμα της 31ης Αυγούστου! Και περιμέναμε μέχρι τελευταία στιγμή να δούμε αν θα ταξιδέψουμε ή όχι το επόμενο πρωινό όσοι ήμασταν σε σχετικά κοντινή απόσταση από τις περιοχές διορισμού μας. Όσοι ήταν μακριά,  το μάθαιναν στο καράβι καθώς ταξίδευαν προς την οργανική τους. Αξέχαστες στιγμές!!! Και μου φαίνεται φέτος θα τις ξαναζήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1872 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:28:53 πμ »
Καλησπέρα θέλω να ρωτησω για οποίον γνωρίζει να μου πει..Εγώ δεν μπόρεσα να πάρω μετάθεση στο νομό που ήθελα, μέχρι εδώ  όλα καλά.Τώρα βλέπω στα οργανικά κενά που δίνει για τις τοποθετήσεις υπεράριθμων  ότι δίνει  για τοποθετήσεις οργανικό στην ειδικότητα μου.Πως ΓΊΝΕΤΑΙ ΑΦΟΎ ΥΠΉΡΧΕ ΟΡΓΑΝΙΚΌ ΚΈΝΟ  ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΜΕΤΆΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΏΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΌΤΙ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΕΝΌ και στις τοποθετήσεις υπεράριθμων. ??

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1873 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:34:30 πμ »
Καλησπέρα θέλω να ρωτησω για οποίον γνωρίζει να μου πει..Εγώ δεν μπόρεσα να πάρω μετάθεση στο νομό που ήθελα, μέχρι εδώ  όλα καλά.Τώρα βλέπω στα οργανικά κενά που δίνει για τις τοποθετήσεις υπεράριθμων  ότι δίνει  για τοποθετήσεις οργανικό στην ειδικότητα μου.Πως ΓΊΝΕΤΑΙ ΑΦΟΎ ΥΠΉΡΧΕ ΟΡΓΑΝΙΚΌ ΚΈΝΟ  ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΜΕΤΆΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΏΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΌΤΙ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΕΝΌ και στις τοποθετήσεις υπεράριθμων. ??

Γίνεται διότι τα κενά για μεταθέσεις και τοποθετήσεις υπολογίζονται με διαφορετικό τρόπο. To οργανικό κενό για οριστική τοποθέτηση υπολογίζεται ως 12 κενές ώρες Α ανάθεσης σε συγκεκριμένη σχολική μονάδα. Το κενό για μετάθεση είναι 20 κενές ώρες Α ανάθεσης συνολικά στην περιοχή μετάθεσης, λαμβάνοντας υπόψη όμως και τα πλεονάσματα ωρών. Δηλαδή, το κενό αυτό προφανώς υπήρχε όταν το ΠΥΣΔΕ υπολόγιζε τα κενα για τις μεταθέσεις, αλλά πιθανά να 'σβήστηκε' από πλεόνασμα ωρών σε άλλο σχολείο ή ομάδα σχολείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2023, 10:56:27 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1874 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:40:45 πμ »
Γίνεται διότι τα κενά για μεταθέσεις και τοποθετήσεις υπολογίζονται με διαφορετίκο τρόπο. To οργανικό κενό για οριστική τοποθέτηση υπολογίζεται ως 12 κενές ώρες Α ανάθεσης σε συγκεκριμένη σχολική μονάδα. Το κενό για μετάθεση είναι 20 κενές ώρες Α ανάθεσης συνολικά στην περιοχή μετάθεσης, λαμβάνοντας υπόψη όμως και τα πλεονάσματα ωρών. Δηλαδή, το κενό αυτό προφανώς υπήρχε όταν το ΠΥΣΔΕ υπολόγιζε τα κενα για τις μεταθέσεις, αλλά πιθανά να 'σβήστηκε' από πλεόνασμα ωρών σε άλλο σχολείο ή ομάδας σχολείων.

Για απόσπασή  να έχω ελπίδα με βάση αυτό?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1875 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:42:57 πμ »
Για απόσπασή  να έχω ελπίδα με βάση αυτό?

Η απόσπαση γίνεται σε λειτουργικά κενα, όποτε αν η περιοχή παίρνει γενικά αναπληρωτες στην ειδικότητα σου έχεις βάσιμες ελπίδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2023, 09:45:22 πμ από mts.ag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 849
Σύνολο: 851

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.