*

Αποστολέας Θέμα: Απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού  (Αναγνώστηκε 4004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:01:40 πμ »
Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που αντιμετώπισα στο νηπιαγωγείο του γιού μου. Ο γιός μου ξεκινάει προνήπιο και τον έγραψα από τον Ιούνιο στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς μου. Πριν δυο μέρες πήγα να ρωτήσω εάν θα τον πάρουν - γνωρίζοντας ότι πάντα προηγούνται τα νήπια - συνάντησα την καινούρια νηπιαγωγό που ήρθε στη θέση της παλιάς προισταμένης, και μου είπε ότι τελικά θα πάρουν το γιό μου. Ωστόσο η κοπέλα αυτή ήταν πολύ νευρική και απότομη. Μου έδωσε να συμπληρώσω κάτι επιπλέον χαρτιά , γιατί λεει δεν είχε γίνει σωστά η αίτηση τον Ιούνιο, και απαντούσε στις ερωτήσεις μου απότομα. Εγώ δυσανασχέτησα με τη συμπεριφορά της και τη ρώτησα ευγενικά εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μετά από αυτό και αφού είδε στην αίτηση ότι είμαι εκπαιδευτικός άρχισε τις ευγένειες. Να σημειώσω ότι οι δυο περσινές νηπιαγωγοί ήταν πολύ ευγενικές. Εγώ αγχώθηκα κάπως γιατί ο γιός μου είναι ένα παιδί που δεν θέλει ευκολα να πάει στο σχολείο και η συγκεκριμένη νηπιαγωγός δεν μου άρεσε καθόλου.Με δεδομένο ότι το νηπιαγωγείο είναι διθέσιο , γνωρίζετε εάν ο γονιός έχει τη δυνατότητα να επιλέξει σε ποιό τμήμα και με πιοά νηπιαγωγό να πάει το παδί του; Για μένα οποιαδήποτε άλλη θα είναι καλύτερη. Κάθε αποψή σας θα είναι δεκτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 06:06:01 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος ariadninipiagogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:14:02 πμ »
Καλημέρα.
Κανονικά ο γονιός δεν έχει δικαίωμα να διαλέξει.Οι νηπιαγωγοί κάνουν κλήρωση για το ποια παιδιά θα πάρει η καθεμία, έτσι ώστε να είναι τυχαία η επιλογη. Αυτό είναι το νόμιμο.Τώρα το αν υπάρχει και πλάγια οδος, εξαρτάται απο τις νηπιαγωγούς. Πάντως γνώμη μου είναι ότι αν το ζητήσετε, θα δημιουργηθεί ένταση.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:40:24 πμ »
θα ελεγα να κανεις λιγο υπομονη, μην κρινεις απο την πρωτη εντυπωση...καμμια φορα οι συνθηκες ειναι τετοιες που μας δημιουργουν ενταση....χωρις λογο.... ασε να περασει λιγος καιρος και το πιθανοτερο ειναι να μπει σε ρυθμο η νηπιαγωγος και να προσαρμοστει..., και το κυριοτερο μην προδιαθεσεις αρνητικα το παιδι αλλα γνωρισε του την με ενθουσιασμο . Θα φανει απο μονο του το πραγμα! και εσυ εισαι λιγο αγχωμενη μου φαινεται και βιαζεσαι να ενεργησεις.... ;)

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:05:51 μμ »
Με δεδομένο ότι το νηπιαγωγείο είναι διθέσιο , γνωρίζετε εάν ο γονιός έχει τη δυνατότητα να επιλέξει σε ποιό τμήμα και με πιοά νηπιαγωγό να πάει το παδί του; Για μένα οποιαδήποτε άλλη θα είναι καλύτερη. Κάθε αποψή σας θα είναι δεκτή.
Εσάς, συναδέλφισσα, πώς θα σας φαινόταν να ζητούσε ένας γονιός να μην πάει το παιδί του στο τμήμα Χ, γιατί διδάσκετε εσείς; Να το ζητούσε δε, μόνο και μόνο γιατί δεν του φανήκατε ευγενική. Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. Το δημόσιο σχολείο είναι δημόσιο σχολείο. Εάν η νηπιαγωγός δεν κάνει καλά τη δουλειά της, υπάρχουν τα αρμόδια όργανα να απευθυνθείτε και να βρεθεί η λύση. Αλλά να μπει τουλάχιστον πρώτα στην τάξη! Για σκεφτείτε, να ερχόταν η μαμά ενός παιδιού να σας έβλεπε στο γραφείο καθηγητών και να ζητούσε από το Διευθυντή το παιδί της να μην μπει στην τάξη που διδάσκετε και να διατεινόταν μάλιστα, όπως λέτε και σεις, πως γι' αυτήν οποιαδήποτε άλλη εκτός από εσάς θα είναι καλύτερη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:04 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:16:07 μμ »
Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που αντιμετώπισα στο νηπιαγωγείο του γιού μου. Ο γιός μου ξεκινάει προνήπιο και τον έγραψα από τον Ιούνιο στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς μου. Πριν δυο μέρες πήγα να ρωτήσω εάν θα τον πάρουν - γνωρίζοντας ότι πάντα προηγούνται τα νήπια - συνάντησα την καινούρια νηπιαγωγό που ήρθε στη θέση της παλιάς προισταμένης, και μου είπε ότι τελικά θα πάρουν το γιό μου. Ωστόσο η κοπέλα αυτή ήταν πολύ νευρική και απότομη. Μου έδωσε να συμπληρώσω κάτι επιπλέον χαρτιά , γιατί λεει δεν είχε γίνει σωστά η αίτηση τον Ιούνιο, και απαντούσε στις ερωτήσεις μου απότομα. Εγώ δυσανασχέτησα με τη συμπεριφορά της και τη ρώτησα ευγενικά εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μετά από αυτό και αφού είδε στην αίτηση ότι είμαι εκπαιδευτικός άρχισε τις ευγένειες. Να σημειώσω ότι οι δυο περσινές νηπιαγωγοί ήταν πολύ ευγενικές. Εγώ αγχώθηκα κάπως γιατί ο γιός μου είναι ένα παιδί που δεν θέλει ευκολα να πάει στο σχολείο και η συγκεκριμένη νηπιαγωγός δεν μου άρεσε καθόλου.Με δεδομένο ότι το νηπιαγωγείο είναι διθέσιο , γνωρίζετε εάν ο γονιός έχει τη δυνατότητα να επιλέξει σε ποιό τμήμα και με πιοά νηπιαγωγό να πάει το παδί του; Για μένα οποιαδήποτε άλλη θα είναι καλύτερη. Κάθε αποψή σας θα είναι δεκτή.


Η διεύθυνση ενός σχολέιο (ναι, ακόμα και νηπιαγωγείου) δεν είναι εύκολο πράγμα. Ειδικά για κάποιον που είναι καινούριος.
Όπως η ίδια λες, η κοπέλα ήρθε τώρα στο σχολέιο. Πρέπει, λοιπόν, να αντιμετωπίσει 1002 νέα πράγματα, από τις εγγραφές, την (πιθανή) κλήρωση των προνηπίων, τα (πιθανά) κενά σε εκπαιδευτικούς, την οργάνωση της νέας τάξης της (στο νηπιαγωγείο ο/η προϊστάμενος/η έχει κανονικά διδακτικά καθήκοντα) και τόσα άλλα πράγματα.
Δεν είναι, λοιπόν, απίθανο να την πέτυχες σε μια στιγμή που τα νεύρα ήταν τσιτωμένα, που ήταν πολύ πιεσμένη κλπ.
Δώσε μια ευκαιρία!
Για κανέναν δεν είναι ό,τι καλύτερο να τον κρίνουν από μια πρώτη συνάντηση λίγων λεπτών.....
Αλλά ακόμα και αν κρίνεις ότι μέσα στην τάξη δεν είναι σωστή στη δουλειά της, η συζήτηση είναι πάντα η πρώτη (και πολλές φορές η καλύτερη) μέθοδος.
Και τέλος, φέρε τον εαυτό σου στη θέση της. Είσα εκπαιδευτικός. Αν ο Χ γονιός σε έβλεπε για 2 λεπτά, και έκρινε ότι δεν του άρεσε ο τρόπος που του μίλησες και ως αποτέλεσμα ήθελε να αλλάξει τμήμα το παιδί του, πώς θα αντιδρούσες;;; Πάω στοίχημα ότι θα σκεφτόσουν ότι ήταν μια βεβιασμένη κίνηση και άδικη για σένα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:16:08 μμ »
Καμμιά φορά οι πρώτες εντυπώσεις δεν είναι και οι πιο κατάλληλες για να κρίνουμε τη δουλειά ή και το χαρακτήρα κάποιου. Να σας αναφέρω λοιπόν τη δική μου εμπειρία με τη νηπιαγωγό της κόρης μου, από την ανάποδη  >:( :'( :όταν πήγα να γράψω το παιδί τον Ιούνιο ήταν ευγενάστατη, χαμογελαστή και εξυπηρετικότατη. Το Σεπτέμβριο ήταν δραστήρια, ετοίμαζε δραστηριότητες για να αισθανθούν καλύτερα τα παιδιά που κλαίγανε και γενικώς ήταν ιδανική. Αυτά το Σεπτέμβρη. Από τον Οκτώβρη μας έμπαιναν ψύλλοι στ'αυτιά. 'Ελειπε συνεχώς από την τάξη με τα παιδιά μόνα τους . τους έριχνε dettol spray στα χέρια τους , είδαν τουλάχιστον 5 φορές τον picatchu σε βίντεο για να την αφήνουν ήσυχη να κάνει τα τηλέφωνήματά της, έκανε ολοφάνερες διακρίσεις στα 2 αγαπημένα της παιδιά, και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Στο τέλος της χρονιάς όλοι ψάχναν τρόπους να μην πάνε τα παιδιά τους στο ίδιο σχολείο.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:21:06 μμ »
Σίγουρα δε θα πρέπει να κρίνουμε από την πρώτη εντύπωση...Δε νομίζετε όμως ότι οφείλουμε στο συνάνθρωπό μας , πόσο μάλλον και στο δικό μας επάγγελμα που "άγουμε" τα νήπια..πρέπει και εμείς να έχουμε την ανάλογη "αγωγή" ?Δηλαδή αν η συγκεκριμένη νηπιαγωγός έχει "νεύρα" και μιλάει απότομα , δε μπορει να συγκρατηθεί,μέσα στην τάξη με τόσα παιδιά ,που τα νεύρα γίνονται συνήθως τσατάλια, τί θα γίνει ?Πώς θα μιλάει? Οφείλουμε ότι και να μας τυχαίνει να είμαστε ευγενικοί...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:25:15 μμ »
Αν πράγματι η νηπιαγωγός είναι "προβληματική", ο προϊστάμενός του γραφείου της θα έχει παράπονα και από άλλους γονείς. Πίστεψέ με πως σ'αυτή την περίπτωση, λαμβάνονται μέτρα.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απότομη συμπεριφορά νηπιαγωγού
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 02:22:46 μμ »
Σίγουρα δε θα πρέπει να κρίνουμε από την πρώτη εντύπωση...Δε νομίζετε όμως ότι οφείλουμε στο συνάνθρωπό μας , πόσο μάλλον και στο δικό μας επάγγελμα που "άγουμε" τα νήπια..πρέπει και εμείς να έχουμε την ανάλογη "αγωγή" ?Δηλαδή αν η συγκεκριμένη νηπιαγωγός έχει "νεύρα" και μιλάει απότομα , δε μπορει να συγκρατηθεί,μέσα στην τάξη με τόσα παιδιά ,που τα νεύρα γίνονται συνήθως τσατάλια, τί θα γίνει ?Πώς θα μιλάει? Οφείλουμε ότι και να μας τυχαίνει να είμαστε ευγενικοί...


Έτσι ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν έστειλα το μηνυμά μου

Εσάς, συναδέλφισσα, πώς θα σας φαινόταν να ζητούσε ένας γονιός να μην πάει το παιδί του στο τμήμα Χ, γιατί διδάσκετε εσείς; Να το ζητούσε δε, μόνο και μόνο γιατί δεν του φανήκατε ευγενική. Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. Το δημόσιο σχολείο είναι δημόσιο σχολείο. Εάν η νηπιαγωγός δεν κάνει καλά τη δουλειά της, υπάρχουν τα αρμόδια όργανα να απευθυνθείτε και να βρεθεί η λύση. Αλλά να μπει τουλάχιστον πρώτα στην τάξη! Για σκεφτείτε, να ερχόταν η μαμά ενός παιδιού να σας έβλεπε στο γραφείο καθηγητών και να ζητούσε από το Διευθυντή το παιδί της να μην μπει στην τάξη που διδάσκετε και να διατεινόταν μάλιστα, όπως λέτε και σεις, πως γι' αυτήν οποιαδήποτε άλλη εκτός από εσάς θα είναι καλύτερη!

Αγαπητή pasxalisΠΕ02 θα φρόντιζα με τη συμπεριφορά μου να το προλάβω αυτό.

Ευχαριστώ ωστόσο για τις γνώμες όλων των συναδέλφων, και αυτών που αισθάνομαι ότι θίχτηκαν , και θεωρώ ότι το πιό σωστό είναι να περιμένω και να μην είμαι βιαστική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160811
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 919
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 891

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.