*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476055 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 12, 2014, 09:09:46 μμ »
Συνάδελφοι, γιατί τα βάζετε με τα καημένα τα ΠΥΣΔΕ :P
που ιδρώνουν κατακαλόκαιρο  8)
για να είναι όλοι στις θέσεις τους...τον Οκτώβριο και βάλε ;D ;D;
Ούτε αριθμό προτιμήσεων τηρούν ούτε προθεσμίες, ειδικά φέτος στο θέμα των προθεσμιών τα είδαμε όλα.
Διότι όπως είχε πει κάποιος κάπου κάποτε, τι να κάνουμε αφού δε μας βγαίνουν οι ημερομηνίες;;; :o ::) :P
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:09 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 12, 2014, 09:21:13 μμ »
Συνάδελφοι, γιατί τα βάζετε με τα καημένα τα ΠΥΣΔΕ :P
που ιδρώνουν κατακαλόκαιρο  8)
για να είναι όλοι στις θέσεις τους...τον Οκτώβριο και βάλε ;D ;D;
Ούτε αριθμό προτιμήσεων τηρούν ούτε προθεσμίες, ειδικά φέτος στο θέμα των προθεσμιών τα είδαμε όλα.
Διότι όπως είχε πει κάποιος κάπου κάποτε, τι να κάνουμε αφού δε μας βγαίνουν οι ημερομηνίες;;; :o ::) :P

Γιατί πέρσι σε κάποια πράγματα ήθελα να κάνω τον μ...α
Φέτος θέλω να είμαι αποκλειστικά κ...παιδο... Πειράζει;  ;D
Και ξέρεις κάτι από δω και πέρα σταματάω να διαβάζω Νόμους. Αμα νιώθω ότι αδικούμαι θα τους λέω που το λέει αυτό και ας τα κάνω όλα ρόιδο τελευταία μέρα... Και αν έχω δίκιο ας ξανακάνουν όλες τις διαδικασίες από την αρχή... είπα πλέον δουλεύω για να διασκεδάζω στον χώρο εργασίας... Το νου σας κυκλοφορώ ανάμεσα σας...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2014, 10:17:05 μμ από guestteacher »

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:08:10 μμ »
Τι είναι οι προσωρινές τοποθετήσεις που κάνει ασ πούμε η Γ αθήνας;
Ειναι οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά;
Λειτουργική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:26:56 πμ »
Υπάρχει κι άλλο είδος σκοποβολής στα τυφλά (λέγε με ΠΥΣΔΕ Μεσσηνίας)
σου δίνει 20 επιλογές, αλλά δεν ξέρεις ποιές είναι οι βελτιώσεις! Βέβαια στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ αυτή είναι ίσως η μικρότερη "αμαρτία" του!!!

@ Βρε Guest μου, είμαι σε διακοπές, δε γυρνάω πίσω για να πάω και να τους πω αυτό που λες, αν και θα ΄χε πολύ πλάκα πράγματι! Μπανάκια δε χαρίζω σε κανέναν, ας μείνω ξανά διάθεση! Πάντως δε σε πιστεύω που λες ότι δεν ξαναδιαβάζεις νόμους. Αφού σε τρώει να τεκμηριώνεις αυτά που λες! δεν το ΄χεις με την αερολογία βρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε;  :)

@ gvassilis βάλε ένα link να καταλάβουμε τι εννοείς. Αν και δεν πιστεύω να μιλάμε για λειτουργικά τέτοια εποχή. Αν δεν βάλουμε ζακετούλα είναι νωρίς να μιλάμε για λειτουργικά. 
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 13, 2014, 06:46:57 πμ »
Αυτό που κάνει η Μεσσηνία είναι πράγματι σκοποβολή στα τυφλά.  Εμείς τουλάχιστον σκοπεύουμε στο ημίφως.   :)

Βέβαια στη Μεσσηνία με 20 επιλογές καλύπτεις μεγάλο ποσοστό των σχολείων.
Ενώ στα μεγάλα Πυσδε γίνεται χαμός.  Άντε , καλό βόλι λοιπόν.   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 06:52:28 πμ από knkn »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:32:04 πμ »
Τι είναι οι προσωρινές τοποθετήσεις που κάνει ασ πούμε η Γ αθήνας;
Ειναι οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά;
Λειτουργική τοποθέτηση;

Προσωρινές τοποθετήσεις είναι σε λειτουργικά κενά γενικώς.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:37:09 πμ »
Υπάρχει κι άλλο είδος σκοποβολής στα τυφλά (λέγε με ΠΥΣΔΕ Μεσσηνίας)
σου δίνει 20 επιλογές, αλλά δεν ξέρεις ποιές είναι οι βελτιώσεις! Βέβαια στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ αυτή είναι ίσως η μικρότερη "αμαρτία" του!!!

@ Βρε Guest μου, είμαι σε διακοπές, δε γυρνάω πίσω για να πάω και να τους πω αυτό που λες, αν και θα ΄χε πολύ πλάκα πράγματι! Μπανάκια δε χαρίζω σε κανέναν, ας μείνω ξανά διάθεση! Πάντως δε σε πιστεύω που λες ότι δεν ξαναδιαβάζεις νόμους. Αφού σε τρώει να τεκμηριώνεις αυτά που λες! δεν το ΄χεις με την αερολογία βρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε;  :)

@ gvassilis βάλε ένα link να καταλάβουμε τι εννοείς. Αν και δεν πιστεύω να μιλάμε για λειτουργικά τέτοια εποχή. Αν δεν βάλουμε ζακετούλα είναι νωρίς να μιλάμε για λειτουργικά.

Τι εννοείς?
Δεν βγάζει Πίνακα με τα μόρια αιτούντων βελτίωσης και διάθεσης ΠΥΣΔΕ?
Ε αυτοί που αιτούνται βελτίωση είναι και τα πιθανά κενά.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

ΥΓ. Εγώ μια φορά την πάτησα με οργανική που ήταν ταγμένη σε άλλον και μέχρι και μετάθεση μου έδωσαν να φύγω από το ΠΥΣΔΕ.  ;D
Από τότε δηλώνω φανατικά στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και αν πάρω ποτέ οργανική θα κοιτάξω να είναι όχι δίπλα αλλά στο ίδιο κτίριο με το σπίτι μου (που λέει ο λόγος) και να μην την θέλει και κανένας ντόπιος με συγγενείς στην εκπαίδευση.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 10:38:45 πμ από guestteacher »

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:14:10 πμ »
Προσωρινές τοποθετήσεις είναι σε λειτουργικά κενά γενικώς.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:18:46 πμ »
Τι είναι οι προσωρινές τοποθετήσεις που κάνει ασ πούμε η Γ αθήνας;
Ειναι οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά;
Λειτουργική τοποθέτηση;
Ούτε οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά ούτε τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά, απλά χρεώνει όλους όσους δεν έχουν οριστική τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο (το ίδιο κάθε χρόνο) στο οποίο παρουσιάζονται 1η Σεπτέμβρη, κάνουν θερινή υπηρεσία, εκεί βρίσκεται και ο υπηρεσιακός φάκελλος κλπ, οι τοποθετήσεις αυτές γίνονται συνήθως με κριτήριο την εντοπιότητα (αν είναι εφικτό), μπορεί στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης να μην υπάρχει ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό κενό, ή μπορεί από σύμπτωση να προκύψει λειτουργικό κενό στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης, αυτό δε σημαίνει ότι το παίρνει ο προσωρινά τοποθετημένος στο σχολείο (το διεκδικούν όλοι όσοι έχουν δικαίωμα και το παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ή αυτός που προηγείται).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 11:20:25 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος zoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:27:50 πμ »
Δηλαδή για να καταλάβω: είμαι προσωρινά τοποθετημένη σε ένα σχολείο ( καθ' 'οτ,ι νεοδιόριστη) και έχω κάνει δήλωση για οριστική τοποθέτηση (σε οργανικό ή λειτουργικό κενό). Που πρέπει να παρουσιαστώ  στη 1Σεπτεμβρίου;

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:30:44 πμ »
Ούτε οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά ούτε τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά, απλά χρεώνει όλους όσους δεν έχουν οριστική τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο (το ίδιο κάθε χρόνο) στο οποίο παρουσιάζονται 1η Σεπτέμβρη, κάνουν θερινή υπηρεσία, εκεί βρίσκεται και ο υπηρεσιακός φάκελλος κλπ, οι τοποθετήσεις αυτές γίνονται συνήθως με κριτήριο την εντοπιότητα (αν είναι εφικτό), μπορεί στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης να μην υπάρχει ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό κενό, ή μπορεί από σύμπτωση να προκύψει λειτουργικό κενό στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης, αυτό δε σημαίνει ότι το παίρνει ο προσωρινά τοποθετημένος στο σχολείο (το διεκδικούν όλοι όσοι έχουν δικαίωμα και το παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ή αυτός που προηγείται).
Α πολύ ωραία, ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:31:32 πμ »
Δηλαδή για να καταλάβω: είμαι προσωρινά τοποθετημένη σε ένα σχολείο ( καθ' 'οτ,ι νεοδιόριστη) και έχω κάνει δήλωση για οριστική τοποθέτηση (σε οργανικό ή λειτουργικό κενό). Που πρέπει να παρουσιαστώ  στη 1Σεπτεμβρίου;
Η οριστική τοποθέτηση αφορά μόνο οργανικό κενό,
θα παρουσιαστείς στο σχολείο οριστικής τοποθέτησης (αν πάρεις) ή στο λειτουργικό κενό που θα τοποθετηθείς, απλά στο παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω οι προσωρινές τοποθετήσεις αποσκοπούν απλώς στην καλύτερη διαχείριση του προσωπικού δεδομένου ότι γίνονται μετά τις οριστικές τοποθετήσεις σε οργανικά κενά και πριν τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά (που γίνονται μετά την 1η Σεπτέμβρη).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 11:34:28 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:32:59 πμ »
Ούτε οριστική τοποθέτηση σε οργανικά κενά ούτε τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά, απλά χρεώνει όλους όσους δεν έχουν οριστική τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο (το ίδιο κάθε χρόνο) στο οποίο παρουσιάζονται 1η Σεπτέμβρη, κάνουν θερινή υπηρεσία, εκεί βρίσκεται και ο υπηρεσιακός φάκελλος κλπ, οι τοποθετήσεις αυτές γίνονται συνήθως με κριτήριο την εντοπιότητα (αν είναι εφικτό), μπορεί στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης να μην υπάρχει ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό κενό, ή μπορεί από σύμπτωση να προκύψει λειτουργικό κενό στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης, αυτό δε σημαίνει ότι το παίρνει ο προσωρινά τοποθετημένος στο σχολείο (το διεκδικούν όλοι όσοι έχουν δικαίωμα και το παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια ή αυτός που προηγείται).

Μπράβο silkcut.
Γι αυτό είπα και γενικώς στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Κάποιες Δ/νσεις τους τοποθετούν όπως λέει η silkcut, κάποιες άλλες τους λένε στα σχολεία που ήσουν με την λήξη του διδακτικού έτους, κάποιες άλλες παλιότερα τους έλεγαν έλα στο Γραφείο Δ/νσης. Ολα αυτά θεωρούνται προσωρινές τοποθετήσεις. Αν όμως δεν βγάλει λειτουργικά υπεράριθμους και λειτουργικά κενά και να γίνει η διαδικασία τότε επίσημα δεν θα είναι κάποιος σε κάποιο σχολείο για το επόμενο διδακτικό έτος.

@zoula

Αν πάλι δεν πάρεις ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό όπου σου πει η δ/νση... Εχει κάτσει κόσμος στο σπίτι του μέχρι 15/10... κόσμος και κοσμάκης...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 11:36:10 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #601 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:09:17 μμ »
Συνάδελφοι,
έχω μια απορία. Εάν προκυρηχθεί οργανική σε μια περιοχή και δεν τη διεκδικήσει κανείς, υποχρεούται να την πάρει αυτός με τα λιγότερα μόρια, έστω και αν δε θέλει και δεν έχει κάνει καμία αίτηση; Και έστω κι αν είναι σε άδεια ανευ αποδοχών;

Παρακαλώ να μου απαντήσετε, εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε πού ακριβώς αναφέρεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 02:16:51 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 969
Σύνολο: 977

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.