*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Παιδια μου ηρθε ενημερωση απο το ΙΕΚ που εργαζομαι για ενα σεμιναριο που θα πραγματοποιηθει απο το Παντειο Πανεπιστημιο με κοστος 800 ευρω για εκπαιδευση ενηλικων. Θα γινει και μικροδιδασκαλια. ξερεις κανεις κατι σχετικα με αυτο? ειναι τα σεμιναρια που θα πραγματοποιηθουν απο το ΙΝΕΔΕΒΙΜ για να μπουμε στο μητρωο..?..δεν νομιζω εφοσον ακομα τωρα καταθετουμε αιτησεις...

γνωμη μου ειναι να μη δώσει κανεις χρηματα για σεμιναρια που υποσχονται επιτυχια στις εξετασεις του εοππεπ. Αν θελετε να το κανετε για προσωπικη και επαγγελματικη αναπτυξη καντε το. Αλλα αν το θελετε μονο για τον εοππεπ γνωμη μου ειναι να μην βιαστει κανεις να δωσει χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ναι και εγω αυτο σκεφτομαι....αλλωστε δεν θα μας υποχρεωσουν απο ινεδεβιμ να παρακολουθησουμε δικα τους σεμινα ρια πριν δωσουμε πιστοποιηση?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ναι και εγω αυτο σκεφτομαι....αλλωστε δεν θα μας υποχρεωσουν απο ινεδεβιμ να παρακολουθησουμε δικα τους σεμινα ρια πριν δωσουμε πιστοποιηση?
Δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για σεμινάρια από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.. εδώ ανέλαβε την εκπαίδευση εκπαιδευτων το ΕΑΠ και μείωσε και τις ώρες ( από 100 --> 37 )

Αποσυνδεδεμένος petalouda02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και να προσθέσω πως για τα σεμινάρια εκπαιδευτών ΚΔΒΜ που ανέλαβε φέτος το ΕΑΠ, εκτός της μείωσης από 100 σε 37ώρες, το ΕΑΠ στέλνει με e-mail τις βεβαιώσεις παρακολούθησης και ΑΝ κάποιος την θέλει επίσημα και τυπωμένη, το ΕΑΠ την αποστέλλει ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ...έχουμε ξεφύγει εντελώς...δεν φτάνει που πολύ ξεσπιτώνονται να το παρακολουθήσουν και διαθέτουν χρήματα για τη μετακίνηση/διαμονή, πολλοί εξ αυτών δεν έχουν πληρωθεί καν από τα ΚΔΒΜ...θέλουν να τους χρεώσουν και με την αποστολή...ε εντάξει δεν υπάρχει πια λογική σε τίποτα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και να προσθέσω πως για τα σεμινάρια εκπαιδευτών ΚΔΒΜ που ανέλαβε φέτος το ΕΑΠ, εκτός της μείωσης από 100 σε 37ώρες, το ΕΑΠ στέλνει με e-mail τις βεβαιώσεις παρακολούθησης και ΑΝ κάποιος την θέλει επίσημα και τυπωμένη, το ΕΑΠ την αποστέλλει ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ...έχουμε ξεφύγει εντελώς...δεν φτάνει που πολύ ξεσπιτώνονται να το παρακολουθήσουν και διαθέτουν χρήματα για τη μετακίνηση/διαμονή, πολλοί εξ αυτών δεν έχουν πληρωθεί καν από τα ΚΔΒΜ...θέλουν να τους χρεώσουν και με την αποστολή...ε εντάξει δεν υπάρχει πια λογική σε τίποτα!!!!
Οι δωρεάν επιμορφώσεις δυστυχως τελειωσαν... πλεον ολο και περισσοτερο αναλαμβανουν οι ιδιωτικοι φορεις , με το αζημίωτο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
λοιπόν,μόλις εκανα κι εγω τωρα την αίτησή μου...
τα δικαιολογητικά σκεφτομαι να τα καθυστερήσω καθως ειναι και τα 120 ευρω που με καινε κάπως...θα στειλουμε δλδ το παραβολο ενω δεν θα ξερουμε ποτε θα γινουν οι εξετασεις κι αν πληρουμε τις προυποθεσεις θα δωσουμε εξετάσεις??κι αν ελεγχει η αίτηση και πουν οτι δενμπορουμε να δωσουμε εξετασεις???εγω ειμαι φιλολογος αλλα δυστυχώς δεν εχω διδακτικη εμπειρια σε ενηλικες 150 ωρες αλλα 125..ομως εχω επαγγελματικη εμπειρια ως στελεχος πολλους μηνες ηδη...σε τι κατηγορια μπαινω τωρα??στην αιτηση δηλωσα στην 8 οπου πρεπει να παρακολουθησω σεμιναριο,αλλα αν εκανα λαθος???θα μας ενημερωσουν για ολα αυτα οτανελεγξουν την αιτηση μας??ουφφφ μπερδεμα...και αυτες οι εξετασεις θα ειναι δωρεαν ή θα πληρωσουμε κι αλλα τοτε???υπαρχει καποιος απο εδω που δεν εχει 150διδακτικες ωρες αλλα εχει υποβαλει αιτηση και παραβολο???επισης, υπαρχει καποιος που να εχει στειλει τα παντα συν τα χρηματα και να του εχουν ελέγξει  την αιτηση και να τον εχουν γενικοτερα ενημερωσει???

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγώ τα έχω στείλει εδώ και εβδομάδες και είμαι ακόμα στο περίμενε
"14/5/2014 10:44:20 πμ   
Ο φάκελος υποψηφιότητας είτε δεν έχει παραληφθεί από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. είτε ο αρ. πρωτοκόλλου του δεν έχει καταχωρηθεί ακόμη από την υπηρεσία μας στο ηλεκτρονικό σας χαρτοφυλάκιο   
Εκκρεμεί έλεγχος της αίτησης σας"
τουλάχιστον φιλοτιμηθηκαν και μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου όταν τους πήρα τηλέφωνο να δω τι παίζει ...

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, να σας ρωτήσω: Για να δώσεις τις εξετάσεις πιστοποίησης, πρέπει να έχεις παρακολουθήσει το πιστοποιημένο πρόγραμμα πρώτα; Αυτό πού γίνεται; Πώς το παρακολουθεiς; Τι άλλο πρέπει να έχεις κάνει ή να διαθέτεις;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η προϋπηρεσία σε αναγνωρισμένο ιδιωτικό ΚΕΚ από το ΕΚεΠις (βεβαίωση από το ΚΕΚ και τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών), προσμετράται στις 150 ώρες που χρειάζεται να έχουμε στην εκπαίδευση ενηλίκων για να συμμετάσχουμε στις εξετάσεις της πιστοποίησης;

Επίσης, το ότι είμαι εκπαιδευτής ΛΑΕΚ, παίζει κάποιο ρόλο στη συμμετοχή μου στις εξετάσεις; Δεν έχω βέβαια διδάξει σε προγράμματα ΛΑΕΚ.

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος elis_savet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια καλησπερα..έκανα και εγω την αίτηση αλλά δεν έχω στείλει τα χαρτιά ακόμα.. ειναι πολλα τα 120 για να τα χαραμίσω άδικα.. γι αυτο αν μπορείτε να με διαφωτίσετε πανω στο θέμα.. θα γίνουν όντως αυτά τα σεμινάρια και το κυριότερο που θέλω να ρωτήσω είναι εμείς μετά απο αύτα τα σεμινάρια θα μπορούμε να διδάξουμε ή απλά θα πιστοποιηθούμε σαν Α' βαθμού.. χρειάζεται μετά και κάτι ακόμα για να γίνουμε εκπαιδευτές?? α και κάτι ακόμα.. μεχρι ποτε πρεπει να στειλουμε τα χαρτια μας αφου καναμε την αίτηση? ευχαριστω και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα πρέπει να περιμένετε πολλούς μα πολλούς μήνες ακόμη, μέχρι να εξεταστεί ο φάκελος υποψηφιότητας που αποστείλλατε στον ΕΟΠΠΕΠ. Συνεπώς, χρειάζετε να έχετε υπομονή.

Είχα στείλει αντίστοιχα φάκελο υποψηφιότητας στον ΕΟΠΠΕΠ, τον Απρίλιο του 2012 και έλαβα έγγραφη απάντηση περί ένταξης μου στο μητρώο, τον Ιανουάριο του 2014.
Τα συμπεράσματα δικά σας..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος elis_savet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ωχ καταλαβα.. πρεπει ομως να περασουμε και απο σεμιναρια αυτα ποτε θα γινουν ενας θεος ξερει. το θεμα ειναι αξιζει να δωσεις τα 120 ευρω που ζητανε τωρα ή μετα θα  χρειαστει και αλλα???

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
κι εμενα τα ιδια ακριβως πραγματα με προβληματιζουν...γι αυτο θα περιμενω εστω μεχρι να βγαλουν ανακοινωση για το τι θα γινει με τα σεμιναρια και τη διαδικασία εξετασης...κι αυτο γιατι ισως να χρειαστουν κι αλλα χρηματα τοτε και αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν αξιζεινα δωσουμε 120 ευρω και μετα αλλα τοσα για να παρακολουθησουμε το σεμιναριο και αλλα τοσα για ναδωσουμε εξετασειςκαι παει λεγοντας...τι το θελαν τωρα ολο αυτο δεν μπορω να καταλαβω...λεφτα να εχουμε να δινουμε δλδ... :(

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gia na koroideyomaste oti douleyoume..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.