*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785818 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #560 στις: Ιούλιος 23, 2013, 10:19:44 μμ »
Συνάδελφοι, το θέμα με τη μοριοδότηση (οργανικής ή απόσπασης) είναι περισσότερο πολύπλοκο. Θα ήταν πιο δίκαιο (κατά τη γνώμη μου) ο αριθμός των μορίων που παίρνει κάποιος (οργανικά υπηρετών ή αποσπασμένος) να εξαρτάται από την απόσταση (ή/και τη δυσκολία μετάβασης γενικότερα) της μόνιμης κατοικίας του (εντοπιότητα, έδρα, εκεί που τελικά επιθυμεί να πάει). Έτσι, δεν έχει νόημα να παίρνει π.χ. 8 μόρια και ο μόνιμος κάτοικος της Ρόδου (π.χ.) και ο Αθηναίος, Πατρινός, Κρητικός, Πρεβεζιάνος ή ό,τι άλλο τέλως πάντων.
Συμφωνω απολυτα. Αλλωστε αυτο ισχυει για τα σωματα ασφαλειας και το θεωρω δικαιο
να παιρνεις μορια αναλογα με την αποσταση απο τον τοπο κατοικιας.

Συμφωνώ. Είναι το πιο δίκαιο και είναι κάτι που εύκολα μπορεί να γίνει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:58 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #561 στις: Ιούλιος 23, 2013, 10:56:15 μμ »
Μία άλλη στρέβλωση, που βρήκαν και θα βρίσκουν μπροστά τους οι αιτώντες (ή "αιτούντες"; ) μετάθεση συνάδελφοι, αφορά το διπλασιασμό των μορίων όσων διορίστηκαν σε δυσπρόσιτα το 2010 (αν δεν με απατά η μνήμη μου), λόγω του ότι δεν δικαιούνταν αίτησης μετάθεσης για 2 (ή 3) χρόνια, τη στιγμή που συνάδελφοί τους διορισμένοι πριν από αυτούς στις ίδιες περιοχές έπαιρναν τα ίδια (όχι 2-πλασιασμένα), παρ' όλο που, αν και δικαιούνταν να αιτηθούν μετάθεσης, δεν μπόρεσαν να πάρουν τελικά, οπότε και αυτοί παρέμειναν "υποχρεωτικά" στον ίδιο τόπο. Φυσικά, γι' αυτό δεν ευθύνονται οι (το 2010) διορισθέντες συνάδελφοι.
Ουδόλως επιθυμώ τον κανιβαλισμό μεταξύ μας, και λυπούμαι που με κάτι τέτοια διχαζόμαστε, χωρίς να πρέπει.
Ζητώ συγγνώμη που είμαι, εν μέρει, εκτός θέματος.
denantioch, νομίζω ότι θίγεις και εσύ, επέτρεψε μου να πω, με στρεβλό τρόπο το θέμα του διπλασιασμού των μορίων δυσμενών συνθηκών για τους διορισθέντες γενικά του 2010. Ο διπλασιασμός των ΜΔΣ αφορούσε όλους όσους διορίστηκαν το 2010 και έπρεπε υποχρεωτικά να παραμείνουν στη περιοχή διορισμού τους για 3 αρχικά και μετά 2 χρόνια. Αυτός ο διπλασιασμός μορίων μάλιστα ίσχυσε στις φετινές μεταθέσεις για όσους είχαν διορισθεί το 2010 και δεν πήραν (τυχαία και μη) μετάθεση για δυο χρόνια. Είναι καλό να λέμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι διότι δημιουργούνται παρανοήσεις. Το μέτρο του διπλασιασμού δεν αφορούσε μόνο όσους είχαν διοριστεί σε δυσπρόσιτα. Άλλωστε οι διορισμοί με το "παλιό" καθεστώς των δυσπρόσιτων για τελευταία φορά ίσχυσε το σχ. έτος 2009-2010.
Και για να μην παρεξηγηθείς να σου πω ότι προσωπικά είμαι από εκείνους που επέλεξα να διοριστώ πριν το σχ. έτος 2010-2011 σε δυσπρόσιτο σχολείο και να παραμείνω υποχρεωτικά για δυο τουλάχιστον χρόνια χωρίς δικαίωμα μετάθεσης και φυσικά χωρίς να με "επιβραβεύσουν" με διπλασιασμό μορίων ΔΣ.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #562 στις: Ιούλιος 24, 2013, 02:29:10 πμ »
Νομίζω οτι οι αποσπασμένοι στις ΔΔΕ πλέον παίρνουν τα μόρια της περιοχής που ανήκει η ΔΔΕ και όχι τα μόρια της περιοχής που ανήκουν οργανικά. Νομίζω πως μόνο για τις αποσπάσεις στην Κ.Υ. έχει μείνει αυτό το προνόμιο.
Νομίζω πως όι αποσπασμένοι σε δδε παίρνουν τα μόρια της περιοχής που ανήκει η δδε +2.
Είχα την εντύπωση πως το ίδιο ισχύει και για το υπουργείο αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Έτσι είναι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος denantioch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #563 στις: Ιούλιος 24, 2013, 11:19:02 πμ »
Μία άλλη στρέβλωση, που βρήκαν και θα βρίσκουν μπροστά τους οι αιτώντες (ή "αιτούντες"; ) μετάθεση συνάδελφοι, αφορά το διπλασιασμό των μορίων όσων διορίστηκαν σε δυσπρόσιτα το 2010 (αν δεν με απατά η μνήμη μου), λόγω του ότι δεν δικαιούνταν αίτησης μετάθεσης για 2 (ή 3) χρόνια, τη στιγμή που συνάδελφοί τους διορισμένοι πριν από αυτούς στις ίδιες περιοχές έπαιρναν τα ίδια (όχι 2-πλασιασμένα), παρ' όλο που, αν και δικαιούνταν να αιτηθούν μετάθεσης, δεν μπόρεσαν να πάρουν τελικά, οπότε και αυτοί παρέμειναν "υποχρεωτικά" στον ίδιο τόπο. Φυσικά, γι' αυτό δεν ευθύνονται οι (το 2010) διορισθέντες συνάδελφοι.
Ουδόλως επιθυμώ τον κανιβαλισμό μεταξύ μας, και λυπούμαι που με κάτι τέτοια διχαζόμαστε, χωρίς να πρέπει.
Ζητώ συγγνώμη που είμαι, εν μέρει, εκτός θέματος.
denantioch, νομίζω ότι θίγεις και εσύ, επέτρεψε μου να πω, με στρεβλό τρόπο το θέμα του διπλασιασμού των μορίων δυσμενών συνθηκών για τους διορισθέντες γενικά του 2010. Ο διπλασιασμός των ΜΔΣ αφορούσε όλους όσους διορίστηκαν το 2010 και έπρεπε υποχρεωτικά να παραμείνουν στη περιοχή διορισμού τους για 3 αρχικά και μετά 2 χρόνια. Αυτός ο διπλασιασμός μορίων μάλιστα ίσχυσε στις φετινές μεταθέσεις για όσους είχαν διορισθεί το 2010 και δεν πήραν (τυχαία και μη) μετάθεση για δυο χρόνια. Είναι καλό να λέμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι διότι δημιουργούνται παρανοήσεις. Το μέτρο του διπλασιασμού δεν αφορούσε μόνο όσους είχαν διοριστεί σε δυσπρόσιτα. Άλλωστε οι διορισμοί με το "παλιό" καθεστώς των δυσπρόσιτων για τελευταία φορά ίσχυσε το σχ. έτος 2009-2010.
Και για να μην παρεξηγηθείς να σου πω ότι προσωπικά είμαι από εκείνους που επέλεξα να διοριστώ πριν το σχ. έτος 2010-2011 σε δυσπρόσιτο σχολείο και να παραμείνω υποχρεωτικά για δυο τουλάχιστον χρόνια χωρίς δικαίωμα μετάθεσης και φυσικά χωρίς να με "επιβραβεύσουν" με διπλασιασμό μορίων ΔΣ.
Τότε, ήμουν αρκετά μετριοπαθής. Ακόμα "χειρότερα" αφού δεν αφορούσε μόνο τους σε δυσπρόσιτα διορισθέντες, αλλά πολύ περισσότερους, και μάλιστα περισσότερα χρόνια. Πάντως επιφυλάχθηκα ("αν δεν με απατά η μνήμη μου" είπα). Οπως και νά 'χει, το ανέφερα με το σκεπτικό ότι θα μπορούσε αυτό να διορθωθεί, όχι με αφαίρεση μορίων από τους, το 2010, διορισθέντες, αλλά με αναδρομική πρόσθεση μορίων ("επιβράβευση" όπως, πολύ ωραία, το έθεσες) σε όσους παραμένουν "υποχρεωτικά" (αφού έκαναν αίτηση μετάθεσης και δεν την πήραν).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:58 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #564 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:29:15 μμ »
http://www.mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/815-2013-07-29-11-58-22


Mια ενημέρωση από τον' αγαπητό' κύριο Μπράτη...
πφφφφφφ
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #565 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:49:35 μμ »
Αποσπάσεις το νωρίτερο τέλη Αυγούστου.
Πιθανότερο το Σεπτέμβρη και σε κάθε περίπτωση μετά τις μετατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #566 στις: Ιούλιος 29, 2013, 07:01:20 μμ »
Μα ακόμη συζητάτε για μετατάξεις;...

Η δική μου πρόβλεψη, είναι: αποσπάσεις την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου. Το υπουργείο, για να "χρυσώσει" κάπως το χάπι στους εκπαιδευτικούς που είναι ήδη στα κάγκελα με το πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί, δεν θα ρισκάρει να τα κάνει τόσο θάλασσα ΚΑΙ με τις αποσπάσεις. Μην ξεχνάτε άλλωστε, πως αν βγουν τελικά οι αποσπάσεις από Σεπτέμβριο, θα είναι εκ των πραγμάτων δώρον άδωρον, αφού θα πρέπει να προσληφθεί πρώτα αντικαταστάτης αναπληρωτής, για να αποδεσμευθεί ο εκπαιδευτικός από το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του...ερώτημα: ποιος αναπληρωτής; Πότε;...

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #567 στις: Ιούλιος 29, 2013, 07:09:43 μμ »
Οι μετατάξεις θα γίνουν σίγουρα και συντομα θα βγει η εγκύκλιος.
Το χρονοδιάγραμμα είναι όπως το ανέφερα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #568 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:55:27 μμ »
εσεις πιστεύετε θα ικανοποιηθούν οι αιτήσεις????
εγώ γιατί πάλι πιστεύω ότι δύσκολα? >:(
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #569 στις: Ιούλιος 29, 2013, 09:06:11 μμ »
εσεις πιστεύετε θα ικανοποιηθούν οι αιτήσεις????
εγώ γιατί πάλι πιστεύω ότι δύσκολα? >:(

   Αυτό που ξέρουμε μέχρι στιγμής είναι ότι μιλάμε για συνολικό αριθμό 5.800 περίπου (4.993 + 900) μετατάξεων. Και μόνο το νούμερο, το οποίο είναι τεράστιο, σε κάνει επιφυλακτικό. Υπάρχουν όντως τόσα κενά στην α'θμια; Αν όντως υπάρχουν, το αν θα ικανοποιηθούν οι αιτήσεις προφανώς εξαρτάται άμεσα από το αν ο αριθμός των αιτήσεων ξεπερνά ή όχι τον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων.
   Επίσης υπάρχουν και άλλα στοιχεία που δε γνωρίζουμε. Αν, για παράδειγμα, υποθέσουμε ότι κάποιος αιτείται μετάταξης σε μια συγκεκριμένη περιοχή και δεν την παίρνει, το υπουργείο έχει το δικαίωμα να τον τοποθετήσει αυτοδικαίως οπουδήποτε για τις ανάγκες της υπηρεσίας;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #570 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:56:03 μμ »
στο δημοτικο που ημουν φετος ειχε 2 οργανικες θεσεις αγγλικων και τελικα δεν ειχαμε αγγλικα φετος. Πηραν και οι δυο αποσπαση και δεν ηρθε αναπληρωτης...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #571 στις: Ιούλιος 30, 2013, 01:04:33 μμ »
Μα ακόμη συζητάτε για μετατάξεις;...

Η δική μου πρόβλεψη, είναι: αποσπάσεις την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου. Το υπουργείο, για να "χρυσώσει" κάπως το χάπι στους εκπαιδευτικούς που είναι ήδη στα κάγκελα με το πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί, δεν θα ρισκάρει να τα κάνει τόσο θάλασσα ΚΑΙ με τις αποσπάσεις. Μην ξεχνάτε άλλωστε, πως αν βγουν τελικά οι αποσπάσεις από Σεπτέμβριο, θα είναι εκ των πραγμάτων δώρον άδωρον, αφού θα πρέπει να προσληφθεί πρώτα αντικαταστάτης αναπληρωτής, για να αποδεσμευθεί ο εκπαιδευτικός από το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του...ερώτημα: ποιος αναπληρωτής; Πότε;...

Το ζήτημα δεν είναι μόνο ο χρόνος, αλλά και ο αριθμός των αποσπάσεων. Χωρίς αναπληρωτές, πολύ χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....Και δε νομίζω ότι  η συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να ικανοποιήσει ελάχιστο αριθμό αποσπάσεων. Εδώ μέσα σε μια νύχτα έβγαλαν 2.500 εκπαιδευτικούς σε διαθεσιμότητα και μέσα σε ένα απόγευμα έκλεισαν την ΕΡΤ...

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #572 στις: Ιούλιος 30, 2013, 02:06:38 μμ »
Μα ακόμη συζητάτε για μετατάξεις;...

Η δική μου πρόβλεψη, είναι: αποσπάσεις την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου. Το υπουργείο, για να "χρυσώσει" κάπως το χάπι στους εκπαιδευτικούς που είναι ήδη στα κάγκελα με το πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί, δεν θα ρισκάρει να τα κάνει τόσο θάλασσα ΚΑΙ με τις αποσπάσεις. Μην ξεχνάτε άλλωστε, πως αν βγουν τελικά οι αποσπάσεις από Σεπτέμβριο, θα είναι εκ των πραγμάτων δώρον άδωρον, αφού θα πρέπει να προσληφθεί πρώτα αντικαταστάτης αναπληρωτής, για να αποδεσμευθεί ο εκπαιδευτικός από το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του...ερώτημα: ποιος αναπληρωτής; Πότε;...

Το ζήτημα δεν είναι μόνο ο χρόνος, αλλά και ο αριθμός των αποσπάσεων. Χωρίς αναπληρωτές, πολύ χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....Και δε νομίζω ότι  η συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να ικανοποιήσει ελάχιστο αριθμό αποσπάσεων. Εδώ μέσα σε μια νύχτα έβγαλαν 2.500 εκπαιδευτικούς σε διαθεσιμότητα και μέσα σε ένα απόγευμα έκλεισαν την ΕΡΤ...


Μακάρι να βγεις ψεύτης και να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότερες ..! τι να πω..δεν ξέρω..
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #573 στις: Ιούλιος 30, 2013, 02:10:58 μμ »
Και γω φοβαμαι οτι θα γινουν αποσπασεις μονο απο περιοχες που εχει αρκετο πλεονασμα και σε περιοχες με ελλειψεις  η περιπτωσεις αμοιβαιας αποσπασης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.