*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1785843 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2352 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:30:42 μμ »
Τα νέα (και καλά) σχολεία θέλουν διορισμούς. Με τα ΕΣΠΑ δεν βγαίνει.

Με νέα αύξηση ωραρίου και με συγχωνεύσεις; Και μην μου πείτε τώρα ότι δίνω ιδέες...συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια...
Δείτε λίγο τι ψηφίστηκε ρε παιδιά. Ο Κάθε Υπουργός μαζί με τον Διοικητ. Μεταρ... (νομίζω και των Οικονομικών) φτιάχνει και καταργεί θέσεις όπως τους καπνίσει.
ΜΕ λίγα λόγια ότι γουστάρουν κάνουν με τα όποια λεφτά μισθοδοσίας έχουν. ΣΚΑΣΙΛΑ τους για την Παιδεία. Μην έχουμε αυταπάτες.

ΥΓ. Λοιπόν επαναλαμβάνομαι, είμαι εκτός θέματος και κουράζω. Καλό μεσημέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 04:32:57 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2353 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:30:52 μμ »
Ο Γκιουλέκας λέει ότι τα ΙΕΚ είναι κομπλέ....

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/10012-30-08-13.html

Ο στόχος των εκπαιδευτικών για μετάταξη σε ΙΕΚ ήταν 360 άτομα, χωρίς την Αττική. Μετατάχθηκαν μόλις 70. Στην Β Θεσσαλονίκης για 5 ΙΕΚ μετατάχθηκε μόνο 1 !!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2354 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:33:25 μμ »
Τα νέα (και καλά) σχολεία θέλουν διορισμούς. Με τα ΕΣΠΑ δεν βγαίνει.

Με νέα αύξηση ωραρίου και με συγχωνεύσεις; Και μην μου πείτε τώρα ότι δίνω ιδέες...συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια...

Νομίζεις εσένα περίμεναν;  :D Τα έχουν σκεφτεί κι αυτά, έννοια σου...

Αποσυνδεδεμένος Νάντια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2355 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:51:35 μμ »
Από το κακό στο χειρότερο για τις ειδικότητες της Πρωτοβάθμιας.

Από ανακοίνωση του Μπράτη στο facebook.
"Έχω βγάλει όλο το καλοκαίρι πολλές ανακοινώσεις κι έχω κάνει άπειρες παρεμβάσεις για να εξετασθούν έγκαιρα οι αποσπάσεις όλων των συναδέλφων ,όλων των ειδικοτήτων για να μην συμβεί αυτό το απίστευτο μπάχαλο που γίνεται τώρα."φωνή βοώντος εν τη ερήμω"...μερικοί μάλιστα ειρωνεύονταν και τις ανακοινώσεις μου...Είναι προφανές ότι οι εκπκοί ειδικοτήτων της αθμιας πληρώνουν το βαρύτερο τίμημα αυτής της κατάστασης...προσπαθήσαμε και προσπαθούμε συνάδελφοι να εξετασθούν οι αποσπάσεις όλες την Τρίτη...Συναντάμε τοίχο...Δεν τους βγήκε ο αριθμός των μετατάξεων και πιθανόν να κάνουν κι άλλο κύκλο και μετά θα γίνουν οι όποιες αποσπάσεις ειδικοτήτων...αυτή είναι δυστυχώς η κατάσταση...πιέζουμε συνέχεια αλλά οι συμβουλάτορες του Υπουργού και ο ίδιος δεν καταλαβαίνουν τίποτε άλλο πέρα από τις δεσμεύσεις στην Τρόικα..και το σκ και τη Δευτερα που θα ξεκινήσουμε τη διαδικασία θα ξαναθέσουμε το θέμα...επειδή όμως όλες αυτές τις μέρες είδα πώς σκέφτονται...πολύ δύσκολα έως αδύνατο ν αλλάξουν γνώμη..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2356 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:53:33 μμ »
Έχω δυο απορίες. 1. Το "Αρχιλαμόγιο" του πρώην σχολείου μου πήρε (υποχρεωτική τάχα μου) μετάταξη στην Α/θμια της περιοχής συμφερόντων του και από ότι είδα πήρε και απόσπαση στην ΠΔΕ πάλι της περιοχής του. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται?
 2.Επίσης διαπίστωσα ότι ο μοναδικός ΠΕ10 που μετατάχθηκε σε διοικητική θέση (Ιωάννινα) πήρε και απόσπαση σε αυτή τη ν ίδια ΔΔΕ. Και εδώ πάλι τι γίνεται?
Τελικά μήπως υπάρξει πράγματι και β φάση στις ΔΔΕ και τις ΠΔΕ? (Γιατί φαντάζομαι αυτά εντόπισα εγώ αλλά, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες πολλές παρόμοιες περιπτώσεις ::) )
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mar_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2357 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:13:15 μμ »
έχω κάνει αίτηση για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο στις 30/4/2013, διευκολύνομαι στην παρουσίση στην οργανική στις 5/9/2013, σύμφωνα με το έγγραφο Αρβανιτόπουλου ή αφορά μόνο τις νέες μετατάξεις ( διοικητικές & από β/θμια σε α/θμια) ;
Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, ευχαριστώ για την απάντηση

Δες στην αίτησή σου σύμφωνα με ποιό νόμο έγινε. Νομίζω ότι έιναι ο 1824 που αναφέρεται στο έγγραφο διευκόλυνσης οπότε ισχύει και για σένα. Όμως δες την αίτηση σου να είσαι σίγουρη.

Στην αίτησή μου δεν έκανα αναφορά σε νόμο, απλά είναι οι αιτήσεις μετατάξεων από κλάδο σε κλάδο που γίνονται κάθε χρόνο μέχρι το τέλος Απριλίου. Ο νόμος 1824 αναφέρεται σε αυτές τις μετατάξεις.
Έχει γίνει ενημέρωση στο Internet από αιρετό για τα αποτελέσματα τιυ ΚΥΣΔΕ γιαυτές τις μετατάξεις αλλά δεν έχω πάρει κάποια επίσημη προσωπική απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2358 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:18:28 μμ »
Έχω δυο απορίες. 1. Το "Αρχιλαμόγιο" του πρώην σχολείου μου πήρε (υποχρεωτική τάχα μου) μετάταξη στην Α/θμια της περιοχής συμφερόντων του και από ότι είδα πήρε και απόσπαση στην ΠΔΕ πάλι της περιοχής του. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται?
 2.Επίσης διαπίστωσα ότι ο μοναδικός ΠΕ10 που μετατάχθηκε σε διοικητική θέση (Ιωάννινα) πήρε και απόσπαση σε αυτή τη ν ίδια ΔΔΕ. Και εδώ πάλι τι γίνεται?
Τελικά μήπως υπάρξει πράγματι και β φάση στις ΔΔΕ και τις ΠΔΕ? (Γιατί φαντάζομαι αυτά εντόπισα εγώ αλλά, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες πολλές παρόμοιες περιπτώσεις ::) )
Νομιζω πως το σωστο θα ηταν να απομονωσουν απο το συστημα αυτους που πηραν μεταταξη.Και γω πηρα μεταταξη και ευχομαι να μη με αποσπασουν,γιατι θα ζητησω ανακληση!Τι πραγματα ειναι αυτα.....προχειρες δουλειες....φυσικα....οταν ολα γινονται την τελευταια στιγμη;
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2359 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:29:30 μμ »
....................................................................................
Oι αστυνομικοί αυτών των βραχονησίδων, όμως, οι λιμενικοί, οι στρατιωτικοί ακόμη και οι υπάλληλοι τραπέζης τα απολαμβάνουν αυτά τα προνόμια. Εμείς απλώς ένα επίδομα παραμεθωρίου των 70ευρώ που το ίδιο παίρνει και ο εκπαιδευτικός μέσα στην πόλη των Σερρών (τυχαίο παράδειγμα). Αλλά τα διεκδίκησε ποτέ η ΟΛΜΕ;
Να πάνε τότε οι αστυνομικοί, λιμενικοί και οι λοιποί με τα προνόμια να κάνουν μάθημα στις βραχονησίδες ή οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ και εμάς να μας αφήσουν στην ησυχία μας!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2360 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:34:27 μμ »
Fofaki, σου εστειλα πμ.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2361 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:09:43 μμ »
Ενημερωτικά , για όσους συναδέλφους , αφορά η σημερινή ανακοίνωση του υπουργείου,για να παρουσιαστούν στις 5 /9 αντί στις 2/9.Μίλησα με τη διευθύντρια Δευτεροβάθμιας εκεί όπου υπηρετώ και μου είπε τα εξής:Στο σχολείο που ανήκουμε οργανικά , να ζητήσουμε στο πρακτικό της πράξης ανάληψης να αναφέρεται οτι δεν παριστάμεθα , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου (και σαφώς να αναφέρεται ποιο είναι ) και στις 5/9, όπυ παρουσιαστεί πλέον ο καθένας μας και κάνει πράξη ανάληψης , πάλι να αναγράφεται ότι αναλαμβάνουμε τη συγκεκριμένη ημερομηνία υπηρεσία , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου .   

Αποσυνδεδεμένος eirini_chat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2362 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:36:01 μμ »
Ενημερωτικά , για όσους συναδέλφους , αφορά η σημερινή ανακοίνωση του υπουργείου,για να παρουσιαστούν στις 5 /9 αντί στις 2/9.Μίλησα με τη διευθύντρια Δευτεροβάθμιας εκεί όπου υπηρετώ και μου είπε τα εξής:Στο σχολείο που ανήκουμε οργανικά , να ζητήσουμε στο πρακτικό της πράξης ανάληψης να αναφέρεται οτι δεν παριστάμεθα , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου (και σαφώς να αναφέρεται ποιο είναι ) και στις 5/9, όπυ παρουσιαστεί πλέον ο καθένας μας και κάνει πράξη ανάληψης , πάλι να αναγράφεται ότι αναλαμβάνουμε τη συγκεκριμένη ημερομηνία υπηρεσία , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου .   
επειδη σημερα δεν παρακολουθησα, αναφερεις για ΣΗΜΕΡΙΝΗ ανακοινωση του υπουργειου..ειχαμε κατι νεοτερο ή αναφερεσε στην ανακοινωση που βγαλαν χτες σχετικα με τις ειδικες κατηγοριες?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2363 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:57:27 μμ »
Ενημερωτικά , για όσους συναδέλφους , αφορά η σημερινή ανακοίνωση του υπουργείου,για να παρουσιαστούν στις 5 /9 αντί στις 2/9.Μίλησα με τη διευθύντρια Δευτεροβάθμιας εκεί όπου υπηρετώ και μου είπε τα εξής:Στο σχολείο που ανήκουμε οργανικά , να ζητήσουμε στο πρακτικό της πράξης ανάληψης να αναφέρεται οτι δεν παριστάμεθα , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου (και σαφώς να αναφέρεται ποιο είναι ) και στις 5/9, όπυ παρουσιαστεί πλέον ο καθένας μας και κάνει πράξη ανάληψης , πάλι να αναγράφεται ότι αναλαμβάνουμε τη συγκεκριμένη ημερομηνία υπηρεσία , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου .   

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.
Θα πρότεινα επίσης να στείλετε ένα φαξ στην δ/νση σας (και καλό είναι άμα έχετε οργανική και σε σχολείο, να ζητάτε να κοινοποιηθεί και στο σχολείο οργανικής) που να γράφετε τον λόγο που δεν παρουσιάζεστε (βάσει και του συγκεκριμένου χθεσινού εγγράφου) και να ζητήσετε και αριθμό πρωτοκόλλου εισερχομένου φαξ (αργότερα). Ξέρω μπελαλίδικο αλλά θεωρώ καλό να το κάνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 07:00:46 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eirini_chat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2364 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:06:35 μμ »
Ενημερωτικά , για όσους συναδέλφους , αφορά η σημερινή ανακοίνωση του υπουργείου,για να παρουσιαστούν στις 5 /9 αντί στις 2/9.Μίλησα με τη διευθύντρια Δευτεροβάθμιας εκεί όπου υπηρετώ και μου είπε τα εξής:Στο σχολείο που ανήκουμε οργανικά , να ζητήσουμε στο πρακτικό της πράξης ανάληψης να αναφέρεται οτι δεν παριστάμεθα , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου (και σαφώς να αναφέρεται ποιο είναι ) και στις 5/9, όπυ παρουσιαστεί πλέον ο καθένας μας και κάνει πράξη ανάληψης , πάλι να αναγράφεται ότι αναλαμβάνουμε τη συγκεκριμένη ημερομηνία υπηρεσία , λόγω του συγκεκριμένου εγγράφου .   

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.
Θα πρότεινα επίσης να στείλετε ένα φαξ στην δ/νση σας (και καλό είναι άμα έχετε οργανική και σε σχολείο, να ζητάτε να κοινοποιηθεί και στο σχολείο οργανικής) που να γράφετε τον λόγο που δεν παρουσιάζεστε (βάσει και του συγκεκριμένου χθεσινού εγγράφου) και να ζητήσετε και αριθμό πρωτοκόλλου εισερχομένου φαξ (αργότερα). Ξέρω μπελαλίδικο αλλά θεωρώ καλό να το κάνετε.
παιδια μιλαμε για τη χθεσινη ανακοινωση παντα ετσι?? δεν εχουμε κατι καινουργιο..να ξερω για να πληρωσω το αεροπορικο μου!

Αποσυνδεδεμένος ninaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2365 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:09:15 μμ »
Εαν δεν ειχαν σκοπο να προγραμματισουν ΚΥΣΔΕ για την ερχομενη εβδομαδα με ποιο σκοπο δοθηκε η ιδια παραταση (5 Σεπτεμβριου) και για τις ειδικες καατηγοριες Βθμιας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.