*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786350 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2422 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 07:44:15 πμ »
Σε μία ώρα φεύγω! Το ότι έχουμε πέντε και έξι χρόνια να πάμε στην οργανική μας δεν σημαίνει ότι πριν δεν οργώσαμε την Ελλάδα και ότι απλώς φυτρώσαμε στον τόπο συμφερόντων μας. Δυστυχώς η ζωή είναι πολύ σκληρή για τους περισσότερους από εδώ μέσα. Θέλω το καλό όλων σας!!!
Γεια σας!!!
Ακριβως, το οτι εχει εξι χρονια να παει στην οργανικη της δε σημαινει οτι διοριστηκε απαραιτητα πριν απο 7. Μπορει να εχει αλλα 6 στην πλατη του. Επισης τα επη τυπου "8-9 χρονια σε βουνα και βραχονησιδες" γραφονταν σε εποχες που ο μισθος του νεοδ.ηταν 1200 * 14 χωρις εφορια κ ακριβεια και -συνηθως-απο ατομα χωρις οικογενεια αρχικα. Γι αυτο να μιλαμε ρεαλιστικα κ αφηστε τα μεγαλα λογια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 07:48:00 πμ από mpourkoulas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:17 »

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2424 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:22:03 πμ »

Εδώ τα έχει και αναλυτικά (δεν είναι δικά μου οπότε για όποιο λάθος δεν ευθύνομαι)

http://www.alfavita.gr/arthron/1181-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%AE%CF%82%E2%80%A6

Ποιο λάθος αφού το γράφει ο άνθρωπος:
"... Παρακάτω ακολουθεί ο πίνακας με τις μέχρι τώρα αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε φορείς και άλλες υπηρεσίες εκτός σχολείου (πλην Σ.Δ.Ε.). Λείπουν κάποιες κατηγορίες ακόμη (πχ αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, Εκκλησία, ΙΕΚ-αν γίνουν;, κτλ). Ο πίνακας είναι ανά φορέα και ειδικότητα..."


Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2425 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:43:08 πμ »
Αφήνω το παιδί στη γιαγιά :( και κάνω 600 χλμ να δω τους ανθρώπους που γνώρισα πριν 1 χρόνο (δεν τα καταφέρνω πολύ καλά με τις αποσπάσεις όπως καταλάβατε ???)

AΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΡΑΣΣΣΣΣΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΡΝΟΝΤΑΝ ΣΑΝ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΕΥΓΩ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΡΟΜΟ ΣΥΝ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ.ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΤΗΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΡΚΙΣΟΝ ΜΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟ ΞΕΡΩ.ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ.ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΜΑΛΘΑΚΟΙ?


Υπάρχουν και ειδικότητες ή εκπαιδευτικοί που μέσα σ' έναν χρόνο ή και απευθείας με το διορισμό πήγαν στον τόπο τους. Κι εγώ αν ήμουν φιλόλογος τώρα μπορεί να ήμουν σπίτι μου με μετάθεση. Και από μια άποψη "ζηλεύω" αυτές τις ειδικότητες, αλλά τι να κάνω, να πέσω να τους φάω;
Πες μου όμως από κει και πέρα, εγώ γιατί θα πρέπει να μένω στον τόπο οργανικής μου όταν εκεί υπάρχουν 70 πλεονάζοντες και στο σχολείο μου 6 υπεράριθμοι στην ειδικότητά μου, ενώ εκεί που αποσπώμαι (που δεν είναι ο τόπος μου, αλλά είναι πιο κοντά), κάθε χρόνο μένουν κενά ένα σωρό σχολεία; Αυτοί που μένουν από την ειδικότητά μου στον τόπο οργανικής μου κάνουν συχνά 10 - 12 ώρες ωράριο και τζάμπα διακοπές (πρόκειται για μεγάλο νησί του Ιονίου). Εγώ έκανα πάντα το ωράριό μου σε επαρχιακά σχολεία της αγροτικής Μακεδονίας. Δεν νιώθω λοιπόν ούτε βύσμα ούτε τίποτε. Ζητώ απόσπαση για να δουλέψω και για να είμαι κοντά στη γυναίκα και το παιδί μου. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις όχι απόσπαση αλλά μετάθεση στον τόπο σου ή κάπου κοντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:17 »

Αποσυνδεδεμένος mar_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2426 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:17:40 πμ »
Κοράκι, σου εχω στείλει πμ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2427 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:27:47 πμ »


Υπάρχουν και ειδικότητες ή εκπαιδευτικοί που μέσα σ' έναν χρόνο ή και απευθείας με το διορισμό πήγαν στον τόπο τους. Κι εγώ αν ήμουν φιλόλογος τώρα μπορεί να ήμουν σπίτι μου με μετάθεση. Και από μια άποψη "ζηλεύω" αυτές τις ειδικότητες, αλλά τι να κάνω, να πέσω να τους φάω;
Πες μου όμως από κει και πέρα, εγώ γιατί θα πρέπει να μένω στον τόπο οργανικής μου όταν εκεί υπάρχουν 70 πλεονάζοντες και στο σχολείο μου 6 υπεράριθμοι στην ειδικότητά μου, ενώ εκεί που αποσπώμαι (που δεν είναι ο τόπος μου, αλλά είναι πιο κοντά), κάθε χρόνο μένουν κενά ένα σωρό σχολεία; Αυτοί που μένουν από την ειδικότητά μου στον τόπο οργανικής μου κάνουν συχνά 10 - 12 ώρες ωράριο και τζάμπα διακοπές (πρόκειται για μεγάλο νησί του Ιονίου). Εγώ έκανα πάντα το ωράριό μου σε επαρχιακά σχολεία της αγροτικής Μακεδονίας. Δεν νιώθω λοιπόν ούτε βύσμα ούτε τίποτε. Ζητώ απόσπαση για να δουλέψω και για να είμαι κοντά στη γυναίκα και το παιδί μου. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις όχι απόσπαση αλλά μετάθεση στον τόπο σου ή κάπου κοντα.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Αυτές είναι οι στρεβλώσεις του συστήματος και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κρατούν τόσο κόσμο στα νησιά με μειωμένο ωράριο, όταν έχουν μεγαλύτερες ανάγκες αλλού!!
  

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2428 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:52:07 πμ »
Οι γενικεύσεις και οι στάμπες, απ' όποια ομάδα και αν προέρχονται, είναι λάθος. Δυστυχώς, το... σπορ εξασκείται από πολλούς, ακόμα και μέσα σε αυτό το φόρουμ. Θυμηθείτε τι γινόταν όταν η δαμόκλειος σπάθη της διαθεσιμότητας κρεμόταν πάνω από τα κεφάλια μας και τα μέσα γράφανε για 5, 10, 15 χιλιάδες πλεονάζοντες καθηγητές. Θυμηθείτε την πολυδιάσπαση και τις εκτοξεύσεις κατηγοριών από τη μία ομάδα προς την άλλη, με βασικό όπλο τις γενικεύσεις και τις στάμπες. Να μη μπω στη διαδικασία να θυμίσω τι τέρατα έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Είναι δεδομένο ότι όλοι οι αποσπασμένοι δεν είναι βύσματα, όπως δεν είναι όλοι οι ασεπίτες καθηγηταράδες και οι υπόλοιποι... 'μυρωδιάδες'. Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να επισημαίνουμε τις στρεβλώσεις του συστήματος και να είμαστε ειλικρινείς, προς τον εαυτό μας πρωτίστως. Δε μπορεί ν' αρνηθεί κανείς ότι μεγάλο μέρος συναδέλφων παίρνει απόσπαση με την ευγενική χορηγία κάποιου... δοντιού. Και δε μπορεί επίσης κανείς ν' αρνηθεί ότι είναι αδικία να έχει κάποιος οργανική στο ξερονήσι ή στη βουνοκορφή και να μαζεύει τα (πολλά) μοριάκια που δίνει η περιοχή αυτή, βολεμένος στην ουσία κοντά στο σπίτι του μέσω αλλεπάλληλων αποσπάσεων.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2429 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:54:39 πμ »

Ακριβως, το οτι εχει εξι χρονια να παει στην οργανικη της δε σημαινει οτι διοριστηκε απαραιτητα πριν απο 7. Μπορει να εχει αλλα 6 στην πλατη του. Επισης τα επη τυπου "8-9 χρονια σε βουνα και βραχονησιδες" γραφονταν σε εποχες που ο μισθος του νεοδ.ηταν 1200 * 14 χωρις εφορια κ ακριβεια και -συνηθως-απο ατομα χωρις οικογενεια αρχικα. Γι αυτο να μιλαμε ρεαλιστικα κ αφηστε τα μεγαλα λογια.

Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ !
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2430 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:59:36 πμ »
Και δε μπορεί επίσης κανείς ν' αρνηθεί ότι είναι αδικία να έχει κάποιος οργανική στο ξερονήσι ή στη βουνοκορφή και να μαζεύει τα (πολλά) μοριάκια που δίνει η περιοχή αυτή, βολεμένος στην ουσία κοντά στο σπίτι του μέσω αλλεπάλληλων αποσπάσεων.

Ευτυχώς αυτό καταργήθηκε από την ακατανόμαστη (κανείς υπουργός πριν, για την ιστορία) διότι στις σημερινές συνθήκες θα είχαμε κανονικό εμφύλιο.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος dijo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2431 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:01:04 μμ »
Δείτε αυτό:

Παρουσία εκπ/κών όλων των κλάδων κατά την έναρξη του σχολικού έτους

Όσοι εκπαιδευτικοί B/θμιας εκπαίδευσης όλων των κλάδων έχουν υποβάλει αίτηση απόσπασης α) ως κατά προτεραιότητα (σύζυγοι ενστόλων, δικαστικών, μελών ΔΕΠ και αιρετοί ΟΤΑ), β) ως ειδική κατηγορία (ασθένειες που εμπίπτουν στο αρθ.13 του ΠΔ50/96 και πολύτεκνοι), γ) με συνεξέταση, ή αίτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του ν1824 ή έχουν μεταταχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν4057 και του ν4172 οφείλουν να παρουσιαστούν στην οργανική τους θέση ή στη θέση που θα αποσπαστούν αντί της 2-9-2013 στις 5-9-2013.
link: http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/paroysia-epaideytikon-olon-kladon-kata-enarxi-sxolikoy-etoys

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2432 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:08:24 μμ »
Καλημέρα κ από μένα. Εγώ ήδη βρίσκομαι στο ξερονησι. Δεν είχε καράβι σήμερα. :(

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2433 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:16:48 μμ »
Συνάδελφοι καταλαβαίνω τις δυσκολίες σας να είστε μακριά από την οικογένεια σας, τα έξοδα, την ταλαιπωρία κλπ, αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που γράφουμε για κάποια απομακρυσμένα μέρη. Ξερονήσια, βουνοκορφές, ερημιές, "στου διαόλου τη μάνα" κλπ είναι ορισμένες μόνο από τις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε. Και εκεί πατρίδα είναι και εκεί ζούνε συμπολίτες μας που τα παιδιά τους έχουν ανάγκη να μορφωθούν και πρέπει να σεβόμαστε και αυτούς και τον τόπο τους στις εκφράσεις μας. Δε νομίζω οτι φταίει ο Αη-Στράτης ή η Λέρος ή η Ορεστιάδα για την ταλαιπωρία μας. Ίσα ίσα πολλοί από εμάς διοριστήκαμε, ακριβώς, γιατί υπάρχουν και αυτά τα μέρη και αν δεν υπήρχαν κάποιοι από εμάς, ίσως ήμασταν στον τόπο μας, αλλά άνεργοι.  Αυτό ως γενική παρατήρηση και δεν έχει καμία σχέση με το απαράδεκτο γεγονός του να μην έχουν ανακοινωθεί οι αποσπάσεις, όχι τώρα, αλλά από τις 30 Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2434 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:40:30 μμ »
Επειδη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:43:41 μμ από mpourkoulas »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2435 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:43:31 μμ »
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θα πω το εξής:
υπηρετώντας σε ακριτικό νησι των Δωδ/σων μόνη με δυο παιδιά
κανείς απο τους ντοπιους-πλην ελαχιστων εξαιρέσεων- δεν έδειξε την παραμικρή ευαισθησία ή διαθεση για βοήθεια
ποτέ δε θα ξεχάσω την ψυχρα και την αδιαφορία τους,ούτε και την άνεση με την οποία θεωρούσαν τα πάντα δεδομένα,ούτε την πλεονεξια τους- και μιλώ για συναδέλφους
ναι, όλα τα νησάκια είναι πατρίδα μας ,αλλα ο κοσμος πρέπει να μαθει να εκτιμά το εκπαδευτικο έργο και να συνδράμει όλους τους φιλοξενούμενούς του.Τα ειπα και ησύχασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:35:58 μμ από Dorea »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.