*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 678824 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1708 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:50:07 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:28:13 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:08 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1709 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:13:32 πμ »
Σας παρακαλώ ας βρεθεί ενας να μου πει γιατί προτιμάει να έχει κενά. Ένας. Και να μας έχει εγκλωβισμένους. Πραγματικά δεν βγάζω άκρη!!

ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΑΥΛΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΟΝΤΙΟΥ ΣΤΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ?


ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝΕ ?  

Πολλοί από τους "αυλικούς" είναι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί. Δεν θα γίνουν κλέφτες, θα επιστρέψουν στη τάξη να διδάξουν ήθος τα "πρώτυπα"...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1710 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:26:09 πμ »
Τι θα γίνει με το ΠΥΣΔΕ????
Ας μας ενημερωσει και μας τα καημενα καποιος.....

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1711 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:28:57 πμ »
μιλησα με υπουργ.- οσοι ενδιαφερονται για επανεξεταση πρεπει να περιμενουν να ανακοινωθουν πρωτα επισημα τα ονοματα των αποσπασμενων στο site του υπουργειου κ μετα να κανουν αιτηση- μ ειπαν επισης οτι υποβαλουμε την αιτηση στο γραφειο οπου ανηκουμε οργανικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:08 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1712 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:31:27 πμ »
Τι θα γίνει με το ΠΥΣΔΕ????
Ας μας ενημερωσει και μας τα καημενα καποιος.....

 :D :D :D

Σημερα συνεχιζεται η συνεδριαση του ΚΥΣΔΕ για τις αποσπασεις των εκπαιδευτικων της ΔΕ...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος darthvader

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1713 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:32:28 πμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2010, 09:07:59 πμ από darthvader »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1714 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:47:22 πμ »
Επειδή πραγματικά δεν ξέρω, μπορεί να μου πει κάποιος, αν οι αποσπάσεις είναι βυσματικές σε μεγάλο βαθμό ακόμη και αν οι εξαγγελίες της Άννας ήταν απλά φούμαρα;
Κάποιος από το βαθύ ΠΑΣΟΚ, που έχει γνώση από τα μέσα και του έχει μείνει λίγη "τσίπα";
Μπορεί κάποιος να περιγράψει την διαδικασία που ακολουθείται; Πας σε βουλευτικό γραφείο; Λαδώνεις;
Το αναλαμβάνουν οι γονείς; Πως το κάνετε βρε παιδιά ακριβώς;
Μπορεί να γίνει μια εκτίμηση; Ποιο ποσοστό των αποσπάσεων σήμερα είναι βυσματικές;
Στους δασκάλους ικανοποιήθηκε το 63% των αιτήσεων. Είναι δυνατό όλοι αυτοί να έψαξαν Πασοκικό μέσο και να τα κατάφεραν;
Φαντάζομαι στου καθηγητές θα είναι πιο δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1715 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:03:23 μμ »
Ενα σχολιάκι θα ήθελα να κάνω.....μπορεί να έχω και άδικο, δεν ξέρω...... στις αποσπάσεις Αβάθμιας από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ υπάρχουν 51 άτομα που έχουν πάρει απόσπαση στην Α Αθήνας με οργανική Β,Γ,Δ, Αθήνας, Ανατολική Αττική και Δυτική Αττική. Και προφανώς υπάρχουν άτομα με παιδιά/προβλήματα κλπ και με οργανική τέρμα θεού που δεν πήραν απόσπαση.... Αν ήταν στο χέρι μου η επιλογή, θα έλεγα: όσοι έχουν ήδη οργανική εντός Αττικής να πάρουν τα πόδια τους και να πάνε στις θέσεις τους. Στο κάτω κάτω το μεσημέρι (στις 2, στις 3 άντε στις 4) στο σπίτι τους θα είναι!!!!!!! Ο άλλος με οργανική στις Κυκλάδες τι θα κάνει???Ειδικά αν έχει και 2-3 παιδιά......Έχω άδικο?

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1716 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:07:42 μμ »
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και ο λόγος είναι ότι είμαι πραγματικά αγανακτισμένος. Έχω υπηρετήσει 2 χρόνια σε νήσι των Κυκλάδων και έχω 1 παιδί, η γυναίκα μου είναι στην Αθήνα. Κάνω κάθε χρόνο αίτηση για απόσπαση και σε γραφείο και σε ΠΥΣΔΕ και δεν έχω πάρει ποτέ και πουθενά.
    Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τα διάφορα βύσματα και τα κομματόσκυλα που μπαίνουν και λένε ότι πήραν απόσπαση (ειδικά αυτούς που είναι σε γραφεία) χωρίς κανένα μέσον να σταματήσουν να το κάνουν, να το βουλώσουν και να μην μιλάνε, όχι να βγαίνουν από πάνω και να είναι και προκλητικοί και να μας το παίζουν ότι υπάρχουν και άτομα που πήραν απόσπαση χωρίς βύσμα. Στην Ελλάδα έιμαστε και ξέρουμε όλοι πως δουλεύει το σύστημα. Εβαλαν το βύσμα τους πήραν την απόσπαση, ας πάνε τώρα να κρυφτούν στα γραφεία και ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΝΕ γιατί γίνονται προκλητικοί.

Ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές για το ύφος μου αλλά είμαι πραγματικά αγανακτισμένος με όλα αυτά τα κωλόπαιδα που από τον πρώτο χρόνο του διορισμού τους θέλουν να είναι δίπλα στο σπιτάκι τους και βάζουν λυτούς και δεμένους. Ας είναι καλά οι μαλάκες που πάνε με τον σταυρό στο χέρι σαν και μένα.

Έτσι και δεν πάρω και φέτος ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γίνει
Λοιπόν ας ηρεμήσουμε λιγάκι και ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας. Εγώ είμαι  μια από αυτούς που πήρε απόσπαση στο Υπουργείο χωρίς μέσο. Έκανα πέρσι την αίτηση για πρώτη φορά,δεν έβαλα μέσο, και τελικά πήρα. Πέρσι ικανοποιήθηκαν σχεδόν όλες οι αποσπάσεις στο Υπουργείο- μιλάω για το υπουργείο γιατί για εκεί έχω εμπειρία. Έβαλα την κυ παρόλο που ήταν μακριά απο το σπίτι μου, κανω 1 ώρα με το αυτοκίνητο, γιατί είχα ακούσει οτι για ιεκ και δ/νσεις πρέπει να σε προτείνει ο διευθυντής. Γνωρίζω πολλούς συναδλφους που πήραν απόσπαση περσι με την τριετία και δεν είχαν βάλει βίσμα.
Φέτος έκανα αίτηση ανανέωσης και πήρα απόσπαση χωρίς να βάλω μέσο. Συνάδελφοι που έβαλαν μέσο δεν την πήραν παρόλαυτά γιατί είχαν οργανική ή ήταν σε δυσπρόσιτο.
¨οσοι είναι σε διάθεση ΠΥΣΔε δεν είχαν πρόβλημα, ακόμα και αυτοι που δεν έχουν κοινωνικά κριτήρια.
Αυτά είναι αυτά που ξέρω από όσα συζητάμε εμείς τα "διάφορα βύσματα και τα κομματόσκυλα που μπαίνουν και λένε ότι πήραν απόσπαση (ειδικά αυτούς που είναι σε γραφεία) χωρίς κανένα μέσον"

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1717 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:24:50 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς μου απαντά. Αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο μπορείς να πάρεις απόσπαση ή υποχρεωτικά κάνεις τα 2 χρόνια? Είμαι σύζυγος ένστολου και δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσω δυσπρόσιτο ή όχι. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1718 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:28:14 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς μου απαντά. Αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο μπορείς να πάρεις απόσπαση ή υποχρεωτικά κάνεις τα 2 χρόνια? Είμαι σύζυγος ένστολου και δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσω δυσπρόσιτο ή όχι. Ευχαριστώ

Τα δύο χρόνια υποχρεωτικά. Από δυσπρόσιτο (κανονικά) δεν παίρνεις απόσπαση για κανένα λόγο.

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1719 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:31:44 μμ »
και εγω αυτο θα ελεγα να αποφυγεις οσο μπορεις τα δυσπροσιτα, γιατι η διετια ειναι υποχρεωτικη... Κατα τα αλλα δικαιουσαι αποσπαση ανα πασα στιγμη αλλα θα χρωστας οργανικη. Στην εγκυκλιο διορισμων που θα βγει θα ειναι διασαφηνσμενα αυτα. Καλη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1720 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:38:45 μμ »
και εγω αυτο θα ελεγα να αποφυγεις οσο μπορεις τα δυσπροσιτα, γιατι η διετια ειναι υποχρεωτικη... Κατα τα αλλα δικαιουσαι αποσπαση ανα πασα στιγμη αλλα θα χρωστας οργανικη. Στην εγκυκλιο διορισμων που θα βγει θα ειναι διασαφηνσμενα αυτα. Καλη επιτυχια!

Στην περσινή πάντως ήταν ξεκάθαρο:
(αντιγράφω)
IV. Στις διατάξεις του άρθρου 21 παρ.2 του ν.3328/2005 (ΦΕΚ 80/1-4-2005 τ.Α΄) ορίζεται ότι οι εκπαιδευτικοί, που διορίζονται σε δυσπρόσιτα σχολεία του ν. 1143/1981, υπηρετούν σ΄ αυτά επί μία τουλάχιστον συνεχή διετία, αποκλειομένης απολύτως και για οποιονδήποτε λόγο της αποσπάσεως, μεταθέσεως ή μετατάξεώς τους από τα σχολεία αυτά κατά τη διάρκεια της διετίας.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1721 στις: Ιούλιος 15, 2010, 01:03:36 μμ »
Ενα σχολιάκι θα ήθελα να κάνω.....μπορεί να έχω και άδικο, δεν ξέρω...... στις αποσπάσεις Αβάθμιας από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ υπάρχουν 51 άτομα που έχουν πάρει απόσπαση στην Α Αθήνας με οργανική Β,Γ,Δ, Αθήνας, Ανατολική Αττική και Δυτική Αττική. Και προφανώς υπάρχουν άτομα με παιδιά/προβλήματα κλπ και με οργανική τέρμα θεού που δεν πήραν απόσπαση.... Αν ήταν στο χέρι μου η επιλογή, θα έλεγα: όσοι έχουν ήδη οργανική εντός Αττικής να πάρουν τα πόδια τους και να πάνε στις θέσεις τους. Στο κάτω κάτω το μεσημέρι (στις 2, στις 3 άντε στις 4) στο σπίτι τους θα είναι!!!!!!! Ο άλλος με οργανική στις Κυκλάδες τι θα κάνει???Ειδικά αν έχει και 2-3 παιδιά......Έχω άδικο?

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Πρεπει να χεις φιλοτιμο και ενσυναισθηση για να μπεις στη θεση των αλλων και να μην βλεπεις κεντρο του κοσμου τον εαυτο και τις αναγκες σου!
Απελπισου,αυτο ειναι κατι που δεν θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.