*

Αποστολέας Θέμα: Μυστικό Επιτυχίας!  (Αναγνώστηκε 2480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Μυστικό Επιτυχίας!
« στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:35:02 πμ »
Αγαπητοί νεοδιόριστοι!
καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σας! Αν έχετε την διάθεση και δεν τσαλαβουτάτε σε καμιά  παραλία, δώστε μας τα φώτα σας!  :) Αναλυτικότερα, πότε ξεκινήσατε διάβασμα; τι διαβάσατε γνωστικό,διδακτική,παιδαγωγικά; Κατανοώ ότι ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό στο διάβασμα και τις δικές του ελλείψεις να καλύψει και είναι αρκετά προσωπικό το θέμα. Σίγουρα,όμως, οι συμβουλές σας και προτάσεις για βιβλιογραφία θα είναι χρήσιμες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:53:06 πμ »
έχω διοριστεί από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ αλλά δεν αλλάζει κάτι.. 
Γνωστικό
το διάβασμα που έκανα ( επί 8 χρόνια πριν διοριστώ )  για την προετοιμασία μου στα μαθήματα που είχα σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα ήταν κατά 95% αρκετό.. πιάσε όλα τα σχολικά βιβλία για αρχή..  λύνε ασκήσεις αβέρτα...
Διδακτική
ποτέ δεν κατάλαβα ( αν και διορίστηκα ) τι θέλουν..
Παιδαγωγικά
κυκλοφορούν ένα σωρό βιβλία , πάρε ένα δυο , αλλά κυρίως ασχολήσου με όλα τα θέματα πολλαπλής επιλογής που έχουν πέσει στους τελευταίους  3 διαγωνισμούς ...
Ελπίζω να βοήθησα λίγο...
Καλή τύχη !

Αγαπητοί νεοδιόριστοι!
καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σας! Αν έχετε την διάθεση και δεν τσαλαβουτάτε σε καμιά  παραλία, δώστε μας τα φώτα σας!  :) Αναλυτικότερα, πότε ξεκινήσατε διάβασμα; τι διαβάσατε γνωστικό,διδακτική,παιδαγωγικά; Κατανοώ ότι ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό στο διάβασμα και τις δικές του ελλείψεις να καλύψει και είναι αρκετά προσωπικό το θέμα. Σίγουρα,όμως, οι συμβουλές σας και προτάσεις για βιβλιογραφία θα είναι χρήσιμες!!!

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:12:00 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!  :DΕλπίζω το θέμα να μην κλείσει εδώ! :) Οι συμβουλές όλων είναι πολύτιμες!  ;)













Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:27:07 πμ »
Πάνω κάτω θα συμφωνήσω με knkn.
Γνωστικό δεν διάβασα τίποτε παραπάνω από αυτά που διάβαζα για να διδάξω. Τα σχολίκα βιβλία, όχι μόνο τα τωρινά αλλά και τα παλαιότερα θα σου φανούν ιδιαιτέρως χρήσιμα. Αλλά λύσε οποιά άσκηση βρίσκεις, συνεχώς. Βοηθάει και στην δουλεία.
Διδακτική έγραψα αυτό που κάνω στην τάξη. Η φροντιστηριάκη εμπειρία είναι πολύτιμη.
Παιδαγωγικά ασχολήθηκα μόνο με φυλλάδια πολλάπλής, αλλα δεν ήταν το δυνατό μου σημείο.
fort the record
Πέρασα φέτος με την τρίτη προσπάθεια.
Την πρώτη έγραψα καλά διδακτική και μαθηματικά αλλα παιδαγωγικά ..... πάτωσα, νομίζω 35.
Την δεύτερη ήμουν επιτυχών, μη διοριστέος.
Και φέτος..... ;D  ;D  ;D
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:24:33 μμ »
καλημέρα
φέτος κατάφερα να είμαι στους διοριστέους.αφού στους 2 προηγούμενους ήμουν αποτυχούσα.
μαθηματικά όπως είπαν και οι συνάδελφοι ήμουν διαβασμένοι λόγω του ότι έκανα ιδιαίτερα.τα σχολικά βιβλία και εγώ θεωρώ πάρα πολύ καλό το βιβλίο της γ΄λυκείου που κυκλοφόρησε το 1992-1993(έχει στο εξώφυλλο τον ήλιο της Βεργίνας)
παιδαγωγικά διάβασα τα πολλαπλής των προηγούμενων ΑΣΕΠ(όλων των ειδικοτήτων)και μόνο αυτά και έγραψα 86
στην ειδική διδακτική τώρα,πάντα είχα το πρόβλημα!γι΄αυτό και φέτος πήγα φροντιστήριο.αν θέλεις να σου πω που θα σου στείλω πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 12:58:50 μμ από k.d.pe03 »

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:49:34 μμ »
οκ!

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μυστικό Επιτυχίας!
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:45:10 μμ »
Γεια σου ALEXAN
Εγώ διορίστηκα με την 4η φορά.
Την 1η φορά κόπηκα λόγω διδακτικής, την 2η λόγω μαθηματικών, την 3η επιτυχούσα μη διοριστέα και την 4η διοριστέα με σειρά 8.
Για το γνωστικό έκανα και εγώ ότι σου είπαν οι προηγούμενοι συνάδερφοι.
Στην 2η θεματική διάβασα καμιά 20αρια βιβλία παιδαγωγικών και διδακτικής μέχρι τώρα.
Στην διδακτική με βοήθησε τελικά το βιβλίο του Ματσαγγούρα: Στρατηγικές διδασκαλίας, Β τόμος. Αναφέρεται στο Δημοτικό αλλά φρόντισα να κάνω μία κατάλληλη προσαρμογή των στρατηγικών αυτών (σχεδίων διδασκαλίας) για το Λύκειο. Κάθησα κι έγραψα και 15 διδασκαλίες χρονομετρώντας με για να μπορέσω να ανταποκριθώ στη μάχη με το χρόνο. Από εκεί και πέρα προσπάθησα να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και να παίρνω ιδέες και συμβουλές από όλους τους συναδέρφους του forum.
Τέλος η ψυχραιμία και λίγο η τύχη με έφεραν φέτος στον διορισμό σε αυτήν την σειρά.
Καλό κουράγιο και επιμονή
Έφη Φουρνάρη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 12:18:10 πμ από mefi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159980
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.