*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 20485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σύλλογος διδασκόντων
« στις: Οκτώβριος 03, 2008, 03:38:52 μμ »
Καλησπέρα! θα ηθελα να μου απαντησει αν ξερει καποιος στο εξης: προκειμένου να συγκληθεί σύλλογος διδασκοντων, ανακοινώνεται γραπτά στον πίνακα ανακοινώσεων ο χρόνος διεξαγωγής; επίσης η εκλογή υποδιευθυντη είναι θέμα τακτικού ή εκτακτου συλλογου διδασκόντων; τέλος ο εκτακτος συλλογος διδασκόντων έχει καποια συγκεκρινμένη διαδικασία για να συγκληθεί ή όποτε θέλει ο διευθυντης και οποια ωρα θέλει μπορεί να συγκαλέσει σύλλογο.; στο σχολείο μου συνέβη να συγκαλέσουμε σύλλο σε ώρα μαθήματος, αυτό επιτρέπεται. και κάτι ακόμη, αν κάποιος  εκπαιδευτικος δεν έχει πληροφορέί ότι την τάδε μέρα θα γίνει σύλλογος ( δεν έχει προηγηθεί γραπτη ανακοίνωση) και απουσιάσει τι συνέπειες θα έχει; σας ζάλισα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας και κυρίως την εμπειρία σας για το θέμα. ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2016, 08:46:46 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:58 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 04:09:39 μμ »
Καλησπέρα! θα ηθελα να μου απαντησει αν ξερει καποιος στο εξης: προκειμένου να συγκληθεί σύλλογος διδασκοντων, ανακοινώνεται γραπτά στον πίνακα ανακοινώσεων ο χρόνος διεξαγωγής; επίσης η εκλογή υποδιευθυντη είναι θέμα τακτικού ή εκτακτου συλλογου διδασκόντων; τέλος ο εκτακτος συλλογος διδασκόντων έχει καποια συγκεκρινμένη διαδικασία για να συγκληθεί ή όποτε θέλει ο διευθυντης και οποια ωρα θέλει μπορεί να συγκαλέσει σύλλογο.; στο σχολείο μου συνέβη να συγκαλέσουμε σύλλο σε ώρα μαθήματος, αυτό επιτρέπεται. και κάτι ακόμη, αν κάποιος  εκπαιδευτικος δεν έχει πληροφορέί ότι την τάδε μέρα θα γίνει σύλλογος ( δεν έχει προηγηθεί γραπτη ανακοίνωση) και απουσιάσει τι συνέπειες θα έχει; σας ζάλισα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας και κυρίως την εμπειρία σας για το θέμα. ευχαριστώ πολύ

Τα είχα διαβάσει πρόσφατα, σου γράφω όσα θυμάμαι.
Στις τακτικές συνεδριάσεις, πρέπει να ειδοποιηθεί ο σύλλογος 2 μέρες νωρίτερα, γραπτώς, για την ώρα και το θέμα. Οι συνεδριάσεις (τακτικές ή έκτακτες) δεν γίνονται σε ώρες μαθημάτων (δηλαδή δεν πρέπει  να γίνονται, το τι συμβαίνει είναι άλλο...). Έκτακτη συνεδρίαση μπορεί να συγκαλέσει ο διευθυντής ή ο σύλλογος (αν την ζητάει το 1/3 των μελών) και η ανακοίνωση μπορεί να γίνει και προφορικά. Αν δεν έχεις ενημερωθεί με τον παραπάνω τρόπο και απουσιάσεις δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου πει κάτι. Τώρα βέβαια αν ο διευθυντής δεν ανακοίνωσε γραπτώς τη σύγκληση του συλλόγου αλλά π.χ στο είπε προφορικά κι εσύ δεν εμφανίστηκες  με το πρόσχημα ότι δεν αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων δεν ξέρω τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 04:28:06 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση, η ειδοποιηση ηταν προφορικη, όχι σε εμενα προσωπικα. απλα ετυχε να μην ειμαι εκει όταν ανακοινωθηκε και δεν ήμουν στο σύλλογο. απο κει και περα εχει δημιουργηθει ενα μεγα ζητημα εκ μερους του διευθυντη π.χ. με απειλει, μου μιλα ασχημα, προσβλητικα και μειωτικα μαλιστα εφτασε να μου πει " αντε παρατα μας κοριτσακι μου"  και ειμαι 42 χρονων γυναικα. η ανακοινωση οτι εχουμε συλλογο εγινε προφορικα την προηγουμενη ημερα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εκτακτος συλλογος. πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω το ολο θεμα, ουτε τη σταση να κρατησω. ειμαι μητερα ανηλικου παιδιου, το σχολειο ειναι 120 χιλ. μακρια απο το σπιτι μου και η ολη συμπεριφορα του διευθυντη ειναι προσβλητικη απεναντι μου. δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω στον προϊσταμενο δευτεροβαθμιας ή στην ολμε. ξερω οτι δυσκολα θα βρω το δικιο μου, αλλα οπως αυτος ο κυριος βρισκει παραθυρακια για να δικαιολογει τη σταση του και την απροθυμια του να ανακοινωνει εγγραφως το ποτε εχουμε συλλογο ( δε θα σου κανω αυτη τη χαρη μου ειπε συγκεκριμενα) ετσι φανταζομαι οτι καπως και με καποιο τροπο θα καλυπτομαι κι εγω. αν ξερει καποιος κατι παραπανω θα εκτιμουσα τη βοηθεια του

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:14:44 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση, η ειδοποιηση ηταν προφορικη, όχι σε εμενα προσωπικα. απλα ετυχε να μην ειμαι εκει όταν ανακοινωθηκε και δεν ήμουν στο σύλλογο. απο κει και περα εχει δημιουργηθει ενα μεγα ζητημα εκ μερους του διευθυντη π.χ. με απειλει, μου μιλα ασχημα, προσβλητικα και μειωτικα μαλιστα εφτασε να μου πει " αντε παρατα μας κοριτσακι μου"  και ειμαι 42 χρονων γυναικα. η ανακοινωση οτι εχουμε συλλογο εγινε προφορικα την προηγουμενη ημερα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εκτακτος συλλογος. πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω το ολο θεμα, ουτε τη σταση να κρατησω. ειμαι μητερα ανηλικου παιδιου, το σχολειο ειναι 120 χιλ. μακρια απο το σπιτι μου και η ολη συμπεριφορα του διευθυντη ειναι προσβλητικη απεναντι μου. δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω στον προϊσταμενο δευτεροβαθμιας ή στην ολμε. ξερω οτι δυσκολα θα βρω το δικιο μου, αλλα οπως αυτος ο κυριος βρισκει παραθυρακια για να δικαιολογει τη σταση του και την απροθυμια του να ανακοινωνει εγγραφως το ποτε εχουμε συλλογο ( δε θα σου κανω αυτη τη χαρη μου ειπε συγκεκριμενα) ετσι φανταζομαι οτι καπως και με καποιο τροπο θα καλυπτομαι κι εγω. αν ξερει καποιος κατι παραπανω θα εκτιμουσα τη βοηθεια του
Λογικά ήταν έκτακτος σύλλογος, οι τακτικοί γίνονται για τα γνωστά θέματα (τέλος τετραμήνου κλπ). Σε συμβουλεύω να του απαντήσεις και να τον βάλεις στη θέση του με καλό τρόπο. Οι περισσότεροι διευθυντές που φέρονται έτσι (έχω πέσει κι εγώ σε 2-3 τέτοιους) το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι τους παίρνει, βασίζονται στο ότι δεν ξέρεις τα δικαιώματά σου και είσαι ψαρωμένος ακόμα. Τα ιδανικότερα "θύματα" είναι οι ωρομίσθιοι/αναπληρωτές, οι νεοδιόριστοι χωρίς εμπειρία σε σχολεία και οι γυναίκες γενικότερα.  Αν συνεχίσει  να σου μιλάει έτσι να του υπενθυμίσεις ότι μπορείς να του κάνεις αναφορά στον προϊστάμενο. Τραβηγμένο, αλλά είχα συνάδελφο που μέσα σε μια χρονιά είχε κάνει 3-4 αναφορές στο διευθυντή κι ο προϊστάμενος ήταν κάθε τόσο στο σχολείο να εξετάσει το τι γίνεται, και σίγουρα χαμένος βγήκε ο διευθυντής γιατί κανένας τους δεν θέλει να εκτίθεται στη διεύθυνση ως ανίκανος να χειριστεί έναν καθηγητή του σχολείου του. Μη μασάς, φρόντισε να είσαι πάντα τυπική και ευγενική και δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:58 »

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 05:30:18 μμ »
moon σε ευχαριστω πολυ!! μετα τις συμβουλες σου αισθανομαι πολυ καλυτερα :)  φανταζομαι οτι μισογυνηδες διευθυντες θα συναντησω ξανα. αν βρω ζορια θα παω στον προϊσταμενο καινπαλι σ ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 08:05:37 μμ »
Ο Σύλλογος Διδασκόντων κάθε σχολείου αποτελείται από όλους τους διδάσκοντες στο σχολείο και
έχει ως Πρόεδρο το Διευθυντή του σχολείου. Ο Σύλλογος των Διδασκόντων συνεδριάζει, ύστερα από
πρόσκληση του προέδρου του, τακτικά μία φορά πριν την έναρξη των μαθημάτων και μία φορά στο
τέλος κάθε τριμήνου, και έκτακτα όταν το κρίνει σκόπιμο ο πρόεδρος ή το ζητήσει εγγράφως για
συγκεκριμένα θέματα τουλάχιστο το 1/3 των μελών του. Οι συνεδριάσεις γίνονται μέσα στο ωράριο
εργασίας και σε καμιά περίπτωση σε ώρες διδασκαλίας των μαθημάτων. Ο Σύλλογος Διδασκόντων
αποτελεί συλλογικό όργανο για τη χάραξη κατευθύνσεων για την καλύτερη εφαρμογή της
εκπαιδευτικής πολιτικής και την καλύτερη λειτουργία του σχολείου. Έχει την ευθύνη για την
εφαρμογή του Ωρολογίου και Αναλυτικού Προγράμματος, την υγεία και προστασία των μαθητών, την
καθαριότητα των σχολικών χώρων και την οργάνωση της σχολικής ζωής.
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Ø Ο Σύλλογος των Διδασκόντων βρίσκεται σε απαρτία και οι αποφάσεις του είναι έγκυρες όταν τα
παρόντα μέλη είναι περισσότερα από τα απόντα. Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία
και σε περίπτωση ισοψηφίας υπερισχύει η άποψη με την οποία τάσσεται ο Πρόεδρος.
Ø Όταν οι προτάσεις είναι περισσότερες από δύο (2) και καμιά δεν λαμβάνει την απόλυτη
πλειοψηφία, η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται ανάμεσα στις δύο επικρατέστερες.
Ø Όποιο μέλος απέχει από την ψηφοφορία ή δίνει λευκή ψήφο θεωρείται απόν.
Ø Η ψηφοφορία είναι φανερή, ενώ μυστική ψηφοφορία διεξάγεται όταν προβλέπεται από σχετική
διάταξη ή αποφασίζει ο Σ.Δ. κατά πλειοψηφία.
Ø Οι αποφάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων είναι δεσμευτικές.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 08:08:23 μμ »
Υποψήφιοι για τις θέσεις Υποδιευθυντών Σχολείων μπορεί να είναι εκπαιδευτικοί της Π.Ε. του
κλάδου Δασκάλων, καθώς και εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων με βαθμό Α’ και
§ έχουν οργανική θέση στη σχολική μονάδα
§ έχουν δεκαετή (10), τουλάχιστο, συνολική εκπαιδευτική υπηρεσία.
§ έχουν οχτώ έτη (8) σε θέση μόνιμου εκπαιδευτικού,
§ έχουν ασκήσει επί τέσσερα (4), τουλάχιστο, έτη διδακτικά καθήκοντα σε σχολεία της Π.Ε..
Ø Μετά την τοποθέτηση των Διευθυντών σχολικών μονάδων ο Διευθυντής Εκπαίδευσης καλεί τους
εκπαιδευτικούς που έχουν τα τυπικά προσόντα και επιθυμούν να ασκήσουν καθήκοντα υποδιευθυντή
στη σχολική μονάδα που υπηρετούν οργανικά, να υποβάλουν στο Διευθυντή της σχολικής μονάδας
σχετική αίτηση εντός δεκαημέρου. Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεδρίασή του από την οποία
απέχουν οι υποψήφιοι, συντάσσει αιτιολογημένο πίνακα υποψηφίων υποδιευθυντών σχολικών
μονάδων και ο οποίος αποστέλλεται από το διευθυντή της σχολικής μονάδας στο ΠΥΣΠΕ εντός πέντε
(5) ημερών (άρθρο 4, παρ. 5 του Ν. 3467/06).
Ø Το αρμόδιο Συμβούλιο Επιλογής (ΠΥΣΠΕ) όταν λάβει τους συνταχθέντες από το Σύλλογο
Διδασκόντων πίνακες υποψηφίων, επιλέγει τους υποψηφίους που έχουν τα τυπικά προσόντα και
ορίζει τις ημερομηνίες πρόσκλησης των υποψηφίων σε προφορική συνέντευξη. Κατά τη συνέντευξη
το Συμβούλιο αξιολογεί τους εκπαιδευτικούς της ίδιας σχολικής μονάδας και αφού λάβει υπόψη του
τη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων προτείνει την τοποθέτηση υποδιευθυντών σχολικών μονάδων
(άρθρο 10, κεφ. Δ', παρ. 1, 2 του Ν. 3467/06).

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 10:27:17 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση, η ειδοποιηση ηταν προφορικη, όχι σε εμενα προσωπικα. απλα ετυχε να μην ειμαι εκει όταν ανακοινωθηκε και δεν ήμουν στο σύλλογο. απο κει και περα εχει δημιουργηθει ενα μεγα ζητημα εκ μερους του διευθυντη π.χ. με απειλει, μου μιλα ασχημα, προσβλητικα και μειωτικα μαλιστα εφτασε να μου πει " αντε παρατα μας κοριτσακι μου"  και ειμαι 42 χρονων γυναικα. η ανακοινωση οτι εχουμε συλλογο εγινε προφορικα την προηγουμενη ημερα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εκτακτος συλλογος. πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω το ολο θεμα, ουτε τη σταση να κρατησω. ειμαι μητερα ανηλικου παιδιου, το σχολειο ειναι 120 χιλ. μακρια απο το σπιτι μου και η ολη συμπεριφορα του διευθυντη ειναι προσβλητικη απεναντι μου. δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω στον προϊσταμενο δευτεροβαθμιας ή στην ολμε. ξερω οτι δυσκολα θα βρω το δικιο μου, αλλα οπως αυτος ο κυριος βρισκει παραθυρακια για να δικαιολογει τη σταση του και την απροθυμια του να ανακοινωνει εγγραφως το ποτε εχουμε συλλογο ( δε θα σου κανω αυτη τη χαρη μου ειπε συγκεκριμενα) ετσι φανταζομαι οτι καπως και με καποιο τροπο θα καλυπτομαι κι εγω. αν ξερει καποιος κατι παραπανω θα εκτιμουσα τη βοηθεια του

bella εδώ τίθονται 2 θέματα.
Το 1ο είναι το εάν η σύγκληση του συλλόγου έγινε με τυπικό τρόπο. Εάν ήταν έκτακτος σύλλογος ή όχι ενδεχομένως να μπορείς να το δεις στα πρακτικά (δεν ξέρω εάν σημειώνεται αλλά δεν χάνεις τπτ να κοιτάξεις). Όπως και να χει πάντως, ο διευθυντής έχει υποχρέωση να ειδοποιεί τους συναδέλφους προφορικά με τον πιο πρόσφορο τρόπο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει να κάνει αρκετές ανακοινώσεις στα διαλείματα την προηγούμενη ημέρα (ο δικός μας έκανε ανακοίνωση μια φορά μεταξύ 1ης και 3ης ώρες και μια μεταξύ 5ης και 7ης έτσι ώστε να "πιάνει" και αυτούς που είχαν πρώτες ώρες και αυτούς που είχαν τελευταίες)

Το 2ο είναι ο τρόπος συμπεριφοράς του. Είτε έχεις δίκιο είτε άδικο κανένας δεν έχει δικαίωμα να σου μιλάει έτσι. Συνάδελφοι είμαστε όλοι και είμαστε ίσοι. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να αντιδράσεις. Κατ ' αρχάς θα συμφωνήσω με τον/την moon. Φρόντισε να είσαι "άψογη" για να μην έχει πάτημα εναντίον σου. Στην συνέχεια μπορείς να κάνεις έγγραφο παράπονο στον Διευθυντη Β/θμιας ΚΑΙ στην ΕΛΜΕ. Και εάν ξαναγίνει σύλλογος μπορείς να θέσεις και εκεί το θέμα απαιτώντας την συγνώμη του.

ΥΓ: οι άλλοι συνάδελφοι δεν έχουν πρόβλημα με τον συγκεκριμένο διευθυντή; αφού δεν κάνει ποτέ γραπτές ανακοινώσεις στατιστικά όλο και κάποιος άλλος θα έχασε κα΄ποια στιγμή σύλλογο επειδή δεν ήταν ενημερωμένος. τι έγινε τότε;


Επίσης μεταφέρω το θέμα στο "διάφορα θέματα για την εκπαίδευση" γιατί νομίζω ότι αφορά και τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 10:41:38 μμ »
ο σύλλογος δεν ξέρω αν καταγράφηκε στα πρακτικά ως έκτακτος, αλλά θα το κοιτάξω. Η ουσία είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά του διευθυντη. Με τον ίδιο τρόπο συμπεριφέρθηκε σε συνάδελφο που απουσίαζε στον προηγούμενο σύλλογο. δεν ξέρω τι προβλέπεται νομικα για την περιπτωση μου, εννοώ για την απουσια μου την ωρα του συλλογου και θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος αν γνωριζει. θα προτιμουσα ειλικρινα να υποστω αυτες τις συνεπειες παρα να εξεφτελιστω με αυτο τον τροπο. νομιζω πως θα αναφερθω γραπτως στον προϊσταμενο και στην ελμε τελικα, αν και δεν ελπιζω σε τιποτε.....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:27:03 μμ »
ο σύλλογος δεν ξέρω αν καταγράφηκε στα πρακτικά ως έκτακτος, αλλά θα το κοιτάξω. Η ουσία είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά του διευθυντη. Με τον ίδιο τρόπο συμπεριφέρθηκε σε συνάδελφο που απουσίαζε στον προηγούμενο σύλλογο. δεν ξέρω τι προβλέπεται νομικα για την περιπτωση μου, εννοώ για την απουσια μου την ωρα του συλλογου και θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος αν γνωριζει. θα προτιμουσα ειλικρινα να υποστω αυτες τις συνεπειες παρα να εξεφτελιστω με αυτο τον τροπο. νομιζω πως θα αναφερθω γραπτως στον προϊσταμενο και στην ελμε τελικα, αν και δεν ελπιζω σε τιποτε.....

Η αδικαιολόγητη απουσία από τον σύλλογο διδασκόντων είναι παραμέληση των καθηκόντων σου. Κατά συνέπεια ο διευθυντής μπορεί εάν θέλει να σου κάνει έγγραφη αναφορά στην Βθμια. Το εάν θα υποστείς κάποια κύρωση εξαρτάται από την απόφαση που θα πάρει η Βθμια για το θέμα σου. Εάν όμως γίνει κάτι τέτοιο θα σε καλέσουν σίγουρα σε απολογία οπότε θα μπορέσεις να εκθέσεις και την δικιά σου πλευρά. Δεν νομίζω ότι ο διευθυντής σου θα θελήσει να "επισημοποιήσει" το θέμα. Μπορείς να τον "προκαλέσεις" να το κάνει άμα θέλεις για να του κλείσεις το στόμα. Διότι με την συμπεριφορά του έχει αποδυναμώσει την θέση του και δεν ξέρω εάν θέλει να συζητηθεί με τους ανωτέρους του ότι μιλάει έτσι στους συναδέλφους. Βρες τον άλλο/η συνάδελφο και ρωτα τον μήπως ενδιαφέρεται να κάνετε κοινή αναφορά.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:38:18 μμ »
Πριν προχωρήσεις σε επίσημα έγγραφα, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον ομοιοπαθή συνάδελφό σου, να επιστρατεύσεις όοοοοολη σου την υπομονή και να προσεγγίσεις με ηρεμία το διευθυντή σου ώστε να δεις τι παίζει. Κατόπιν πας για μια κουβεντούλα στον Προϊστάμενό σου όπου θα θέσεις το ζήτημα με τη μορφή απορίας και όχι καταγγελίας. Για αρχή.... μετά βλέπουμε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 12:11:55 μμ »
Καλημέρα, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις και τη βοηθεια. Το θέμα της απουσιας μου δικαιολογηθηκε τελικά στο πρακτικό από ότι έμαθα. τωρα δεν ξέρω αν μετά από αυτό ο διευθυντης μπορεί να προχωρήσει σε έγγραφη αναφορά στη ββάθμια, αν εσεις  γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε. (στο πρακτικο γράφτηκε οτι ημουν απούσα λογω ασθενείας. )τώρα αυτός μπορεί να μου κάνει έγγραφη αναφορά; τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι τωρα πια είμαι εκτεθειμένη στις προσβολες του και στον άσχημο τρόπο συμπεριφοράς του, μιας και με "έχει στο χέρι" και πιστέψτε με αυτό είναι ό,τι χειρότερο

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 12:25:08 μμ »
Όσο σε έχει αυτός στο χέρι, άλλο τόσο τον έχεις εσύ. Εκείνος ήταν παράτυπος εξ αρχής. Μη δέχεσαι το ρόλο του υποτακτικού που πάει να σου φορτώσει. Η δικαιοδοσία του δεν είναι απεριόριστη. Συμφωνώ και εγώ με τον/ την moon ότι αν εσύ είσαι τυπική στα καθήκοντά σου δεν μπορεί να σε πειράξει. 8)
Χριστούλη μου πια με τους δερβέναγες! Πώς θα του φανεί στις επόμενες κρίσεις να έχει δυο αναφορές εις βάρος του (από εσένα και τον άλλο συνάδελφο που έχει προσβάλλει);  ??? ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 12:55:16 μμ »
ritalamp σε ευχαριστω για την ηθικη υποστηριξη, είμαι τοσο πεσμένη ψυχολογικά με όλο αυτό το ζήτημα, που περπατάω στο δρόμο και δεν ξέρω που πάω. Είμαι τυπικη στο σδχολείο και με το παραπάνω... διανύω καθημερινά για να φτάσω πάνω από 100 χιλ.,  φτάνω πρώτη από όλους και φεύγω με τους τελευταίους, αφήνω το παιδί μου όταν σχολάει να με περιμένει στο δρόμο μισή και μία ώρα ωσπου να πάω να το πάρω, γιατί δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και δεν έχω τη δυνατότητα να πληρώσω γυναίκα. Εχω φορτωθεί 8 διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα στο σχολείο, δεν έφερα καμία αντίρρηση για το πρόγραμμα και τις ώρες που πάω, δεδομένουτ ότι υπάρχει μέρα που ξεκινάω πρώτη ώρα και σχολάω έβδομη, κι όταν πήγαν να πω ότι απουσίασα από το σύλλογο γιατί δεν είδα πουθενά μια έγγραφη ανακοίνωση με αποτέλεσμα να το αμελήσω άκουσα να με βρίζουν με το χειρότερο τρόπο. παραδεχτηκα οτι  φταίω, αλλά  αυτός ο ψυχολογικός πόλεμος που υφίσταμαι είναι απερίγραπτος. ευχαριστώ και πάλι για όλα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.