*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 196103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #700 στις: Ιούνιος 20, 2015, 06:18:19 μμ »
  :'( Το ίδιο συνέβη και σε διπλανό σχολείο από αυτό, που εγώ υπηρετώ. Μόνο που εκεί, 6/9 συναδέλφους την ψήφισαν πανηγυρικά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #701 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:22:22 μμ »
δεν ξερω με τι κριτηρια θωρεις οτι ειναι "psycho"και μαλιστα πιο " psycho" απο ολους, αλλα αφου 7/10 συναδελφοι την ανεχτηκαν (και αφησαν στο ελεος της και τους μαθητες) μια τετραετια χωρις να κανουν τιποτα και περιμεναν μια ψηφοφορια να τους σωσει, μαλλον ειναι οι ιδιοι "psycho"
και ειναι το γνωστο ειδος του νεοελληνα που εμαθε να ανεχεται τα παντα με σκυμμενο το κεφαλι και να "επαναστατει" στο τελος καθε τετραετιας ψηφιζοντας τον επομενο "θεο"
Υ.Γ.  και οπως ειναι γνωστο τοις πασι στον εκπαιδευτικο χωρο εχουν(εχουμε) μαζευτει πολλαααααα ανθρωπακια
Γενικά συμφωνώ με το σκεπτικό σας (και του μέλους troll). Έχω γράψει κι εγώ νωρίτερα για την ευθύνη και των συλλόγων.
Αλλά εδώ μιλάμε για ειδική περίπτωση. Ήταν διευθύντρια στην προηγούμενη θητεία στο σχολείο που είμαι τώρα και ξέρω πολλά...
Έχω γνωστό και στο σχολείο που είναι τώρα, που τα επιβεβαιώνει. Το σχολείο είναι στην περιοχή όπου ζω, άρα δε μιλάω στον αέρα...
Αν γράψω όνομα (λέμε τώρα), όσοι έχουν περάσει από Αιτωλ/νία τα τελευταία 8 χρόνια θα την έχουν ακουστά.
Και όχι, οι 6 δεν είναι psycho. Ούτε οι 3 που την ψήφισαν, πάντα υπάρχουν κάποιοι αυλικοί. Εμένα ο "λευκός" μου έχει κάτσει άσχημα...

Απο κάπου θα την βρει και η psycho, δεν μπορεί να είναι πάντα στο απυρόβλητο
Όταν ακούστηκε ότι οι σύλλογοι θα εκλέγουν διευθυντή, το πρώτο άτομο που σκέφτηκαν πολλοί εδώ ότι πρέπει να "τιμωρηθεί" ήταν η συγκεκριμένη.
Αφού το ξεπέρασε κι αυτό το εμπόδιο, ούτε πυρηνικός πόλεμος δεν την αγγίζει. Αυτήν και τις κατσαρίδες.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #702 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:43:30 μμ »

Και όχι, οι 6 δεν είναι psycho. Ούτε οι 3 που την ψήφισαν, πάντα υπάρχουν κάποιοι αυλικοί. Εμένα ο "λευκός" μου έχει κάτσει άσχημα...

επειδη τετοιοι ειδους διεθυντες υπάρχουν σε καθε νομό, και οσοι εχουμε γυρισει αρκετα σχολεια εχουμε αναγκαστικα πεσει και σε τετοιους, απο την εμπειρια μου ο κυριος "ενοχος" ειναι ο φοβος και η αδιαφορια των συναδελφων που τους ανεχονται.
οσον αφορα το(ν) λευκο (και εγω λευκο ψηφισα), το λευκο αφαιρει μορια και αρκει απο μονο του για στειλει καποιον σπιτι του.

αλλα θεωρητικα μιλωντας (γιατι το συγκεκριμενο σχολειο δεν το ξερω ,αλλα  για καποια αλλα ισχυει)  μπορει ο "λευκος" να ηταν ο μονος που την προηγουμενη τετραετια , εναντιωθηκε και να προσπαθησε να ξυπνησει και τους υπολοιπους για να κανουν κατι, αλλα  ολοι οι υπολοιποι  σφυριζαν αδιαφορα για τους λογους που ανεφερα παραπανω και να εμεινε μονος και ξεκρεμαστος.
δυστυχως εχω την υποψια οτι και ο αλλος διεθυντης να εβγαινε μπορει να περνουσαν καλα οι εξη ψηφοφοροι του, (η νεα κλικα δηλαδη) αλλα  ο "λευκος" θα συνεχιζε να ειναι ο "φτωχος και μονος καουμπου" ο "παραξενος" που με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημενος κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #703 στις: Ιούνιος 21, 2015, 09:40:49 πμ »
Νομίζω οτι η επανεκλογή του μεγαλύτερου μέρους των διευθυντών δείχνει το επίπεδο των συναδέλφων,ο απόλυτος ραγιαδισμός.Δεν ξέρουμε πως είχαν επιλεγεί οι διευθυντές από την προηγούμενη κυβέρνηση τους δώσαμε και δημοκρατικη νομιμοποίηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #704 στις: Ιούνιος 21, 2015, 10:56:47 πμ »
Νομίζω οτι η επανεκλογή του μεγαλύτερου μέρους των διευθυντών δείχνει το επίπεδο των συναδέλφων,ο απόλυτος ραγιαδισμός.Δεν ξέρουμε πως είχαν επιλεγεί οι διευθυντές από την προηγούμενη κυβέρνηση τους δώσαμε και δημοκρατικη νομιμοποίηση
Πως θα εκλεγούν άλλοι, αφού το 70--80% των υποψηφίων ήταν ήδη Διευθυντές. Επίσης, το ότι υπάρχουν νέοι υποψήφιοι δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι καλύτεροι από τους παλιούς διευθυντές.  Βλέποντας τους πίνακες τόσο στην πρωτοβάθμια, όσο και στη δευτεροβάθμια στην περιοχή μου, το 75% των υποψήφιων διευθυντών, ήταν ήδη διευθυντές. Ακόμα δηλαδή και αν εκλέγονταν όλοι οι νέοι υποψήφιοι διευθυντές, ο βαθμός ανανέωσης θα ήταν 30-40% το πολύ. Τέλος δε σημαίνει ότι επειδή κάποιος δεν ήταν διευθυντής αξίζει και την ψήφο των συναδέλφων. Στο δικό μου σχολείο (πρωτοβάθμια) υπήρχε ο νυν διευθυντής και τρεις άλλοι υποψήφιοι (οι δύο ήταν ήδη διευθυντές σε άλλα σχολεία). Ο νυν διευθυντής είναι κλάσεις καλύτερος για τη θέση από τους άλλους υποψήφιους. Με το ζόρι να εκλέξουμε άλλους για να ικανοποιηθούν κάποιοι;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #705 στις: Ιούνιος 21, 2015, 10:57:41 πμ »
Νομίζω οτι η επανεκλογή του μεγαλύτερου μέρους των διευθυντών δείχνει το επίπεδο των συναδέλφων,ο απόλυτος ραγιαδισμός.Δεν ξέρουμε πως είχαν επιλεγεί οι διευθυντές από την προηγούμενη κυβέρνηση τους δώσαμε και δημοκρατικη νομιμοποίηση
Έχεις δίκιο! Ήμαστε και παραμένουμε ραγιάδες και με σκυμμένο το κεφάλι και όχι μόνο! Μας καταρράκωσαν την αξιοπρέπεια, βαλλόμαστε πανταχόθεν και παρ' όλα αυτά αντί να γίνουμε μια γροθιά και να πούμε STOP ως εδώ ήταν η κοροϊδία, τώρα που έχουμε το δικαίωμα να εκλέξουμε τον ικανότερο και αυτόν που μπορεί να "κρατήσει" το σχολείο και να συμπεριφέρεται ισότιμα σε όλους τους συναδέλφους, αφήσαμε μικροσυμφέροντα να μας παρασύρουν και να καταλήξουμε στο ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: να εκλέξουμε ανθρωπάκια! Είμαστε ΑΞΙΟΙ της μοίρας μας! Ό,τι και να μας καταμαρτυρά η κοινωνία καλά μας κάνουν! Είναι ποτέ δυνατό να ψηφίζεις συνάδελφο της ειδικότητάς σου απλά και μόνο για να μείνουν ώρες σε σένα και να μην τρέχεις σε άλλο σχολείο και δη διπλανό; Αυτή είναι η κριτική σκέψη και οι αξίες που καλούμαστε ως εκπαιδευτικοί να μεταλαμπαδεύσουμε στους μαθητές μας; Και μην ψάχνουμε εξωτερικούς εχθρούς! "Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου". Κ. Π. Καβάφης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 05:49:43 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #706 στις: Ιούνιος 21, 2015, 11:14:08 πμ »
Χαίρομαι που υπάρχουν συνάδελφοι που λένε τα πράγματα με το όνομα τους γιατι αποδεικνύεται οτι υπάρχει ελπίδα για ένα καλύτερο μελλον

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #707 στις: Ιούνιος 21, 2015, 12:12:03 μμ »
1ον συμφωνώ με perastiko

2ον κουράστηκα να διαβάζω για το ότι κάποιοι έπρεπε ή δεν έπρεπε να γίνουν διευθυντές, τι έγινε ρε παιδιά την θέση χάσατε εσείς και κλαίγεστε έτσι ? σώνει και καλά να γίνουν αυτοί που θέλετε εσείς?
όσο για τους ραγιάδες και τους άλλους χαρακτηρισμούς που αφιερώνετε γενικός στους συναδέλφους σας, στους επιστρέφω και σας καλώ να σταματήσετε και να κοιτάξετε και να κρίνετε πως ψηφίσατε εσείς.
Βγήκαν αυτοί που έπρεπε να βγουν, καλοί κακοί όλοι έχουν την αξία τους και όλα για κάποιο λόγο γίνονται σε αυτή την ζωή. Υπομονή λοιπόν και όσοι τραβάτε ζόρι σε 2 χρόνια και θα έχετε ξανά την ευκαιρία σας.


Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #708 στις: Ιούνιος 21, 2015, 12:45:24 μμ »
Ισχύει μεν θα έπρεπε να ισχύει και το αντίστροφο δε, δηλαδή να γνωρίζουν οι διευθυντές (που εκλέχθηκαν εν προκειμένω) ότι είναι λογικό για διάφορους λόγους να μη σε ψηφίσουν όλοι.

Το λέω επειδή ήδη έχουν ακουστεί ‘υποσχέσεις εκδίκησης’ από νεοεπανεκλεγμένους διευθυντές προς όσους δεν τους ψήφισαν.

Και να προσθέσω ότι υπάρχει ακόμη το ενδεχόμενο η θητεία τους να είναι μονοετής.  Όχι απόφαση, ενδεχόμενο.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #709 στις: Ιούνιος 21, 2015, 12:54:22 μμ »
Το ενδιαφέρον τώρα εστιάζεται, κατά την γνώμη μου, στο πως θα λειτουργήσουν οι δ/ντες που βγήκαν για τα επόμενα 2 χρόνια.

Λογικά όσοι βγήκαν παμψηφεί και ήταν και πριν δ/ντες θα συνεχίσουν να λειτουργούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Το ερώτημα είναι πως θα λειτουργήσουν αυτοί που πήραν λίγους ψήφους<50%, αν είναι παλιοί δ/ντες θα αλλάξουν κάτι στην λειτουργία τους ή θα κάνουν τα ίδια? και αν αλλάξουν θα είναι προς το καλύτερο ή το χειρότερο; Πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα αλλά όλοι θα επηρεαστούν εφόσον ξέρουν ότι σε λιγότερο από 2 χρόνια θα ξαναβρεθούν στην ίδια θέση.

Επίσης η επιλογή υπ/δντων είναι αυτή που καθορίζει, κατά την γνώμη μου, το πως θα λειτουργήσει ένα σχολείο, ειδικά τα μεσαία σε μέγεθος και πάνω.

Σχεδόν πάντα είναι φιλικά προσκείμενοι στον δ/ντη και αυτό σημαίνει ότι θα έχουν και κοινή στάση στην ψήφιση των νέων δ/ντων εκπ/σης, εκεί θα είναι το ενδιαφέρον τώρα και εκεί είναι που θα την φάνε στην κυβέρνηση. Αφού είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγάλουν αυτούς που θα ήθελαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 12:59:58 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #710 στις: Ιούνιος 21, 2015, 02:11:52 μμ »
1ον συμφωνώ με perastiko

2ον κουράστηκα να διαβάζω για το ότι κάποιοι έπρεπε ή δεν έπρεπε να γίνουν διευθυντές, τι έγινε ρε παιδιά την θέση χάσατε εσείς και κλαίγεστε έτσι ? σώνει και καλά να γίνουν αυτοί που θέλετε εσείς?
όσο για τους ραγιάδες και τους άλλους χαρακτηρισμούς που αφιερώνετε γενικός στους συναδέλφους σας, στους επιστρέφω και σας καλώ να σταματήσετε και να κοιτάξετε και να κρίνετε πως ψηφίσατε εσείς.
Βγήκαν αυτοί που έπρεπε να βγουν, καλοί κακοί όλοι έχουν την αξία τους και όλα για κάποιο λόγο γίνονται σε αυτή την ζωή. Υπομονή λοιπόν και όσοι τραβάτε ζόρι σε 2 χρόνια και θα έχετε ξανά την ευκαιρία σας.
Εσύ ποιος είσαι και μας λογοκρίνεις; Πότε γύρισε η χούντα και δεν το μάθαμε; Ή μήπως κι εσύ ψήφισες εκ του πονηρού και τώρα νομίζεις ότι με τα λόγια μας σε θίγουμε; Αν θες να μάθεις δεν έβαλα υποψηφιότητα για τη θέση και ούτε με ενδιέφερε η θέση! Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι πάντα γίνονται και θα γίνονται αδικίες - ακόμα και με το τωρινό σύστημα επιλογής διευθυντών! Και ναι υπήρχαν και υποψήφιοι που υπήρξαν διευθυντές και έδωσαν άριστα δείγματα γραφής αλλά τα μικροσυμφέροντα δεν επέτρεψαν την επανεκλογή τους όπως στην περίπτωση που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #711 στις: Ιούνιος 21, 2015, 02:13:48 μμ »
Χαίρομαι που υπάρχουν συνάδελφοι που λένε τα πράγματα με το όνομα τους γιατι αποδεικνύεται οτι υπάρχει ελπίδα για ένα καλύτερο μελλον
Κι εγώ χαίρομαι που υπάρχει έστω κι εδώ ο αντίλογος! Αν θέλουμε το δημόσιο σχολείο να λειτουργήσει δημοκρατικά και όχι με επιφαση δημοκρατικότητας, θα πρέπει να γίνονται σεβαστές όλες οι απόψεις και να υπάρχει πολυφωνία!

Αποσυνδεδεμένος logokrisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #712 στις: Ιούνιος 21, 2015, 03:10:21 μμ »
Εσύ ποιος είσαι και μας λογοκρίνεις; Πότε γύρισε η χούντα και δεν το μάθαμε;

Χα Χα Χα!!!! Μα που ζεις;;;  Δεν έχεις αντιληφθεί ότι το pde ασκεί λογοκρισία σε πολύ μεγάλο βαθμό;;; Τα κλειδωμένα νήματα δεν τα έχεις δει;;; Δεν έχει ποτέ πέσει στην αντίληψή σου διαγραφή λογαριασμών εδώ μέσα;;;

Μα αν είναι δυνατόν!!!!! Πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος, ώστε να νομίζει ότι γίνεται (ή γινόταν κάποτε) εδώ μέσα πραγματικός δημοκρατικός διάλογος;;;;

Η χούντα όχι μόνο υπάρχει και σήμερα, αλλά το τραγικό είναι ότι δεν έφυγε ποτέ, όχι μόνο από εδώ μέσα, αλλά και από οπουδήποτε!!!! Είναι τραγικό να υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι που να εξακολουθούν να μιλάνε εδώ μέσα νομίζοντας ότι υπάρχει ελευθερία λόγου, μετά από τόση λογοκρισία που ασκούν οι διαχειριστές!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 03:22:01 μμ από logokrisi »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #713 στις: Ιούνιος 21, 2015, 03:56:49 μμ »
Εσύ ποιος είσαι και μας λογοκρίνεις; Πότε γύρισε η χούντα και δεν το μάθαμε; Ή μήπως κι εσύ ψήφισες εκ του πονηρού και τώρα νομίζεις ότι με τα λόγια μας σε θίγουμε; Αν θες να μάθεις δεν έβαλα υποψηφιότητα για τη θέση και ούτε με ενδιέφερε η θέση! Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι πάντα γίνονται και θα γίνονται αδικίες - ακόμα και με το τωρινό σύστημα επιλογής διευθυντών! Και ναι υπήρχαν και υποψήφιοι που υπήρξαν διευθυντές και έδωσαν άριστα δείγματα γραφής αλλά τα μικροσυμφέροντα δεν επέτρεψαν την επανεκλογή τους όπως στην περίπτωση που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου!

Ο καθένας το "βλέπει" από τη μεριά του. Δε νομίζω να ψήφισε, υποψήφιος ήταν.

Κι ένα αφιερωμένο:

(Παρά τις γενικεύσεις του)


"Σπάνια τα μέλη των λαών δεν πεθαίνουν μες στο "ψέμα".
Ευαγγελίζονται ότι αναζητούν την "αλήθεια"
επιτυγχάνοντας σε πολύ μικρό ποσοστό την προσέγγισή της.

Είναι τέτοια η δυναμική της ομάδας που δημιουργούν μες στο πέπλο του "ψέμματος"
που όλα φαίνονται "αληθινά" μέσα από τη δύναμη που δημιουργούν.

Όταν 1 δείγμα "ψέματος" αμφισβητηθεί από 1 μέλος τους
είναι τέτοια η δύναμη της ομάδας που
συνήθως και αυτό το μέλος πεθαίνει μες στο "ψέμμα".

Τότε μένει μόνο ο χρόνος να
"αποκαλύψει" την "αλήθεια" όταν πια
πολλά τέτοια μέλη που είχαν προαναγγείλει το "ψέμα" της "αλήθειας" τους πριν την ώρα του
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ
ΑΠΟ ΤΟ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΨΕΜΜΑ" ΤΗΣ "ΑΛΗΘΕΙΑΣ" ΤΟΥΣ.

ΜΟΝΟ Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η "ΑΛΗΘΕΙΑ"
ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΤΟ "ΨΕΜΑ""

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160422
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.