*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 680680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2198 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:42:38 μμ »
NASAI KALA!


καλησπέρα
υπάρχει κανείς να στείλει τα αρχεία σε excel γιατι ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ (δεν είναι δικός μου) δε χρησιμοποιεί zip!
ευχαριστώ εκ των προτέρων
http://www.2shared.com/file/rgqtRn2A/apospaseis.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2199 στις: Ιούλιος 27, 2010, 03:56:18 μμ »
Δεύτερος κύκλος των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα πραγματοποιηθεί μετά τις 25 Αυγούστου 2010

27/07/2010 - 15:17

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Των αιρετών του ΚΥΣΠΕ

Ενημερώνουμε τους συναδέλφους μας εκπαιδευτικούς Π.Ε. ότι λόγω της καθημερινής μας συμμετοχής από τις 8:00 π.μ. έως τις 10:00 μ.μ., στο Συμβούλιο Επιλογής Δ/ντών Εκπαίδευσης, είναι αδύνατο να απαντούμε στα τηλεφωνήματά τους.  Επιπλέον, ενημερώνουμε τους συναδέλφους που ενδιαφέρονται ότι ο δεύτερος κύκλος των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα πραγματοποιηθεί μετά τις 25 Αυγούστου 2010.

Οι αιρετοί του ΚΥΣΠΕ
1. Καραγιάννης Θωμάς
2. Παληγιάννης Βασίλης
ΔΟΕ, 27/7/2010
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2200 στις: Ιούλιος 27, 2010, 05:16:55 μμ »
Παιδιά δεύτερος κύκλος για τους φορείς θα υπάρξει?Η μόνο για τα σχολεία?

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2201 στις: Ιούλιος 28, 2010, 01:56:20 πμ »
ernesto εγώ πήρα στη 2η επιλογή μου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2202 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:39:24 πμ »
Αποσπάσεις για Πολυτεχνεία ξέρει κανένας πότε θα βγούνε?

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2203 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:53:01 πμ »
Το "βύσμα" είναι ο κανόνας, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δε χρειάζεται. Εξαρτάται από την περιοχή. Π.χ. για απόσπαση στα Δωδεκάνησα ή τις Κυκλάδες, δηλ. για περιοχές από τις οποίες φεύγουν περισσότεροι από όσους πηγαίνουν, δε χρειάζεται "μεσολάβηση" (παίζει ρόλο, βέβαια, και η ειδικότητα).

τι λεω τοση ωρα!!! εγω πηρα αποσπαση χωρις βυσμα και μαλιστα δεν ηθελα αφου δεν πηρα οργανικη φετος και με το νεο νομο θα κανω 2 χρονια του χρονου και σε περιοχη αρκετα δυσπροσιτη. τωρα με τις ανακλησεις ξερει κανεις τι γίνεται?
ελπιζω να δωσουν δικαιωμα ανακλησης της αποσπασης

Έναν χρόνο θα κάνεις. Δεν παίζει ρόλο το ότι δεν πήρες οργανική φέτος. Η διετία ισχύει για όσους θα μετατεθούν από του χρόνου και εξής.


η διετια θα ισχυσει σε οσους μετατεθουν, ζητησουν βελτιωση η τοποθετηθουν σε οργανικη την επομενη χρονια

Η παραμονή στη διάθεση, χωρίς δική σου υπαιτιότητα, λογίζεται ως υπηρέτηση οργανικής.

Δεν έχει σημασία αυτό. Όταν γίνεται λόγος για "υπηρέτηση οργανικής", ως "οργανική" νοείται η περιοχή μετάθεσης, εκτός φυσικά από την περίπτωση της βελτίωσης. Ό,τι θα ίσχυε αν είχες πάρει οργανική, ισχύει και τώρα. Πιστεύω ότι θα το επιβεβαιώσει και ο Damien.

Συμφωνω απολυτα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2204 στις: Ιούλιος 28, 2010, 11:11:39 πμ »
Και link του αρχείου αποσπάσεων σε excel αν το 'χει κανείς... να δουλέυαμε λιγάκι με το φίλτρο θα εξυπηρετούσε. Μα είναι σε Word. Τυχαίο? Δε νομίζω....  ;D

Copy-paste σε ένα excelακι και είσαι μια χαρά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2205 στις: Ιούλιος 28, 2010, 11:31:59 πμ »
Καλημέρα σε όλες/ους!Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που αποσπάστηκα κ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε τώρα αλλά μετά τις 25-8 όταν θα βγουν κ τα κενά.Σε όλες τις Διευθύνσεις ισχύει αυτό;Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα χρειαζόταν να παρουσιαστούμε έστω για τα γραφειοκρατικά τώρα που ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις.
Κ κάτι ακόμα στο οποίο άκρη δεν μπορώ να βρω γιατί ακόμα κ συνάδελφοι που εργάζονται σε γραφεία δεν έχουν σαφή εικόνα με τα νέα δεδομένα:Διορίστηκα πριν από 11 μήνες κ φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ υπηρέτησα σε ένα σχολείο της περιοχής μου.Πριν από 2 μήνες περίπου,πήρα οργανική για ένα άλλο σχολείο της περιοχής μου όπου κ θα υπηρετούσα το 2010-11,αν δεν έπαιρνα απόσπαση χθες!Η ερώτηση είναι η εξής:την υπηρέτηση αυτής της οργανικής τη χρωστάω κ αν ναι για 1 ή για 2 χρόνια;Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...

Εχεις κατοχυρωσει δικαιωμα μεταθεσης, εχοντας υπηρετησει 1 ετος στην περιοχη διορισμου σου με προσωρινη τοποθετηση και ως εκ τουτου, δεν χρειαζεται να υπηρετησεις στη νεα σου οργανικη.

Οι αιτησεις μεταθεσης υποβαλλονται τον Νοεμβριο.

Οι νεες ρυθμισεις για την υποχρεωτικη διετη υπηρετηση αφορουν "οργανική θέση στην οποία θα μετατεθούν εκπαιδευτικοί, ύστερα από αίτησή τους, κατά το διαδικασία υποβολής των αιτήσεων το σχολικό έτος 2010-2011 δηλαδή αφορούν στις μεταθέσεις του σχολικού έτους 2011-2012."

Πηγή: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6132
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2206 στις: Ιούλιος 28, 2010, 12:11:11 μμ »


Δεν έχει σημασία αυτό. Όταν γίνεται λόγος για "υπηρέτηση οργανικής", ως "οργανική" νοείται η περιοχή μετάθεσης, εκτός φυσικά από την περίπτωση της βελτίωσης. Ό,τι θα ίσχυε αν είχες πάρει οργανική, ισχύει και τώρα. Πιστεύω ότι θα το επιβεβαιώσει και ο Damien.

Συμφωνω απολυτα.
Αρα αν εγω που μετατεθηκα φετος (και δεν πηρα οργανικη φετος αλλα ειμαι διαθεση πυσδε) παρω αποσπαση πρεπει του χρονου να υπηρετησω 1 χρονο και οχι 2 στην περιοχη για να παρω μεταθεση, ασχετα αν παρω οργανικη την επομενη χρονια?
αφου θα κανω αιτηση τοποθετησης το νοεμβρη, η τοποθετηση δεν θα ειναι με το νομο της διετίας οπως τη βελτιωση?
Και κατι αλλο: ποια ειναι η διαδικασια ανακλησης της αποσπασης? Ειναι ευκολο να γινει ανακληση, γιατι στην εδω ββαθμια μου ειπαν οτι πρεπει να συντρεχει πολυ σοβαρος λογος?
επισης μου ειπαν οτι την αιτηση ανακλησης πρεπει να την κανω εκει που ανηκω και οχι εκει που αποσπαστηκα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2207 στις: Ιούλιος 28, 2010, 12:37:21 μμ »
Αποσπάστηκαν άλλα 90 άτομα στην ΚΥ του υπουργείου...... Θα άδειαζε το υπουργείο κατά τα άλλα, για να γυρίσουν στις τάξεις... Ποιοι; Όσοι δεν έχουν βύσμα;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2208 στις: Ιούλιος 28, 2010, 01:26:30 μμ »
Αποσπάστηκαν άλλα 90 άτομα στην ΚΥ του υπουργείου...... Θα άδειαζε το υπουργείο κατά τα άλλα, για να γυρίσουν στις τάξεις... Ποιοι; Όσοι δεν έχουν βύσμα;

Να διώξουμε τους άλλους, να φέρουμε τους δικούς μας! ;D
Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα...

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2209 στις: Ιούλιος 28, 2010, 01:56:28 μμ »
Αποσπάστηκαν άλλα 90 άτομα στην ΚΥ του υπουργείου...... Θα άδειαζε το υπουργείο κατά τα άλλα, για να γυρίσουν στις τάξεις... Ποιοι; Όσοι δεν έχουν βύσμα;
Σε σχέση με άλλες χρονιές , τι ποσοστό είναι?

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2210 στις: Ιούλιος 28, 2010, 01:57:36 μμ »
Δεν ντρέπονται καθόλου, μετά τους 700 που πήραν τώρα άλλα 80 άτομα.  Τι είναι αυτό β φάση αποσπάσεων;
Πώς γίνεται να κάνουν ότι θέλουν εκεί πέρα;

μήπως πρέπει να αρχίσουμε τις μηνύσεις, όσοι δεν πήραμε απόσπαση από πυσδε σε πύσδε;
Με οικογένεια και οι δυο εκπαιδευτικοι, δηλαδή συνυπηρέτηση και μας λένε τώρα κάντε αίτηση επανεξέτασης;
Και άλλοι άγαμοι χωρίς κανένα πρόβλημα να παίρνουν απόσπαση κατευθείαν;

Αίσχος

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2211 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:14:02 μμ »
Αν και  προσωπικά  δεν  με  αφορά  το  θέμα των αποσπάσεων, νομίζω  ότι  η  κατάσταση  με  τους  αποσπασμένους  στην  ΚΥ  του  υπουργείου  έχει  καταντήσει  κοροϊδία. Την  ίδια  στιγμή  έχει  αφήσει  γραφεία  με  μεγάλο  αριθμό  σχολείων  με  έναν  αποσπασμένο  και  χωρίς  διοικητικούς. Κατά  τα  άλλα  η  κυρία  Αννα  φαίνεται  στην  κοινή  γνώμη  ότι  τα  κάνει  όλα  καλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161104
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 498
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.