*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785821 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #518 στις: Ιούλιος 20, 2013, 03:30:29 μμ »
Όπως πάει η κατάσταση, δεν προβλέπω να βγαίνουν πριν τον Σεπτέμβριο. Το ζήτημα που αναφύεται εν τοιαύτη, είναι το τι θα γίνει με το θέμα των αντικαταστατών...Θα πρέπει να αναμείνουμε αναπληρωτή για να αποδεσμευθούμε απ' την οργανική μας; Αν είναι έτσι, με τα φετινά δεδομένα των 2000 αναπληρωτών πανελληνίως, μιλάμε για de facto άρση της διαδικασίας των αποσπάσεων, για το σχολικό έτος 2013-14...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #519 στις: Ιούλιος 20, 2013, 03:45:31 μμ »
Πάνε στη διεύθυνση που ανήκουμε γιατί κάποιος μπορεί για παράδειγμα να δηλώσει ψεύτικη συνολική υπηρεσία....απλά για διασταύρωση από το φάκελο του καθενός...δε θεωρώ πως αυτός είναι ο λόγος της καθυστέρησης των αποτελεσμάτων...από το υπιυργείο υπάρχει καθυστέρηση για βολέματα,κλπ....
Όσο για τον αντικαταστάτη μας....ας πάρουμε απόσπαση πρώτα,γιατί με το χαμό που γίνεται δε ξέρουμε ξαφνικά που θα βρεθούμε....
Τελικά ξέρει κανείς τι παίζει με τη συνυπηρέτηση με ιδιωτικό τομέα που ρώτησα;θέλει κάρτα ανεργίας,γιατί μου είπανε όχι....

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #520 στις: Ιούλιος 20, 2013, 04:18:14 μμ »
Πάνε στη διεύθυνση που ανήκουμε γιατί κάποιος μπορεί για παράδειγμα να δηλώσει ψεύτικη συνολική υπηρεσία....απλά για διασταύρωση από το φάκελο του καθενός...δε θεωρώ πως αυτός είναι ο λόγος της καθυστέρησης των αποτελεσμάτων...από το υπιυργείο υπάρχει καθυστέρηση για βολέματα,κλπ....
Όσο για τον αντικαταστάτη μας....ας πάρουμε απόσπαση πρώτα,γιατί με το χαμό που γίνεται δε ξέρουμε ξαφνικά που θα βρεθούμε....
Τελικά ξέρει κανείς τι παίζει με τη συνυπηρέτηση με ιδιωτικό τομέα που ρώτησα;θέλει κάρτα ανεργίας,γιατί μου είπανε όχι....

Ο σύζυγός μου ανήκει στον ιδιωτικό τομέα και απο χαρτιά πήγα τα ένσημα του ικα π.χ απο το 2010 μέχρι σήμερα και μια βεβαιωση απο τον εργοδότη του.Για κάρτα ανεργίας δεν γνωρίζω....Αλλά κάπου διαβασα στην εγκύκλιο οτι λέει κάτι για τους άνεργους....

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #521 στις: Ιούλιος 20, 2013, 04:53:58 μμ »
Τελική υπεύθυνη για τον σχολαστικό έλεγχο των δικαιολογητικών είναι η ΔΔΕ οργανικής, είτε αυτά έχουν ελεγχθεί από τη ΔΔΕ κατάθεσης (όπως οφείλει να γίνει βάσει εγκυκλίου) είτε όχι.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #522 στις: Ιούλιος 20, 2013, 06:58:04 μμ »
Σόρυ για την ερώτηση, αλλά επειδή δεν θα την καταθέσω αυτοπροσώπως την αίτηση απόσπασης, δεν ξέρω τι να συμπληρώσω ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα:
στο 4., εκεί που λέει "οργανική", βάζω το σχολείο.
Εκεί δίπλα που λέει "διεύθυνση" βάζω τη διεύθυνση του σχολείου ή τη ΔΔΕ που ανήκει το σχολείο;
Εκεί που λέει περιοχή μετάθεσης, τι βάζω, την παλιά περιοχή; (ήμουν στην Α' του νομού), ή όλο το νομό, αφού ενοποιήθηκαν οι περιοχές;;
Στο τηλ. σχολείου που υπηρετεί, βάζω το τηλέφωνο εκεί που ήμουν αποσπασμένη ή το τηλ. της οργανικής;
Email, βάζω του σχολείου ή το δικό μου;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
(δεν έχω κρατήσει το περσινό έντυπο να τα δω από εκεί)


Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #523 στις: Ιούλιος 20, 2013, 07:40:58 μμ »
Σόρυ για την ερώτηση, αλλά επειδή δεν θα την καταθέσω αυτοπροσώπως την αίτηση απόσπασης, δεν ξέρω τι να συμπληρώσω ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα:
στο 4., εκεί που λέει "οργανική", βάζω το σχολείο.
Εκεί δίπλα που λέει "διεύθυνση" βάζω τη διεύθυνση του σχολείου ή τη ΔΔΕ που ανήκει το σχολείο;
Εκεί που λέει περιοχή μετάθεσης, τι βάζω, την παλιά περιοχή; (ήμουν στην Α' του νομού), ή όλο το νομό, αφού ενοποιήθηκαν οι περιοχές;;
Στο τηλ. σχολείου που υπηρετεί, βάζω το τηλέφωνο εκεί που ήμουν αποσπασμένη ή το τηλ. της οργανικής;
Email, βάζω του σχολείου ή το δικό μου;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
(δεν έχω κρατήσει το περσινό έντυπο να τα δω από εκεί)

διεύθυνση : η νυν ΔΔΕ της οργανικής σου π.χ. Δ Κυκλάδων ή Κορινθίας
περιοχή μετάθεσης: ομοίως όπως ονομάζεται σήμερα
τηλ της οργανικής
email δικό σου
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #524 στις: Ιούλιος 20, 2013, 08:01:13 μμ »
suliet ευχαριστώ...απλά επειδή υπάρχει ενα κενό διάστημα 1-2 μηνών στα ένσημα,χωρίς κάρτα ανεργίας,φοβάμαι μήπως υπάρξει θέμα...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 20, 2013, 08:03:03 μμ »
Commando ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:09:41 μμ »
Με τη συνυπηρετηση ισχύει ενιαία μόνο η Α Β Γ Δ Αθήνας ή συμπεριλαμβάνεται και ανατολική αττική πχ;

δυστυχως η ανατολικη Αττική δε συμπεριλαμβανεται...

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:12:17 μμ »
Glykouli  σ ευχαριστω για την απαντηση κ εγω αυτο ειχα καταλαβει,αλλα ρωτησα στη β βαθμια την κοπελα που μου καταχωρησε την αιτηση κ μου ειπε οτι δεν ισχυει κ  το επιχειρημα της ηταν οτι στην εκτυπωμενη αιτηση γραφει πχ συνυπηρετηση β ´ αθηνας (συγκεκριμενα),εντοπιοτητα β´ αθηνας(παλι συγκεκριμενα)!τελικα σε ολες τις αιτησεις το γραφουν συγκεκριμενα,αλλα θα μετρησουν τα μορια για ολη την περιοχη;;;

Ετσι ακριβως.θα μετρησουν τα μορια για ολη την περιοχη , ανεξαρτητα απο το πως ειναι περασμενο στην αιτηση π.χ β αθηνας. καλή επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 20, 2013, 11:19:51 μμ »
Ευχαριστω πολυ!!!!καλη επιτυχια κ σε σενα!!!!😉

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:44:08 πμ »
μπορεί κανείς να κάνει αίτηση απόσπασης απευθείας στη Β φάση ΠΥΣΔΕ- ΠΥΣΔΕ (λέμε τώρα, αν γίνει)
ή αν δε κάνει τώρα αποκλειεται από τη διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:16:27 μμ »
μπορεί κανείς να κάνει αίτηση απόσπασης απευθείας στη Β φάση ΠΥΣΔΕ- ΠΥΣΔΕ (λέμε τώρα, αν γίνει)
ή αν δε κάνει τώρα αποκλειεται από τη διαδικασία;

Αίτηση απόσπασης μπορεί να κάνει κάποιος καθ' όλη τη διάρκεια ενός διδακτικού έτους για σοβαρούς ωστόσο λόγους μετά την παρέλευση της προθεσμίας της εγκυκλίου

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:20:27 μμ »
suliet ευχαριστώ...απλά επειδή υπάρχει ενα κενό διάστημα 1-2 μηνών στα ένσημα,χωρίς κάρτα ανεργίας,φοβάμαι μήπως υπάρξει θέμα...


δεν υπάρχει προβλημα με ενα ή  δύο μήνες που τυχόν ήταν ο/η συζυγος άνεργος/άνεργη, αρκει να είναι τα 2 τελευταια χρόνια ασφαλισμένος/η.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.