*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #812 στις: Μάρτιος 11, 2015, 03:21:29 μμ »
Είναι μάστιγα στον χώρο μας. Για κάθε συνειδητοποιημένο έφηβο ή ενήλικα, έχεις 2 ή 3 που νομίζουν ότι η γλώσσα μαθαίνεται με μαγνητικά κύματα (που εκπέμπει ο εγκέφαλος του καθηγητή όταν βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων από το μαθητή)  ::)

Αυτό τα συνοψίζει όλα. Μόλις διόρθωσα τεστ έφηβου μαθητή που έχω εδώ και 4-5 μήνες και που σκεφτόμουν να αφήσω (δυστυχώς) από τον 2ο μήνα κιόλας γιατί είναι ακριβώς τέτοια περίπτωση. Ήταν τεστ λεξιλογίου και γραμματικής για να τον κάνω να δει ότι πρέπει να αλλάξει τακτικές άμα ονειρεύεται Lower του χρόνου και σπουδές στην Αμερική στο μέλλον, κτλ.. 51% και ήταν όλα multiple choice οπότε και στην τύχη να τα έβαζε κάπου εκεί θα έβγαινε το σκορ του. Τι να του πω εγώ τώρα.. δεν έχουν νόημα ούτε οι επαναλήψεις, οι αργοί ρυθμοί, το να προχωρήσω, τα project, τίποτα.. δεν μπορώ, έχω κάψει όλα μου τα χαρτιά με αυτό το παιδί. Έχω μιλήσει άπειρες φορές στη μαμά του και μου λέει συνέχεια "δεν του άρεσαν ποτέ τα αγγλικά, δεν ειναι του διαβάσματος, σηκώνω τα χέρια ψηλά.. πάντως δεν πρόκειται να τον αφήσω να τα σταματήσει". Εγώ σκέφτομαι να της πω ευθέως σήμερα να τα σταματήσουμε τα μαθήματα γιατί δε φαίνεται να σημειώνει πρόοδο, εκείνοι χάνουν χρήματα (και υποστηρίζουν ότι έχουν και οικονομικό) και εγώ το χρόνο μου.  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:58 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #813 στις: Μάρτιος 12, 2015, 01:43:44 μμ »
αχ eng_teacher το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανεις λαθος εσυ. ειναι περιπτωσεις, μια απο τις πολλες, που θα συναντας συχνα σε ιδιαιτερα. αλλωστε για αυτο στρεφονται στα ιδιαιτερα, γιατι ακριβως το φροντιστηριο δεν μπορεσε με το μαγνητικο κυμα που λεει και η Isla  ;D να τους κανει μαγικα και με μηδεν κοπο να μαθουν τη γλωσσα.

εγω εχω αλλη περιπτωση, γονεων, που απο το πουθενα, βλεπουν προβληματα. παιδι που ζοριζοταν στο φροντιστηριο απο τον ογκο της δουλειας που τους εβαζε, αν και προθυμη και αρκετα καλη μαθητρια, αποφασισαν να κανει ιδιαιτερο ακριβως για να παμε με τους δικους της ρυθμους μαθησης. ε τωρα μου λενε χαλρωσε πολυ και πρεπει να την ζοριζω περισσοτερο  ;D ενω εγω δεν εχω δει τιποτα τετοιο. διαπιστωση φυσικα του πατερα, αφου δεν καθεται με τις ωρες να διαβαζει για τα αγγλικα. γιατι φυσικα το ποσες ωρες διαβαζεις εχει σημασια! οπως κρινουν και το ποσο καλος ειναι ενας δασκαλος στο σχολειο, απο το ποσα πακετακια με φωτοτυπιες  δινει για δουλεια στο σπιτι!
ααα και να της δειχνω, λεει, οτι δεν τα παει καλα στο μαθημα μας ( ???) για να ζοριστει και να διαβαζει περισσοτερο. ενω δλδ τα πηγαινει πολυ καλα εγω να της λεω ψεματα οτι δεν εχει την αναμενομενη αποδοση και προοδο ???? :o
δεν ξερουν τι θελουν!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #814 στις: Μάρτιος 12, 2015, 02:03:42 μμ »
ααα και να της δειχνω, λεει, οτι δεν τα παει καλα στο μαθημα μας ( ???) για να ζοριστει και να διαβαζει περισσοτερο. ενω δλδ τα πηγαινει πολυ καλα εγω να της λεω ψεματα οτι δεν εχει την αναμενομενη αποδοση και προοδο ???? :o
Μήπως να τη βάζεις και τιμωρίες; Στη γωνία του καθιστικού, να κοιτάζει τον τοίχο επειδή έκανε λάθος στην ορθογραφία;  :P

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο κόσμος είναι γεμάτος τρελούς. Επιτυχία είναι να μπορείς να συνεργαστείς μόνο με τους λογικούς και να στέλνεις τους τρελούς να ταλαιπωρούν κάποιον άλλο. Keep trying.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #815 στις: Μάρτιος 12, 2015, 02:17:23 μμ »
yep!  ;D
ενας απο τους βασικους λογους (μαζι με τα οικονομικο-φορολογικα) που δεν περνα απο το μυαλο μου η ιδεα του δικου μου φροντιστηριου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:00:58 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #816 στις: Μάρτιος 12, 2015, 02:26:39 μμ »
ενας απο τους βασικους λογους (μαζι με τα οικονομικο-φορολογικα) που δεν περνα απο το μυαλο μου η ιδεα του δικου μου φροντιστηριου!
Το οικονομικό-φορολογικό είναι ο βασικός λόγος να μην ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο. Όλα τα άλλα παλεύονται.

Τουλάχιστον στο φροντιστήριο έχεις υποστήριξη από συναδέλφους και άλλους γονείς για να αντιμετωπίσεις τους τρελούς και τους δύσκολους. Στο ιδιαίτερο είσαι μόνη με τους τρελούς ;)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #817 στις: Μάρτιος 12, 2015, 02:37:28 μμ »
Κάπου διάβασα πρόσφατα που μία καθηγήτρια αγγλικών έλεγε ότι έχει μία μαθήτρια πάρα πολύ καλή, σχετικά μικρό επίπεδο (B Senior αααν θυμάμαι καλά;) και ενώ ήταν όλοι πολλοί ευχαριστημένοι με τη ραγδαία πρόοδο της μικρής, γύρισε μία από αυτές τις μέρες ο πατέρας και την ρώταγε "γιατί το παιδί μου δε μιλάει με την ευφράδεια του Βαρουφάκη; πότε θα αρχίσει να μιλάει έτσι;" κτλ. Έλιωσα στα γέλια.. γελάω και τώρα που το γράφω.

Common sense is not that common, after all!  :P :P

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #818 στις: Μάρτιος 12, 2015, 02:47:12 μμ »
Άντε να του πεις τώρα ότι το παιδί του μάλλον δεν θα μιλήσει ποτέ με την ευφράδεια του Βαρουφάκη. Πιθανότατα ούτε καν στη μητρική του, πολύ δε λιγότερο στα αγγλικά. Πάει η καρδιά σου να του καταστρέψεις το όνειρο??

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #819 στις: Μάρτιος 12, 2015, 08:18:26 μμ »
Isla, ναι αλλα στατιστικα στο φροντιστηριο δεν εχεις να αντιμετωπισεις περισσοτερους;  :P

eng_teacher χαχαχαχα, κορυφαιο  ;D με ειχε ρωτησει και μενα πατερας μαθητριας μου, τοτε καναμε την c senior, γιατι δεν μπορει να παρακολουθει ταινιες και σειρες χωρις να διαβαζει τους υποτιτλους.

νομιζω το γεγονος οτι οι περισσοτεροι γονεις πλεον καπως κουτσα στραβα εχουν γνωση Αγγλικων (τουλαχιστον επιπεδου Α2) προκαλει προβληματα. η ημιμαθεια δεν λενε αλλωστε οτι ειναι χειροτερη απο την αμαθεια; 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #820 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:41:33 πμ »
Isla, ναι αλλα στατιστικα στο φροντιστηριο δεν εχεις να αντιμετωπισεις περισσοτερους;
Όχι! Για διάφορους λόγους:

1 - Στο φροντιστήριο ο γονιός είναι εκτός της εκπαιδευτικής διαδικασίας, δεν ακούει τι γίνεται στην τάξη, δεν συμμετέχει, δεν μπορεί ανά πάσα στιγμή να εκφέρει γνώμη. Ο καθηγητής τον βλέπει στη χειρότερη περίπτωση για λίγα δευτερόλεπτα όταν φέρνει ή παίρνει το παιδί από το σχολείο ή μπορεί να μην τον βλέπει και καθόλου παρά μόνο στις τακτικές συναντήσεις με τους γονείς (σε μερικά φροντιστήρια δεν γίνονται ούτε κι αυτές).

2- Στο φροντιστήριο υπάρχει safety in numbers. Αν κάποιος γονιός παραλογίζεται, υπάρχει πάντα κάποιος άλλος να του μιλήσει εκτός από εσένα (υπεύθυνος σπουδών, ιδιοκτήτης, γραμματέας, μια άλλη καθηγήτρια). Γενικά είναι δύσκολο να έχεις παράλογες απαιτήσεις όταν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, δηλ. συμμαθητές και άλλοι γονείς. Αλλά και για τον καθηγητή είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσει μια δύσκολη περίπτωση, αφού μπορεί να την συζητήσει με συναδέλφους πρώτα (ή μετά, για να ξεθυμάνει)  ;)

3 - Οι πιο παράλογοι γονείς, αργά ή γρήγορα, επιλέγουν το ιδιαίτερο, τουλάχιστον αυτοί που θέλουν να επιβάλουν τα βιβλία, τις εργασίες, τον τρόπο διδασκαλίας κλπ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #821 στις: Μάρτιος 21, 2015, 07:39:48 μμ »
Ξενογλωσσοι σας εχει τυχει μαθητης να σπασει το χερι του λιγες μερες πριν τις εξετασεις; τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση  :-\ ?
εχω μαθητη που χθες εσπασε το χερι και σε 2 μηνες δινει το ECCE. ο γιατρος του ειπε οτι σε ενα μηνα θα βγαλει το γυψο. αλλα αν δεν γινει εντελως καλα και το ξαναδεσει τι κανουμε;

και στο ενδιαμεσο με το writing τι κανουμε; αντε το υπολοιπο test ειναι multiple choice και με το αριστερο κατι σημειωνεις κουτσα στραβα (αν κ εξασκηση στο answer sheet δεν γινεται  :( ) αλλα writing πως κανουμε; προφορικα; δεν μου αρεσει σαν ιδεα...
ππφφφ... :(

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 21, 2015, 09:17:25 μμ »
Δεν μου έχει τύχει, αλλά σίγουρα η Ελληνοαμερικανική θα έχει κάποια λύση. Πάρτους ένα τηλέφωνο να δεις τι θα σου πουν.

Το writing δεν είναι πρόβλημα, μπορεί να γράφει τις εκθέσεις σε υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 21, 2015, 11:51:53 μμ »
σε υπολογιστη με το ενα χερι εννοεις; και ειδικα το αριστερο; ωχ ακουω απο τωρα τη δικαιολογια, "κουραστικα να παταω γραμμα γραμμα τοσες ωρες και δεν το εκανα"  :-\

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 22, 2015, 12:03:53 πμ »
Και προφορικά μπορεί να σου πει ότι κουράστηκε να μιλάει  ;)

Τα δάχτυλά του κουνιούνται καθόλου; Αν ναι, μπορεί να γράφει και με το δεξί.

Αποσυνδεδεμένος mathematica89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 29, 2015, 01:13:29 μμ »
Καλησπέρα. Νέα ως μέλος αλλά με κάποια σχετική εμπειρία στον τομέα, κυρίως στα ιδιαίτερα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής σκηνικό. Είχα ένα ιδιαίτερο 3 χρόνια τώρα, το οποίο ήταν λίγο μακριά μου( Νεα Σμύρνη και εγώ μένω Πειραιά και δεν οδηγώ). Όπως στα περισσότερα ιδιαίτερα υπηρχαν καποιες ακυρωσεις αλλα δεν ηταν κατι που με ενοχλουσε πλεον πολυ. Μέχρι την προηγουμενη εβδομαδα που εστειλαν στον πατερα μου μηνυμα να μην παω γιατι θα βρισκονταν εξω ολοι οικογενειακα ( οι γονεις μας γνωριζονται). Ημουν ετοιμη να ξεκινησω, με τα κλειδια στα χέρια και τυχαια ειδε ο πατερας μου το μηνυμα. Εγινα εξω φρενων. Πήγα σημερα για μαθημα και παραπονεθηκα εντονα οχι τοσο για την ακυρωση αλλα για το οτι δεν ενημερωσαν εμενα την ιδια, δεν επιβεβαιωσαν αν το εμαθα εγκαιρως. Η μητερα εκνευριστηκε επειδη το εκανα τοσο μεγαλο θεμα και μου ειπε οτι σταματαμε το μαθημα. Αυτο γνωριζοντας το χαρακτηρα της είναι κάτι που το περίμενα. Θα ήθελα όμως τη γνωμη σας για το αν οντως εκανα μεγαλο θεμα κατι μικρης σημασίας. Με αυτα που συναντω τα τελευταια χρονια εχω αρχισει να απορω ειλικρινα για το αν κανω κατι λαθος. Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160779
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.