*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014  (Αναγνώστηκε 213945 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #980 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:53:12 μμ »
Καλή τοποθέτηση σε όλους τους τυχερούς....... Καταλαβαίνω πολύ καλα τι περνούν οσοι έχουν οικογένειες , γιατί βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια θέση . Παιδιά και όσο μεγαλώνουν τόοσο οι υποχρεώσεις τους μεγαλώνουν κι όλο και πιο δύσκολο γίνεται να φεύγεις  μακριά τους . Ετσι , λοιπόν , τα δυο τελευταία χρόνια  βάζω μονο περιοχές κοντά στο σπίτι μου με αποτέλεσμα ,αν και με καλή σχετικά σειρά στον πίνακα , να αργουν να με πάρουν και να μην δουλεύω από τη πρώτη φάση . Αλλά τι να κάνουμε¨? επιλογές είναι αυτές . Βέβαια ειναι πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις να σε προσπαιρνουν κατα εκατονταδες ......
NHP2 συμφωνώ, κι εμένα η πρώτη μου σκέψη αυτή ήταν μόλις διάβασα το μήνυμα. Ότι αν και αυτός που έχει 40 θέση βάζει περιοχές πολύ μακριά από το σπίτι του τότε καήκαμε όλοι!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #981 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:03:15 μμ »
Καλή τοποθέτηση σε όλους τους τυχερούς....... Καταλαβαίνω πολύ καλα τι περνούν οσοι έχουν οικογένειες , γιατί βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια θέση . Παιδιά και όσο μεγαλώνουν τόοσο οι υποχρεώσεις τους μεγαλώνουν κι όλο και πιο δύσκολο γίνεται να φεύγεις  μακριά τους . Ετσι , λοιπόν , τα δυο τελευταία χρόνια  βάζω μονο περιοχές κοντά στο σπίτι μου με αποτέλεσμα ,αν και με καλή σχετικά σειρά στον πίνακα , να αργουν να με πάρουν και να μην δουλεύω από τη πρώτη φάση . Αλλά τι να κάνουμε¨? επιλογές είναι αυτές . Βέβαια ειναι πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις να σε προσπαιρνουν κατα εκατονταδες ......
Συμφωνω απολυτα!Βλεπω να φευγουν α' β' φαση ατομα με σειρα 1300,1400,1500 και εσυ απλα να περιμενεις.Αλλα οπως ειπες,επιλογες ειναι αυτες.Μπραβο σε οσους φευγουν μακρια απο τα σπιτια και τις οικογενειες τους και ρισκαρουν και καλο κουραγιο σε μας.Μακαρι να ερθει η σειρα για ολες μας γιατι ολοι το αξιζουμε!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #982 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:05:11 μμ »
Ο Καψαλάκης έγραψε σ' ένα άρθρο του:
Γιατί το ΕΣΠΑ Τρίτη: Ίσως τότε να ανοίγει. Είναι πρόγραμμα… Υπάρχει μια αυξημένη γραφειοκρατία (ηλεκτρονική καταχώρηση μέσω ΟΑΕΔ κ.α.) που αν δεν γίνει έγκαιρα έχει πρόστιμο 500 ευρώ ανά πρόσληψη. Καταλαβαίνω την αδικία σε βάρος σας για τη μια μέρα προϋπηρεσίας, αλλά άλλος νομοθετεί, άλλος προσλαμβάνει!

Τοτε ολες να αναλαβουμε υπηρεσια Τριτη και του τακτικου και του ΕΣΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

τι ειναι ανοργανωσια ειν αυτη; τι θελουνε; να βρισκομαστε συνεχεια σε κουβεντες;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #983 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:09:32 μμ »
Τοτε ολες να αναλαβουμε υπηρεσια Τριτη και του τακτικου και του ΕΣΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

τι ειναι ανοργανωσια ειν αυτη; τι θελουνε; να βρισκομαστε συνεχεια σε κουβεντες;
Πολυ σωστη!Ειναι το πιο δικαιο!Και δεν εχω κερδισω κατι που το λεω γιατι δεν με καλεσαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #984 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:59:06 μμ »
Μάλλον αυτό βλέπω να γίνεται, αφού για την ώρα δεν υπάρχει ενημέρωση από πουθενά!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #985 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:18:36 μμ »
Ο Καψαλάκης έγραψε σ' ένα άρθρο του:
Γιατί το ΕΣΠΑ Τρίτη: Ίσως τότε να ανοίγει. Είναι πρόγραμμα… Υπάρχει μια αυξημένη γραφειοκρατία (ηλεκτρονική καταχώρηση μέσω ΟΑΕΔ κ.α.) που αν δεν γίνει έγκαιρα έχει πρόστιμο 500 ευρώ ανά πρόσληψη. Καταλαβαίνω την αδικία σε βάρος σας για τη μια μέρα προϋπηρεσίας, αλλά άλλος νομοθετεί, άλλος προσλαμβάνει!
Σας παραθέτω γνωμοδότηση του ΝΣΚ που αναφέρει πως η προϋπηρεσία πρέπει να μέτρα απο την ημέρα που ανακοινώνονται οι πίνακες και οχι απο την ημερομηνία που παρουσίασης σας στις διευθύνσεις!Χαρις σε αυτή τη γνωμοδότηση οι 2 κοπέλες που αναφέρονται κέρδισαν τη μέρα και διορίστηκαν μόνιμες κανονικά!Ιδιαιτερα να διαβάσετε προσεκτικά την προτελευταία παράγραφο της απόφασης!
http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=1549747
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:22:09 μμ από stroumfaki »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #986 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:24:17 μμ »
Σας παραθέτω γνωμοδότηση του ΝΣΚ που αναφέρει πως η προϋπηρεσία πρέπει να μέτρα απο την ημέρα που ανακοινώνονται οι πίνακες και οχι απο την ημερομηνία που παρουσίασης σας στις διευθύνσεις!Χαρις σε αυτή τη γνωμοδότηση οι 2 κοπέλες που αναφέρονται κέρδισαν τη μέρα και διορίστηκαν μόνιμες κανονικά!Ιδιαιτερα να διαβάσετε προσεκτικά την προτελευταία παράγραφο της απόφασης!
http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=1549747
Είναι σίγουρο ότι αυτό ισχύει και για τους αναπληρωτές;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #987 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:29:01 μμ »
Είναι σίγουρο ότι αυτό ισχύει και για τους αναπληρωτές;
Ναι γιατι και αυτές αναπληρώτριες ήταν!Κερδισαν τη μέρα και διορίστηκαν μόνιμες με την αποφαση αυτή!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #988 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:34:31 μμ »
Λοιπόν 7 χρονια αναπληρωτης. Κάθε χρόνο με την ελπιδα να μαι κοντιτερα στην οικογενεια μου. Κάθε χρονο επιλεγω και μακρινα μερη αν και ειμαι θεση 40 για να έχω να θρεψω τα παιδια μου. Γιατι τα εξοδα τωρα που μεγαλωνουν τρέχουν. Και κάθε χρόνο μακρυτερα. "Να επανδρωσουμε τα ορεινα και τα νησιωτικα σχολεία" είπαν οι ηδημονες και να τωρα που πάω σε ορεινο φέτος Η κόρη μου αν και Δημοτικο έκλεγε μόνη στο μπαλκόνι Τα άλλα παιδια μου μου δίναν κουράγιο Μικρα είναι και δεν πολυκαταλαβαίνουν. Δεν πειραζει μπαμπα θα έρχεσαι τα Χριστούγεννα Αυτα Κυριε Υπουργε σας τα έχουν πει οι παντογνωστες συμβουλάτορες σας; Ανοιξτε όλες τις περιοχες η τουλάχιστον το 80% ταυτοχρονα Αυτο που γινεται είναι άλλη μια αδικία για τον εκπαιδευτικο Νιωθω τόσο κουρασμένος και τόσο στενοχωρημένος. Πως να εμπνεύσω μωρε τα παιδακια μου στην τάξη; Πως θα διδαξω; Τι να τους λέω που τη ψυχη μου την ριμάξατε; Δεν μ αρέσει να κλαιγομαι συναδελφοι αλλα είναι κατι ώρες που δεν αντεχω. Πνιγομαι μωρε ανθρωπος ειμαι και γω δεν είμαι ο νούμερο 40!!!
Αυτα γιατι για πολλους απο εμας ειναι ώρες δύσκολες ασχετα αν καποιος μου πει υπάρχει και η ανεργια Το ξερω γιατι και απο αυτη περασα.
Καληνυχτα
Baxalaki,ανοίγεις μεγαααάλη κουβέντα και ό,τι και να σου πω είναι λίγο....Έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου....Για αυτό και θα 'πρεπε να λαμβάνονται υπόψη το έτος κτήσης πτυχίου και ο τόπος συμφερόντων.Και όπως πολύ σωστά επεσήμανε η Dimitra68,θα πρέπει,επιτέλους,να πάψουν να μας συμπεριφέρονται σαν 25χρονα που....διψάμε για περιπέτειες!!Μόνο έτσι δεν έχουν τα πράγματα για αρκετούς συναδέλφους....Όσο δημιουργικό κι αν είναι το επάγγελμά μας δεν αρκεί,όταν λειτουργεί σε βάρος της προσωπικής μας ζωής που είναι πάνω απ' όλα,με τις ψυχοφθόρες μετακινήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.Και όταν όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε ότι η....διαπλοκή λύνει και δένει σ' αυτή τη πονεμένη ιστορία....

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #989 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:09:59 μμ »
Τοτε ολες να αναλαβουμε υπηρεσια Τριτη και του τακτικου και του ΕΣΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

τι ειναι ανοργανωσια ειν αυτη; τι θελουνε; να βρισκομαστε συνεχεια σε κουβεντες;

Συμφωνώ απολύτα!!!!!

Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #990 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:18:29 μμ »
Δηλαδή εμείς να πάμε Τρίτη...δε θα αλλάξει κάτι ή κι αν αλλάξει δε θα περιμένουν να πάμε από Δευτέρα;;ε;;
Γιατί να πήγαινα από Δευτέρα...αλλά είναι κομματάκι μακριά.
Και να αλλάξουν τα πράγματα, δε προλαβαίνω να τρέξω και να πάω.
 ::) ???
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #991 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:23:39 μμ »
Κατά τα λοιπά,τα....αγγούρια δεν έχουν τέλος!!Με πιο πρόσφατο,αυτό της διαφορετικής προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας για όσους είναι μέσω κρατικού και για τους άλλους,τους....παρακατιανούς μέσω έσπα.Άραγε,τι θέλει να πει ο ποιητής?....Α ρε Sophia_pap,σε....ξεσπίτωσα στα καλά καθούμενα!!Δυστυχώς,δεν μας έκατσε η Λήμνος,together!!Εμένα μου κατσε κάτι πιο κοντινό.Συνάδελφοι,καλή σχολική χρονιά σε όλους μας,καλή δύναμη και...καλό δρόμο!!Όσο για αυτούς που έμειναν στην απέξω,πάλι ό,τι και να πω είναι λίγο....Υπομονή και κουράγιο,αν αυτό σας λέει κάτι...Όλοι μαζί μπορούμε να μην περισσεϋει κανένας!!.... ;) :)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #992 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 08:27:07 μμ »
κανενα νεο για τη διαφορα αναληψης υπηρεσιας εσπα και τακτικου ;μπρατης καψαλακης συλλογος αναπληρωτων εκαναν τιποτα; ξερει κανεις;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #993 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 09:40:05 μμ »
να κανω εγω αλλη μια ερωτηση? θελει και ποινικο μητρωο?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.