*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε μου δεν συμφωνώ μαζί σου, όταν πληρώνω για να δώσω εξετάσεις το 2016 δεν γίνεται να να μη δίνω για να μαζευτούν πρώτα 10000 άτομα...οι πρώτοι 3500 πως δώσανε, μήπως τους ειδοποίησαν δώστε να προλάβετε; Το ξέρω είμαι καχύποπτος αλλά ζούμε στην Ελλάδα...Θα σου πω ποια σημεία θεωρώ άδικα: 1. πτυχίο ΑΕΙ με ΤΕΙ έπρεπε να έχει διαφορετική μοριοδότηση όχι την ίδια, αυτό νομίζω είναι ξεκάθαρο.
                      2. διδακτορικό στον εκάστοτε τομέα (όχι στην εκπαίδευση ενηλίκων) έπρεπε να μοριοδοτείται περισσότερο ή τουλάχιστον να είχε μεγαλύτερη διαφορά από το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης.
                      3. Επιμορφώσεις νομίζω είναι ευνοημένες επειδή τα σκάμε, αλλά έλεος 2 μόρια η επιμόρφωση και 5 το μεταπτυχιακό, δηλαδή κάποιος με 2 επιμορφώσεις σχεδόν έχει μεταπτυχιακό;
                      4. Ανεργία δίνει πολύ λίγα μόρια, μπορεί πέρυσι να το παράκαναν αλλά είπαμε της γριάς να....(την ξέρετε την συνέχεια)
                      5. Μία λίστα για όλους, ας δίναμε εξετάσεις αντί να μας κοροϊδεύουν και να κάναμε δύο λίστες, τώρα αυτό είναι μη αξιοκρατικό.
                      6. Αυτό με τους διπλοθεσίτες πρέπει παιδιά να τελειώνει, είμαι άνεργος 1 χρόνο και μαθαίνω για κόσμο που δουλεύει λίγο στο δημόσιο, λίγο στα ιεκ, λίγο στα τει μα είναι δυνατόν, τι μάθημα κάνει αυτός. Όσοι έχουν ήδη ένα μισθό στο δημόσιο ας μη παίρνουν πάνω από 2-3 ώρες και πολλές τους είναι. Δηλαδή θα βγάζουν αυτοί 600 ευρώ από τα ΙΕΚ και 1500 από τη δουλειά τους, και εμείς με τη σύνταξη του μπαμπά. Δεν γίνεται σοβαρή εκπαίδευση έτσι, γι'αυτό από τη μία είναι καλό που υπάρχει η πιστοποίηση ώστε στο μέλλον να δημιουργηθεί μία τράπεζα καθηγητών για ΙΕΚ αλλά θα πρέπει και οι εξετάσεις πιστοποίησης να γίνονται που και που...
Αυτά!
Φίλε μου ο ΑΣΕΠ είναι μία άλλη ιστορία, αναφέρεται σε μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και έχουν γίνει και εκεί πολλές αδικίες, αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι πρέπει να γίνει το ίδιο και με τους εκπαιδευτές ενηλίκων. Όταν δίνω 120 ευρώ (τα οποία δεν μου περισσεύουν και νομίζω σε πολλούς από εσάς) γιατί μου εξασφαλίζει το κράτος τη συμμετοχή μου στις εξετάσεις πιστοποίησης και μου λένε ότι θα γίνουν μέσα στο 2015, μετά από δυο τρεις μήνες αρχές 2016 μετά από 2-3 μήνες καλοκαίρι 2016 και τελικώς μαθαίνω ότι ίσως δώσουμε τον Οκτώβρη του 2016, μάλλον μας κοροϊδεύουν, αφού βολεύτηκαν με τους 3300 περίπου που πέρασαν το 2015, θα βάλουν και καθηγητές δευτεροβάθμιας (προφανώς για οικονομία) και εμείς καληνύχτα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Φίλε μου δεν συμφωνώ μαζί σου, όταν πληρώνω για να δώσω εξετάσεις το 2016 δεν γίνεται να να μη δίνω για να μαζευτούν πρώτα 10000 άτομα...οι πρώτοι 3500 πως δώσανε, μήπως τους ειδοποίησαν δώστε να προλάβετε; .....

 
  • Φίλε μου αν έκανες profile για να γράφεις αυτά που γράφεις κακός το έκανες!
  • Για την πιστοποίηση περάσαμε όλοι την ίδια διαδικασία περιμέναμε 1,5 χρόνο και ήταν γνωστό το θέμα απο το 2012 ας έκανες αίτηση από την πρώτη στιγμή!
  • Τι άλλη μαλακία θα ακούσουμε εδώ μέσα για τα ΤΕΙ; Την επανάσταση σου κάνε αλλού! Εμείς εδώ μέσα χορτάσαμε από τέτοιους επαναστάτες!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@Alexallaround
Νομίζω στα περισσότερα έχεις δίκιο.
Και σαφώς έπρεπε να είχαν κάνει τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Alexallaround είσαι πολύ λάθος!

1. Έδωσα εξετάσεις και δεν με ειδοποίησε κανένας να δώσω να προλάβω. Είναι πολύ προσβλητικό αυτό που γράφεις και απέχει από την πραγματικότητα.

2. Στις παρατηρήσεις για την μοριοδότηση στο μόνο που συμφωνώ είναι οι επιμορφώσεις. Διαφωνώ πολύ με τη διάκριση που κάνεις ΑΕΙ με ΤΕΙ. Για το διδακτορικό δεν έχω αντίρρηση. Δεν ξέρω γιατί κάνεις διάκριση στο διδακτορικό στην εκπαίδευση ενηλίκων.

Σχετικά με τους διπλοθεσίτες, δεν πιστεύω ότι είναι πολλοί αυτοί που πραγματικά βγάζουν πολλά από ΙΕΚ, πολλά από ΤΕΙ, πολλά από δημόσιο.

Όπως και να έχει για να μπορέσουμε να συζητήσουμε θα πρέπει να μην θεωρείς ότι είπανε στους συναδέλφους σου "δώστε να προλάβετε".


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε @@  το ότι παρουσίαζα διδακτορικό και καπάκια σε ελληνοαμερικάνικο συνέδριο μέσα στον Ιούνιο σου λέει κάτι, προφανώς και δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση. Αλλά τα παληκάρια του ΕΟΠΠΕΠ ήταν ξεκάθαρα, θα δώσετε σε 2 μήνες θα δώσετε σε 4 μήνες και πάει λέγοντας.... Δεύτερον μη ρίχνεις το επίπεδο της κουβέντας, εάν δεν έχεις επιχειρήματα πήγαινε για μπυρίτσα. Δεν με νοιάζει πως γίνονταν πάντα, το θέμα είναι να γίνεται κάτι σωστά και όχι να κάνουμε μονίμως τα ίδια λάθη. Δεν μιλάς σε κανένα βουτυρόπαιδο του κομματικού σωλήνα, τι είναι αυτό το επαναστάτες; Ρε φίλε έχεις μείνει άνεργος ποτέ, ξέρεις τι είναι να μην έχεις να πληρώσεις το νοίκι σου, μάλλον δεν ξέρεις...Το να συγκρίνεις τα ΤΕΙ με τα ΑΕΙ σε επίπεδο είναι τουλάχιστον αφελές, τεχνολογική σχολή με ανώτατη δεν έχει καμία σχέση, αυτό σε καμία περίπτωση δεν το λέω για να υποβαθμίσω τα ΤΕΙ απλά για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, ίδια μόρια ΑΕΙ με ΤΕΙ, μιλάμε σοβαρά τώρα;; Δηλαδή ίδιο μάθημα θα κάνει στα ΙΕΚ ένας Χημικός με έναν Τεχνολόγο Τροφίμων ή ένας διατροφολόγος από Χαροκόπειο με ένα παιδί από ΤΕΙ, φίλε έχεις ευθύνη όταν κάνεις μάθημα, θέλει εμπειρία, γνώσεις, σίγουρα παιδαγωγική κατάρτιση (δυστυχώς ακόμη και μερικοί καθηγητές παν/μίου έχουν άγνοια από παιδαγωγικά) και πολλές φορές και ερευνητική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis δεν αναφερόμουν σε όλους και συγνώμη εάν νιώθεις ότι σε προσέβαλα, αλλά σου ξαναλέω στην Ελλάδα είμαστε και όλο και πάντα κάποιοι ευνοούνται....Για τη διάκριση ΑΕΙ ΤΕΙ αναφέρομαι στο προηγούμενο ποστ. Τώρα διδακτορικό με διδακτορικό (και στα μεταπτυχιακά το ίδιο ισχύει) διαφέρει, δεν τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, ακόμα και στον ίδιο τομέα, για παράδειγμα στα μαθηματικά υπάρχουν σοβαρά διδακτορικά και άλλα που μη πω τη λέξη, έχει να κάνει καθαρά με τον καθηγητή (αλλά και τον υποψήφιο διδάκτορα) από το τι έρευνα δύναται να κάνει (από θεματολογία, ιδέες, εκτέλεση). Γιατί να μοριοδοτέιται ξεχωριστά ένα διδακτορικό στην εκπαίδευση ενηλίκων; Εάν το θέλουν έτσι ας το μοριοδοτήσουν λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis ξέχασα για τους διπλο(τριπλο)θεσίτες, όταν μόνο εγώ γνωρίζω 4-5 τέτοιους σκέψου πόσοι ακόμα είναι...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
 Σόρρυ φίλε αν παρουσίαζες κάτι στο ελληνοαμερικάνικο συνέδριο και περιμένεις να προκόψεις από ΙΕΚ λυπάμαι αλλά ΔΕΝ …
 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@@ μάλιστα....εάν φίλε μου είχα κονέ θα έβρισκα δουλειά στη βιομηχανία, προφανώς δεν έχω (και δεν θέλω να έχω), πίστεψε με προσπάθησα όσο δεν πάει, προγράμματα ερευνητικά τα τελευταία 2-3 χρόνια στην Ελλάδα μηδέν, οπότε μόνο εξωτερικό πλέον για έρευνα. Όσον αφορά τα ΙΕΚ (και γενικά την εκπαίδευση) μη τα υποτιμάς, εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσαν πραγματικά να εξελιχθούν σε πολύ δυνατά εκπαιδευτικά κέντρα, από τα οποία θα αποφοιτούν ενήλικες με πολύ καλό επίπεδο γνώσεων και ικανοτήτων που θα τους βοηθούσε, να βγουν στην αγορά εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
 Φίλε επιστήμονα το συμπέρασμα πιο είναι μετά από όλα που έγραψες; Τι αποσκοπούσες από αυτή τη συζήτηση;
Πάντως ο markos κάτι με extreme ιδέες του παραιτήθηκε, μάλλον μας έκανε τη χάρη, τώρα εσύ μας βγήκες για να  αλλάξεις το εκπαιδευτικό σύστημα
 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@@ (κάντο έτσι καλύτερα @@@@@@@..) Επειδή είσαι ειρωνικός από την αρχή, μάλλον σε ξεβολεύω με αυτά που λέω, ε;; λοιπόν θες δε θες πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα στην εκπαίδευση και τύποι σαν και σένα θα πρέπει πρώτα να μάθουν να σέβονται και μετά να μάθουν να δουλεύουν και όχι να βολεύονται, άντε πήγαινε  για μπυρίτσα τώρα. 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσον αφορά τη θεματολογία της συζήτησης, νομίζω ήμουν σαφέστατος δες πιο πάνω, εάν δεν σε ενδιαφέρει κ. βολεμένε μπυρίτσα!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Alexallaround

1. ΑΕΙ Χημείας μπορεί να διδάξει μια χαρά Χημεία και ο Τεχνολόγος Τροφίμων ΤΕΙ μια χαρά Τεχνολογία Τροφίμων. Αυτοί οι δυο δεν χρειάζονται διαφορετική μοριοδότηση.

2. Όταν εσύ παρουσίαζες το διδακτορικό κάποιοι ασχολούμασταν με το να διαβάζουμε  για την πιστοποίηση. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και συγκεντρώνεται στο στόχο που επιθυμεί. Δεν καταλαβαίνω καθόλου το πρόβλημα αυτό. Αν εγώ εκείνη την εποχή είχα πάει σε συνέδριο στο εξωτερικό δεν θα έδινα εξετάσεις. Αυτά έχει η ζωή. Πήρες διδακτορικό εκείνη την εποχή στο κάτω κάτω. Άρα, κάτι κέρδισες και εσύ εκείνη την περίοδο που δίναμε για την πιστοποίηση. Θα μπορούσα να ήμουν στη θέση σου και εσύ στη δική μου.

3. Διδακτορικό με διδακτορικό διαφέρει. Σύμφωνοι αλλά τι να κάνουμε. Γιατί να μοριοδοτηθεί λιγότερο το διδακτορικό στην εκπαίδευση ενηλίκων από το δικό σου; Δεν καταλαβαίνω.

4. Και εγώ ξέρω ανθρώπους που είναι διπλο(τριπλο)θεσίτες αλλά μπορεί να είναι σε 2-3 θέσεις και επειδή έχουν μικρό ωράριο (5-6 ώρες), μπορεί να βγάζουν με το ζόρι 600 ευρώ και μάλιστα από ορισμένες δουλειές (π.χ. ΙΕΚ) τα παίρνουν με καθυστέρηση. Άρα δεν είναι τρελά ευνοούμενοι.

5. Δεν έγινε καμιά παρότρυνση σε κόσμο να πιστοποιηθεί για να προλάβουμε. Δεν την ξέρεις καλά την ιστορία της πιστοποίησης. Το πιθανότερο είναι αυτοί που πήγαμε να είμαστε αυτοί που δεν είμαστε κολλητάρια των διευθυντών. Τα κολλητάρια την σνομπάρανε τρελά. Άρα, άστο αυτό το επιχείρημα. Δεν είναι μόνο ότι με προσβάλλεις (αυτό από το Internet είναι βλακεία). Είναι που είναι τελείως λάθος.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
5. Δεν έγινε καμιά παρότρυνση σε κόσμο να πιστοποιηθεί για να προλάβουμε. Δεν την ξέρεις καλά την ιστορία της πιστοποίησης. Το πιθανότερο είναι αυτοί που πήγαμε να είμαστε αυτοί που δεν είμαστε κολλητάρια των διευθυντών. Τα κολλητάρια την σνομπάρανε τρελά. Άρα, άστο αυτό το επιχείρημα. Δεν είναι μόνο ότι με προσβάλλεις (αυτό από το Internet είναι βλακεία). Είναι που είναι τελείως λάθος.

Σωστό αυτό. Προφανώς δεν έγινε καμία παρότρυνση.
Θα έπρεπε βέβαια να είναι πιο συνεπείς από το υπουργείο και να ξανακάνουν εξετάσεις, αλλά δεν νομίζω ότι το κάνουν για να ευνοήσουν κάποιους. Ωφείλεται στην γενική βραδύτητα που είχε πάντα το υπουργείο.

Θα συμφωνήσω και για τα ΤΕΙ. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να έχουν λιγότερη μοριοδότηση. Ειδικά αν σκεφτείς ότι στα ΙΕΚ διδάσκονται κυρίως πρακτικές γνώσεις και εμπειρίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.