*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή  (Αναγνώστηκε 41815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:26:01 μμ »
οταν λες 3 μηνες σε νηπια, για τι ηλικια μιλαμε ακριβως; και σε 5χρονα δηλαδη;

Παράθεση
Απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται για εμένα και θα έπρεπε να υπάρχει αποκλειστικά ενας κλάδος που να περιλαμβάνει και τις δυο ηλικίες...
Μεχρι να γινει κατι τετοιο και αν γινει ποτε, εμεις σαν ΑΕΙ εχουμε περισσοτερα δικαιωματα απο εσας που ειστε ΤΕΙ. Και αυτο γιατι ετσι ειναι τα πραγματα σε ολα τα επαγγελματα, μια νοσηλευτρια απο ΤΕΙ εχει λογοτερα δικαιωματα απο μια νοσηλευτρια απο ΑΕΙ. Και ισως για αυτο να μην δουλευεται με αυτες τις ηλικιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:26:31 μμ »
Τα παραπάνω δικαιωματα τα οποια προσπαθούν να αποκτησουν lena ειναι οι διορισμοι σε νηπιαγωγεια, γιατι δικαιωματα σε ποιο μικρες ηλικιες εχουν(και καλα κανουν), να μην κρυβομαστε πισω απο δαχτυλο μας.. εξάλλου ολες οι κοπελες εδω μιλουν για ηλικιες 0-6, αν δεν το προσεξες!

Νασουλα αυτο που θα επρεπε να υπάρχει ειναι πανεπιστημιακη εκπαιδευση και των βρεφονηπιοκομων και με αυτη την προυποθεση να χρησιμοποιειται και ο ορος βρεφο-νηπιαγωγοι(αφου θα μιλαμε για την πρωτη νηπιακη ηλικια)  Συγνωμη αλλα μια 3μηνη πρακτικη χωρις θεωρητικο υποβαθρο, δεν μου λεει τπτ..Και για να ολοκληρωσω τη σκεψη μου, να διεκδικήσετε οποια δικαιωματα θεωρειτε οτι σας αντιστοιχουν..γιατι οι ηλικιες 4-6 δεν ειναι της δικης σας δικαιόδοσιας καθως το νηπιαγωγειο ειναι το εκπαιδευτικο ιδρυμα στο οποιο φοιτουν υποχρεωτικα τα νηπια..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:30:16 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:39:23 μμ »
ο καθενας με την αποψη του!!

Για τιποτα δε μπορεις να εισαι σιγουρη, οποτε ουτε και για πιο λογο θελουν να αλλαξουν ονομασια. Πολυ πιθανον να ειναι αυτο που λες ομως, μπορει και οχι. Προσωπικα δεν μπορω να ειμαι τοσο απολυτη.

Το μονο που λεω ειναι βρησκω μια λογικη εξηγηση στην λεξη βρεφονηπιαγωγοι, εφοσον εχουν να κανουν και με βρεφη και με νηπια. Και επισης στους δημοσιους παιδικους σταθμους υπαρχουν παιδια 4 ετων κυριως αλλα και 5.  Δε λεω οτι θα χαρω αν το πετυχουν ουτε ομως οτι θα με πειραξει τοσο πολυ.
Και οταν μιλησα πριν για δικαιωματα εννοω δικαιωματα για την ονομασια και μονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:58:42 μμ από lena!!! »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:07:31 μμ »
η γνωμη μου ειναι οτι επιφανειακα μπορουν να κανουν τη δουλεια της νηπιαγωγου και αλλοι οπως και μεις αλλων. δεν υπαρχει ομως η παιδαγωγικη εκπαιδευση που υπαρχει στο πανεπιστημιο και δεν υπαρχουν και οι γνωσεις των προγραμματων που δουλευουμε εμεις. εξαλλου δεν ανηκουν στο υπουργειο παιδειας για να ξερουν τα δικα μας προγραμματα. συμφωνω ότι καποιος που εχει ορεξη κανει προγραμμα και στον παιδικο αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι υποχρεωτικο απο το υπουργειο που ανηκουν ειναι μεμονομενο γεγονος. απο την αλλη κ εμεις στην ψυχολογια διδασκομαστε και για μεγαλυτερους-εφηβους,αυτο δεν μας κανει ειδικους για το λυκειο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος Nansoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:12:52 μμ »
Πιστέυω οτι αν ήμουν νηπιαγωγός ούτε εγώ θα ήθελα οι βρεφονηπιοκόμοι να διεκδικήσουν τη θέση μου... λογικό είναι. Επίσης για να κάνουμε πρακτικη σε νήπια σημαίνει οτι έχουμε και θεωρητικό υπόβαθρο εφόσον απαιτούν να κάνουμε και σε αυτήν την ηλικία πρακτικη, είναι δηλαδή υποχρεωτικό. Απο την άλλη θεωρώ αδικία να κην μπορούμε να υπαγόμαστε στο ΥΠΕΠΘ... το ξέρω δεν σας αρέσει αλλα αυτή είναι η αποψή μου. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πρακτική μόνο σε νήπια 5χρονα επειδή εκεί με είχε ανάγκη ο παιδικός σταθμός. Έχουμε διδαχθεί ότι κ εσείς, έχουμε σχεδόν τα ίδια βιβλία και κάποια απο αυτά είναι ίδια... για αυτο θεωρώ μεγαλη αδικία αυτο για εμας οσον αφορα το ΥΠΕΠΘ αλλα καταλαβαινω και εσάς.
Ο δρόμος είναι πιο σημαντικός από αυτό που σε ώθησε να περπατήσεις.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:22:20 μμ »
η γνωμη μου ειναι οτι επιφανειακα μπορουν να κανουν τη δουλεια της νηπιαγωγου και αλλοι οπως και μεις αλλων. δεν υπαρχει ομως η παιδαγωγικη εκπαιδευση που υπαρχει στο πανεπιστημιο και δεν υπαρχουν και οι γνωσεις των προγραμματων που δουλευουμε εμεις. εξαλλου δεν ανηκουν στο υπουργειο παιδειας για να ξερουν τα δικα μας προγραμματα. συμφωνω ότι καποιος που εχει ορεξη κανει προγραμμα και στον παιδικο αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι υποχρεωτικο απο το υπουργειο που ανηκουν ειναι μεμονομενο γεγονος. απο την αλλη κ εμεις στην ψυχολογια διδασκομαστε και για μεγαλυτερους-εφηβους,αυτο δεν μας κανει ειδικους για το λυκειο
To διατύπωσες πολύ ωραια ;)

Οσο για τις θεσεις των εκπαιδευτικων του νηπιαγωγειου, εγω δεν βλεπω κανενα θεμα όσο και αν κάποιοι τις εποφαλμιούν (εξάλλο οι νηπιαγωγοι όσο και αν κοιμόμαστε δεν πρόκειται να επιτρεψουμε κάτι τετοιο και απο την αλλη ουτε το ΥΠΕΠΘ θα έκανε τέτοια κινηση... ;) )

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:23:47 μμ »
Πιστέυω οτι αν ήμουν νηπιαγωγός ούτε εγώ θα ήθελα οι βρεφονηπιοκόμοι να διεκδικήσουν τη θέση μου... λογικό είναι. Επίσης για να κάνουμε πρακτικη σε νήπια σημαίνει οτι έχουμε και θεωρητικό υπόβαθρο εφόσον απαιτούν να κάνουμε και σε αυτήν την ηλικία πρακτικη, είναι δηλαδή υποχρεωτικό. Απο την άλλη θεωρώ αδικία να κην μπορούμε να υπαγόμαστε στο ΥΠΕΠΘ... το ξέρω δεν σας αρέσει αλλα αυτή είναι η αποψή μου. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πρακτική μόνο σε νήπια 5χρονα επειδή εκεί με είχε ανάγκη ο παιδικός σταθμός. Έχουμε διδαχθεί ότι κ εσείς, έχουμε σχεδόν τα ίδια βιβλία και κάποια απο αυτά είναι ίδια... για αυτο θεωρώ μεγαλη αδικία αυτο για εμας οσον αφορα το ΥΠΕΠΘ αλλα καταλαβαινω και εσάς.
Πρακτική σε " μεγάλα" νήπια είναι λογικό να κάνετε εφόσον μετά τη λήξη του ωραρίου πολλά παιδιά πηγαίνουν σε παιδικούς..

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:31:16 μμ »
Πιστέυω οτι αν ήμουν νηπιαγωγός ούτε εγώ θα ήθελα οι βρεφονηπιοκόμοι να διεκδικήσουν τη θέση μου... λογικό είναι. Επίσης για να κάνουμε πρακτικη σε νήπια σημαίνει οτι έχουμε και θεωρητικό υπόβαθρο εφόσον απαιτούν να κάνουμε και σε αυτήν την ηλικία πρακτικη, είναι δηλαδή υποχρεωτικό. Απο την άλλη θεωρώ αδικία να κην μπορούμε να υπαγόμαστε στο ΥΠΕΠΘ... το ξέρω δεν σας αρέσει αλλα αυτή είναι η αποψή μου. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πρακτική μόνο σε νήπια 5χρονα επειδή εκεί με είχε ανάγκη ο παιδικός σταθμός. Έχουμε διδαχθεί ότι κ εσείς, έχουμε σχεδόν τα ίδια βιβλία και κάποια απο αυτά είναι ίδια... για αυτο θεωρώ μεγαλη αδικία αυτο για εμας οσον αφορα το ΥΠΕΠΘ αλλα καταλαβαινω και εσάς.


εννοειται οτι ολοι θα προτιμουσαμε μα ανηκετε στο υπουργειο και να γινεται εκπαιδευση κ επισημα. σ αυτο δεν νομιζω να εχει αντιρρηση κανεις. οσο για τα βιβλια και τις γνωσεις κτλ  προσωπικα δεν συμφωνω, θα μπορουσε ομως να το συγκρινει καποιος που εβγαλε και τις 2 σχολες. στη σχολη μας πχ καναμε πολλα για δυσλεξια , ειδικη αγωγη κτλ. θεωρω ότι με επιπλεον διαβασμα καποιος μπορει να γινει πολυ καλος σ αυτο. ομως δεν μπορουμε να δουλεψουμε σαν λογοθεραπευτες

Αποσυνδεδεμένος Nansoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 11:28:00 μμ »
Πιστέυω οτι αν ήμουν νηπιαγωγός ούτε εγώ θα ήθελα οι βρεφονηπιοκόμοι να διεκδικήσουν τη θέση μου... λογικό είναι. Επίσης για να κάνουμε πρακτικη σε νήπια σημαίνει οτι έχουμε και θεωρητικό υπόβαθρο εφόσον απαιτούν να κάνουμε και σε αυτήν την ηλικία πρακτικη, είναι δηλαδή υποχρεωτικό. Απο την άλλη θεωρώ αδικία να κην μπορούμε να υπαγόμαστε στο ΥΠΕΠΘ... το ξέρω δεν σας αρέσει αλλα αυτή είναι η αποψή μου. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πρακτική μόνο σε νήπια 5χρονα επειδή εκεί με είχε ανάγκη ο παιδικός σταθμός. Έχουμε διδαχθεί ότι κ εσείς, έχουμε σχεδόν τα ίδια βιβλία και κάποια απο αυτά είναι ίδια... για αυτο θεωρώ μεγαλη αδικία αυτο για εμας οσον αφορα το ΥΠΕΠΘ αλλα καταλαβαινω και εσάς.


εννοειται οτι ολοι θα προτιμουσαμε μα ανηκετε στο υπουργειο και να γινεται εκπαιδευση κ επισημα. σ αυτο δεν νομιζω να εχει αντιρρηση κανεις. οσο για τα βιβλια και τις γνωσεις κτλ  προσωπικα δεν συμφωνω, θα μπορουσε ομως να το συγκρινει καποιος που εβγαλε και τις 2 σχολες. στη σχολη μας πχ καναμε πολλα για δυσλεξια , ειδικη αγωγη κτλ. θεωρω ότι με επιπλεον διαβασμα καποιος μπορει να γινει πολυ καλος σ αυτο. ομως δεν μπορουμε να δουλεψουμε σαν λογοθεραπευτες
Ίσως να έχετε δικιο...
Ο δρόμος είναι πιο σημαντικός από αυτό που σε ώθησε να περπατήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 11:38:06 μμ »
Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:
 Ενιαία προσχολική 0-6 που θα παρέχεται από ενιαίο φορέα (ΥΠΕΠΘ) και ενιαίος φορέας εκπαίδευσης εκπαιδευτικών (ΑΕΙ). Μέχρι τώρα μας βόλευε "να αλλάζουν τις πάνες", τώρα που εξισώνονται τα πτυχία μας ιδρώσαμε. Πού ήμασταν όταν παλεύανε για το επίπεδο σπουδών τους; Πού ήμασταν όταν δεν είχαν καθηγητές και συγγράμματα; Καμαρώναμε γιατί είχαμε κάποιον πιο κάτω από εμάς, ό,τι μας κάνουν οι φιλόλογοι δηλαδή. Πρέπει να ξυπνήσουμε και να διεκδικήσουμε ένα ενιαίο πλαίσιο γιατί αλλιώς χαθήκαμε. Ο κατακερματισμός δημιουργεί αντιπαλότητες και δεν προάγει την ποιότητα της εκπαίδευσης.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Nansoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 11:43:08 μμ »
Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:
 Ενιαία προσχολική 0-6 που θα παρέχεται από ενιαίο φορέα (ΥΠΕΠΘ) και ενιαίος φορέας εκπαίδευσης εκπαιδευτικών (ΑΕΙ). Μέχρι τώρα μας βόλευε "να αλλάζουν τις πάνες", τώρα που εξισώνονται τα πτυχία μας ιδρώσαμε. Πού ήμασταν όταν παλεύανε για το επίπεδο σπουδών τους; Πού ήμασταν όταν δεν είχαν καθηγητές και συγγράμματα; Καμαρώναμε γιατί είχαμε κάποιον πιο κάτω από εμάς, ό,τι μας κάνουν οι φιλόλογοι δηλαδή. Πρέπει να ξυπνήσουμε και να διεκδικήσουμε ένα ενιαίο πλαίσιο γιατί αλλιώς χαθήκαμε. Ο κατακερματισμός δημιουργεί αντιπαλότητες και δεν προάγει την ποιότητα της εκπαίδευσης.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλα μου φαίνεται απιστευτα δύσκολο να γίνει αυτο τουλάχιστον σύντομα... Αυτό σίγουρα θα ήταν το ιδανικό! :)
Ο δρόμος είναι πιο σημαντικός από αυτό που σε ώθησε να περπατήσεις.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 11:04:08 πμ »
Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:
 Μέχρι τώρα μας βόλευε "να αλλάζουν τις πάνες", τώρα που εξισώνονται τα πτυχία μας ιδρώσαμε. Πού ήμασταν όταν παλεύανε για το επίπεδο σπουδών τους; Πού ήμασταν όταν δεν είχαν καθηγητές και συγγράμματα; Καμαρώναμε γιατί είχαμε κάποιον πιο κάτω από εμάς, ό,τι μας κάνουν οι φιλόλογοι δηλαδή.

Μράβο!!! Ετσι ειναι.

[Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλα μου φαίνεται απιστευτα δύσκολο να γίνει αυτο τουλάχιστον σύντομα... Αυτό σίγουρα θα ήταν το ιδανικό! :)

Ενιαία προσχολική 0-6 όμως δεν υπάρχει περίπτωση. Αφού πολεμάνε σιγα-σιγα να ενταξουν τον ενα χρόνο του νηπιαγωγείου στο Δημοτικό. Και εκεί μας βλέπω  να "φωνάζουμε" εμείς, να μας πάρουνε στα σοβαρά οι δάσκαλοι, που μας βλέπουνε πολλές φορές κατώτερους...

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 11:29:16 πμ »
Η λύση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία:
 Μέχρι τώρα μας βόλευε "να αλλάζουν τις πάνες", τώρα που εξισώνονται τα πτυχία μας ιδρώσαμε. Πού ήμασταν όταν παλεύανε για το επίπεδο σπουδών τους; Πού ήμασταν όταν δεν είχαν καθηγητές και συγγράμματα; Καμαρώναμε γιατί είχαμε κάποιον πιο κάτω από εμάς, ό,τι μας κάνουν οι φιλόλογοι δηλαδή.

Μράβο!!! Ετσι ειναι.

[Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλα μου φαίνεται απιστευτα δύσκολο να γίνει αυτο τουλάχιστον σύντομα... Αυτό σίγουρα θα ήταν το ιδανικό! :)

Ενιαία προσχολική 0-6 όμως δεν υπάρχει περίπτωση. Αφού πολεμάνε σιγα-σιγα να ενταξουν τον ενα χρόνο του νηπιαγωγείου στο Δημοτικό. Και εκεί μας βλέπω  να "φωνάζουμε" εμείς, να μας πάρουνε στα σοβαρά οι δάσκαλοι, που μας βλέπουνε πολλές φορές κατώτερους...



μακαρι να ειναι 0-8 τουλαχιστον ενιαιο.. μη πω μεχρι 10

Αποσυνδεδεμένος ath79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 11:56:32 πμ »
συγγνώμη αλλά νομίζω οτι ίσως κάπου χανόμαστε στη μετάφραση...όλα γυρίζουν γύρω από την εξειδίκευση των αντικειμένων..όταν περνάμε πανελλήνιες περνάμε σε μια σχολή και εξειδικεύουμε τις γνώσεις μας γύρω από αυτό το αντικείμενο..αυτό δεν σημαίνει οτι γίνεται απόλυτος κατακερματισμός της γνώσης σε διακριτά μαθήματα αλλα οτι μαθαίνουμε και εξελισσόμαστε σε αυτό το τομέα και γύρω από αυτόν..δηλαδή οι νηπιαγωγοί σε μαθήματα όπως η πληροφορική (που όταν την έκανα στο πανεπιστήμιο αναρωτιόμουν γιατί ) ή μαθήματα που μπορεί να σε οδηγούσαν σε λογοθεραπεία ή ειδική αγωγή..έτσι και οι βρεφονηπιοκόμοι σε μαθήματα για νήπια γιατί οφείλουν να γνωρίζουν πως εξελίσσονται και μεγαλώνουν τα παιδιά και πως μπορούν να τα βοηθήσουν από την ηλικία των 2..δηλαδή είναι σαν να μου λέτε οτι ένας ηλεκτρολόγος των ΤΕΙ εχει ίδιο πτυχίο με έναν ηλεκτρολόγο-μηχανολόγο του πανεπιστημίου...είναι ίδιο αντικείμενο αλλά περισσότερη εξειδίκευση και θεωρία από το άλλο..(χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν)

Βέβαια είναι σίγουρο οτι συμφωνώ με την άποψη να ενταχθούν οι βρεφονηπιοκόμοι στο ΥΠΕΠΘ και να διορίζονται για παράδειγμα στους δημοτικούς που αναλαμβάνουν και μικρότερης ηλικίας παιδιά...γιατί θεωρώ οτι γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης όπως και εμείς στον ιδιωτικό τομέα από τον κάθε τυχάρπαστο που θεωρεί οτι ανοίγοντας έναν παιδικό σταθμό θα πλουτίσει παρέχοντας φύλαξη αφού ο ίδιος ανίδεος αυτό θεωρεί οτι μπορεί να παρέχει μια βρεφονηπιοκόμος ενώ μια νηπιαγωγός να προσφέρει μια ακαδημαικής άποψης γνώση που θα τον κάνουν να φαίνεται ανώτερος από τους παιδικούς σταθμούς του δημοσίου..και έτσι εμείς βρισκόμαστε στη δίνη ενός καθεστώτος που πρεσβεύει τη γνωστή ρήση "it's all about the money"..χωρίς να μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι σε αυτό που σπουδάσαμε..και οι δυο ειδικότητες..

Τώρα αν θέλεις να εξελιχθείς στον τομέα σου μπορείς κάλλιστα να συνεχίσεις τις σπουδές σου που θα σε φέρουν σε αυτό το επίπεδο που να μπορείς να αναλάβεις τάξη νηπίων..Ελπίζω να μην ακούγονται επιθετικά όλα αυτά γιατί δεν είναι...ευχαριστώ
εμπρός καλά μου στρουμφάκια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160602
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.