*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872696 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1890 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:22:51 μμ »
Το χειρότερο που μπορεί να σου κάνει ο "αντίπαλος", είναι το να σε κάνει ίδιο μ' αυτόν...

*παρεμπιπτόντως, οι αποσπάσεις σε διευθύνσεις και γραφεία υπεγράφησαν και ανακοινώνονται σε λίγο, πηγή Δημήτρης Μπράτης...

Όχι, δεν είμαι ούτε νιώθω ότι είμαι σαν κι αυτόν.
Δεν επικροτώ την κατάσταση ούτε με χαροποιεί και είμαι υπέρ των αξιοκρατικών διαδικασιών, γιατί μέσα από αυτές μπορώ να διακριθώ με τα προσόντα που διαθέτω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1891 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:23:11 μμ »
H ολη καθυστερηση στην επισημη ανακοινωση των αποσπασεων οφειλεται στη ζωτικη αναγκη του πολιτικου συστηματος να πουλησει εκδουλευση στους ψηφοφορους του ενοψει και τυχον προωρων εκλογων. Πρεπει πρωτα τα βολευτικα γραφεια να ενημερωσουν την πελατεια τους για την επιτυχη εκβαση των αιτηματων της  - διαδικασια που ξεκινησε απο χθες το πρωι - και κατοπιν να ανακοινωθουν και επισημως τα αποτελεσματα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1892 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:44:29 μμ »
Είμαι χειρουργός, ξέρεις είμαι ενάντια στο φακελάκι αλλά αφού οι άλλοι το κάνουν.... λοιπόν θα μου δώσεις ένα 1000 (κοστίζω και φθηνότερα γιατί οι άλλοι παίρνουν 2000) αλλιώς δεν θα κάνω την εγχείριση γιατί θα χαλάσω την πιάτσα....

Είμαι αστυνομικός ξέρεις δεν μου αρέσει να τα παίρνω αλλά αφού οι άλλοι το κάνουν... λοιπόν θα μου δώσεις 1000 (οι άλλοι ζητάνε 2000)  αλλιώς θα αφήσω να σου κάψουν το μαγαζί....

Γειά σας κύριοι είμαι ο Πρωθυπουργός της χώρας εγώ θέλω να δώσω αυξήσεις αλλά οι άλλοι δεν έδωσαν... οπότε για να μην χαλάσω την πιάτσα .... το παρακάτω το ξέρετε ....

ΥΓ. Σαφώς και η Ειρήνη δεν είναι η μοναδική... τουλάχιστον είχε τα παίδια και το δήλωσε... υπάρχουν και χειρότεροι... από κει και πέρα όταν εγώ έλεγα ότι βαρέθηκα τις drama queen πέρσι και ότι δεν είμαι λειτουργός χάλαγα την πιάτσα... ας βγούμε λοιπόν και ας πούμε τις ιστορίες που συναντάμε... ας δεχθούμε ότι εις γνώση μας όλοι παίζουμε στημένο παιχνίδι γιατί αν είχαμε βρει κάτι καλύτερο θα την κάναμεμε ελαφρά και ας σταματήσουμε την κλάψα... τουλάχιστον να λέμε και καμία ακακία να γελάμε ώστε να περνά και η ώρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 04:48:57 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1893 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:47:52 μμ »
Είμαι χειρουργός, ξέρεις είμαι ενάντια στο φακελάκι αλλά αφού οι άλλοι το κάνουν.... λοιπόν θα μου δώσεις ένα 1000 (κοστίζω και φθηνότερα γιατί οι άλλοι παίρνουν 2000) αλλιώς δεν θα κάνω την εγχείριση γιατί θα χαλάσω την πιάτσα....

Είμαι αστυνομικός ξέρεις δεν μου αρέσει να τα παίρνω αλλά αφού οι άλλοι το κάνουν... λοιπόν θα μου δώσεις 1000 (οι άλλοι ζητάνε 2000)  αλλιώς θα αφήσω να σου κάψουν το μαγαζί....

Γειά σας κύριοι είμαι ο Πρωθυπουργός της χώρας εγώ θέλω να δώσω αυξήσεις αλλά οι άλλοι δεν έδωσαν... οπότε για να μην χαλάσω την πιάτσα .... το παρακάτω το ξέρετε ....

ΥΓ. Σαφώς και η Ειρήνη δεν είναι η μοναδική... τουλάχιστον είχε τα παίδια και το δήλωσε... υπάρχουν και χειρότεροι... από κει και πέρα όταν εγώ έλεγα ότι βαρέθηκα τις drama queen πέρσι χάλαγα την πιάτσα... ας βγούμε λοιπόν και ας πούμε τις ιστορίες που συναντάμε... ας δεχθούμε ότι εις γνώση μας όλοι παίζουμαι στημένο παιχνίδι γιατί αςείχαμε βρει κάτι καλύτερο θα την κάναμεμε ελαφρά και ας σταματήσουμε την κλάψα... τουλάχιστον να λέμε και καμία ακακία ναγελάμε ώστε να περνά και η ώρα....

Ως συνήθως to the point!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1894 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:50:55 μμ »
H ολη καθυστερηση στην επισημη ανακοινωση των αποσπασεων οφειλεται στη ζωτικη αναγκη του πολιτικου συστηματος να πουλησει εκδουλευση στους ψηφοφορους του ενοψει και τυχον προωρων εκλογων. Πρεπει πρωτα τα βολευτικα γραφεια να ενημερωσουν την πελατεια τους για την επιτυχη εκβαση των αιτηματων της  - διαδικασια που ξεκινησε απο χθες το πρωι - και κατοπιν να ανακοινωθουν και επισημως τα αποτελεσματα.

ακριβώς...όπως ανέφερα πιο πάνω το αυτό για την ΚΥ...απλά δεν είχα υπολογίσει φίλτατε Δαμιανέ, ότι οι αποσπάσεις σε διευθύνσεις κλπ...είναι περισσότερες και λιγότερο συγκεντρωμένες από τις 390 εν συνόλω ανανεώσεις και νέες στην ΚΥ...εκεί η...διαδικασία ενημέρωσης είχε τελειώσει υποθέτω νωρίτερα....ίσως όμως και όχι...απλά πιθανόν στις  αποσπάσεις στην ΚΥ υπολογίζονται και άλλα δεδομένα, ακριβώς επειδή μιλάμε για αποσπάσεις πιο κοντά στον πυρήνα της εξουσίας...οπότε και υπάρχουν και διαφορετικού τύπου περιπλοκές σε σχέσεις με αποσπάσεις σε διευθύνσεις και περιφέρειες....

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1895 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:04:14 μμ »
Διαβαζοντας στη σελ. 131 του παροντος νηματος τη συζητηση για τη θεσπιση αντικειμενικα μετρησιμων κριτηριων προκειμενου να διασφαλιστουν η αξιοκρατια και αντικειμενικοτητα των αποσπασεων σε φορεις, εχω να παρατηρησω οτι σε μια τετοια περιπτωση θα εκλειψει παντελως ο λογος για τον οποιο διενεργουνται αποσπασεις σε Δ/νσεις, αφου η ολη διαδικασια αποτελει φαμπρικα ρουσφετολογικης δοσοληψιας, καθοτι δεν παρατηρειται πλεον η υποστελεχωση των διοικητικων υπηρεσιων της εκπ/σης που αντιμετωπιζοταν στο παρελθον με τις εν λογω αποσπασεις, δεδομενων των μαζικων μεταταξεων σε διοικητικες θεσεις των τελευταιων ετων τουλαχιστον σε μεγαλες πολεις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1896 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:10:16 μμ »
Διαβαζοντας στη σελ. 131 του παροντος νηματος τη συζητηση για τη θεσπιση αντικειμενικα μετρησιμων κριτηριων προκειμενου να διασφαλιστουν η αξιοκρατια και αντικειμενικοτητα των αποσπασεων σε φορεις, εχω να παρατηρησω οτι σε μια τετοια περιπτωση θα εκλειψει παντελως ο λογος για τον οποιο διενεργουνται αποσπασεις σε Δ/νσεις, αφου η ολη διαδικασια αποτελει φαμπρικα ρουσφετολογικης δοσοληψιας, καθοτι δεν παρατηρειται πλεον η υποστελεχωση των διοικητικων υπηρεσιων της εκπ/σης που αντιμετωπιζοταν στο παρελθον με τις εν λογω αποσπασεις, δεδομενων των μαζικων μεταταξεων σε διοικητικες θεσεις των τελευταιων ετων τουλαχιστον σε μεγαλες πολεις.

Δεν αμφιβάλλω αλλά δες τώρα τι μου πέρασε από το μυαλό χτες (όχι ένα βλήμα τόσοοοο... αυτό έχει περάσει από καιρό)... αν οι μετατάξεις είναι τρόπο τινά τοποθετήσεις επί θητεία όσο γουστάρει του καθενός? Π.χ. αλλος πενταετίας επίσημα, άλλος πριν την πενταετία λόγω πλάνης?
Επίσης αν θυμάμαι καλά ειδική για το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΤΤΙΚΗΣ υποχρεωτικές δεν είχε κάνει...
Ενας ακόμα παράγοντας είναι πόσο χωράει ο κάθε Φορέας...
Δηλαδή αν η χωρητικότητα μετριέται σε κυβικά μέτρα, πόδια ή ΔΟΝΤΙΑ....

ΥΓ1. Αλήθεια τώρα όταν ένα ολόκληρο Δημόσιο αποτελεί ένα ρουσφέτι (για να μην πω όλη η χώρα είναι ένα απέραντο ρουσφέτι και ο γνωστός του γνωστού) μιλάμε για αντικειμένικά κριτήρια; Δηλαδή τα αντικειμενικά κριτήρια πόσο αντικειμενικά είναι και πόσο αναλλοίωτα στο χρόνο;;;
ΥΓ2. Ισως πάντως αν όλα γίνουν αντικειμενικά, δίκαια και αν βρεθεί ποτέ pde που δεν έχει ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΝΟΥΣ΄( Καθολικούς και μη) λέω ρε παιδί μου τώρα... τότε δεν ξέρω αν θα ήθελα να είμαι στο ελληνικό Δημόσιο πραγματικά. Θα έχει χάσει κάτι από την μαγεία του και την πλάκα του...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 05:14:24 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1897 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:13:19 μμ »
Oι αποσπάσεις σε Δνσεις και γραφεία υπογράφηκαν και θα ανακοινωθούν σε λίγο.
Από fb Μπράτης
(δημοσιεύτηκε πριν από μία ώρα περίπου)

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1898 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:35:13 μμ »
ακομα??????

βοτσαλάκι

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1899 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:39:58 μμ »
Με το καλό σε όλους μας εύχομαι..... :)(αν και ανέφικτο :-X )

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1900 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:03:03 μμ »
Δεν αμφιβάλλω αλλά δες τώρα τι μου πέρασε από το μυαλό χτες (όχι ένα βλήμα τόσοοοο... αυτό έχει περάσει από καιρό)... αν οι μετατάξεις είναι τρόπο τινά τοποθετήσεις επί θητεία όσο γουστάρει του καθενός? Π.χ. αλλος πενταετίας επίσημα, άλλος πριν την πενταετία λόγω πλάνης?
Επίσης αν θυμάμαι καλά ειδική για το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΤΤΙΚΗΣ υποχρεωτικές δεν είχε κάνει...
Ενας ακόμα παράγοντας είναι πόσο χωράει ο κάθε Φορέας...
Δηλαδή αν η χωρητικότητα μετριέται σε κυβικά μέτρα, πόδια ή ΔΟΝΤΙΑ....

ΥΓ1. Αλήθεια τώρα όταν ένα ολόκληρο Δημόσιο αποτελεί ένα ρουσφέτι (για να μην πω όλη η χώρα είναι ένα απέραντο ρουσφέτι και ο γνωστός του γνωστού) μιλάμε για αντικειμένικά κριτήρια; Δηλαδή τα αντικειμενικά κριτήρια πόσο αντικειμενικά είναι και πόσο αναλλοίωτα στο χρόνο;;;
ΥΓ2. Ισως πάντως αν όλα γίνουν αντικειμενικά, δίκαια και αν βρεθεί ποτέ pde που δεν έχει ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΝΟΥΣ΄( Καθολικούς και μη) λέω ρε παιδί μου τώρα... τότε δεν ξέρω αν θα ήθελα να είμαι στο ελληνικό Δημόσιο πραγματικά. Θα έχει χάσει κάτι από την μαγεία του και την πλάκα του...

Αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια κατά τη γνώμη μου σημαίνει:
- έτη υπηρεσίας
- πρόσθετα προσόντα (υπολογιστές κ.τ.λ)
- προϋπηρεσία σε θέση ευθύνης
- οικογενειακή κατάσταση
- εντοπιότητα
Ενδεικτικά ανεφερα κάποια.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1901 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:08:59 μμ »
Αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια κατά τη γνώμη μου σημαίνει:
- έτη υπηρεσίας
- πρόσθετα προσόντα (υπολογιστές κ.τ.λ)
- προϋπηρεσία σε θέση ευθύνης
- οικογενειακή κατάσταση
- εντοπιότητα
Ενδεικτικά ανεφερα κάποια.

Mε τι συντελεστή το καθένα?
Δηλαδή με τι βάρος?
Ακόμα και αυτά που γίνονται για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ είναι δίκαιη η βαρύτητα τους? ακόμα και αν είναι δίκαιη η βαρύτητα οι θέσεις δίνονται όλες ή κατά το δοκούν?
Αν κάποιος είναι πρώτος στα κριτήρια και πάει σε Φορέα και η συμπεριφορά του είναι για σούτο μπορεί να εξασφαλιστεί ότι δεν θα ξαναπάει?

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1902 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:14:35 μμ »
Ξεκίνησαν

08-08-14 Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στη Γ.Γ.Δ.Β.Μ. για το σχολικό έτος 2014-2015

http://www.minedu.gov.gr/home/themata-prosopikou-main/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/11661-08-08-14-2014-2015.html

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1903 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:18:30 μμ »
Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπ/σης σε Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2014-2015

http://www.minedu.gov.gr/home/themata-prosopikou-main/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/11662-08-08-14-1.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.